NAŽIVO

Vysokopostavený politický predstaviteľ Izraela obvinil palestínske militantné hnutie Hamas zo sabotovania snáh o dosiahnutie prímeria v Pásme Gazy a dohody o prepustení rukojemníkov. 

19:43

Balkánsky kanál televízie al-Džazíra po 14 rokoch ukončil vysielanie. Podľa miestnych médií a novinárskych zväzov sa vedenie mediálnej skupiny sídliacej v Katare rozhodlo vysielanie ukončiť najmä z finančných dôvodov.

19:42

Nemecký minister vnútra Alexander Dobrindt vyzval na posilnenie systémov civilnej ochrany v reakcii na meniace sa hrozby v krajine. Zároveň žiadal občanov, aby sa pripravili na potenciálne katastrofické scenáre.

18:37

Sedem agentúr Organizácie Spojených národov v spoločnom vyhlásení upozornilo, že vážny nedostatok paliva v Pásme Gazy dosiahol kritickú úroveň, čo môže viesť k zhoršeniu utrpenia na vojnou zničenom palestínskom území. Palivo je podľa agentúr OSN základom prežitia v Gaze.

18:36

Maďarská mimoparlamentná strana TISZA (Rešpekt a sloboda), ktorá vedie vo viacerých prieskumoch verejnej mienky pred vládnym Fideszom premiéra Viktora Orbána, chce do kampane v nasledujúcich mesiacoch vstúpiť so sloganom „Zmena systému pokojne a zodpovedne“. Líder strany Péter Magyar to vyhlásil na straníckom zjazde v meste Nagykanizsa na juhozápade Maďarska.

18:32

Európska komisia berie na vedomie list prezidenta USA Donalda Trumpa o 30-percentných clách pre EÚ, stále má záujem dosiahnuť dohodu s americkou stranou do 1. augusta, ale je pripravená aj na to, aby použila odvetné opatrenia. Vyhlásila to v sobotu predsedníčka EK Ursula von der Leyenová potom, ako americký prezident oznámil, že na tovary z krajín EÚ plánuje od 1. augusta uvaliť dovozné clá vo výške 30 %.

17:44

Azerbajdžan začne dodávať zemný plyn do Sýrie, aby tak krajine pomohol vysporiadať sa s nedostatkom energetických surovín. Vyhlásil azerbajdžanský prezident Ilham Alijev, ktorý v Baku prijal dočasnú sýrsku hlavu štátu Ahmada Šaru.

17:43

Rodina americko-palestínskeho muža, ktorého na Západnom brehu Jordánu na smrť dobili izraelskí osadníci, vyzvala Spojené štáty na vyšetrovanie smrti 20-ročného mladíka.

17:42

Záchranári našli telá 33-ročného muža a jeho šesťročného syna, ktorí sa minulý víkend stratili počas výletu na jazere na juhu Nemecka, uviedla nemecká polícia.

17:42

Stretnutie predstaviteľov Sýrie a Izraela v Baku sa podľa všetkého uskutoční popri návšteve dočasného sýrskeho prezidenta Ahmada Šaru v Azerbajdžane, uviedol diplomatický zdroj v Damasku oboznámený s týmito záležitosťami.

16:31

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí povedal, že spolupráca islamskej republiky s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu „nadobudne novú formu“. Irán podľa neho plánuje spolupracovať s MAAE, avšak zdôraznil, že prístup k iránskym jadrovým zariadeniam, ktoré boli minulý mesiac terčom útokov počas vojny s Izraelom, vyvoláva otázky týkajúce sa bezpečnosti a ochrany.

16:30

Ruský prezident Vladimir Putin podľa zdrojov portálu Axios povedal prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi, francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a iránskym predstaviteľom, že podporuje nukleárnu dohodu, ktorá by zakázala Teheránu pokračovať v obohacovaní uránu.

16:29

Pentagón vyvíja nátlak na Japonsko a Austráliu a žiada, aby jasne vysvetlili, akú úlohu budú zohrávať v prípade vojenského konfliktu medzi USA a Čínou o Taiwan.

Informuje o tom denník Financial Times s odvolaním sa na svoje zdroje.

V materiáli sa uvádza, že ide o najnovší pokus Pentagónu presvedčiť spojencov USA v regióne, aby sa pripravili na potenciálny vojnový konflikt.

16:17

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) agresívne reagoval na čoraz hlasnejšie výzvy európskych partnerov Slovenska, ktorí volajú po energetickej nezávislosti od Ruska. Zvrchovaná krajina nerokuje agresívne a osamotene, ale rozvážne, dôstojne a s rešpektom k partnerom, vyhlásil na tlačovej konferencii v reakcii na premiéra podpredseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Ivan Štefunko.

16:01

Premiér Robert Fico (Smer-SD) čelí európskej hanbe za nepodporenie 18. sankčného balíka proti Rusku. V sobotu sa preto snažil spolu s ďalšími ministrami z jeho strany obhájiť svoje kolaborantstvo s Ruskom odvolávaním sa na vyriešenie dodávok ruského plynu ako dôvod, prečo sankcie nepodporil, pričom tvrdí, že to zabezpečuje nižšiu cenu pre spotrebiteľov. Nie je to však pravda, uviedol v reakcii opozičný poslanec a člen parlamentného finančného výboru Július Jakab (hnutie Slovensko).

16:00

Energetická bezpečnosť je národnoštátny záujem Slovenska a musíme urobiť všetko pre to, aby slovenské rodiny a firmy neboli vystavené neúnosným cenám energií. Je o tom presvedčený minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ (nezávislý).

16:00

Dvadsaťjedenročný muž ukradol autobus na juhozápade Nemecka a niekoľko hodín s ním unikal smerom na sever, čo spustilo rozsiahlu policajnú operáciu. Vodič počas jazdy ignoroval opakované výzvy policajtov na zastavenie a prešiel viacerými diaľnicami.

15:59

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil 12. júl za deň spomienky na Alfreda Dreyfusa, vtedajšieho kapitána francúzskej armády, ktorého v roku 1894 neprávom odsúdili za vlastizradu. Šlo pritom o jeden z najväčších justičných omylov v dejinách Francúzska, pričom veľkú rolu v súdnom procese zohral najmä jeho židovský pôvod.

15:56

15:31

Putin počas rokovaní s Trumpom a iránskymi predstaviteľmi za zatvorenými dverami vyjadril podporu jadrovej dohode, ktorá by Teheránu zabránila v obohacovaní uránu.

Informovala o tom americká publikácia Axios s odvolaním sa na zdroje oboznámené s podrobnosťami rozhovorov.

Podľa troch európskych a jedného izraelského predstaviteľa Rusko neformálne povzbudzuje Irán, aby súhlasil s „nulovým obohacovaním“. Tento postoj bol aj základnou líniou izraelskej vlády: „Vieme, že to povedal Putin a Irán“, – uviedol vysokopostavený izraelský soused.

Európsky zdroj uviedol, že Putin v posledných týždňoch niekoľkokrát osobne naliehal na Iráncov, aby urobili ústupky, ale Teherán odmietol takúto možnosť čo i len zvážiť.

15:30

14:34

Päť ľudí utrpelo zranenia počas behu s býkmi v rámci slávnosti sv. Firmína v španielskej Pamplone. Štyroch z nich previezli do nemocnice, jedného ošetrili na mieste.

šiesty beh s býkmi v Pamplone
Na snímke býky z farmy José Escolar Gil bežia medzi účastníkmi počas šiesteho dňa behu býkov, ktorý je súčasťou slávností sv. Fermína v španielskej Pamplone / Foto: TASR/AP-Miguel Oses
14:18

Taiwanská armáda v rámci prebiehajúceho vojenského cvičenia nasadila aj americký raketový systém HIMARS. Niekoľkodňovým cvičením sa vláda v Tchaj-pej podľa agentúry Reuters snaží ukázať odhodlanie odolávať prípadnej invázii zo strany pevninskej Číny.

14:17
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

E. MAJKOVÁ: Slovensko je porovnateľné so svetom v biomedicíne i matematike

Bratislava 24. februára (TASR) – Slovensko nemá v súčasných podmienkach šancu vychovať držiteľa Nobelovej ceny. Mladí vedeckí pracovníci si na Slovensku zo svojich platov nemôžu zabezpečiť ani základné potreby, a preto mnohé "mozgy" unikajú do zahraničia. Napriek slabej podpore vedy sú však na Slovensku aj vedci svetovej kvality. O situácii v slovenskej vede, patentoch či čerpaní eurofondov hovorí v rozhovore pre TASR v rámci projektu Osobnosti: tváre, myšlienky podpredsedníčka Slovenskej akadémie vied (SAV) pre výskum Eva Majková.

-Mnohí mladí talentovaní ľudia odchádzajú za úspechom do sveta. Ponúka Slovensko mladým vedcom také prostredie, kde by mohli rozvíjať svoje schopnosti?-

Tí, ktorí chcú robiť skôr biznis alebo inovácie vo svetovom meradle, majú namierené do sveta. Rovnako doktorandi a mladí vedeckí pracovníci. Myslím, že je aj správne, aby časť kariéry strávili v popredných laboratóriách. Ja by som to nevidela ako „závadu“, keď doktorand alebo postdoktorand strávi tri – štyri roky v špičkovom laboratóriu v zahraničí. Naším záujmom by malo byť, aby sme týchto ľudí dokázali prilákať naspäť.

.

-Vrátia sa potom, keď sa tam už tie tri – štyri roky „zabehnú“?-

Niektorí áno, viem o viacerých prípadoch. Aj ja mám v tíme kolegu, ktorý sa vrátil zo špičkového pracoviska. Vo vede to funguje tak, že dávate a beriete. Aj my niečo odškolíme a niekto k nám na druhej strane príde. Snažíme sa o to, aby ten systém bol rovnovážny a nie taký, že my si všetkých šikovných, ktorých odchováme, musíme „vyhnať“ preč. Ale ja si uvedomujem viacero rovín. Prvá je práca, prostredie, kolektív… Druhá časť je ekonomická. Mladí ľudia sa potrebujú usadiť. Mal by si vedieť prenajať byt, kúpiť aspoň ojazdené auto, oženiť sa a založiť si rodinu a tieto veci by mal vedieť ufinancovať zo svojej mzdy, a tak je to nielen v Rakúsku, ale už aj v Česku. Ak sa toto nestane, a na Slovensku nie je taká situácia, obzvlášť v Bratislave, kde cena bytov je veľmi vysoká, budú odchádzať tam, kde tieto možnosti majú. Dnes je situácia taká, že reálny príjem doktoranda, ktorý úspešne obháji prácu a stane sa postdoktorandom, klesne.

-Prečo?-

.

Lebo štipendium je nezdanené a plat je zdanený. Toto je skoro absurdná situácia a potom je už na nás ako vedúcich kolektívov, aby sme im tieto straty vykrývali účasťou v projektoch, kde ich vieme financovať. Ale to nie je systémové riešenie. Sú aj také kolektívy, ktoré takéto prostriedky nemajú. Keď prídu takíto mladí postdoktorandi do banky, ani sa s nimi nerozprávajú pri žiadostiach o úver. Toto vnímam ako kľúčový problém.

-Koľko zarába takýto postdoktorand?-

.

Doktorand má štipendium do 700 eur a keď je postdoktorand, tak je to približne štipendium mínus dane. A stačí odísť do Česka a tá mzdová hladina je inde, v Rakúsku je ten rozdiel ešte väčší.

-Unikajú takto mozgy zo Slovenska?-

Určite unikajú. Ja si osobne myslím, že dôležité je prilákať ich späť. Pripravujeme reintegračné granty. Teraz sme v SAV otvorili jeden taký program Štipendium SAV. Začína sa výzva, uvidíme, ako to bude fungovať. Je určený pre postdoktorandov a mladých vedeckých pracovníkov, ktorí pracovali na popredných svetových pracoviskách v zahraničí, majú dobre výsledky a chcú prísť nazad. Nemožno hovoriť o masívnej akcii, ide o tri, štyri miesta ročne.

-Ako by mal štát riešiť túto otázku?-

Navýšiť podiel HDP investovaný do školstva je potrebné, lebo sme na chvoste EÚ a to je možno aj hanba. Ale čo sa týka doktorandov a postdoktorandov, tam by som videla veľmi rýchle a účinné opatrenie vo vyhlásení výzvy napr. cez Agentúru na podporu výskumu a vývoja, ktorá by bola úplne fokusovaná na to, aby títo mladí, ktorí predkladajú dobré projekty a zapájajú sa do kolektívov, mali dodatočné prostriedky. A táto výzva by mala mať vysoké percento úspešnosti, inak to nebude efektívne. A pokiaľ viem, predsedníctvo agentúry už schválilo, že toto je potrebné, adresovalo vláde takúto poznámku. Verím, že toto je účinná cesta stabilizovať mladých u nás. Lebo vždy je to tak, prví odchádzajú najlepší. V celej Európe je hlad po dobrých doktorandoch a postdoktorandoch, čiže oni nemajú problém nájsť si miesto.

.

-Má Slovensko pri týchto podmienkach šancu vychovať držiteľa Nobelovej ceny?-

Nositeľ Nobelovej ceny, to spravidla nie je singularita, ktorá sa nejako zjaví. Nositelia Nobelových cien potrebujú vyrastať v prostredí, ktoré je motivačné, náročné, stimulujúce a vytvára všetku pridanú hodnotu okolo. Nie náhodou ústavy Spoločnosti Max Plancka majú vysoký počet nositeľov Nobelových cien. To je systém podpory výskumu, kultúry výskumu a  prostredia. Myslím, že je veľmi málo pravdepodobné, aby sa na Slovensku teraz v priebehu krátkeho časového úseku nejaký laureát Nobelovej ceny objavil. To ale vôbec nevylučuje, žeby nejaký Slovák, ktorý funguje v priaznivejšom prostredí, Nobelovu cenu nezískal. Ale na to, aby takýto významný jedinec vznikol, je potrebné vybudovať celú základňu. Je to podobné ako v športe. Každý chápe, že to nie je tak, že sa narodí skvelý skokan do výšky a bude majster svet a inak nikto druhý nebude skákať. Každý rozumie tejto otázke, keď hovoríme o športe, ale už málo ľudí si uvedomí, že to je potrebné pre akúkoľvek činnosť, aj vo vede. Že musíme celé prostredie tlačiť hore a potom sa možno stane, že aj Slovák dostane Nobelovu cenu.

-Máme Slovákov v takých medzinárodných tímoch, aké ste opísali?-

.

Máme Slovákov vo veľkých zariadeniach typu CERN v Ženeve, kde je slovenský výskum veľmi úspešne reprezentovaný. Ďalší svetlý príklad úspešného slovenského vedca je profesor Vilček, ktorý nedávno dostal cenu od prezidenta USA.

-Keď sme hovorili o úniku mozgov zo Slovenska, nechodia k nám na druhej strane doktorandi z menej rozvinutých krajín?-

.

Chodili by, keby bola taká možnosť. Podľa dávnejšej novely zákona o vysokých školách, nemôžu študenti, ktorí nie sú z krajín EÚ, poberať štipendium, a naopak, musia za svoje štúdium platiť. A to je v príkrom rozpore s princípmi EÚ, lebo práve únia sa snaží prilákať doktorandov z tretích krajín. Najväčší rezervoár doktorandov je od našich hraníc s Ukrajinou po východné pobrežie Ázie. Tam sú schopní, motivovaní, sú to ľudnaté krajiny. Tí majú "drive", tí chcú prísť do Európy, vidíte ich všade v laboratóriách. Na Slovensku je ten problém, že keď ich chceme zaplatiť, tak ich musíte zobrať buď na úkor nejakého mzdového fondu pracoviska alebo v rámci nejakého projektu. A navyše sú tam komplikácie s migračnou politikou na Slovensku. Tento predpis je obmedzujúci. Opakovane poukazujeme na to, že to treba zmeniť. Na začiatku zrejme bola predstava, že doktorand je náš študent, na ktorého vynakladáme prostriedky, tak budeme dávať len na slovenských. Ale to nie je tak. Doktorand pracuje v laboratóriu, vytvára veľa hodnôt, to sú pre nás veľmi užitočné, vysoko motivované a nie drahé pracovné sily.

-Od nového roka platí novela vysokoškolského zákona. Neapelovali ste na ministra, aby sa zmenilo toto ustanovenie?-

Apelovali, s pánom ministrom sme o tom hovorili ešte pred tým, než bol ministrom. Myslím, že tento problém je mu známy. Viem, že sa o tom vážne uvažuje, lebo je to problém, s ktorým sa mnohí potýkajú. Slovensko je malá krajina, tu ani nemôžeme čakať veľa študentov. U nás je prirodzené, že si musíme volať študentov z iných krajín a treba otvorene povedať, že v porovnaní s krajinami EÚ nie sme veľmi konkurencieschopní. Ani Bratislava nie je Paríž, aby sem chcel každý ísť, preto títo doktorandi z tretích krajín sú pravdepodobný zdroj.

-Na Slovensku sa každoročne vydáva veľmi málo patentov. Čím to je?-

.

Je pravda, že Slovensko je prakticky nepatentujúce, keď to porovnáme s počtami v okolitých krajinách. Súvisí to s viacerými príčinami. Prirodzenou snahou vedeckého pracovníka je niečo publikovať, teda zvestovať ľudstvu svoj poznatok. Pokiaľ patentujete, robíte presný opak, nepublikujete, ale patentom sa chránite. Treba na to ľudí naučiť, treba na to vytvoriť isté mechanizmy a isté pomocné nástroje, aby to patentovanie bolo pomerne jednoduché. Problém sú aj peniaze, lebo každý patent stojí isté prostriedky.

-Koľko?-

Sú to tisíce eur. V Nemecku hradí štát patenty, ktoré vznikajú vo výskumných organizáciách, lebo má záujem o to, aby vznikali. U nás, kto patentuje, ten sa vytrestá. Buď to musí platiť sám alebo ústav, kde pracuje. A keby bolo patentov priveľa, ústav by s tým mal problém, aj SAV by mala. Tie základné nástroje nie sú prepracované. Viem, že sa na tom pracuje. K patentovaniu treba ľudí vychovávať už na školách, lebo niekedy sú veci, ktoré by sa dali patentovať a u nás sa nepatentujú, lebo na to nikto nemyslí, že aj to je patentovateľné.

.

-Uľahčí systém patentovania na Slovensku európsky jednotný systém, ktorý má platiť od roku 2014?-

Ja si myslím, že by to malo pomôcť, ale my musíme vyriešiť celý proces patentovania, keď chceme mať európsky alebo svetový patent. Z  podaných patentov sa ani v západnej Európe nerealizuje veľa, možno 15 percent. Ale tie, ktoré sa realizujú, zaplatia náklady na všetky ostatné patenty. Komerčná úspešnosť patentov je nie častý jav a tak pre ostatných je patentovanie strata. Preto je dobré, keď sa o to stará subjekt, ktorý je napojený na rozpočet. Keď mám platiť, veľmi budem rozmýšľať, či budem patentovať, keď nevidím na obzore žiadneho realizátora.

-Ale potom to nie je veľmi motivačné ani pre štát…-

Ale tie úspešné patenty zaplatia všetko. To je práve tá hra, že tie veľmi úspešné prinášajú veľký efekt. Ale nedá sa povedať, že budeme robiť len tie, lebo to neviete vopred vybrať. Musíte pokrývať dosť široké pole. Najhorší je systém, ktorý sa stáva u nás, že nechceme dať priveľa peňazí, ale čakáme nejakú aktivitu a úspešnosť. A potom to ani neprináša benefit a stojí to peniaze. Tam treba mať zdravý odhad.

.

-Majú záujem v tejto oblasti spolupracovať firmy?-

Niektoré áno. Interakcia hospodárskej sféry s výskumom sa začína zvyšovať. Myslím, že tomu pomohli projekty štrukturálnych fondov, ktoré vyžadovali prítomnosť hospodárskeho partnera a boli pre vedecký kolektív motivujúce. Skutočne sa vytvorilo mnoho zoskupení, ktoré prináša prvé výsledky. Určite tam príde mnoho inovácií, zlepšení, lebo mnoho vecí vieme spolu vyriešiť veľmi rýchlo a účinne. Spolupráca s hospodárskou sférou sa darí rozvíjať. Teraz je dosť dôležité, aby sa vytvoril dostatok motivačných nástrojov, ktoré to budú ďalej podporovať. Lebo na Slovensku je ten problém, že je mnoho firiem, ktoré nemajú dosť kapitálu, aby investovali do výskumu, lebo to je beh na dlhú trať. Aj v zahraničí robia veľkú časť výskumu veľké, nie malé firmy. My by sme sa mali zamerať na to, aby aj veľkí hráči, ktorí prídu na Slovensko, museli pestovať aj výskum a vývoj, aby sa vytvorili podmienky a aby aj tieto dva svety viac kooperovali.

-Na Slovensku to tak pri veľkých investoroch asi nie je…-

.

Veľké firmy sa snažia mať výskumné zložky doma. Má to mnoho dôvodov. Verím, že istá časť výskumno-vývojových aktivít sa dá robiť aj tu.

-Urobilo Slovensko všetko pre to, aby vyčerpalo maximum prostriedkov z eurofondov?-

Čo sa týka čerpania štrukturálnych fondov z operačného programu Výskum a vývoj, myslím, že z pohľadu SAV sme boli veľmi snaživí, aj úspešní, čo do zazmluvnenosti projektov. Iná vec je, že čerpanie týchto projektov je veľmi pomalé. Súvisí to s administratívnou náročnosťou celého procesu. Podľa mojich vedomostí Slovensko pridalo k relatívne detailnej bruselskej administratíve vlastný vklad, ktorý to skomplikoval oveľa viac. A potom, ako sa pridávali novely k zákonu o verejnom obstarávaní, vytvorila sa dosť nepriaznivá situácia pre nákup vedeckých prístrojov a zariadení. Trvá to veľmi dlho a povedzme, často sú tam námietky, ktoré sú, myslím prinajmenšom diskutovateľné.

.

-Minulý týždeň dal parlament zelenú malej novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorá sa schvaľovala v urýchlenom procese práve preto, aby sa zrýchlilo čerpanie fondov. Pomôže podľa vás novela k rýchlejšiemu čerpaniu?-

Nečítala som presné znenie. Podľa informácií, ktoré zazneli v médiách som presvedčená, že tá novela bola absolútne nevyhnutná a pokiaľ by sa k tomuto nesiahlo, hrozilo by, že sa prostriedky nevyčerpajú. Tam bolo už v súčasnosti toľko zadrhnutí toho procesu, že systém stagnoval a námietky, ktoré sú k tejto novele, nie celkom adresujú detaily, ktoré sme my zažívali ako skutoční obstarávatelia.

-Takže z vašej skúsenosti proces čerpania spomaľovali aj problémy s obstarávaním?-

.

Významne. Tie procesy sa dali natiahnuť na roky, to nebola otázka mesiacov. Pokojne sa dal stratiť aj rok sústavnými námietkami.

-Má Slovensko špičkových vedcov? V akých oblastiach vynikáme?-

V rámci SAV sme spravili analýzu kvality vedeckých kolektívov, ktorú pre nás realizovala agentúra ARRA. Zadefinovali sa kolektívy, ktoré sú špičkové a nedpriemerné. Z účasti na medzinárodných projektoch a z pohľadu produktivity a citovanosti sú najúspešnejšie kolektívy v oblasti materiálových vied a biomedicíny. To sú v súčasnosti ťažiskové smery SAV, kde je pomerne veľká koncentrácia špičkových kolektívov. Máme ešte dobré kolektívy v úplne základných vedách, kvantovej informatike, kvantovej chémii, matematike. Matematický ústav SAV patrí dlhodobo medzi špičkové pracoviská.

-Kto patrí momentálne medzi popredných slovenských vedcov?-

Sám predseda SAV profesor Jaromír Pastorek patrí k špičke vo svojej oblasti virológie, potom profesor Vladimír Bužek z oblasti kvantovej informatiky, známe sú aj mená z oblasti materiálového výskumu, či už bývalý riaditeľ Ústavu materiálov a mechaniky strojov František Simančík, ktorý dlhodobo podniká na prenose poznatkov do praxe, v oblasti keramiky je známy profesor Pavol Šajgalík, v oblasti polymérov sú výborné výsledky. Toto je len na ilustráciu, že sú na Slovensku vynikajúci ľudia, ja len verím, že to bude pokračovať.

-Ako je na tom slovenská veda a výskum v porovnaní s okolitými krajinami porovnateľnými so Slovenskom?-

Záleží, čo porovnávame. Ja môžem hovoriť za SAV, ktorá pokrýva významnú časť výstupov v rámci Slovenska. Štrukturálne fondy pomohli vo veľmi krátkom čase prekryť viac ako 20-ročné zaostávanie v prístrojovej vybavenosti laboratórií, a to je veľmi významná vec. Mnohé laboratóriá, mnohé tímy sú skutočne na európskej, kompetitívnej úrovni, som presvedčená, že ten základný krok sa urobil. To neznamená, že by sa malo prestať. Situácia nie je taká, že my máme ustálený stav a všetci na nás čakajú. Všetci idú vpred a my musíme stále utekať rýchlejšie, aby sme tých, ktorí sú pred nami, dobiehali.

.

-Centrami výskumu by mali byť vysoké školy. Na Slovensku ich máme dosť. Na akej úrovni je výskum na vysokých školách?-

To by mal zodpovedať nejaký vonkajší pozorovateľ celého vedeckého prostredia. Z materiálov, ktoré pripravila Univerzita Komenského v Bratislave, vyplýva, že na publikačnej činnosti sa SAV podieľa 36 percentami a 44 percentami na citačnom ohlase. Pričom podiel našich výskumných pracovníkov je 26 percent. SAV má dobré postavenie, ale mala by sa ďalej zlepšovať.

-Blíži sa komplexná akreditácia. Mal by tento proces vyradiť niektoré školy zo zoznamu univerzít?-

Myslím, že počet univerzít je nadštandardný, ak to porovnávam aj v rámci EÚ. Jediná možnosť je urobiť komplexnú akreditáciu a zhodnotiť, ako sa ktorá univerzita správa, aké dosahuje výsledky a či tieto výsledky sú adekvátne poslaniu univerzity a peniazom, ktoré dostáva. To je jediný spôsob, ako prečistiť tento systém. Akreditáciu robíme každé štyri roky aj v SAV.

Rozhovor s podpredsedníčkou SAV Evou Majkovou je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a videozáznam.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Matej Michalička

Marek Brna

Miroslav Urban

Peter Lipták

Branislav Čech

Milan Šupa

.
.
.

Nikdy sme sa podľa Fica nedostali do takejto krízovej situácie. Všetkých politikov upozornil, aby nevymýšľali s koňakom a cigarou v ruke nezmysly

Slovensko ešte nikdy nebolo v takej krízovej situácii, ako je teraz. Uviedol to na sobotňajšej tlačovej besede premiér Robert Fico…

12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Niečo sa chystá? USA požadujú, aby Japonsko a Austrália prijali „jasné záväzky“

USA požadujú, aby Japonsko a Austrália prijali „jasné záväzky“ v boji o Taiwan, píše denník Financial Times

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Donald Trump oznámil voči Európskej únii clá na úrovni 30 %

V prípade EÚ Trump poukázal na nevyváženosť vo vzájomnom obchode a v prípade Mexika na pokračujúci dovoz drog do USA

12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina v problémoch. BlackRock sa stiahol z hry, dôležitá konferencia nedopadla dobre

Konferencia o obnove Ukrajiny, ktorá sa konala v Ríme, sa skončila bez konkrétnych finančných prísľubov, uviedol denník Daily Telegraph. Hlavným…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dohoda Ruska s OSN o potravinách sa zrútila

Rusko oznámilo, že jeho dohoda s Organizáciou Spojených národov o uľahčení vývozu ruských potravín a hnojív sa zrútila kvôli západným…

12. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Tak “chlapec” z Berlína sa rozhodol tvrdo kritizovať na oficiálnom fóre Slovensko. Nová doba! Reaguje generál

Tak “chlapec” z Berlína kancelár Merz, sa rozhodol tvrdo kritizovať na oficiálnom fóre Slovensko . Nová doba! Píše vo svojom…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Boris Johnson nazýva Macrona „zlým géniom“, ktorý stojí za migračnou krízou

Bývalý britský premiér Boris Johnson obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona z organizovania migračnej krízy, s ktorou Spojené kráľovstvo zápasí

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Andrej Danko vyzýva prezidenta, aby ukončil výcvik a vrátil sa do paláca

Predseda koaličnej SNS a podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby skončil výcvik v Národných…

12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Rusko je rozhodnuté zrušiť ďalší monopol Západu

Rusko, druhý najväčší producent zlata na svete, sa chce oslobodiť od závislosti cien zlata od Londýnskej burzy. Na tento účel…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Ako čítať Trumpove ostré vyhlásenia na adresu Putina

Trump stále považuje Putina za kľúčového partnera na rokovaniach a Zelenského za „hlavnú prekážku mieru“

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nawrocki vyzval Zelenského, aby začal exhumovať telá obetí volyňského masakru

Novozvolený poľský prezident Karol Nawrocki vyzval Zelenského, aby začal exhumovať telá obetí volyňského masakru

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Slováka dnes môžete vykopnúť ako psa

Šéf slovenského Volkswagenu potvrdil, čo je zač

12. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Kaviareň prišla s ďalším šokujúcim tvrdením. A je to blbosť

Kaviareň rada tvrdí, že Slováci sú nejak špeciálne nevyspelí, iní ako druhé národy. A je to blbosť, konštatuje vo svojom…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Niekoľko policajných áut s majákmi prenasledovalo vodiča v dvoch krajoch

Niekoľko policajných áut s majákmi prenasledovalo desiatky kilometrov unikajúce osobné motorové vozidlo. Naháňačka sa začala v Hlohovci a skončila na…

12. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Durov obvinil francúzske orgány z „križiackej výpravy“

Zakladateľ Telegramu Pavel Durov obvinil francúzske orgány z „križiackej výpravy“ proti slobode prejavu

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

“Toto sa v Európe nemôže stať”: maďarský prezident napísal rodine muža, ktorý zomrel po tom, ako ho zbili zamestnanci TCK

„Niečo také sa v Európe nemôže stať“: maďarský prezident Tamás Sulyok napísal list rodine Józsefa Szébestényiho – obyvateľa Zakarpatskej oblasti,…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Desivý trend v Hamburgu. Moslimskí študenti šikanujú „neveriacich“ – rodičia a učitelia volajú o pomoc

Moslimská mládež vraj v hamburských školách vyvíja nátlak na svojich rovesníkov a šikanuje ich. Rodičia a učitelia hlásia desivé situácie,…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ukázkový kolaborant…

Viděli jste protest Michala Šmardy proti spolupráci STAČILO! se SOCDEM? Majnstrým toho byl plný. Rozdávaly se tam rakvičky a třešně,…

12. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Djokovič po prehre so Sinnerom priznal, že realita veku ho zasiahla ako nikdy predtým

Srbský tenista Novak Djokovič priznal, že realita jeho veku ho zasiahla „ako nikdy predtým“ po tom, čo ho v semifinále…

12. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Americký odvolací súd zrušil dohodu o vine a treste s organizátorom útokov z 11. septembra

Americký odvolací súd zrušil dohodu o vine a treste s organizátorom útokov z 11. septembra Khalidom Sheikhom Mohammedom. Vtedajší minister…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Autistické děti jako hlavní terč trans aktivismu

Děti s autismem se staly jednou z nejzranitelnějších skupin v kontextu současné trans ideologie. Z výzkumů vyplývá, že právě ony…

12. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Muža pohybujúceho sa po odstavenom vozni v Malackách zasiahol prúd

Polícia vyšetruje udalosť, ku ktorej došlo v piatok večer na železničnej stanici v Malackách. Po odstavenom vozni sa tam pohyboval…

12. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina vyhodila do vzduchu Rusom plynovod

Ukrajina oznámila vyhodenie do vzduchu plynovod na západnej Sibíri, informuje agentúra Bloomberg

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Optická ilúzia: Dokážete nájsť skrytý kľúč v sklade do 7 sekúnd?

Optická ilúzia: Dokážete nájsť skrytý kľúč v sklade do 7 sekúnd? Optické ilúzie sú zložité obrázky, ktoré sa hrajú s…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Tlačia USA na dodávky zbraní na Ukrajinu členom NATO a len im nahrávajú?

Americký prezident Donald Trump uviedol, že NATO, ktorého členom je aj Washington, zaplatí za americké zbrane, ktoré aliancia následne dodá…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Obrovský prelom: nekonečná kauza medzi Maďarskom a Slovenskom sa môže uzavrieť

Maďarsko a Slovensko sú v prípade vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros podľa všetkého blízko dohody v štyroch kľúčových bodoch. Po mesiace trvajúcich…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Pubertu nelze zablokovat bez následků: Děti končí s nižším IQ, poškozeným mozkem a zničenou budoucností

Blokátory puberty jsou veřejnosti prezentovány jako „bezpečný“ způsob, jak dát dětem čas na rozmyšlenou. Realita je opačná. Blokace puberty nenávratně…

12. 07. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Móda: Tieto kúsky stoja na hranici medzi cool a podivnosťou

Móda: Tieto kúsky stoja na hranici medzi cool a podivnosťou. Móda je o riskovaní. Ak nebudete myslieť mimo rámca, nikdy…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Vysokopostavený politický predstaviteľ Izraela obvinil palestínske militantné hnutie Hamas zo sabotovania snáh o dosiahnutie prímeria v Pásme Gazy a dohody o prepustení rukojemníkov. 

19:43

Balkánsky kanál televízie al-Džazíra po 14 rokoch ukončil vysielanie. Podľa miestnych médií a novinárskych zväzov sa vedenie mediálnej skupiny sídliacej v Katare rozhodlo vysielanie ukončiť najmä z finančných dôvodov.

19:42

Nemecký minister vnútra Alexander Dobrindt vyzval na posilnenie systémov civilnej ochrany v reakcii na meniace sa hrozby v krajine. Zároveň žiadal občanov, aby sa pripravili na potenciálne katastrofické scenáre.

18:37

Sedem agentúr Organizácie Spojených národov v spoločnom vyhlásení upozornilo, že vážny nedostatok paliva v Pásme Gazy dosiahol kritickú úroveň, čo môže viesť k zhoršeniu utrpenia na vojnou zničenom palestínskom území. Palivo je podľa agentúr OSN základom prežitia v Gaze.

18:36

Maďarská mimoparlamentná strana TISZA (Rešpekt a sloboda), ktorá vedie vo viacerých prieskumoch verejnej mienky pred vládnym Fideszom premiéra Viktora Orbána, chce do kampane v nasledujúcich mesiacoch vstúpiť so sloganom „Zmena systému pokojne a zodpovedne“. Líder strany Péter Magyar to vyhlásil na straníckom zjazde v meste Nagykanizsa na juhozápade Maďarska.

18:32

.

Čínski vedci vytvárajú kybernetické včely, do ktorých mozgu vkladajú ovládače

Čínski vedci vytvárajú kybernetické včely, do ktorých mozgu vkladajú ovládače na riadenie letu, informuje The Telegraph

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Fotografie, ktoré ti dokonale definujú, ako vyzerá nešťastie

Vedel by si bez jedného slova definovať nešťastie? My to dokážeme a dokonale nám k tomu poslúžia nasledujúce fotografie. V…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätý Benedikt

Svätý Benedikt z Nursie, oslavovaný 11. júla, je uctievaný pre svoju hlbokú múdrosť, oddanosť Bohu a trvalý vplyv na kresťanský…

12. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

EÚ vymyslela nový spôsob, ako zastropovať cenu ruskej ropy

O 15 % nižšie ako trhová cena: zdroje agentúry Bloomberg zverejnili podrobnosti výpočtu „plávajúceho“ stropu cien ruskej ropy

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Nový film o Supermanovi je reštartom zameraným na oživenie superhrdinských filmov

Film Jamesa Gunna Superman, ktorý mal tento týždeň premiéru v kinách po celom svete, je reštartom zameraným na oživenie takzvaného…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Matej Michalička

Marek Brna

Miroslav Urban

Peter Lipták

Branislav Čech

Milan Šupa

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov