Hlas – SD vyzbieral podľa Pellegriniho pravdepodobne najväčší počet podpisov v histórii SR. “Je to pre nás veľká výzva,” podotkol. Jeho strana chce byť sociálnym a solidárnym hlasom mladých, seniorov, i chudobných a slabých. “Tých, ktorí cítia ohrozenie sociálnych istôt amatérskym výkonom tejto vlády,” dodal.
Pellegrini deklaroval, že na zber podpisov nevyužili žiadnu reklamnú agentúru ani platených brigádnikov. Nešlo podľa neho o organizované podujatia, doposiaľ si kampaň podľa jeho slov platili z vlastných finančných prostriedkov.
Podľa Pellegriniho stále diskutujú s poslancami Smeru-SD o prípadnom prestupe do Hlasu-SD. Ak sa rozhodnú, podľa expremiéra sú v strane na jeseň vítaní. Stranu by chceli mať oficiálne zaregistrovanú už počas septembrovej schôdze parlamentu, kde chcú požiadať o vznik poslaneckého klubu. Pellegrini však očakáva odpor zo strany poslancov pri podpore vzniku klubu. Nemyslí si, že by stranu oslabilo, ak nebudú mať klub. Zo spolupráce nechce Hlas-SD vylučovať iné strany, ani Smer-SD. Spolupracovať odmietajú iba so stranou ĽSNS.
Predstaviteľmi Hlasu-SD sú viacerí bývalí funkcionári Smeru-SD. Je medzi nimi desať súčasných poslancov parlamentu, napríklad bývalí podpredsedovia Smeru-SD Richard Raši a Peter Žiga, bývalá členka predsedníctva Denisa Saková a tiež poslanci Ľubica Laššáková, Ján Ferenčák, Matúš Šutaj Eštok, Peter Kmec, Erik Tomáš, Róbert Puci a Ján Blcháč. Pellegrini verí, že číslo nie je konečné.
Na registráciu strany je potrebných aspoň 10.000 podpisov. Ministerstvo vnútra má do 30 dní od ich odovzdania rozhodnúť o registrácii strany. Na Slovensku je zatiaľ registrovaných okolo 160 politických strán a hnutí.
Kritika vládneho OĽaNO
Pellegrini v odpovedi na novinársku otázku, či si myslí, že by v blízkej dobe mohli byť predčasné voľby, vyjadril svoj postoj ku súčasnej politike vládneho hnutia OĽaNO. „Zoberte si zloženie parlamentu, kde sa objavili ľudia, ktorí predtým nemali s politikou žiadnu skúsenosť a poviem to veľmi na rovinu, možno nikdy v živote nemali taký príjem, aký majú dnes ako poslanci. Preto od tých ľudí, ktorí s politikov nemajú až tak veľa, lebo sa len pozbierali a mnohí sa zbadali až v parlamente prvýkrát, tak možno už len zo svojich existenčných dôvodov nebudú mať záujem vôbec pristúpiť na takéto hlasovanie“ (o predčasných voľbách pozn.).
Šéf Hlasu vyhlásil, že si nemysli, že pre Slovensko by bolo dobré, aby súčasná vláda dovládla celé štyri roky. „No nemyslím si, že predčasné voľby sú za dverami, pretože vidíte ako rýchlo sa títo ľudia zmocnili rôznych obchodných aktivít a ich chuť po peniazoch a moci bude možno ešte rásť,“ skonštatoval Peter Pellegrini.
V diskusii s médiami prišlo aj na kauzu bývalého štátneho tajomníka ministerstva vnútra Lukáša Kyselicu (OĽaNO), ktorý bol počas volebnej kampane údajne členom vojenskej tajnej služby (VOS). Podľa názoru premiéra Matoviča mal byť Kyselica nasadený VOS na politický rozvrat hnutia OĽaNO. Pellegrini sa takémuto scenáru na piatkovej tlačovej konferencii schuti zasmial.
“To je plne úžasné a zaráža ma, čo bol znovu tento týždeň pán premiér schopný natárať, aké on má závažné informácie… Tak po prvé, dodnes sa ma na to nikto z orgánov činných v trestnom konaní nepýtal. Ako som už povedal, pozrite si, čo jednotliví nominanti OĽaNO stvárajú. To dáva dobrý predpoklad, že oni sa rozvrátia zvnútra aj sami, nepotrebujete zapojiť Vojenské spravodajstvo, ani SIS, ani iné konšpiračné teórie.”