NAŽIVO

Vlani vydali 20 modrých kariet, pričom do 9. júla 2025 ich získalo alebo malo obnovený prechodný pobyt 27 vysoko kvalifikovaných cudzincov z tretích krajín. Celkovo eviduje Prezídium Policajného zboru (PZ) SR 103 takýchto ľudí z tretích krajín s platným prechodným pobytom na území Slovenska. TASR o tom informoval hovorca Prezídia PZ Roman Hájek. Modré karty však aj napriek pozitívnym legislatívnym zmenám nevyužívajú svoj potenciál dostatočne, zhodli sa zamestnávatelia.

12:15

Slovensko sa bude snažiť v najbližších 48 hodinách nájsť s európskymi predstaviteľmi dohodu na garanciách, ktoré by riešili škodlivé dôsledky plánovaného zastavenia dodávok ruského plynu do EÚ od januára 2028. Ak k takejto dohode príde, SR je pripravená v utorok (15. 7.) zahlasovať aj za 18. balík sankcií voči Rusku. S jeho obsahom problém nemá, využíva však potrebu jednomyseľnosti pri tejto téme, aby dosiahla ústupky pri návrhoch Európskej komisie (EK), ktoré stačí schváliť kvalifikovanou väčšinou. Zopakoval to na tlačovej konferencii premiér Robert Fico (Smer-SD) s tým, že rokovania pokračujú aj cez víkend.

12:14

Mladší dospelí (18 – 35 rokov) najhlasnejšie hovoria o udržateľnosti, v praxi však vyhadzujú potraviny viac ako dvojnásobne častejšie ako staršie generácie (54 – 65 rokov). Vyplýva to z reprezentatívneho prieskum agentúry Ipsos pre slovenskú platformu Munch a českú platformu Nesnězeno. Eurobarometer Youth Survey 2024 pritom paradoxne ukazuje, že až 72 % mladých Európanov si o sebe myslí, že so svojím vzdelaním sú pripravení starať sa o planétu.

12:14

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že Turecko dosiahlo víťazstvo po tom, čo bojovníci z organizácie Strana kurdských pracujúcich v severnom Iraku v rámci mierového procesu s Tureckom nakládli zbrane do veľkého kotla a zapálila v ňom oheň, aby ich tak ceremoniálne zničila.

12:11

Irán verejne popravil muža odsúdeného za znásilnenie a zabitie mladého dievčaťa. Podľa agentúry AFP verejné popravy, zvyčajne obesením, nie sú v Iráne neobvyklé, ale uskutočňujú sa v prípadoch považovaných za obzvlášť závažné.

12:10

Rusko opäť spustilo rozsiahle dronové a raketové útoky na Ukrajinu, pričom cieľom sa stala najmä západná časť krajiny. V meste Černovice, ktoré leží na hranici s Rumunskom, pri úderoch zahynuli najmenej dvaja ľudia a ďalších 14 utrpelo zranenia.

12:09

 Nepriame rokovania medzi Izraelom a hnutím Hamas v katarskej Dauhe o novej dohode o prímerí v Pásme Gazy a výmene rukojemníkov sa podľa palestínskych predstaviteľov dostávajú na pokraj zlyhania. Hlavné sporné otázky sa týkajú stiahnutia izraelských jednotiek a spôsobu distribúcie humanitárnej pomoci v palestínskej enkláve.

09:32

Americký prezident Donald Trump navštívil oblasť postihnutú ničivými záplavami v štáte Texas. Počas prejavu v najpostihnutejšom okrese Kerr vyjadril sústrasť pozostalým a ocenil prácu záchranárov a dobrovoľníkov. 

09:23

Tesne pred júnovým pádom lietadla spoločnosti Air India došlo k vypnutiu spínačov kontroly prietoku paliva do motorov. Vyplýva to z predbežnej správy indického Úradu pre vyšetrovanie leteckých nehôd, ktorú zverejnili v sobotu. Zatiaľ nie je jasné, prečo boli spínače vypnuté.

08:10

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom príhovore uviedol, že dodávky americkej vojenskej pomoci boli obnovené. Avizoval tiež nové dohody s európskymi spojencami. 

08:00

KĽDR bude bezpodmienečne podporovať politiku Ruskej federácie v oblasti ochrany jej územnej celistvosti a zvrchovanosti. Uviedla to severokórejská ministerka zahraničných vecí Čche Son-hui počas návštevy ruského šéfa diplomacie Sergeja Lavrova v rámci “druhého kola strategického dialógu” medzi Ruskom a KĽDR v meste Wonsan.

07:59

Dvadsaťšesťročnú nemeckú cestovateľku, ktorá sa stratila v odľahlej oblasti Západnej Austrálie, našli po 12 dňoch. Podľa miestnej polície bola Carolina Wilgová vystrašená, dehydrovaná a vyčerpaná.

07:58

Americká federálna sudkyňa Maame E. Frimpong nariadila Trumpovej administratíve, aby zastavila plošné imigračné kontroly a zatýkanie v siedmich okresoch Kalifornie, vrátane Los Angeles.

07:57

Izraelský dronový útok zasiahol auto na juhu Libanonu, pričom podľa libanonských bezpečnostných zdrojov zahynula jedna osoba, ktorá mala byť členom hnutia Hizballáh. 

07:56

Konferencia OSN pre obchod a rozvoj oznámila, že dohoda podpísaná s Ruskom v roku 2022 o podpore exportu ruských potravín a hnojív prestane tento mesiac platiť.

07:55

Francúzskom a Saudskou Arábiou vedená konferencia, ktorá má oživiť myšlienku dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu, sa uskutoční 28. a 29. júla. Konať sa mala už v júni ale odložili ju pre vojenskú eskaláciu medzi Iránom a Izraelom.

07:54

Americké federálne imigračné úrady oznámili, že pri raziách na dvoch kalifornských farmách pestujúcich konope zadržali približne 200 prisťahovalcov podozrivých z nelegálneho pobytu v krajine.

07:54

Palestínske ministerstvo zdravotníctva informovalo, že židovskí osadníci na okupovanom Západnom brehu Jordánu dobili na smrť 23-ročného muža. Incident sa odohral v meste Sindžil severne od Ramalláhu.

07:52

Spojené štáty po prvý raz oznámili sankcie voči kubánskemu prezidentovi Miguelovi Díazovi-Canelovi pre jeho zodpovednosť za „brutalitu kubánskeho režimu voči vlastnému obyvateľstvu“. 

07:51

Pentagón priznal, že iránska balistická strela zasiahla počas júnového útoku americkú leteckú základňu al-Udajd v Katare, a to napriek tomu, že americký prezident Donald Trump útok pôvodne zľahčoval.

07:50

Maďarsko manipulatívne zneužíva jednotlivé prípady súvisiace s ukrajinskou mobilizáciou na politické účely, čo poškodzuje ukrajinsko-maďarské vzťahy, povedal na tlačovej konferencii v Kyjeve hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Heorhij Tychyj.

07:49

Netanjahu mohol zastaviť vojnu už na jar minulého roka, ale neurobil tak, aby si predĺžil svoje zotrvanie pri moci.

Uvádza to denník The New York Times s odvolaním sa na desiatky dokumentov a rozhovory s viac ako 100 zdrojmi.

Izraelský premiér bol pripravený zastaviť vojnu v Gaze na jar 2024 a začať rokovania o prímerí – ale pod tlakom krajne pravicových spojencov to odmietol.

07:02

Trump môže odmietnuť navrhované 500-percentné clo na krajiny, ktoré nakupujú ruskú ropu, pretože jeho uplatňovanie by mohlo viesť k prudkému nárastu cien energií.

Uviedol to Maximilian Hess, expert z Inštitútu pre výskum zahraničnej politiky, v komentári pre denník Times.

Podľa neho by sa takéto clo vlastne stalo globálnym obchodným embargom na ruský tovar.

07:02

Náčelník generálneho štábu francúzskej armády Thierry Burkhard vyhlásil, že Kremeľ si z Francúzska urobil svoj „prioritný cieľ“, pričom samotné Rusko je pre Francúzsko „trvalou a bezprostrednou hrozbou“.

06:43

Militanti z organizácie Strana kurdských pracujúcich si želajú vrátiť sa do Turecka a vstúpiť do politiky. Požadujú tiež prepustenie uväzneného zakladateľa organizácie Abdullaha Öcalana. V rozhovore pre agentúru AFP povedala Bese Hozatová, ktorá je spoločne s Cemilom Bayikom líderkou PKK. Rozhovor sa uskutočnil krátko po tom, čo prvá skupina bojovníkov PKK v severnom Iraku v rámci mierového procesu s Tureckom nakládla zbrane do veľkého kotla a zapálila v ňom oheň, aby ich tak ceremoniálne zničila.

06:43
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Kontroverzná tibetská politika prezidenta Andreja Kisku

V minulých dňoch prišiel na návštevu SR 14. tibetský dalajláma, vlastným menom Tänzin Gjamccho. Táto návšteva však dostala špecifickú príchuť, keď sa s ním stretol slovenský prezident Andrej Kiska

❚❚
.

Dalajláma je nepochybne človek s veľkým osobným šarmom a na Západe je vnímaný ako držiteľ Nobelovej ceny mieru a veľká osobnosť. Nobelova cena mieru však už dávno nie je cena, za ktorú by si laureát zaslúžil chválu, o čom som opakovane písal. A pokiaľ ide o dalajlámu ako osobnosť, tak treba spomenúť aj mnohé jeho postoje, za ktoré si zaslúži skôr kritiku než uznanie.

 

V nasledujúcom článku sa budem venovať týmto témam:

.

Dvojaký meter Andreja Kisku

Rozdielne ústavné princípy

Okupácia alebo oslobodenie?

Dalajlámov mierový plán

Otázka Tibetu a problém nacionalizmu

.

 

Dvojaký meter Andreja Kisku

Domnievam sa, že stretnutie A. Kisku pri návšteve dalajlámu vyznelo pochybne už preto, lebo A. Kiska je v otázke separatizmu vo svete známy svojim dvojakým metrom. Počas svojej prezidentskej kampane intenzívne loboval za uznanie nezávislosti Kosova, avšak keď v marci 2014 Rusko pripojilo Krym, tak sa z neho okamžite stal odporca jednostranných zmien hraníc a hlavný podporovateľ protiruských sankcií. I keď existuje veľa dôvodov domnievať sa, že zmena hranice na Ukrajine bola legitímnejšia než v Srbsku, treba povedať, že v oboch prípadoch išlo o jednostranný úkon. Preto bolo konanie slovenskej vlády v tejto otázke správne a principiálne a ostro kontrastuje s rozporuplnými postojmi prezidenta A. Kisku.

Veľmi nevyvážené boli aj výroky A. Kisku k problému separatizmu v Južnom Osetsku, ktoré vyslovil pri svojej návšteve Gruzínska. V Južnom Osetsku ide o komplikovaný národnostný konflikt, ktorý tam existuje dlho a naplno prepukol pri rozpade ZSSR v 90-tych rokoch. A. Kiska však celý spor zjednodušene vyhlásil za ruskú okupáciu. Predstavme si, že by nejaký slovenský politik pri návšteve Číny hovoril podobným čierno-bielym spôsobom o Tibete a dalajlámovi ako o projekte CIA. Keď slovenský prezident na jednej strane osobnými stretnutiami legitimizuje politické názory dalajlámu a na druhej strane hanobí separatistické regióny v bývalom ZSSR, tak pôsobí naozaj nedôveryhodne. Mal by preto počúvať argumenty z oboch strán.

 

.

Rozdielne ústavné princípy

Nezlučiteľnosť medzi predstavami Pekingu a dalajlámu je veľmi hlboká a spočíva už v samotnom chápaní základných princípov fungovania štátu. Legitimita súčasnej čínskej politiky sa opiera o predstavu víťazstva komunistov v boji proti feudálnym a koloniálnym silám v krajine. Boj proti tzv. semi-feudálnym a semi-koloniálnym praktikám v Číne medzi rokmi 1840 a 1949 zdôrazňuje aj preambula čínskej ústavy. Pritom len máloktorý subjekt stelesňuje tieto nedostatky v očiach čínskych predstaviteľov tak presne ako dalajláma. Z pohľadu Pekingu sú dalajlámove predstavy o fungovaní štátu spiatočnícke a nezlučiteľné s princípmi, na ktorých stojí čínska ústava.

Predovšetkým dalajlámova politika je stále teokratická a potvrdzuje to aj exilová tibetská ústava, ktorú som už analyzoval. Táto ústava neakceptuje oddelenie svetskej a náboženskej moci, ale koncentruje svetskú moc v rukách dalajlámu. Dalajlámove právomoci nie sú len formálne ako v prípade západných konštitučných monarchov, ale ide o právomoci, ktoré by mu mohol závidieť nejeden diktátor. Podľa exilovej tibetskej ústavy stojí dalajláma na čele výkonnej moci (čl. 19), má silné veto voči zákonom parlamentu (čl. 36), môže zablokovať výsledok akéhokoľvek referenda (čl. 56) a menuje najvyšší súdny orgán – najvyššieho súdneho komisára (čl. 62-63).

Dalajláma si pritom na tieto právomoci nárokuje nie kvôli nejakému svetskému dôvodu, ale kvôli svojmu postaveniu v rámci náboženskej sekty Gelukpa. Teokratický charakter exilovej tibetskej ústavy potvrdzuje aj opakované používanie pojmu „jeho svätosť“. Je paradoxné, že mnohí z tých, ktorí u nás kritizujú každú snahu cirkvi ovplyvňovať politiku na Slovensku, tak silno podporujú tibetského teokrata.

Medzi čínskou a dalajlámovou koncepciou štátu existuje zásadný rozpor aj v otázke pôvodu štátnej moci. Čínska ústava chápe ako zdroj moci ľud: čl. 2 čínskej ústavy hovorí o tom, že všetka moc patrí ľudu a preambula konštatuje, že ľud si moc vydobyl. Napriek tomu, že možno mať pochybnosti o efektivite tohto ustanovenia, ide o principiálny ideologický postoj, v ktorom čínska strana nemôže ustúpiť. Naopak, exilová tibetská politika vychádza z predstavy, že všetka moc pochádza z hora, z nadprirodzeného zdroja. Podľa čl. 3 tibetskej exilovej ústavy je tibetská politika „riadená Dharmou“. Nič sa tam nehovorí o tom, že by ústavodarná moc mala pochádzať z ľudu, ale spomína sa, že ústavu ponúkol tibetskému ľudu „jeho svätosť Dalajláma“.

Na snímke Dalajláma
Na snímke Dalajláma

 

Okupácia alebo oslobodenie?

Medzi dalajlámom a Pekingom existuje neprijateľný rozpor aj v otázke hodnotenia udalostí z obdobia po roku 1950. V čínskej interpretácii išlo pri obsadení Tibetu o jeden z posledných krokov v procese dekolonizácie a o oslobodenie oblasti spod feudálnych vykorisťovateľov, zatiaľ čo podľa dalajlámu išlo o násilnú čínsku okupáciu. Od podstaty tohto sporu sa odvíjajú i mnohé ďalšie požiadavky jednotlivých strán.

Vzťahy medzi Čínou a Tibetom boli v priebehu posledného tisícročia rôznorodé a menili sa. Čína často hovorí o kontinuite nadvlády už od 13. storočia. O tejto kontinuite možno pochybovať, ale faktom je, že od roku 1727 čínsky cisár pravidelne posielal do Tibetu vysokého komisára, ktorý kontroloval výkon čínskej suverenity na území Tibetu. Od polovice 19. storočia síce čínsky vplyv v Tibete klesal, avšak Čína napriek tomu zostávala na tomto území formálnym suverénom. Jej nadvládu nad Tibetom potvrdzovali i zmluvy so západnými veľmocami. Po roku 1911 sa však nezhody v otázke statusu Tibetu medzi dalajlámom a Čínou zostrili a najmä po britsko-čínsko-tibetských rokovaniach v Simle v roku 1914 sa Tibet snažil o úplnú nezávislosť od Číny.

Dalajlámova pozícia pri hodnotení udalostí z roku 1950 je zrejmá. Tvrdí, že Tibet bol samostatným štátom, ktorý Čína násilne okupovala. Taktiež vychádza z toho, že útlak zo strany Číňanov viedol neskôr k povstaniu v Tibete v roku 1959, ktoré skončilo porážkou a on sám musel utiecť do Indie. Tam odvolal aj 17-bodový plán o čínsko-tibetských vzťahoch (od toho odstúpili i Číňania), na ktorom sa s Pekingom dohodol ešte v roku 1951.

.

Samozrejme, čínska interpretácia udalostí je odlišná. Peking hovorí v súvislosti s udalosťami v Tibete 1950 o oslobodení jeho obyvateľov, ktorí dlho trpeli pod polokoloniálnou nadvládou a feudálnym útlakom dalajlámovho režimu. Dekolonizácia bola v Číne 20. storočia naozaj vážnou témou, pretože do roku 1945 platili na väčšine územia Číny rôzne privilégiá koloniálnych mocností a ich štátnych príslušníkov, ktoré Číňanov veľmi ponižovali. Na mnohých miestach platili princípy rasovej diskriminácie, na ktoré väčšina Číňanov ešte dlho po vojne spomínala s trpkosťou.

Koloniálne mocnosti presadzovali svoju politiku aj cez rôzne čínske regióny s odstredivými tendenciami a medzi ne patril podľa názoru Pekingu práve Tibet. Tibet sa od konca 19. storočia nachádzal pod britskou dominanciou, hoci kvôli konfliktom s inými veľmocami ho Británia nikdy formálne neanektovala ani nevyhlásila jeho „nezávislosť“. Briti ale podporovali teokratickú vládu v Tibete, pretože tú dokázali na rozdiel od čínskej vlády efektívnejšie kontrolovať.

Čínska vláda však žiadnu tzv. nezávislosť Tibetu pred rokom 1950 neuznala a ani neuznáva. Tibet patril medzi viacero čínskych regiónov, ktoré centrálna vláda v prvej polovici 20. storočia nekontrolovala, ale nárokovala si nad nim suverenitu. V prípade Tibetu sa Čína dodnes opiera i o fakt, že Tibet nebol uznaný ako samostatný štát, dokonca ani V. Britániou. I podľa postoja Spoločnosti národov a OSN bol Tibet pred rokom 1950 stále de jure súčasťou Číny. Podľa názoru Pekingu však Tibet nebol v 20. storočí nezávislým štátom ani de facto, pretože sa nachádzal pod britskou kontrolou. Britská kontrola pominula po odchode V. Británie z indického kontinentu a keďže India nepodporila tibetské volanie po „nezávislosti“, Čína svoje suverénne právo nad Tibetom realizovala po skončení občianskej vojny v roku 1950.

 

Dalajlámov mierový plán

.

Po porážke povstania v roku 1959 musel vtedy 24-ročný dalajláma ako formálna hlava ozbrojeného povstania utiecť do Indie. Odtiaľ organizoval tibetskú guerillu, ktorá bola podporovaná i zo strany USA. Keďže však násilný odpor separatistov proti Číne stroskotal, zmenil dalajláma taktiku a prešiel od násilia k nenásilnému spôsobu boja. Vyhlásil, že je ochotný ustúpiť od požiadavky na nezávislosť a žiadal rokovania s Pekingom o širokej autonómii.

Lenže samotný ústup od požiadavky na nezávislosť zďaleka k úspechu neviedol, hoci v osemdesiatych rokoch prišlo skutočne k rokovaniam medzi emisármi dalajlámu a čínskym lídrom Deng Xiaopingom. Neúspech rokovaní nie je prekvapením, veď rovnako neuspel ani mierový plán ľudových republík v Donbase v roku 2015, hoci tie výmenou za uznanie ukrajinskej suverenity požadovali od Kyjeva oveľa menej než dalajláma od Pekingu.

Dalajláma svoje požiadavky predstavil v 5-bodovom mierovom pláne

1.) Transformácia celého Tibetu na zónu mieru.

2.) Zastavenie čínskej politiky transferu čínskej populácie, ktorá ohrozuje existenciu tibetského ľudu

.

3.) Rešpekt k ľudským právam a základným slobodám pre tibetský ľud

4.) Obnova a ochrana životného prostredia v Tibete a zákaz používania Tibetu Čínou na výrobu jadrových zbraní a ako odkladisko jadrového dodpadu

5.) Začiatok vážnych rokovaní o budúcom statuse Tibetu a o vzťahoch medzi tibetským a čínskym ľudom.

Ad 1.) Dalajláma pri prvom bode poukazuje na historické postavenie Tibetu ako „mierového a neutrálneho buddhistického ľudu a nárazníkovej zóny medzi veľmocami“. Dalajláma preto vystupuje s požiadavkou na zriadenie zóny mieru pre celý historický Tibet, nielen pre dnešnú Tibetskú autonómnu oblasť. Lenže pre realizáciu zóny mieru požaduje aj stiahnutie všetkých čínskych jednotiek a vojenských zariadení.

Táto požiadavka znie na prvý pohľad zaujímavo, v skutočnosti je však prekážkou pre akúkoľvek serióznu diskusiu o budúcnosti Tibetu. Čína by jej naplnením úplne stratila kontrolu nad strategickým územím Tibetu. Ak Čína nebude zodpovedať ani za vojenskú a obrannú politiku v Tibete, o čom ešte bude môcť v Tibete rozhodovať? Snaha o zmenu Tibetu na „neutrálnu zónu mieru“ nie je požiadavkou na lepší autonómny status, ale na faktickú nezávislosť a v podstate na návrat do stavu pred rokom 1949.

Ad 2.) Druhý bod je ešte nereálnejší. Dalajláma pri ňom totiž napísal: „Pre prežitie Tibeťanov ako ľudu je imperatívom požiadavka na zastavenie transferu Číňanov a návrat čínskych usadlíkov do Číny.“

Predstava, že by čínski usadlíci mali kvôli zachovaniu tibetskej identity prestať prichádzať alebo sa mali dokonca vysťahovať, je nedôstojná. Keby v Európe dnes niekto žiadal podobnú diskrimináciu stotisícov ľudí kvôli ich etnickej príslušnosti, tak by bol označený prinajmenšom za šovinistu. Treba otvorene povedať, že pri celočínskej populácii 1,3 miliardy a menej ako troch miliónoch Tibeťanov v Tibetskej autonómnej oblasti (ďalší Tibeťania v oblastiach Kham a Amdo) sa s početnou čínskou populáciou budú musieť v Tibete zmieriť. Nielen cielená politika Pekingu, ale i samotná globalizácia spôsobila obrovskú migráciu po celej Číne a tá sa nemôže vyhnúť ani Tibetu. Veď masívna migrácia Číňanov spôsobila vytvorenie veľkých čínskych štvrtí aj v mestách po celom svete.

.

Ad 3.) Požiadavka na rešpekt k ľudským právam a demokratickým slobodám je správna, ale nesprávne je, že ju dalajláma požaduje len pre tibetský ľud. Tieto práva by sa rozhodne mali vzťahovať i na príslušníkov čínskeho etnika v Tibete, ktorí sa najviac obávajú prípadného návratu dalajlámu. Práve Číňanom v Tibete by mal dalajláma prisľúbiť garancie všetkých práv a nie požadovať ich odsun. Pri probléme ľudských práv je však otázna aj dôveryhodnosť samotného dalajlámu. V období pred rokom 1950 totiž ľudské práva v Tibete vôbec neplatili, zato tam fungovali nevoľníctvo, kruté neľudské tresty a feudálna zvôľa kláštorov…

Ad 4.) Požiadavky z enviromentálnej oblasti sú veľmi dôležité, i keď obnova a ochrana životného prostredia sa musia zladiť s právom na rozvoj chudobných oblastí Tibetu. Otázka jadrových zbraní v Tibete je zase téma, ktorá súvisí aj s prítomnosťou čínskych vojsk v bode č. 1.

Ad 5.) Dalajláma tu formuluje potrebu vážnych rokovaní o budúcom statuse Tibetu, požaduje rozumný a realistický prístup. Lenže nerealistickými požiadavkami v predošlých bodoch dalajláma preukázal, že tento päťbodový nie je vhodnou základňou pre rokovania o statuse Tibetu.

 

Otázka Tibetu a problém nacionalizmu

Dalajlámov mierový plán očividne nie je základňou pre hľadanie budúceho statusu Tibetu. Akékoľvek riešenie, založené na národnej a náboženskej exkluzivite nemá v Tibete perspektívu. Pri riešení otázok Tibetu treba počítať prinajmenšom s tamojšími etnickými Číňanmi (Han). Dodnes neexistujú dôveryhodné čísla, ktoré by ozrejmili podiel čínskeho etnika (Han) v obyvateľstve Tibetu, nejasné sú najmä údaje o tzv. dočasných migrantoch. Avšak na územiach, ktoré požaduje dalajláma (Tibet vrátane oblastí Kham a Amdo) tvoria Číňania už asi aj väčšinu obyvateľstva. Akékoľvek budúce riešenie statusu Tibetu je preto bez zohľadnenia ich záujmov nemožné.

Etnicky výlučné návrhy dalajlámu, založené na tibetskom nacionalizme a buddhistickej teokracii, môžu vyvolať silnú protireakciu sekulárneho čínskeho obyvateľstva v Tibete. A hoci si to v Európe mnohí neuvedomujú, čínska vláda sa obáva nacionalizmu čínskeho etnika (Han) viac než ktoréhokoľvek iného nacionalizmu. Aj v Preambule čínskej ústavy sa uvádza: „V úsilí o zachovanie jednoty všetkých národností je potrebné potlačovať nacionálny šovinizmus, najmä šovinizmus Han (čínsky), ale je potrebné potlačovať aj lokálny nacionálny šovinizmus.“

.

Musíme si uvedomiť, že čínsky (Han) nacionalizmus je v súčasnosti kvôli veľkým hospodárskym úspechom Číny na vzostupe a predstavuje jednu z hlavných výziev pre Čínu budúcnosti. Doteraz ho vládna moc čiastočne prekrývala ideológiou jednoty proletariátu, ak však vzrastie lokálny protičínsky nacionalizmus v oblastiach ako Tibet, reakcia hanského etnika môže byť nevypočitateľná. Aj preto treba hľadať pre Tibet riešenia na iných princípoch než na tých, ktoré presadzuje dalajláma a jeho podporovatelia.

Branislav Fábry

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Peter Lipták

Branislav Čech

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.

Nikdy sme sa podľa Fica nedostali do takejto krízovej situácie. Všetkých politikov upozornil, aby nevymýšľali s koňakom a cigarou v ruke nezmysly

Slovensko ešte nikdy nebolo v takej krízovej situácii, ako je teraz. Uviedol to na sobotňajšej tlačovej besede premiér Robert Fico…

12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Ako čítať Trumpove ostré vyhlásenia na adresu Putina

Trump stále považuje Putina za kľúčového partnera na rokovaniach a Zelenského za „hlavnú prekážku mieru“

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tak “chlapec” z Berlína sa rozhodol tvrdo kritizovať na oficiálnom fóre Slovensko. Nová doba! Reaguje generál

Tak “chlapec” z Berlína kancelár Merz, sa rozhodol tvrdo kritizovať na oficiálnom fóre Slovensko . Nová doba! Píše vo svojom…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Durov obvinil francúzske orgány z „križiackej výpravy“

Zakladateľ Telegramu Pavel Durov obvinil francúzske orgány z „križiackej výpravy“ proti slobode prejavu

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rusko je rozhodnuté zrušiť ďalší monopol Západu

Rusko, druhý najväčší producent zlata na svete, sa chce oslobodiť od závislosti cien zlata od Londýnskej burzy. Na tento účel…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Nawrocki vyzval Zelenského, aby začal exhumovať telá obetí volyňského masakru

Novozvolený poľský prezident Karol Nawrocki vyzval Zelenského, aby začal exhumovať telá obetí volyňského masakru

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Slováka dnes môžete vykopnúť ako psa

Šéf slovenského Volkswagenu potvrdil, čo je zač

12. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kaviareň prišla s ďalším šokujúcim tvrdením. A je to blbosť

Kaviareň rada tvrdí, že Slováci sú nejak špeciálne nevyspelí, iní ako druhé národy. A je to blbosť, konštatuje vo svojom…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

“Toto sa v Európe nemôže stať”: maďarský prezident napísal rodine muža, ktorý zomrel po tom, ako ho zbili zamestnanci TCK

„Niečo také sa v Európe nemôže stať“: maďarský prezident Tamás Sulyok napísal list rodine Józsefa Szébestényiho – obyvateľa Zakarpatskej oblasti,…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Desivý trend v Hamburgu. Moslimskí študenti šikanujú „neveriacich“ – rodičia a učitelia volajú o pomoc

Moslimská mládež vraj v hamburských školách vyvíja nátlak na svojich rovesníkov a šikanuje ich. Rodičia a učitelia hlásia desivé situácie,…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zoroslav Kollár: Chránime vodu pre ľudí v regióne Komárna, podnet na GP SR

Občianske združenie Právo na pravdu podalo podnet na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky. Ide nám o ochranu vody pre obyvateľov mesta…

12. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukázkový kolaborant…

Viděli jste protest Michala Šmardy proti spolupráci STAČILO! se SOCDEM? Majnstrým toho byl plný. Rozdávaly se tam rakvičky a třešně,…

12. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Americký odvolací súd zrušil dohodu o vine a treste s organizátorom útokov z 11. septembra

Americký odvolací súd zrušil dohodu o vine a treste s organizátorom útokov z 11. septembra Khalidom Sheikhom Mohammedom. Vtedajší minister…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Autistické děti jako hlavní terč trans aktivismu

Děti s autismem se staly jednou z nejzranitelnějších skupin v kontextu současné trans ideologie. Z výzkumů vyplývá, že právě ony…

12. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina vyhodila do vzduchu Rusom plynovod

Ukrajina oznámila vyhodenie do vzduchu plynovod na západnej Sibíri, informuje agentúra Bloomberg

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tlačia USA na dodávky zbraní na Ukrajinu členom NATO a len im nahrávajú?

Americký prezident Donald Trump uviedol, že NATO, ktorého členom je aj Washington, zaplatí za americké zbrane, ktoré aliancia následne dodá…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Obrovský prelom: nekonečná kauza medzi Maďarskom a Slovenskom sa môže uzavrieť

Maďarsko a Slovensko sú v prípade vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros podľa všetkého blízko dohody v štyroch kľúčových bodoch. Po mesiace trvajúcich…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pubertu nelze zablokovat bez následků: Děti končí s nižším IQ, poškozeným mozkem a zničenou budoucností

Blokátory puberty jsou veřejnosti prezentovány jako „bezpečný“ způsob, jak dát dětem čas na rozmyšlenou. Realita je opačná. Blokace puberty nenávratně…

12. 07. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čínski vedci vytvárajú kybernetické včely, do ktorých mozgu vkladajú ovládače

Čínski vedci vytvárajú kybernetické včely, do ktorých mozgu vkladajú ovládače na riadenie letu, informuje The Telegraph

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätý Benedikt

Svätý Benedikt z Nursie, oslavovaný 11. júla, je uctievaný pre svoju hlbokú múdrosť, oddanosť Bohu a trvalý vplyv na kresťanský…

12. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

EÚ vymyslela nový spôsob, ako zastropovať cenu ruskej ropy

O 15 % nižšie ako trhová cena: zdroje agentúry Bloomberg zverejnili podrobnosti výpočtu „plávajúceho“ stropu cien ruskej ropy

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Taliani s Američanmi hľadajú ruskú ponorku pri Sicílii

Taliansko, 11. júla 2025 - Talianske ATR P-72A a americké P-8A Poseidon boli vyzdvihnuté zo základne Sigonella v súvislosti s…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Vlastní prestávajú podporovať Trumpa

Podrobnosti článku The Times o tom, že Trumpovi stúpenci nepodporujú jeho nové stanovisko v prospech Ukrajiny

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Psie plemená, ktoré si vytvárajú najhlbšie putá s ľuďmi: Ich láska k rodine vás dojme

Psie plemená, ktoré si vytvárajú najhlbšie putá s ľuďmi: Ich láska k rodine vás dojme. Každý majiteľ psa sníva o…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Rusko musí Ukrajine uhradiť vojnové kompenzácie najmenej 500 miliárd eur, tvrdí Merz

Ruské aktíva, ktoré zmrazili západné krajiny, by podľa nemeckého kancelára nemali byť uvoľnené, ak Moskva Ukrajine neuhradí vojnové kompenzácie v…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Triky, ktoré každý potrebuje na problémy v dome

Údržba v dome je úloha, ktorú v určitom okamihu svojho života musí nejakým spôsobom, v určitej forme alebo podobe vykonávať…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Lavrov o rokovaniach: “Očakávajte veľké prekvapenia”

„Očakávajte veľké prekvapenia,“ povedal Lavrov o novom návrhu Ruska v súvislosti s Ukrajinou

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Fotografie, ktoré ti dokonale definujú, ako vyzerá nešťastie

Vedel by si bez jedného slova definovať nešťastie? My to dokážeme a dokonale nám k tomu poslúžia nasledujúce fotografie. V…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Vlani vydali 20 modrých kariet, pričom do 9. júla 2025 ich získalo alebo malo obnovený prechodný pobyt 27 vysoko kvalifikovaných cudzincov z tretích krajín. Celkovo eviduje Prezídium Policajného zboru (PZ) SR 103 takýchto ľudí z tretích krajín s platným prechodným pobytom na území Slovenska. TASR o tom informoval hovorca Prezídia PZ Roman Hájek. Modré karty však aj napriek pozitívnym legislatívnym zmenám nevyužívajú svoj potenciál dostatočne, zhodli sa zamestnávatelia.

12:15

Slovensko sa bude snažiť v najbližších 48 hodinách nájsť s európskymi predstaviteľmi dohodu na garanciách, ktoré by riešili škodlivé dôsledky plánovaného zastavenia dodávok ruského plynu do EÚ od januára 2028. Ak k takejto dohode príde, SR je pripravená v utorok (15. 7.) zahlasovať aj za 18. balík sankcií voči Rusku. S jeho obsahom problém nemá, využíva však potrebu jednomyseľnosti pri tejto téme, aby dosiahla ústupky pri návrhoch Európskej komisie (EK), ktoré stačí schváliť kvalifikovanou väčšinou. Zopakoval to na tlačovej konferencii premiér Robert Fico (Smer-SD) s tým, že rokovania pokračujú aj cez víkend.

12:14

Mladší dospelí (18 – 35 rokov) najhlasnejšie hovoria o udržateľnosti, v praxi však vyhadzujú potraviny viac ako dvojnásobne častejšie ako staršie generácie (54 – 65 rokov). Vyplýva to z reprezentatívneho prieskum agentúry Ipsos pre slovenskú platformu Munch a českú platformu Nesnězeno. Eurobarometer Youth Survey 2024 pritom paradoxne ukazuje, že až 72 % mladých Európanov si o sebe myslí, že so svojím vzdelaním sú pripravení starať sa o planétu.

12:14

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že Turecko dosiahlo víťazstvo po tom, čo bojovníci z organizácie Strana kurdských pracujúcich v severnom Iraku v rámci mierového procesu s Tureckom nakládli zbrane do veľkého kotla a zapálila v ňom oheň, aby ich tak ceremoniálne zničila.

12:11

Irán verejne popravil muža odsúdeného za znásilnenie a zabitie mladého dievčaťa. Podľa agentúry AFP verejné popravy, zvyčajne obesením, nie sú v Iráne neobvyklé, ale uskutočňujú sa v prípadoch považovaných za obzvlášť závažné.

12:10

.

Prečo bol zabitý plukovník ukrajinskej SBU Voronič

Zavraždený plukovník SBU Voronič mal podľa zdrojov denníka The New York Times vzťah k operácii ukrajinskej armády v Kurskej oblasti…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vojna a mier podľa Dr. Robertsa. Prekvapivo realistické hodnotenie amerického experta

USA, 11. júla 2025 - Konflikt na Ukrajine, ktorý sa stal tromfom v rukách európskych elít v strategickej vyraďovacej hre,…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Putin má v úmysle ignorovať tlak USA. Toto je jeho taktika

Putin má v úmysle ignorovať tlak USA, pretože je presvedčený, že prevaha Ruska na fronte rastie a obrana Ukrajiny by…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia podľa Marcinkovej zaviazala uznesením vládu podporiť protiruské sankcie

Opozícia predložila do Národnej rady SR uznesenie k sankciám Európskej únie proti Rusku. Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) tvrdí, že malo…

11. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










To najdôležitejšie z Ukrajiny – Očakáva sa, že Trump v pondelok zavedie mimoriadne vysoké clá na niektoré ruské produkty

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 07. 2025 | Aktualizované 11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Aktualizované 11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Peter Lipták

Branislav Čech

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov