Tbilisi 29. septembra (TASR) – Gruzínsky opozičný líder Bidzina Ivanišvili v piatok večer povedal, že nebude podnecovať nepokoje, ak jeho koalícia prehrá spravodlivo v parlamentných voľbách. Tie sa budú konať v pondelok 1. októbra v čase napätia po protestoch proti brutalite vo väzeniach.
Ivanišvili, podnikateľ kedysi žijúci v ústraní, ktorého majetok 6,4 miliardy dolárov zodpovedá takmer polovici z gruzínskeho hrubého domáceho produktu, inicioval svoje opozičné hnutie len vlani. Hlavnou témou kampane boli výzvy na odstúpenie prezidenta Michaila Saakašviliho.
Augustový prieskum ukázal, že Ivanišviliho koalícia Gruzínsky sen, zložená zo šiestich strán, výrazne zaostáva za Saakašviliho hnutím, ktoré malo náskok 37 oproti 12 percentám. Až 43 percent voličov však bolo nerozhodnutých a analytici sa domnievajú, že podpora opozície vzrástla od hromadných protestoch proti týraniu väzňov z minulého týždňa.
"Ak nedosiahneme očakávané výsledky a medzinárodné spoločenstvo uzná tieto voľby za legitímne, potom prijmeme každý záver," povedal Ivanišvili na tlačovej konferencii. "Nepripustíme občiansku konfrontáciu. Nech je výsledok akýkoľvek, nepripustíme nepokoje a konfrontáciu," zdôraznil.
Protesty prepukli po celom Gruzínsku po tom, ako dve miestne televízie odvysielali nahrávky zachytávajúce, ako väzenskí dozorcovia bijú a ponižujú, no tiež znásilňujú väzňov. Obe televízie sú proti Saakašvilimu a jednu vlastní Ivanišvili.
Škandál zvýšil napätie pred voľbami a podnietil výzvy Západu na zdržanlivosť.
Podľa vlády video zinscenovali a nakrútili dozorcovia podplatení "politicky motivovanými osobami" a Saakašvili ho označil za "ruskú špinu" financovanú "ruskými peniazmi".
Opozícia uviedla, že polícia zatkla 60 jej stúpencov, a obvinila vládu z vytvárania atmosféry strachu a zastrašovania. Vládnuca strana tvrdí, že jej stúpencov napadli opoziční demonštranti.
Ivanišvili označil voľby za "výber medzi dobrom a zlom". Napriek tomu je podľa vlastných slov pripravený pracovať so Saakašvilim, ktorého druhé a posledné funkčné obdobie sa skončí budúci rok, ak by vo voľbách zvíťazila opozícia. Tá by sa ho ani nepokúsila odvolať.
Saakašvili (44) sa stal politickým miláčikom Západu, keď nastúpil k moci po nekrvavej revolúcii, ktorá zvrhla vládu posledného sovietskeho ministra zahraničných vecí Eduarda Ševardnadzeho.
Jeho oponenti ho však obviňujú z monopolizácie moci a kritizujú za zavedenie Gruzínska do katastrofálnej päťdňovej vojny s Ruskom v roku 2008. Jeho prísľub priviesť krajinu do NATO ostáva nesplnený a narušil vzťahy s Moskvou.
Saakašvili v piatok vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin chce získať nadvládu nad Gruzínskom, ktoré bolo pod ruskou a sovietskou kontrolou takmer dve storočia. "Gruzínsko, naši ľudia nemôžu byť predaní" vyhlásil pred desaťtisícmi stúpencov na záverečnom predvolebnom mítingu.
Zdroj: Reuters