“Predovšetkým vyvíjajú zbraň, <…> ktorej cieľom je zničiť, spopolniť svojich nepriateľov, na prvom mieste krajiny NATO, veď práve ony sú ich nepriateľmi. Vytvárajú proti nám zbraň a my ich pozývame k stavbe jadrovej elektrárne,” vyhlásil vo vysielaní Bulharského národného rozhlasu (BNR).
Okrem toho Bulharsko nie je pripravené na stavbu jadrovej elektrárne, domnieva sa odborník, keďže zo všetkých európskych krajín má Bulharsko najnižšiu kompenzáciu za jadrovú škodu – 100 miliónov leva (niečo vyše 50 miliónov eur), zatiaľ čo v krajinách západnej Európy sú to 1,5 miliardy eur.
Skôr ministerka energetiky Temenužka Petkovová vyhlásila, že k účasti na realizácii projektu podalo prihlášku 13 spoločností, medzi ktorými je Rosatom, americká General Elektric, francúzska Framatome. Medzi účastníkmi súťaže sú aj bulharské spoločnosti v rámci konzorcií s nemeckými a českými podnikmi, o svojom zámere zúčastniť sa projektu informovalo aj Severné Macedónsko.
Do troch mesiacov vytvorí bulharská komisia krátky zoznam spoločností, ktoré nakoniec budú môcť predložiť svoje návrhy.
Rozhodnutie o stavbe jadrovej elektrárne bolo prijaté už v 80. rokoch, v roku 2006 vyhrala výberové konanie na stavbu ruská spoločnosť Atomstrojexport, ale v roku 2012 bol projekt zmrazený. V decembri 2016 bulharská strana zaplatila ruskej strane 601 miliónov eur za už vykonané práce na projekte.
V roku 2017 Bulharsko dostalo zariadenie určené k stavbe, a potom odborníci z Bulharskej akadémie vied pripravili referát a došli k záveru, že projekt je nutné obnoviť.