Ruský prezident Vladimír Putin dnes o rok predĺžil platnosť potravinového embarga, ktoré bolo zavedené v reakcii na sankcie proti Rusku. Embargo tým pádom vyprší 31. decembra 2020. Výnos bol zverejnený na oficiálnom webe právnych informácií.
“Predĺžiť od 1. januára do 31. decembra 2020 platnosť jednotlivých špeciálnych ekonomických opatrení, ktoré sú stanovené výnosom prezidenta O použití jednotlivých špeciálnych ekonomických opatreniach s cieľom zaistenia bezpečnosti Ruskej federácie,” uvádza sa v prezidentovom výnose.
Potravinové embargo Ruska v reakcii na západné sankcie platí už takmer päť rokov. Ruský prezident podpísal zodpovedajúci výnos 6. augusta 2014. Odpovedajúcim ustanovením vlády sú vymedzené štáty, voči ktorým platí zákaz na dovoz poľnohospodárskej produkcie, syru a potravín: USA, krajiny EÚ, Kanada, Rakúsko, Nórsko, Ukrajina, Albánsko, Čierna Hora, Island a Lichtenštajnsko. Vláda tiež určila konkrétny zoznam produkcie, na ktorú sa embargo vzťahuje.
Zákaz dovozu teda platí na mäso, údeniny, ryby a morské plody, ovocie, zeleninu a mliečnu produkciu.
Ďalšia premárnená možnosť ozdravenia situácie na kontinente
Predlženie sankcií EÚ vzbudzuje poľutovanie, je to ďalšia premárnená možnosť ozdravenia situácie na kontinente, prehlásil námestník ruského ministra zahranicia Alexandr Gruško v rozhovore pre Sputnik
“Nie je potrebné opakovať, že rozhodnutie prijaté Európskou radou o ďalšom predĺžení sektorových sankcií, navyše pod cynickou zámienkou neplnenia Minských dohôd, vzbudzuje iba naše poľutovanie. Je to ďalšia premárnená možnosť ozdravenia situácie na európskom kontinente,” povedal.
“Zaplatiť za toto rozhodnutie budú, rovnako ako predtým, musieť podnikateľské kruhy a prostí občania EÚ, ktorí sú poškodzovaní touto sankčnou konfrontáciou. Zo svojej strany opätovne zdôrazním, že náš cieľ nie je konfrontácia a že budeme pripravení na obnovenie spolupráce s Európskou úniou, akonáhle na to bude sama pripravená. Veríme, že zdravý rozum nakoniec zvíťazí,” zdôraznil diplomat.
Sankcie
Vzťahy Ruskej federácie so západnými štátmi sa zhoršili kvôli situácii na Ukrajine a okolo Krymu, ktorý sa znovu pripojil k Rusku po referende na polostrove. Západ vtedy obvinil Rusko zo zásahu a zaviedol proti nemu sankcie.
Moskva podnikla odvetné opatrenia, začala nahradenie importu a neraz vyhlásila, že je kontraproduktívne hovoriť s ňou jazykom sankcií. Rusko tiež neraz vyhlásilo, že nie je stranou konfliktu na Ukrajine a subjektom minských dohôd o urovnaní. V poslednej dobe sa v krajinách EÚ ozývajú stále hlasnejšie názory ohľadom nutnosti zrušenia protiruských sankcií.