Fiscal cliff – cudzie slovo, ktoré zabolí Ameriku. Pád z neho pocíti celý svet

Fiscal cliff – cudzie slovo, ktoré zabolí Ameriku. Pád z neho pocíti celý svet

Washington 12. decembra (TASR/HSP/Infografika HSP)

 

Nebezpečenstvo stojí v ceste americkej a svetovej konjunktúre

Recesia, milióny nových nezamestnaných a dominový efekt vo svetovej konjunktúre – to nás možno čaká už onedlho. Ekonómovia sa zaoberajú pochmúrnymi scenármi, ktoré by sa mohli stať realitou, ak sa v Spojených štátoch za necelé tri týždne nedosiahne kompromis medzi prezidentom Barackom Obamom a republikánmi v Kongrese v spore o fiškálny útes. Ak do Silvestra nebude dohoda, v novom roku dôjde v USA k najsilnejšiemu rastu daní a súčasne aj k prudkému zníženiu rozpočtových výdavkov, aký krajina nezažila od konca druhej svetovej vojny. Agentúra DPA priniesla rozbor pojmu fiškálny útes (fiscal cliff) a jeho predpokladaných dôsledkov pre americké a svetové hospodárstvo.

Reklama

Fiškálny útes sa stručne charakterizuje ako priveľa úspor vo veľmi krátkom čase. Pojem ako prvý použil predseda americkej centrálnej banky Ben Bernanke začiatkom tohto roka. Vo vystúpení vo finančnom výbere Kongresu varoval pred sériou zvyšovania daní a pred súčasným znížením rozpočtových výdavkov, ktoré by mali takmer súčasne nadobudnúť platnosť 1. januára 2013 alebo tesne po ňom. Bernanke zdôraznil, že ak politici neprijmú protiopatrenia, americká ekonomika narazí na prekážku, na ktorej stroskotá jej konjunktúra.

 

Reklama

Náš HDP závisí od exportu, americký od domácej spotreby

Pri zvýšenie daní a sociálnych odvodov, ako aj skončení sociálnych programov pre nezamestnaných a chudobných ide o také obrovské sumy, že ich realizácia povedie k prepadu spotreby. Keďže asi 70 % amerického hrubého domáceho produktu (HDP) závisí od spotrebiteľských výdavkov, dôjde k prudkému spomaleniu konjunktúry, ktorá je teraz aj tak chabá, a krajina sa vnorí do recesie. Rozpočtový výbor Kongresu (CBO) sa obáva, že v prvej fáze by HDP klesol o 0,5 %. Aj zníženie rozpočtových výdavkov obsiahnuté v zákonoch, ktoré stratia platnosť na prelome rokov, by oslabilo hospodárstvo o dôležitý zdroj dopytu. Jeho pokles by mal viesť k strate 3,4 milióna pracovných miest.

Ťažkosti sa prelejú aj za hranice Spojených štátov, lebo majú najsilnejšiu ekonomiku na svete a udávajú takt globálnej konjunktúre. Preto Medzinárodný menový fond (MMF) už niekoľko mesiacov naliehavo vyzýva amerických politikov, aby zabránili nárazu do fiškálneho útesu. Uplynulý víkend generálna riaditeľka MMF Christine Lagardeová v televíznom rozhovore upozornila, že ak sa v USA oslabí rast, “vo svete sa to prejaví dominovým efektom”. Najviac ním utrpia susedia Spojených štátov – Kanada a Mexiko, po nich Európa, Japonsko a vlna zasiahne aj ďalších.

 

Priemernú domácnosť by pád z útesu pripravil o 300 eur ročne

Reklama

Dane v Spojených štátoch by sa v prípade účinnosti rozpočtového útesu podľa denníka Washington Post zvýšili asi o 500 miliárd USD (384,82 miliardy eur) alebo o viac ako 300 USD ročne na priemernú americkú domácnosť. Polovicu sumy by prinieslo zrušenie zákona o daňových úľavách, ktoré sa prijali počas prvého funkčného obdobia prezidenta Georgea Busha. Súčasne sa končia Obamove programy na podporu konjunktúry po jej poklese v dôsledku finančnej a hospodárskej krízy z roku 2008. Okrem toho by sa mali zastaviť občanom a firmám aj ďalšie termínované podporné opatrenia dôležité na zachovanie silného dopytu. Úspory takmer vo všetkých štátnych úradoch a v zdravotníctve sa odhadujú na ďalších 200 miliárd USD. Celkovo ide o sumu, ktorá predstavuje 4 % amerického HDP.

Spojené štáty nie sú v ľahkej situácii. Výška štátneho dlhu dosahuje asi 100 % ich HDP a rozpočtový deficit aj v súčasnom fiškálnom roku bude asi 7 % HDP. Ekonómovia považujú rozpočtové problémy krajiny za veľmi znepokojujúce.

 

Nejde o premyslené úspory, ale o dielo náhodne končiacich termínov

Fiškálny útes však nie je starostlivo vypracovaný program úsporných opatrení, ale iba zhluk zásahov, ktoré nadobudnú účinnosť v krátkom období iba zhodou okolností. Niektoré z nich môžu ekonomiku silno poškodiť, lebo mnohé ďalšie nevyhnutné opatrenia nie sú súčasťou zákonov. Experti tvrdia, že ak chcú politici prekonať fiškálny útes, musia prijať premyslené a koncepčné riešenia.

Reklama

Hľadanie kompromisu je preto také ťažké, lebo sociálne a hospodárske modely demokratov a republikánov zostávajú zásadne odlišné. Republikáni nechcú v nijakom prípade dovoliť zvýšiť dane. Podľa nich by to poškodilo hospodárstvo. Súčasne sa zameriavajú na úspory v zdravotníctve a sociálnom sektore, ale nie v obrane. Obama a jeho demokrati trvajú na zámere, že dane majetným treba výrazne zvýšiť. Súčasne súhlasia len s čo najmenším znížením sociálnych výdavkov. Aj keby sa partneri dohodli v niektorých oblastiach na zvyčajnom kompromisnom strede, ich fronty zostávajú dôsledne nehybné v otázke daní.

 

Fiškálny útes po prvé, po druhé…

Po 1. januári však katastrofa nepríde ako blesk z jasného neba. Mnohí experti teraz hovoria skôr o fiškálnom zosuve, teda o pozvoľnom prepade. Dôsledky vyšších daní a úspor štátnych výdavkov na americkej spotrebe sa budú prejavovať pomaly. Celkom rýchlo však môžu negatívne zareagovať akciové trhy, a tým vyvinúť tlak na amerických zákonodarcov. A nevylučuje sa ani zníženie bonity amerických vládnych dlhopisov v prípade, ak sa politici vo Washingtone prejavia ako akcieneschopní.

Za fiškálnym útesom sa však už týči nová prekážka, nasledujúci veľký politický spor. Kongres musí vo februári alebo v marci zvýšiť limit štátneho dlhu USA. Podľa platného rozhodnutia kongresmanov z minulého roka dlh nesmie prekročiť 16,4 bilióna USD. V súčasnosti však vzrástol už na 16,2 bilióna USD. Ak by sa limit nezvýšil, federálna vláda by sa automaticky dostala do platobnej neschopnosti. Aj v roku 2011 sa stalo zvýšenie dlhového limitu federálnej vlády rutinnou predohrou k rozporom, ktoré napokon vydláždili cestu k fiškálnemu útesu.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:48

Parlamentný finančný výbor vo štvrtok prvýkrát zasadol na pôde Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Predseda úradu Ľubomír Andrassy poslancom Národnej rady (NR) SR okrem iného prezentoval stratégiu rozvoja úradu na roky 2023 až 2025. Zákonodarcovia počas zasadnutia výboru prerokovali aj dve správy z nedávnych kontrol účelových zariadení a pripravenosti projektov nemocníc Rázsochy v Bratislave a sv. Martina v Martine. Informovala o tom hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.

16:47

Poukážky z programu Zelená domácnostiam začne Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vydávať počas najbližších týždňov. Vo štvrtok o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.

16:45

Dve dievčatá vo veku šesť a 11 rokov vo štvrtok ľahko zranil muž, ktorý na ne zaútočil nožom v blízkosti ich školy v obci Souffelweyersheim ležiacej na severovýchode Francúzska v departemente Bas-Rhin. Útočníka zadržala polícia.

16:44

Spojené štáty a Británia oznámili vo štvrtok uvalenie rozsiahlych sankcií voči firmám a jednotlivcom, ktoré sa podieľajú na výrobe iránskych dronov a riadených striel. Ide o reakciu na bezprecedentný útok Teheránu na Izrael.

16:08

Českí meteorológovia vydali vo štvrtok výstrahu pred očakávaným snežením a nízkymi teplotami. Pod nulu by mali klesnúť v noci na piatok takmer na celom území. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tiež upozornil, že mrazy môžu poškodiť tohtoročnú úrodu na ovocných stromoch či zeleninu, preto ich odporučil chrániť.

16:06

Francúzsky súd v stredu odsúdil 67-ročnú zdravotnú sestru, ktorá okradla francúzsku štátnu zdravotnú poisťovňu o viac než 1,5 milióna eur prostredníctvom žiadostí o fiktívne vyšetrenia.

16:00

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa vo štvrtok predĺžila pozastavenie letov do iránskej metropoly Teherán a libanonského hlavného mesta Bejrút do konca apríla.

15:59

Plánovaná výstavba visutého mosta, ktorý má spojiť Sicíliu s talianskou pevninou, vyvoláva čoraz častejšie protesty miestnych obyvateľov. Po zverejnení plánov na vyvlastnenia v súvislosti s výstavbou sú podľa správy denníka Corriere della Sera “pripravení bojovať” a hrozia, že sa pripútajú k svojim domom.

15:58

Slovensku sa vo štvrtok podarilo predať štátne dlhopisy v celkovej hodnote 635 miliónov eur. O tieto dlhopisy prejavili záujem švajčiarski investori a po 10 rokoch sa tak podarilo SR diverzifikovať portfólio aj do inej meny ako euro. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo financií (MF) SR.

15:52

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave patrí medzi desať najlepších letísk vo východnej Európe. V ankete najlepších letísk sveta – Skytrax sa v kategórií letísk východnej Európy umiestnilo na 10. mieste. Vo štvrtok o tom informovala hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Tóthová.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali