Branislav Fábry: Malajzia kritizuje vyšetrovanie pádu lietadla MH17

Branislav Fábry: Malajzia kritizuje vyšetrovanie pádu lietadla MH17

Bratislava 23. júna 2019 (HSP/brankof.blog.pravda.sk/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

 

Pred niekoľkými dňami sa objavila nová správa tzv. Spoločného vyšetrovacieho tímu (JIT) o príčinach pádu malajzijského lietadla letu MH17, pri ktorej vyšetrovatelia obvinili Rusko a štyri konkrétne osoby z útoku na lietadlo (3 Rusi a 1 Ukrajinec)

Snímka z 1. výročia katastrofy letu MH17 malajzijskych aerolínii 17. júla 2015

Uvedená informácia vyvolala v slovenských mainstreamových médiách vlnu agresívnych reakcií, typu „Kto vidí v Rusku partnera, je padnutý na hlavu alebo agent Kremľa“ alebo „Osudová voľba Andreja Danka, Petra Pellegriniho a ďalších“. Problémom spravodajstva o celej kauze však neboli len scestné útoky na A. Danka a P. Pellegriniho, ale hlavne ignorovanie dôležitých faktov, ktoré spochybňujú celé vyšetrovanie. Médiá síce spomínajú kritiku vyšetrovania zo strany oficiálnych predstaviteľov Malajzie a to aj v reakcii na posledné závery JIT , avšak najtvrdšie časti ich vyjadrení zamlčujú.

Reklama

 

Malajzijský premiér ako agent Moskvy?

Reklama

Zvlášť premiér Malajzie Mahatir Mohamad sa na adresu JIT vyjadril veľmi ostro. V priamej reakcii na posledné obvinenia Ruska zo strany JIT sa voči vyšetrovaniu vyslovil neobvykle tvrdo:

„Sme veľmi nešťastní, pretože od samého začiatku sa stalo politickou záležitosťou ako obviniť Rusko z previnenia… pokiaľ ide o nás, chceme dôkaz viny (že Rusko to urobilo). Zatiaľ však neexistuje žiadny dôkaz, len klebeta.“

Rovnako ostrú kritiku celého vyšetrovania pritom malajzijský premiér vyslovil už na konci mája:

„Obviňujú Rusko, ale kde sú dôkazy? Vieme, že raketa, ktorá zostrelila lietadlo, je raketa ruského typu, ale mohla by byť vyrobená aj na Ukrajine… Potrebujete silné dôkazy, aby ste dokázali, že ho Rusi zostrelili, mohli by to byť povstalci na Ukrajine, mohla by to byť ukrajinská vláda, pretože aj oni majú tú istú raketu.“

Ako zvlášť závažný problém v uvedenom prejave kritizoval premiér Mahatir obmedzovanie prístupu malajzijských orgánov k dôkazným prostriedkom:

Reklama

„Malajzia z určitých dôvodov nemala možnosť skontrolovať čiernu skrinku, aby zistila, čo sa stalo… Nevieme, prečo sme vylúčení z vyšetrovania, ale od samého začiatku v ňom vidíme príliš veľa politiky a myšlienka nebola, aby sme zistili, ako sa to stalo, ale zdá sa, že sa sústreďuje na to, aby sa to stalo Rusom. Toto nie je neutrálny druh vyšetrenia.“

Viaceré z obvinení zo strany malajzijského premiéra treba brať ako veľmi závažné. Zvlášť zarážajúce je to, že západní vyšetrovatelia neumožnili malajzijským vyšetrovateľom prístup k čiernej skrinke lietadla, hoci tí na to majú právo – išlo totiž o malajzijské lietadlo.

 

Pochybné zloženie vyšetrovateľov

Vyšetrovanie JIT bolo od samého začiatku veľmi problematické a už jeho zloženie vyvolávalo neustále pochybnosti. Napriek tomu, že išlo o malajzijské lietadlo, vyšetrovanie sa uskutočňovalo nie v Malajzii, ale v Holandsku. Je to síce neobvyklá prax, ale zdôvodňovalo sa to tým, že Holandsko malo vyšší počet obetí katastrofy než Malajzia (viac než všetky ostatné štáty dokopy). Navyše, Ukrajinci pri vydávaní zvyškov lietadla očividne radšej spolupracovali s Holandskom než s Malajziou, ktorá v rusko-ukrajinskom konflikte vystupovala neutrálne a voči Rusku dodnes sankcie nezaviedla.

Reklama

Problémom však bolo aj samotné zloženie JIT. Tvorili ho vyšetrovatelia z piatich štátov – Holandsko, Belgicko, Austrália, Ukrajina a Malajzia. Toto zloženie však už od prvého momentu vyvolávalo pochybnosti. Predovšetkým sa treba pýtať, prečo sa v JIT ocitla Ukrajina, ktorá bola jedným z potencionálnych vinníkov. Neviem si predstaviť situáciu, že by sa takto postupovalo pri nejakom inom serióznom vyšetrovaní. Skúsme si predstaviť vyšetrovaciu komisiu, ktorá by riešila spory R. Fica so A. Kiskom a ktorej členom by bol R. Fico a ľudia s jemu blízkymi názormi, ale nie A. Kiska. Ako by asi podobnú komisiu označovali mainstreamové médiá?

Otázniky vyvolávajú aj ďalší členovia JIT. Prečo sa tam ocitlo práve Belgicko? Z hľadiska počtu obetí by do JIT totiž patrila Indonézia, ktorá mala trikrát vyšší počet obetí (12) než Belgicko (4 obete). Nemožno prehliadnuť fakt, že Indonézia na rozdiel od Belgicka kvôli konfliktu na Ukrajine nezaviedla proti Rusku sankcie . Indonézia by zrejme bola vhodnejšia ako neutrálnejšia krajina, preto že nemá žiadny dôvod Rusko pri vyšetrovaní zvýhodňovať alebo znevýhodňovať a Rusko nemá voči nej ani príliš veľa možností nátlaku. Z hľadiska medzinárodných vzťahov a najmä obchodu sú pre Jakartu západné štáty neporovnateľne dôležitejšie než Rusko.

Za veľmi závažný možno považovať aj fakt, že opakované spory so západnými členmi JIT vedie Malajzia. Tie v roku 2014 viedli až k dočasnému vylúčeniu Malajzie z práce JIT. Mahatir Mohamad pritom už v minulosti upozorňoval na zadržiavanie niektorých dôkazov západnými tajnými službami. Lenže aj na Západe pochopili, že vyšetrovanie pádu malajzijského lietadla bez Malajzie by bolo doslova trápne a preto Malajziu z JIT nevylúčili úplne, len jej znemožnili prístup k určitým dôkazom. Konflikty medzi Malajziou a Západom ohľadne vyšetrovania tak stále pokračujú. Malajzia pritom podobne ako Indonézia nemá žiadny dôvod zvýhodňovať Rusko. Naopak, nástrojmi ekonomického nátlaku voči Malajzii disponuje práve Západ.

 

Vyvážené hodnotenie prípadu

Tento článok určite nemá za cieľ ignorovať zistenia JIT, avšak fakt, že hlavným kritikom vyšetrovania zostrelenia lietadla letu MH17 sa stala práve Malajzia, ktorej lietadlo patrilo, veľmi spochybňuje dôveryhodnosť celého vyšetrovania. Zdá sa dokonca, že spor medzi Západom a Ruskom o výsledky vyšetrovania katastrofy letu MH17 sa transformoval na spor medzi Západom a Malajziou. Malajzia je pritom na rozdiel od štátov Západu v rusko–ukrajinskom spore neutrálna, nemá tam žiadne významné záujmy a nezaviedla voči žiadnej zo strán konfliktu sankcie – ani za predošlého premiéra Najiba Razaka (do 2018).

Keďže však Malajzia nevidí dôvod na prerušenie partnerstva s Ruskom či dokonca na sankcie (na rozdiel od SR), treba byť pri výzvach proti RF opatrnejší aj na Slovensku . K celému vyšetrovaniu zostrelenia lietadla sa na Slovensku musíme stavať objektívne: vyšetrovanie JIT a jeho výsledky treba brať do úvahy, ale súčasne treba vnímať aj všetky oprávnené výhrady, ktoré sa voči vyšetrovaniu objavujú a to nielen zo strany Ruska, ale hlavne zo strany Malajzie. Zvlášť dôležité je však to, aby sa informácie o závažných výhradách voči vyšetrovaniu nezamlčovali.

Branislav Fabry

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali