Helena Mezenská: „Sklamalo nás, že sa cítime členmi druhej cenovej skupiny“

Helena Mezenská: „Sklamalo nás, že sa cítime členmi druhej cenovej skupiny“

Poprad 19. mája 2019 (HSP/klucod.sk/Foto: Facebook)

 

Do Európskeho parlamentu kandiduje aj Helena Mezenská, niekdajšia poslankyňa NR SR za OĽANO a niekdajšia kandidátka na prezidentku. Dnes je súčasťou kandidátnej listiny strany DOMA DOBRE. Angažuje sa aj ako predsedníčka OMBUDSPOT, združenia na ochranu práv spotrebiteľov. Aj jej, tak ako aj zástupcom ďalších strán, sme položili otázky týkajúce sa aktuálnych problémov Európskej únie. Ako by ich chcela vyriešiť Helena Mezenská, resp. strana, za ktorú kandiduje?

Na snímke Helena Mezenská

Akú Európsku úniu chce Vaša strana? 

Reklama

Chceme spravodlivú Európu, s rešpektovaním princípov rovnocenného prístupu k členským krajinám a občanom v otázkach uplatnenia ľudských, občianskych, hospodárskych, pracovných, spotrebiteľských práv, v otázkach kvality dodávok tovarov a služieb, v otázkach dotačnej podpory a prideľovania eurofondov. Koncept EÚ v tomto naše predstavy nenapĺňa. Sklamalo nás, že sa cítime členmi 2. cenovej skupiny.

Chceme spravodlivú Európu, s rešpektovaním princípov rovnocenného prístupu k členským krajinám a občanom.

Reklama

 

V čom by sa EÚ mala zmeniť, zreformovať? Čo považujete v súčasnosti za najdôležitejšie v procese zlepšovania EÚ?

Hlavnú pozornosť je potrebné zamerať na odbyrokratizovanie, poľudštenie a spriechodnenie rozhodovacích a výkonných procesov, tiež zrýchlenie realizačných projektových procedúr, ktoré brzdia rozvoj krajín v mnohých spoločenských sférach. Za sféry nášho záberu, na ktoré sa špecializujeme, či už v ochrane spotrebiteľov alebo v poľnohospodárstve a rozvoji vidieka, sú prekážky plynulého čerpania prostriedkov podpory EÚ evidentné. Vývoj značne ustrnul a komplikované projektové výzvy a kritériá sú odrádzajúce.

Výzvou naďalej ostáva zníženie sociálno ekonomických rozdielov medzi členskými krajinami a ľuďmi vnútri štátov, rozdiely v kvalite a hmotnom zabezpečení života občanov sú priepastné. Na rozvojovú podporu a vyrovnávanie rozdielov boli ciele nastavené od počiatku nášho vstupu do EÚ a dosiaľ sme ich v rámci spoločenstva v žiaducej miere nedosiahli. Členské štáty ako Slovensko majú značné rezervy s pomocou svojim občanom, mnohí slovenskí občania sú priam nútení hľadať pracovné možnosti a uplatnenie mimo svojej krajiny, a preto pri schudobnelom slovenskom obyvateľstve nie sme nateraz pripravení ani spôsobilí plošne a hromadne pomáhať občanom z iných štátov.

Za sféry nášho záberu, na ktoré sa špecializujeme, či už v ochrane spotrebiteľov alebo v poľnohospodárstve a rozvoji vidieka, sú prekážky plynulého čerpania prostriedkov podpory EÚ evidentné. Vývoj značne ustrnul a komplikované projektové výzvy a kritériá sú odrádzajúce.

Reklama

 

V Európskom parlamente je to aj o spolupráci. Na jednej strane by mali držať spolu poslanci danej krajiny, prax je však taká, že tí sú rozdelení do jednotlivých platforiem. Prekáža, alebo naopak, vyhovuje vám takýto model frakcií, ktorý je niekedy aj na úkor národných záujmov?

Myslím, že spolupráca s jednotlivými zástupcami rozdielnych, špecificky zameraných platforiem sa nijako nevylučuje s očakávaným stupňom zrelosti a uvedomenia reprezentatívne zvolených poslancov členských štátov, ktorí sa v zdravej a primeranej miere vedia postaviť za národné a spoločné európske záujmy. Uvedomelosť, spoločne sledovaný cieľ a cit pre mieru sú predpokladmi hľadania a nájdenia konsenzuálnych riešení, keď národné a globálne spoločné zámery sa stretnú v súlade a jednote.

 

V mnohých krajinách po vzore Brexitu začnú prichádzať návrhy na odchody iných krajín. Čo si o týchto tendenciách myslíte?

Reklama

Úteky a odchody nie sú vždy najlepším riešením, na druhej strane nasilu sa udržať tiež nič nedá. Dosiaľ sa do konceptu Európskeho spoločenstva vložilo množstvo pozornosti, prostriedkov a aj dobre mieneného úsilia a snaženia. Avšak integračný proces hlavne v poslednom čase poznamenalo mnoho nelogických a umelých, nedôvodných neprirodzených impulzov, ktoré súčasný kurz a smerovanie EÚ ochromili a v očiach ľudí vážne spochybnili. Ďalší prirodzený vývoj si bude žiadať objektívne posúdenie plusov a mínusov a aj prijatie mnohých zásadných rozhodnutí a úprav.

Úteky a odchody nie sú vždy najlepším riešením, na druhej strane nasilu sa udržať tiež nič nedá.

 

Jednou z najdôležitejších tém v EÚ bude aj migračná kríza. Ako by ju EÚ mala riešiť podľa vás?

K migrácii obyvateľstva je potrebné pristupovať veľmi bdelo a citlivo, diferencovane. Zohľadňujúc riziká ohrozenia bezpečnosti a rozdrobenia národných štátov, ich kultúrnych tradícii a duchovných pilierov.

 

Veľa sa hovorí aj o čerpaní eurofondov. Sú podľa vás dnes čerpané efektívne? Ak nie, kde by ste navrhli ich využívanie?

Poukázala som na slabú podporu v oblasti vymožiteľnosti ľudských, ekonomických a spotrebiteľských práv zraniteľných skupín obyvateľstva, na potrebu výraznejšej podpory slovenského poľnohospodárstva, vidieka a potravinovej sebestačnosti. Problém vo využívaní eurofondov sa netýka iba zamerania na potrebné oblasti. Z môjho pohľadu a skúsenosti, poznania praxe je potrebné dôraz postaviť na zvýšenie plynulosti a priechodnosti ich čerpania. Prebyrokratizované, preadministrované a komplikované etapovité procedúry zásadne komplikujú realizáciu projektov a život ich prijímateľov. Často to vyústi až do tej miery, že ich to od ďalšieho získavania podporných európskych prostriedkov úplne a natrvalo odradí. A tak sa potom jediné rozvojové prostriedky nečerpajú a nevyužívajú.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Včera 19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

Včera 19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Včera 19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

Včera 18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

Včera 18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

Včera 18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

Včera 18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

Včera 18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

Včera 18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

Včera 18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali