Europoslankyňa Monika Beňová považuje inštitút minimálnej mzdy v súčasnom trhovom hospodárstve za mimoriadne dôležitý. “Nemecko k nemu pristúpilo len pred pár rokmi, ale mnohé členské štáty Únie ho majú zakotvený vo svojich systémoch dlhšiu dobu.”
Vo svojom príspevku upozornila aj na to, že aj v europarlamente o tejto téme otvoril debatu už v minulom legislatívnom období a práve minimálna mzda vo výške 60% z priemernej mzdy v národnom hospodárstve je návrh, ktorý s európskymi debatami korešponduje. “Nevidím preto žiaden reálny dôvod na kritizovanie takého návrhu, zvlášť u nás na Slovensku, kde minimálna mzda je stále relatívne nízka,” píše Beňová a dodáva, že rast minimálnej mzdy tlačí aj na rast miezd v hospodárstve.
“Keď sa to niekomu nepáči z pohodlia jeho obývačky či bratislavskej politickej centrály, odporúčam vyraziť do terénu a ísť sa pozrieť do výrobní a podnikov, kde ľudia pracujú v niekoľkozmenných prevádzkach za minimálnu mzdu a porozprávať sa s nimi. Lebo títo ľudia sú rovnakí občania tohto štátu a tiež si zaslúžia slušný život,” upozornila na záver.
To čo sme sľúbili aj robíme
Poslanec Erik Tomáš je rád, že to, čo sľúbili aj robia. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti informoval, že do parlamentu predkladajú zákon, podľa ktorého bude minimálna mzda predstavovať 60 % priemernej mzdy a ktorý by mal účinnosť nadobudnúť od 1.1.2020.
Poslanec vysvetlil, že rešpektuje zamestnávateľov, ale nepáči sa mu, ako strašia ľudí, že kvôli navýšeniu minimálnej mzdy budú musieť prepúšťať alebo skončia.
“Naopak, máme historicky najnižšiu nezamestnanosť, historicky najvyššiu zamestnanosť a 93 000 voľných pracovných miest. Pomer nákladov na zamestnanca smerom k HDP je na Slovensku 41 percent a priemer EÚ takmer 48 percent. A naopak, podiel ziskov firiem smerov k HDP je na Slovensku 50 percent a v krajinách ako napríklad Francúzsko, je to menej ako 40 percent.” A preto, oni ako strana vidia jasný priestor na zvýšenie minimálnej mzdy.
Tomáš tiež upozornil, že ak sa sociálni partneri na výške minimálnej mzdy nedohodnú, po novom už v tom ďalšom roku automaticky stúpne až nad úroveň 600 eur.
Sociálni partneri sa na pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR na výške minimálnej mzdy na budúci rok nateraz nedohodli. Ministerstvo práce predložilo na rokovanie tripartity návrh na zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka zo súčasných 520 eur na 580 eur, teda o 11,5 %.
Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR presadzovala zvýšenie najnižších hrubých zárobkov na 607,80 eura a zamestnávatelia žiadali minimálnu mzdu upraviť na 552,20 eura. “Na rokovanie vlády predložím návrh na zvýšenie minimálnej mzdy na 580 eur,” povedal po rokovaní tripartity minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Vláda však podľa neho môže schváliť aj inú ako navrhovanú výšku minimálnej mzdy na rok 2020.
Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Roman Karlubík upozornil na to, že nastávajú ťažké ekonomické časy, keďže medziročný rast slovenskej ekonomiky v druhom kvartáli spomalil z 3,7 % na 1,9 % a negatívne správy prichádzajú aj z Nemecka a Veľkej Británie.
“Sú to avíza o tom, že Európa môže prísť do recesie,” povedal. Minimálna mzda sa podľa neho “v žiadnom prípade” nemôže rekordne stúpnuť. “Spôsobí to, že podniky budú musieť ukončovať rozvojové programy a zníži sa počet pracovných miest o 5 až 12 percent,” povedal. Viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský v pondelok takisto poukázal na spomalenie ekonomického rastu na Slovensku. “Sú to už reálne čísla, automobilky a veľké oceliarske firmy prepúšťajú,” zdôraznil.
Ak by sa podľa neho minimálna mzda zvýšila o 60 eur, išlo by o doteraz najvyšší nárast minimálnych hrubých zárobkov. “Je to príliš veľká odvaha, príliš veľké riziko,” tvrdí viceprezident RÚZ k návrhu ministerstva práce.
AZZZ v pondelok na rokovaní tripartity žiadala otvoriť rokovania o novom mechanizme, na základe ktorého by sa minimálna mzda pravidelne upravovala podľa vopred stanovených ukazovateľov. Pevný mechanizmus pre úpravu výšky minimálnej mzdy by mal podľa RÚZ vychádzať z exaktných ekonomických ukazovateľov vývoja ekonomiky Slovenska a zabránil tak politickému rozhodovaniu.
Minimálna mesačná mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila zo 480 eur na 520 eur. Najnižší hrubý zárobok za každú odpracovanú hodinu tak stúpol na 2,989 eura z pôvodných 2,759 eura. Čistý príjem zamestnanca pracujúceho za minimálnu mzdu tak oproti vlaňajšku išiel nahor o 27,17 eura na 430,35 eura.