Čína môže ohroziť “poriadok založený na pravidlách,” hovorí šéf NATO

❚❚

Brusel 8. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

 

Jens Stoltenberg uviedol, že potreba zvýšenej spolupráce v rámci aliancie je vyvolaná globálnymi výzvami, vrátane zvýšenej konkurencie medzi veľmocami, kybernetickej hrozby a terorizmu. Na otázku vzostupu Číny povedal, že Peking vytvoril ekonomickú príležitosť pre zmiernenie chudoby, ale jeho rastúca vojenská sila má dopad na „poriadok založený na pravidlách“

Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

Vraví: „NATO tradične zameriavalo na bývalý Sovietsky zväz a Rusko, ale vidno, že rast a približovanie sa Číny má vplyv na našu bezpečnosť. Videli sme ich v Arktíde, vidíme ich v Afrike, investujú veľké prostriedky do kritickej infraštruktúry v Európe, vidíme ich v kybernetickom priestore.“

.

Čína ako druhá strana mince, ktorá rastie bez liberalizácie, sa takmer určite stáva protipólom pre liberálny a globalizačný poriadok, ktorý je presadzovaný západným svetom. Presadzuje globalizáciu ekonomického, obchodného a kooperatívneho typu, ktorá sa taktiež môže nazvať „novým svetovým poriadkom,“ aby si občan mohol vybrať rovno z dvoch žalárov. Spojené štáty neboli nikdy skutočným hegemónom predpokladaného svetového štátu, ich záväzok ustanoviť ho a zachovať je často preceňovaný a posilňovaný okolitou žiarou mytologickej minulosti, aureolou amerických štátnikov a ich pánov, ktorí obkročmo nad svetom presadzovali liberalizmus pod zámienkou „dobročinných podnikov,“ ktoré sa neobmedzujú len na domácu politiku. Isté opatrenia, zamerané na presadzovanie západných hodnôt neboli v Rusku a Číne úspešné a bojujú proti kultúrnemu a politickému odporu dokonca v krajinách, ktoré sa od konca Studenej vojny poklonili západnej pologuli. Hospodársky úspech autoritárskych vlád, ktoré prijali len niektoré praktiky voľného trhu, je pre Západ výzvou, ktorá spochybňuje nevyhnutnosť histórie ohýbať svoj chrbát práve týmto smerom.

Nedávny summit skupiny G20 v Osake nepriniesol posun v rastúcom konkurenčnom boji medzi USA a Čínou o obchodnú a technologickú prevahu. Rovnako ako zvyšok sveta, aj EÚ pociťuje teplo obchodnej vojny. Keďže rezolúcia o tomto konflikte nie je na dohľad, Brusel (ak by nebol vo vazalskom postavení) by mal pripravovať komplexnú reakciu a zachovať rovnováhu.

.

Spojené štáty žiadajú ázijského giganta, aby do roku 2020 znížil deficit bilaterálneho obchodu o 337 miliárd, znížil clá a dotácie pre rozvíjajúce sa odvetvia. Trumpova administratíva sa tiež rozhodla obmedzovať schopnosť Číny investovať alebo získať americké firmy a start-upy v sektoroch ako robotika a letectvo. Peking tieto oblasti identifikoval v pláne Made in China 2025, dokumente vydanom čínskou vládou v roku 2015, ktorého cieľom je pretransformovať krajinu zo „svetovej továrne“ na produkciu s vyššou hodnotou. Inými slovami, stratégia modernizácie čínskej výroby vo všetkých smeroch.

Washington prijal tvrdý prístup, aby znížil čínsky progres, zvýšil americký export, chránil duševné vlastníctvo, technologickú výhodu a oprávnene otočil obchodné páky voči zahraničným investíciám, ktoré chránia domáci biznis. Zvyšujú sa clá, kladú prekážky pre cezhraničné dotácie a iniciatívy, ktoré nútia spoločnosti prerušovať dodávateľské reťazce. Prípad zákazu Huawei, jediného popredného čínskeho výrobcu pokrokových technológií, sa považuje za významné z dôvodov národnej bezpečnosti a konkurencie pri budovaní a zavádzaní 5G architektúry, ktorá podporí škálu komerčných a vojenských systémov. Čína reagovala clami na americké výrobky a blokáciou niektorých korporácií.

Obchodná vojna mení Spojené štáty na výrazne protekcionistickú krajinu s tarifami pravdepodobne vyššími ako v Indii. Niektorí bruselskí byrokrati uviedli, že nesúhlasia s metódami, ktoré používa Trumpova administratíva v obchodnej vojne s Čínou, v neposlednom rade preto, že USA tiež uvalili represívne clá na európskych výrobcov ocele a hliníka. Iní kričia o ohrození západných noriem, zásad a narušení „liberálneho medzinárodného poriadku“ (čo to je za slovnú konštrukciu?) a záväzných pravidlách údajne voľného trhu. Ostatné európske štáty a figúry poslušne pokračujú v čistej spolupráci s USA s cieľom obmedziť obchodné praktiky Číny a do médií „plačú,“ že čínska politika neurobila zmeny, o ktoré Západ žiadal. Marcový eurodokument viní Čínu z ochrany vlastného trhu a obmedzovania prieniku európskych spoločností na tento trh, zároveň kritizuje Peking v súvislosti s iniciatívami v Európe, čo ju vedie ako predhodenú americkú návnadu do otvorenej konfrontácie. Vnímaví a pozorní občania si už zvykli na to, že Brusel nerobí politiku v prospech národných štátov a bežných ľudí, ale v prospech svojich zakladateľov, ktorí stáli pri zrode a transformácii EÚ. Navyše sa bruselská byrokracia dá ľahko zmasírovať, aby neodsúhlasovala to, čo by teoreticky mohlo prospieť európskym štátom, ale skôr služobníckemu transatlantickému a kozmopolitnému kurzu. Bude EÚ zachovávať rovnocennosť medzi rastúcou konkurenciou USA a Číny a zlaďovať svoju kooperáciu s jedným i druhým s cieľom brániť normy a zásady mnohostranného obchodného systému alebo sa opäť umiestni do pozície „duriča“ na vodítku cudzích prianí?

Igor Kratochvíl

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali