Teherán 30. septembra (TASR) – Irán odsúdil rozhodnutie vlády USA vyradiť zo svojho zoznamu teroristických organizácií iránsku exilovú militantnú skupinu Ľudoví mudžahídi (MEK). Informovala o tom dnes iránska štátna televízia.
Ministerstvo zahraničných vecí v Teheráne označilo rozhodnutie USA za "ďalší protiiránsky krok", ktorý opäť odhaľuje americký dvojaký meter v oblasti terorizmu.
Irán považuje MEK za teroristickú skupinu za jej účasť na niekoľkých atentátoch čelných iránskych predstaviteľov za posledné tri desaťročia.
Rozhodnutie vyradiť Ľudových mudžahídov zo zoznamu teroristických organizácií prijala ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová so zreteľom na to, že MEK sa verejne zriekla násilia, že už vyše desaťročie sa neobjavil potvrdený teroristický čin zo strany tejto skupiny, ktorá tiež spolupracovala na pokojnom uzavretí svojho polovojenského tábora v Iraku.
"Ministerstvo neprehliada ani nezabúda na teroristické činy MEK v minulosti, ku ktorým patrila jej účasť na zabití občanov USA v Iráne v 70. rokoch a útoku na pôde USA v roku 1992," uvádza sa vo vyhlásení amerického ministerstva zahraničia.
Rozhodnutie americkej vlády prišlo po rokoch intenzívneho lobovania Ľudových mudžahídov, ktorých mnohí členovia uviazli v Iraku po tom, ako skupina po zosadení Saddáma Husajna v roku 2003 upadla do nepriazne Bagdadu.
V USA ju podporili desiatky kongresmanov, ako aj politické, vládne či mediálne osobnosti, okrem iného bývalí riaditelia CIA či FBI, exminister vnútornej bezpečnosti či niekdajší guvernéri. Ľudia oboznámení s aktivistami organizácie uviedli, že MEK zaplatila štedré sumy tým, ktorí vystúpili v prospech jej vyradenia zo zoznamu teroristických skupín. Americký činiteľ však v piatok poprel, že rozhodnutie vlády ovplyvnil lobing.
Skupina známa tiež pod skratkou PMOI vyzýva na zvrhnutie klerikálneho režimu v Iráne a v 80. rokoch bojovala v iránsko-irackej vojne po boku Saddámových síl. Predtým viedla tiež povstaleckú kampaň proti Spojenými štátmi podporovanému iránskemu šachovi, v rámci ktorej útočila aj na americké ciele.
Vyradenie zo zoznamu teroristických organizácií znamená, že Washington už nebude blokovať majetok skupiny v USA a že americkí jednotlivci alebo organizácie môžu vykonávať transakcie so skupinou bez potreby povolenia.
Zdroj: Reuters, DPA