Na základe Quimperovej Marianne vytvoril umelec Yannick Cohonner sériu 250 sôch. Cohonner chce nimi podľa svojich slov osláviť „lásku medzi komunitami“. Umelec konštatuje, že „Francúzsko je všetko, len nie biela katolíčka“. Podľa Cohonnera je krajina galského kohúta ateistická a Marianne je jej veľkým symbolom. Cohonner vysvetľuje, že byť černochom nie je nič exotické, že to neznamená byť občanom druhej kategórie a aj oni majú právo byť reprezentovaní.
Takéto znázornenie tradičného symbolu Francúzkej republiky však nenašlo pochopenie v očiach Francúzov, ktorí v tom vidia “popieranie koreňov a histórie krajiny, ďalšiu z úchyliek politickej korektnosti a nenávisť voči vlastnej civilizácii“. Asi najvýstižnejšie to ironicky zhrnul jeden z čitateľov denníka Valeures actuelles, ktorý o prípade informoval:
„Nič ste nepochopili. Maranne je čierny muž, ázijského pôvodu, s ryšavými vlasmi, moslim, travestita a handikepovaný. Marianne nepije, nefajčí, je vegán a nakupuje bio potraviny. Používa suchý záchod, pochoduje v latexe na gay pride. Okrem toho Marianne sa nevolá Marianne ale Didier…“
Yanick priznáva, že sochu vytvoril zámerne disproporčne a teší sa z toho, že to vyvolalo búrlivé reakcie. Nie je divu, že umelec sa teší polemike, ktorú dielo vyvolalo, nakoľko sa socha predáva za 500 eur za kus…
Katarína Hanzlíková