“Čína a India by sa mali rozhodne brániť akémukoľvek pokusu otočiť koleso dejín, pevne vzdorovať hegemonizmu a politike moci, rozhodne presadzovať demokratizáciu a legalizáciu medzinárodných vzťahov,” uviedla Rong v sérii tweetov, kde tiež upozornila na odhodlanie Pekingu hľadať novú cestu k mierovému urovnaniu a výhodnému partnerstvu.
3/3 #India is an emerging economy in the world & adheres to strategic independence. #China & India should resolutely oppose any act of reversing the wheel of history, firmly resist hegemonism & power politics, & resolutely promote democratization & legalization of intl relations.
.— Ji Rong (@ChinaSpox_India) July 27, 2020
Vyhlásenie prichádza potom, čo India a Spojené štáty začali zvyšovať úroveň spolupráce vrátane námorných cvičení v blízkosti Malackého prielive, ktorým Čína dováža asi 80 percent energetických zdrojov.
Podľa hovorkyne čínskeho veľvyslanectva sa rad politikov v USA pozerá na Čínu v rámci mentality čias studenej vojny a ideologickej konfrontácie.
“USA sa opakovane odvracali od medzinárodných zmlúv a organizácií a selektívne aplikovali medzinárodné právo. Medzinárodné spoločenstvo vie, kto naozaj vytvára problémy a je hrozbou,” tweetovala Ji Rong.
1/3 Some #US politicians always view #China with Cold-War mentality instigating containment, ideological confrontation&anti-China clique. US kept turning away from intl treaties&organizations & selectively applied intl law. Intl community knows who is real trouble-maker&threat.
— Ji Rong (@ChinaSpox_India) July 27, 2020
Minulý týždeň v Londýne americký minister zahraničia Mike Pompeo oznámil zámery administratívy Bieleho domu vybudovať koalíciu krajín, ktorá by tlačili na Čínu, aby zmenila svoju politiku.
Indický minister zahraničia Subrahmanyam Jaishankar však navrhol, aby americká diplomacia nesmerovala iba na vytvorenie aliancie, ale smerovala úsilie aj na mnohostrannú medzinárodnú spoluprácu.
Pripomeňme, že Čína a India stále rokujú o rozmiestnení síl pozdĺž tzv. línie aktuálnej kontroly v Himalájach, kde došlo k zvýšeniu napätia po tom, čo sa 15. júna v oblasti Ladak stretli indickí a čínski vojaci. Incident si vyžiadal ako ranených, tak i mŕtvych.
Čínska strana označila za vinníkov indických vojakov, ktorí údajne nezákonne prekročili líniu kontroly, čím sa dopustili provokácie. Indické ministerstvo však uviedlo, že ku stretu došlo v dôsledku pokusu čínskej strany jednostranne zmeniť konsenzus ohľadom dodržiavania línie aktuálnej kontroly v údolí rieky Galvan.