Nákupné ceny mlieka sú v Bulharsku 50 – 60 centov. Ceny prepadli po tom, čo krajinu doslova preplnila produkcia z EÚ, ktorá sa predávala za dampingové ceny. Export do Ruska je pozastavený kvôli ruským sankciám na dovoz potravín z EÚ. Najhoršie sú na tom podniky, ktoré sa zaoberajú živočíšnou výrobou. Práve preto bulharskí farmári zorganizovali podobnú zúfalú akciu a vylievali mlieko na cestu.
„Nízke nákupné ceny mäsa a mlieka nás donútili, aby sme každý mesiac predávali niekoľko kráv, aby sme sa aspoň nejako udržali na hladine,“ prízvukoval Živko Ginčev, jeden z účastníkov protestnej akcie. „Po 20 rokoch na farme, na ktorej mám vyše 240 kusov dobytka, asi to budem musieť skončiť. Keď zaplatím dane, odvody, mzdy zamestnancom, zostáva mi iba 500 levov mesačne. V podniku som mal 7 ľudí, troch som musel prepustiť. Nielenže si nepamätám, kedy bol som naposledy na dovolenke, ale nepamätám si ani to, kedy som vlastne oddychoval. Kým predtým celú prácu vykonávali moji zamestnanci, odnedávna všetko musím robiť sám. To sa nedá,“ zdôrazňuje ďalší farmár Jordan Paryšev.
„V súčasnosti sa pripravuje nariadenie o tom, aby sa výrobcovia a odoberatelia mlieka mohli dohodnúť na cenách. Možno to pomôže niektorým výrobcom. Štát sa snaží pomôcť producentom, ale situácia je mimoriadne ťažká,“ priznáva riaditeľ úradu živočíšnej výroby ministerstva pôdohospodárstva Bulharska Martin Vazelov.
Podobné akcie sa konajú vo viacerých štátoch EÚ a poľnohospodári sú zúfalí. Likvidáciou produkcie sa producenti snažia upozorniť vedenie únie na tento obrovský problém, žiadajú o pomoc a prízvukujú, že už je na čase, aby Európska únia podnikla nejaké konkrétne efektívne opatrenia, aby pomohla poľnohospodárom.
Prednedávnom sa podobná protestná akcia uskutočnila v španielskom meste Lerida, keď farmári vysýpali na námestí pred budovou mestského úradu niekoľko ton broskýň a marhuli. Na tento umelý kopec vztýčili niekoľko zástav Európskej únie a podpálili ich. V meste Morleau na západe Grancúzska viac ako sto farmárov doviezli na traktoroch a vlečkách desiatky ton ovocia a zeleniny, podpálili budovu daňového úradu a budovu Spoločnosti vzájomnej pomoci poľnohospodárov. Protestovali proti nízkym nákupným cenám ich produkcie.
O niečo rozumnejšie sa zachovali grécki farmári, keď na jeseň začali rozdávať desiatky ton ovocia zdarma. V prvom rade posielali svoju produkciu do sociálnych zariadení a humanitárnych fondov. Grécke ministerstvo pôdohospodárstva uviedlo, že potraviny zdarma dodajú ľuďom s nízkymi príjmami. Dokonca aj v Paríži farmári rozdávali zdarma ovocie všetkým okoloidúcim a protestovali proti nečinnosti vlády, ktorá nedokáže pomôcť poľnohospodárom.
eu