Charta diverzity – len neškodný kancelársky folklór alebo ďalšia otrávená návnada?

Charta diverzity – len neškodný kancelársky folklór alebo ďalšia otrávená návnada?

Bratislava 7. júna 2018 (HSP/Foto:HSP)

 

Kto by mohol niečo namietať proti tomu, že k ženám, starším, cudzincom či ľuďom s akoukoľvek inou odlišnosťou sa treba správať rovnako ako voči komukoľvek inému? Práve o tom totiž hovorí tzv. Charta diverzity. Lenže to sú predsa veci, ktoré sú zakotvené aj v legislatíve, a ktoré patria k normálnemu správaniu každého slušného človeka. Je teda Charta diverzity naozaj iba nevinnou mimovládnou radovánkou, alebo ide tu aj o niečo iné?

Na snímke účastníci podujatia

V kaviarni Berlinka sa v piatok konalo podpisovanie Charty diverzity ďalšími spoločnosťami, ktoré sa rozhodli pripojiť k tejto iniciatíve. Podporuje ju Európska komisia a má za cieľ šíriť myšlienku potreby rozmanitosti na pracovisku a v spoločnosti. Môže ísť o najrôznejšiu „inakosť“: pohlavie, etnický pôvod, vek, rodičovstvo, tehotenstvo alebo adopcia, typ osobnosti, rasa, sexuálna orientácia, zdravotné postihnutie, manželský, partnerský alebo rodinný stav, spôsob zmýšľania, národnosť, rodová identita, sociálny pôvod, politické alebo náboženské presvedčenie, atď., ale dôraz je väčšinou kladený na ženy, LGBT menšiny, vek a etnický pôvod. Iniciatíva tvrdí, že rôznorodosť zamestnancov je pre firmy výhodou a v konečnom dôsledku prináša zisk.

Reklama

Na stránke iniciatívy (nájdete ju tu: https://www.chartadiverzity.sk ) sa píše: „Praktických príkladov uplatňovania manažmentu diverzity na pracovisku je viacero: rovnocenný jazyk, ktorý automaticky vyjadruje prítomnosť všetkých skupín, rovnosť pracovných príležitostí, opatrenia proti mobbingu, pozitívna/kompenzačná diskriminácia, aplikované kvóty a iné aktivity v prípadoch, kde sú nerovné podmienky viditeľné (napr. v limitovanej možnosti postupu žien na vyššiu pozíciu), work-life balance a iné.“

Ak nebudeme túto chartu, podobne ako rôzne iné deklarácie, ktoré sa európskym krajinám každú chvíľu nanucujú, a ktoré sa tvária úplne nezáväzne (Parížska, Istanbulská, Marrakešská…), považovať iba za neškodné rečnenie bez akejkoľvek záväznosti a pripustíme, že by za tým predsa len mohol byť aj nejaký reálny, praktický dopad a zámer, tak pri zmienke o pozitívnej diskriminácii a kvótach by sme mali spozornieť. To už je pre firmu pomerne vážna personalistická otázka: vziať človeka s lepším životopisom alebo radšej niekoho z chránených skupín? A čo firma v mestečku, kde pracujú len miestni ľudia poväčšine s podobnými názormi, z podobného sociálneho či etnického prostredia – zaväzuje sa podpisom Charty diverzity k tomu, že bude aktívne vyhľadávať a uprednostňovať ľudí odinakadiaľ, iných svojimi postojmi, názormi, orientáciou? A nebodaj si na to stanoviť a dodržiavať kvóty?

Reklama
Na snímke účastníci podujatia

Iste, nič také nebolo zatiaľ nariadené direktívne. Veď žaba v hrnci sa varí postupne. Prvý krok je predostrieť verejnosti úplne neškodnú, nenapadnuteľnú agendu. Niekto si povie, že stavať sa voči tomuto podozrievavo je paranoja a prehnané konšpirovanie. Nuž, možno. Ale podobné to bolo s certifikátmi kvality, manažérskymi systémami, etickými kódexmi, európskymi životopismi a kadejakými inými pestvami, ktoré začínali podobne nezáväzne, ale ktorými sa dnes firmy musia už takpovediac povinne prezentovať, ak chcú byť „in“. Čo ak o pár rokov firma, ktorá sa nebude prezentovať platným certifikátom diverzity, ktorá nepreukáže štatistiku diverzity vo všetkých vyššieuvedených oblastiach, bude diskvalifikovaná vo výberových konaniach? Je to prehnaná predstava? Pred dvadsiatimi rokmi by sme neuverili mnohému z toho, čo dnes prijímame ako celkom normálne…

Nadácia Pontis a záplava ďalších mimovládok, inštitúcií, iniciatív s podobným zmýšľaním a agendou nás čoraz viac omotáva pavučinkami, ktoré sú jemné, ale o to početnejšie. Z roka na rok si tú zmenu nevšimneme, ale s odstupom desaťročí zisťujeme, že kedysi bolo podnikanie, ale aj prejavovanie názoru slobodnejšie a jednoduchšie.

A ešte je tu otázka, či sa pod diverzitou nerozumie náhodou iba „tá správna“ diverzita. Na stránke Charty diverzity sa spomína napríklad aj politické alebo náboženské presvedčenie. Tak si kladiem otázku: vezmú ma prednostne do pracovného pomeru do niektorej z firiem, ktoré chartu podpísali, keď budem verejne deklarovať, že som, dajme tomu, priaznivec alebo nebodaj rovno člen menšinovej strany ako ĽSNS či KSS?

Nakoniec, aby sme nezabudli: zakladateľom Nadácie Pontis je Nadácia otvorenej spoločnosti, ktorá o sebe na svojej stránke píše, že „Stala sa súčasťou rodiny nadácií známych ako Open Society Foundations, pôsobiacich vo viac ako 70 krajinách na celom svete. Ich zakladateľom je filantrop a finančník George Soros, ktorému patrí osobité miesto v demokratickej transformácii a modernizácii krajín strednej a východnej Európy“.

Ivan Lehotský

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:44

Európska centrálna banka zrejme začne uvoľňovať menovú politiku skôr ako americká centrálna banka. To by podľa niektorých ekonómov mohlo mať “negatívny vplyv” na eurozónu.

17:24

Si Ťin-pching pricestoval na štátnu návštevu Francúzska, informovala čínska televízia.

Podľa európskych masmédií Macron očakáva, že počas rozhovorov bude s čínskym lídrom diskutovať o ukrajinskom konflikte.

Si Ťin-pching uviedol, že počas svojej návštevy Francúzska bude s Macronom diskutovať o vzťahoch medzi oboma krajinami, ako aj o dôležitých regionálnych a medzinárodných otázkach.

Čínsky prezident vo Francúzsku
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching a jeho manželka Pcheng Li-jüan mávajú na schodoch lietadla po pristátí na parížskom letisku Orly
17:20

 Tisíce ľudí prišli v Budapešti na Pochod života (Élet menete), ktorým si Maďari pripomínajú obete holokaustu. Podľa servera ma.hu v poradí už 20. pochod sa začal odhalením pamätnej tabule pri príležitosti 80. výročia holokaustu umiestnenej pred synagógou na ulici Dohány, ktorá je najväčšou synagógou v Európe.

Protivládna demonštrácia v Debrecíne
Na snímke ľudia mávajú maďarskými vlajkami na protivládnej demonštrácii, ktorú zorganizoval Orbánov kritik Péter Magyar vo východomaďarskom Debrecíne
16:56

Európska centrálna banka má obmedzené možnosti, čo sa týka podpory pri transformácii na zelené energie. Povedal to v týchto dňoch guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau.

16:51

Viac ako milión ľudí sa zišlo na brazílskej pláži Copacabana v Riu de Janeiro, kde sa konal bezplatný koncert americkej popovej speváčky Madonny. Išlo o poslednú zastávku jej svetového turné “The Celebration Tour”.

Koncert Madonny na pláži Copacabana
Na snímke americká speváčka Madonna (uprostred) vystupuje počas bezplatného koncertu na pláži Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro
16:45

Vo veku 59 rokov zomrela uznávaná česká herečka Simona Postlerová. Podľa denníka Blesk ju našli v bezvedomí v jej pražskom byte. Diváci si herečku pamätajú z filmov Tancuj, Matyldo, Probudím se včera, Jedna kočka za druhou alebo zo seriálov Docent, Krejzovi či Vyprávěj a poznajú ju aj vďaka dabingu.

16:19

Oceliarne U. S. Steel Košice s dcérskymi spoločnosťami za 1. štvrťrok tohto roku zaznamenali zisk pred úrokmi a zdanením vo výške 16 miliónov dolárov (14,89 milióna eur). Pre porovnanie, za 1. kvartál minulého roku vykázali stratu 34 miliónov USD. O bilancii informovala americká korporácia U. S. Steel, na svojom webe ju zverejnila košická hutnícka spoločnosť.

16:17

Nedávne ruské rozsiahle raketové a dronové útoky na energetické systémy na Ukrajine spôsobili škody v hodnote vyše jednej miliardy dolárov. Oznámil to ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko.

16:16

Britský odevný reťazec Next oznámil za 1. štvrťrok rast tržieb nad očakávania a v ich prípade, ako aj v prípade zisku pred zdanením potvrdil výhľad na celý rok.

15:08

Česko odvoláva ku koncu mája svojho veľvyslanca v Moskve a nevyšle nijakého svojho zástupcu na inauguráciu ruského prezidenta Vladimira Putina. Oznámil to český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.

15:06

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmietol požiadavku palestínskeho militantného hnutia Hamas na ukončenie vojny v Pásme Gazy výmenou za prepustenie rukojemníkov. Znamenalo by to totiž podľa neho, že Hamas zostane pri moci a bude ďalej ohrozovať Izrael. Politický vodca Hamasu Ismáíl Haníja pritom Netanjahua obvinil zo sabotovanie snáh o sprostredkovanie dohody o prímerí.

Izraelská vláda oznámila opatrenia na odobratie práv rodín teroristov
Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu
14:51

Anglické vysielanie televíznej stanice Al Džazíra informuje, že izraelský vládny kabinet jednomyseľne odhlasoval uzavretie ich redakcie v krajine. Tomuto rozhodnutiu predchádzalo prijatie zákona, ktoré umožní Izraelu dočasne pozastaviť činnosť mediálnych vysielateľov, považovaných miestnymi autoritami za “riziko pre národnú bezpečnosť”.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke súťažiaci počas podujatia Kľačianska Podkova v obci Turčianske Kľačany v okrese Martin

Autor: FOTO TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Juraj Tušš

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali