Viktor Jesin pripomenul, že v zmysle dohody INF Treaty (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) podpísanej ešte za čias Michaila Gorbačova a Ronalda Reagana zlikvidovali Američania 846 rakiet, zatiaľ čo Moskva rovnakým spôsobom vyradila zo svojho arzenálu 1846 rakiet, čiže o tisíc rakiet viac ako USA.
Potenciálne opätovné rozmiestnenie amerických rakiet v Európe by dramaticky zredukovalo účinok odvetného ruského úderu ak by Američania tieto rakety použili ako prví. Rusko síce disponuje systémom „Perimeter“ („Dead Hand“), ktorý je schopný odpáliť medzikontinentálne balistické rakety na USA v automatickom režime aj v prípade, že by veliace štruktúry boli paralyzované nečakaným útokom nepriateľa.
Problém je v tom, že v prípade masívneho útoku stoviek rakiet stredného doletu odpálených Američanmi na Rusko z Európy by kapacity systému Perimeter boli značne oslabené a automatický odvetný úder by nemusel mať adekvátny zničujúci účinok.
Podľa Jesina by zrkadlové protiopatrenia Ruska na eventuálne rozmiestnenie amerických rakiet stredného doletu v Európe neboli dostatočnou garanciou bezpečnosti Ruska. Americká stratégia spočíva v v prekvapivom odzbrojujúcom útoku, ktorým by v prvej vlne zničili väčšinu ruských raketových základní v európskej časti Ruska s tým, že zvyšné ruské rakety by likvidovali na trajektórii ich letu prostriedkami protiraketovej obrany (PRO). Takýto scenár je pre Rusko pochopiteľne neprijateľný. Nebezpečenstvo vyplývajúce z prípadnej dislokácie amerických rakiet stredného doletu v Európe je príliš vysoké a bude si podľa generála Jesina vyžadovať reakciu formou preventívneho úderu.
Dôsledky tohto scenára podľa všetkého našťastie chápe aj Trumpova administratíva. Viktor Jesin tak usudzuje na základe výsledkov návštevy bezpečnostného poradcu Bieleho domu Johna Boltona. Počas jeho prijatia v Kremli mala totiž americká strana ubezpečiť ruského prezidenta Vladimíra Putina, že Biely dom neplánuje rozmiestňovať rakety stredného doletu v Európe.
Američanov oveľa viac znepokojuje rastúca strategická nerovnováha v ticho-oceánskom regióne, kde Číňania svojimi raketami stredného doletu Dong-Feng-21D a Dong-Feng-26 čoraz viac limitujú zónu bezpečnej plavby amerických lietadlových lodí. To, že USA formálne obviňujú Rusko z údajného porušovania dohody o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu je podľa Jesina iba zásterka, ktorou si chcú zachovať tvár bez toho, aby sa priznali, že v skutočnosti im ide o Čínu. Američania sa totiž domnievajú, že INF Treaty by mala byť záväzná aj pre Číňanov.
Gabriel Gačko