Bude druhý Černobyľ?

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter, Pixabay)

 

Portál strana.ua sa rozprával s jadrovými expertmi o pravdepodobnosti katastrofy v jadrovej elektrárni v dôsledku vojnových akcií

Záporožská jadrová elektráreň
Na snímke záporožská jadrová elektráreň

Alexandr Kupnyj, jadrový fyzik, ktorý predtým pracoval v černobyľskej elektrárni uvádza:

Hrozbu katastrofy v ZNPP, o ktorej sa teraz veľa hovorí, by som videl v dvoch rovinách:

Prvou je jadrová apokalypsa s výbuchom reaktora a radiačným zamorením rozsiahlych území Ukrajiny a Európy, teda „spálená zem”, ktorej sa teraz bojí celý svet. To by zahŕňalo kontamináciu Dnepra a „mŕtve” Čierne more, po ktorom sa nebudú môcť plaviť ani lode.
Druhou je únik radiácie s kontamináciou určitých území v Záporožskej oblasti a ďalej, „kam vietor zafúka”.

Prvý scenár – jadrová katastrofa a „spálená zem” – by mohol byť reálny v prípade výbuchu reaktora Záporožskej jadrovej elektrárne alebo záchytného bazéna. Nechcem však o tom ani hovoriť, pretože je to jednoducho nereálne. Reaktor aj bazén s vyhoreným palivom sa nachádzajú v ochrannej nádobe (ktorá v Černobyle nebola, čo umožnilo výbuch). Zjednodušene povedané, ochranný plášť je špeciálny betónový plášť, ktorý pokrýva všetky kľúčové systémy jadrovej elektrárne (vrátane reaktora a bazénu). Tento plášť je schopný vydržať viac ako jeden zásah raketou a ani si neviem predstaviť, aký silný by musel byť výbuch, aby ho poškodil zvonku. A už vôbec nie to, čo by bolo potrebné na jeho poškodenie zvnútra. V Černobyle bol na dne reaktora iba betón a celý bol zakrytý stanom z betónových blokov, ktoré sa pri výbuchu jednoducho rozleteli. Keby v Černobyle v tom čase existovala ochranná nádoba, nedošlo by k takým hrozným následkom.

Medzi Záporožskou JE a Černobyľom je ešte jeden rozdiel – reaktor VVER neobsahuje grafitovú aktívnu zónu. Je to len „nádoba”, ktorá obsahuje palivové tyče. Keď ich vyberiete, zostane vám obyčajná nádoba s vodou. Mimochodom, dva reaktory v ZJE boli uvedené do studenej pohotovosti, t. j. jadrová reakcia v nich bola zastavená. Domnievam sa, že to malo byť vykonané na všetkých blokoch Záporožskej jadrovej elektrárne. Ak by sa to uskutočnilo na jar, riziko „krátkodobých” únikov rádionuklidov, ktoré v Černobyle v prvých dňoch a týždňoch po havárii mnohonásobne zvýšili radiačné pozadie, by bolo prakticky eliminované. Ale aj keď nie všetky jednotky boli uvedené do studenej pohotovosti, myslím si, že apokalyptický scenár je veľmi nepravdepodobný.

 

Druhý scenár – s únikom radiácie – je reálnejší.

Čo by sa muselo stať, aby sa to spustilo? Spúšťačom by bol napríklad výbuch v závode na výrobu dusíka a kyslíka, ktorý už bol poškodený. Prechodová galéria medzi jednotkami je dvojpodlažná a v prvom podlaží sa nachádza technologické potrubie, cez ktoré voda prechádza do špeciálnej úpravne. V prípade jej poškodenia by mohla uniknúť rádioaktívna voda, a to aj do rieky Dneper. Všetky uvedené udalosti môžu vyvolať zvýšenie radiačného pozadia – veľmi vážne pre personál, vážne pre obyvateľov Energodaru. Ďalšie šírenie a stupeň nebezpečenstva – podľa toho, odkiaľ fúka vietor. V rizikovej zóne sa nachádza prinajmenšom celý Záporožský región.

radiácia
Ilustračné foto

Plus rieka Dneper v oblasti Záporožie a ďalej ku Kachovskej nádrži. Globálna kontaminácia Dnepra je však nepravdepodobná, pokiaľ sa do rieky nevyleje tekutý rádioaktívny odpad. Sudy s nimi sú uložené v zemi, sú pod pevným plášťom, takže na to, aby sa to všetko dostalo do Dnepra, nestačí náhodný zásah – treba plánovanú sabotáž.”

 

Jurij Korolčuk, analytik Inštitútu pre strategické štúdie:

V súčasnosti je veľmi ťažké vyjadriť sa k ZJE, pretože nie je úplne jasné, čo sa tam vlastne deje. Z toho, čo je zrejmé môžem spomenúť nasledujúce:

Porovnávanie ZJE s Černobyľom je nesprávne. V Černobyle bola príčinou katastrofy havarijná situácia vo vnútri reaktora. Hlavným rizikom je teraz vonkajšie poškodenie. Raketový útok alebo bombardovanie nemôže vyvolať výbuch reaktora. Teoreticky je možné umiestniť pod reaktor výbušniny, ale netuším, o koľkých kilotonách výbuchu hovoríme. Okrem toho nemožno porovnávať reaktory Černobyľskej a ZJE. V ZJE je reaktor VVER-100, ktorého bezpečnostné systémy sú z hľadiska bezpečnosti oveľa pokročilejšie ako reaktor RBMK (ktorý bol v JE Černobyľ). A aj v prípade mimoriadnej udalosti sú následky minimalizované.

Ak si však teoreticky predstavíme výbuch na jednom z blokov ZJE, je jasné, že by bol zasiahnutý prinajmenšom celý Záporožský región a vodná oblasť Dnepra. Nikto nedokáže povedať, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej. O tom všetkom sa rozhoduje „na mieste” – veľa závisí od charakteru poškodenia, smeru vetra atď. Mohlo by sa to prejaviť ako mrak nad polovicou Ukrajiny, alebo by sa to mohlo dostať do Európy.

Ak neberieme do úvahy výbuch a „jadrovú apokalypsu”, je možný únik radiácie. Enerhoatom upozorňuje na riziká, ktoré môžu skutočne nastať v prípade poškodenia závodu na výrobu kyseliny dusičnej. Nie je však jasné, aká veľká je pravdepodobnosť takýchto únikov, pretože neexistujú presné údaje o povahe škôd. V každom prípade je zasiahnutá oblasť a dôsledky pre ľudí a životné prostredie oveľa menšie ako v prípade výbuchu. Musím poznamenať, že toto nie je ani zďaleka prvý prípad, keď sa jadrové zariadenie ocitlo v epicentre vojenskej akcie. V každom prípade existujú riziká neštandardných situácií.

 

Gennadij Rjabcev, vedúci špeciálnych projektov v ukrajinskej spoločnosti NTC Psyche:

V jadrovom zariadení vždy existuje riziko mimoriadnej udalosti, najmä ak sa na jeho území alebo v jeho bezprostrednej blízkosti vykonávajú vojenské aktivity.

Na jednej strane sa od černobyľskej katastrofy výrazne zvýšila odolnosť a bezpečnosť systémov v jadrových elektrárňach. V prípade akýchkoľvek excesov automatika jednoducho všetko vypne.

Na druhej strane, ak by napríklad došlo k priamemu zásahu armády do prevádzky zariadenia, napríklad by jednoducho vyhodili do vzduchu všetko v riadiacej miestnosti, automatizácia by mohla zlyhať.

Skutočnosť, že teraz je v samostatnej dielni poškodené sklo a poškodené elektrické vedenie (kvôli čomu bol vyradený z prevádzky jeden z energetických blokov), ešte nepredstavuje predzvesť jadrovej katastrofy. Aj keby strela zasiahla napríklad sklad vyhoreného paliva, a takéto “strašiaky” sa teraz aktívne vyslovujú, nič kritické sa nestane.

Predovšetkým tí, ktorí strašia apokalyptickými scenármi, zrejme nikdy nevideli, ako a kde sa skladuje vyhorené jadrové palivo. Sú to betónové bloky, ktoré sa nedajú tak ľahko vyhodiť do vzduchu. Po druhé, aj keby tam došlo k poškodeniu, mohlo by ísť o nepatrné zvýšenie radiačného pozadia, nie o jadrovú katastrofu.

Pokiaľ personál zostáva v ZJE, vie, čo je potrebné urobiť a ktoré body protokolu je potrebné splniť, aby sa predišlo možným nebezpečenstvám.

Vyhrážky jadrovým výbuchom a „Černobyľom-2″ alebo „ešte horším”, ktoré teraz zaznievajú, sú podľa môjho názoru strašením, vydieraním a informačnou kampaňou zo strany RF. Ide o akúsi „druhú porciu” po kampani na odpojenie ZJE od ukrajinského energetického systému a jej pripojenie ku Krymu.

Odpoveďou Ukrajiny by mala byť požiadavka, aby MAAE okamžite poskytla stálu misiu do Záporožskej jadrovej elektrárne. Ak MAAE nie je schopná zabezpečiť stálu misiu svojich zástupcov v Záporožskej jadrovej elektrárni, nie je jasné, prečo Ukrajina potrebuje členstvo v tejto organizácii (ktoré mimochodom predpokladá platenie nemalých poplatkov).

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Výsluch exšéfa PPA obžalovaného v kauze Dobytkár trval tri pojednávacie dni

0 icon

Banská Bystrica 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Výpoveďou exšéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) obžalovaného Ľubomíra P. pokračoval v utorok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, proces v kauze Dobytkár, ktorý sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v PPA V skupine ôsmich osôb, ktorých obžaloba viní z pokračovacieho zločinu…

Stančíka si pozval na výbor Žilinku, dôvodom je kauza cintorínu v Ladomírovej

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Mimoriadna schôdza Zahraničného výboru NR SR sa uskutoční 28. 9. 2022 (streda) o 13.00 h. Témou rokovania, ktoré inicioval poslanec Andrej Stančík (OĽANO), je šírenie ruskej propagandy v súvislosti s vojnovým cintorínom z 1. svetovej vojny v obci Ladomírová. Na rokovanie…

Slováci spadli do piateho koša, najnižšie od roku 1994

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenská futbalová reprezentácia bude pri žrebe kvalifikácie na EURO 2024 figurovať v piatom výkonnostnom koši. Nízke nasadenie je dôsledkom nevýrazných výkonov slovenských futbalistov v tomto ročníku Ligy národov. V 3. skupine C-divízie si pripísali len dve víťazstvá a obsadili tretie miesto za Kazachstanom…

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel, Dano Veselský, Martin Baumann, Jaroslav Novák,   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister…

Plyn z plynovodu Nord Stream 2 uniká do Baltského mora. Nie je vylúčená sabotáž. Meranie zachytilo podmorské výbuchy

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE (HSP/Foto:Pixabay)   Plyn z plynovodu Nord Stream 2 unikol do Baltského mora, informuje agentúra Reuters Dánske úrady údajne vyzvali lode, aby sa nepribližovali k ostrovu Bornholm po tom, ako v noci došlo k úniku plynu z ruského plynovodu Nord Stream 2. "Dnes došlo k úniku…

Medvedev: Západní demagógovia prehltnú aj použitie jadrovej zbrane

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Ruska a šéf Bezpečnostnej rady Ruska sa vrátil k tému použitia jadrových zbraní. Reaguje na neutíchajúce vyhlásenia Západu, aby sa Rusko neopovážilo použiť jadrové zbrane. Medvedevovi je trochu čudný tento povik, pretože Rusko sa na niečo také zatiaľ nechystá - ak…

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Liberálne média si pripravujú novú politickú alternatívu. Kádre, ktoré dosiaľ vytiahli, sú číre zúfalstvo

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR/AP-Valentyn Ogirenko, Jakub Kotian SITA-Ľudovít Vaniher, Facebook)   Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N sú na Slovensku najdôveryhodnejšími politikmi Zuzana Čaputová a predseda Hlasu SD Peter Pelegrini. Čaputovej dôveruje 43,6 % opýtaných (z toho 20,3 % rozhodne), Pellegrinimu 34,4 %. Ficove (Smer SD) percentá…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Západ chce nahradiť Zelenského. Ukrajinský poslanec to vidí jasne

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Časopis Time venoval obálku svojho nového čísla vrchnému veliteľovi AFU Valerijovi Zalužnému. Reagoval na to bývalý poslanec ukrajinskej Najvyššej rady Ilja Kiva Na novej obálke je Zalužného portrét na pozadí ukrajinskej vlajky. Hlavný veliteľ je zobrazený vo vojenskej uniforme. Kiva okomentoval obálku časopisu Time…

NAJNOVŠIE

BLOG

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Výsluch exšéfa PPA obžalovaného v kauze Dobytkár trval tri pojednávacie dni

0 icon

Banská Bystrica 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Výpoveďou exšéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) obžalovaného Ľubomíra P. pokračoval v utorok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, proces v kauze Dobytkár, ktorý sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v PPA V skupine ôsmich osôb, ktorých obžaloba viní z pokračovacieho zločinu…

Stančíka si pozval na výbor Žilinku, dôvodom je kauza cintorínu v Ladomírovej

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Mimoriadna schôdza Zahraničného výboru NR SR sa uskutoční 28. 9. 2022 (streda) o 13.00 h. Témou rokovania, ktoré inicioval poslanec Andrej Stančík (OĽANO), je šírenie ruskej propagandy v súvislosti s vojnovým cintorínom z 1. svetovej vojny v obci Ladomírová. Na rokovanie…

Slováci spadli do piateho koša, najnižšie od roku 1994

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenská futbalová reprezentácia bude pri žrebe kvalifikácie na EURO 2024 figurovať v piatom výkonnostnom koši. Nízke nasadenie je dôsledkom nevýrazných výkonov slovenských futbalistov v tomto ročníku Ligy národov. V 3. skupine C-divízie si pripísali len dve víťazstvá a obsadili tretie miesto za Kazachstanom…

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel, Dano Veselský, Martin Baumann, Jaroslav Novák,   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister…

Plyn z plynovodu Nord Stream 2 uniká do Baltského mora. Nie je vylúčená sabotáž. Meranie zachytilo podmorské výbuchy

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE (HSP/Foto:Pixabay)   Plyn z plynovodu Nord Stream 2 unikol do Baltského mora, informuje agentúra Reuters Dánske úrady údajne vyzvali lode, aby sa nepribližovali k ostrovu Bornholm po tom, ako v noci došlo k úniku plynu z ruského plynovodu Nord Stream 2. "Dnes došlo k úniku…

Medvedev: Západní demagógovia prehltnú aj použitie jadrovej zbrane

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Ruska a šéf Bezpečnostnej rady Ruska sa vrátil k tému použitia jadrových zbraní. Reaguje na neutíchajúce vyhlásenia Západu, aby sa Rusko neopovážilo použiť jadrové zbrane. Medvedevovi je trochu čudný tento povik, pretože Rusko sa na niečo také zatiaľ nechystá - ak…

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Liberálne média si pripravujú novú politickú alternatívu. Kádre, ktoré dosiaľ vytiahli, sú číre zúfalstvo

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR/AP-Valentyn Ogirenko, Jakub Kotian SITA-Ľudovít Vaniher, Facebook)   Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N sú na Slovensku najdôveryhodnejšími politikmi Zuzana Čaputová a predseda Hlasu SD Peter Pelegrini. Čaputovej dôveruje 43,6 % opýtaných (z toho 20,3 % rozhodne), Pellegrinimu 34,4 %. Ficove (Smer SD) percentá…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Západ chce nahradiť Zelenského. Ukrajinský poslanec to vidí jasne

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Časopis Time venoval obálku svojho nového čísla vrchnému veliteľovi AFU Valerijovi Zalužnému. Reagoval na to bývalý poslanec ukrajinskej Najvyššej rady Ilja Kiva Na novej obálke je Zalužného portrét na pozadí ukrajinskej vlajky. Hlavný veliteľ je zobrazený vo vojenskej uniforme. Kiva okomentoval obálku časopisu Time…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Armádny Magazín

Prioritou bude bezpečnosť Rusov. Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine sa po vstupe nových republík stane protiteroristickou

0 icon

Rusko, 27.september 2022 (AM) – Armádnemu generálovi Dmitrijovi Bulgakovovi nemožno vyčítať prácu námestníka ministra obrany Ruskej federácie pre logistiku, domnieva sa vedúci Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity. G.V. Plechanov a Andrey Koškin, expert Asociácie vojenských politológov. Tak okomentoval vyhlásenie Ministerstva obrany Ru

Pouličné nepokoje v Iráne – americká pomsta za dodávku útočných bezpilotných lietadiel Rusku

0 icon

Irán, 27.september 2022 (AM) – Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan 16. júla pre CNN povedal , že USA majú informácie naznačujúce, že Irán sa „pripravuje poskytnúť Rusku niekoľko stoviek bezpilotných

V Záporoží sa rozhodli sformovať tri dobrovoľnícke prápory

0 icon

Zaporožie, 27.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miesta nasadenia 14. mechanizovanej a 95. výsadkovej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Senkovo ​​​​a Červonyj Oskol v

Pripravujú "vlkov" na nacistov? Bývalých čečenských militantov chcú z väzníc vypustiť na Ukrajinu

0 icon

Čečensko, 27.september 2022 (AM) – Neoficiálne zdroje informujú o najnovšom "prekvapení" pre ukrajinských nacistov v podobe vypustenia „vlkov“. Na vykonávanie špeciálnej operácie sa vo väzniciach chystá verbovanie bývalých čečenských bojovníkov.   Podľa zdroja majú bývalí militanti, ktorí bojova

"Nejdú do vojny": Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil čo vlastne čaká zmobilizovaných Rusov

0 icon

Izrael, 27.september 2022 (AM) – Rusi povolaní v rámci čiastočnej mobilizácie väčšinou nebudú vyslaní na front, ale zostanú na druhej a následnej línii obrany. Uviedol to vojensko-politický expert Jakov Kedmi.   Rusi mobilizovaní od 21. septembra nie sú určení na vyslanie na líniu dotyku, ale najmä na zabezpečenie kontroly nad o

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali