Podľa autorovho názoru Ukrajinci podceňujú vplyv Ruska vzhľadom na konflikt na východe Ukrajiny a stále ešte veria, že národy Ruska a Ukrajiny majú historické a kultúrne vzťahy.
Podotýka tiež, že Ukrajinci zaujímajú záporný postoj k ruskej vláde a nie k ruskému národu. V súvislosti s tým, píše Kaul, je pre Zelenského dôležité, aby sa nechytil do pasce nacionalizmu, ktorý obieha najmenej polovicu krajiny, ako sa to stalo jeho predchodcovi Petrovi Porošenkovi.
Ďalšou príčinou popularity ukrajinského prezidenta je nádej obyvateľov krajiny na to, že dokáže vyriešiť problémy Ukrajiny, spojené s korupciou, neefektivitou a vládou oligarchie v ekonomike a politike. Za Petra Porošenka sa tieto problémy krajiny len prehĺbili, nehľadiac na zriadenie protikorupčných právnych orgánov, píše autor.
Odborník Viktor Bobyrenko z ukrajinského Byra pre politickú analýzu predtým v auguste vyhlásil, že Zelenskyj nedokáže zbúrať administratívne piliere. Domnieva sa, že nový parlament v konečnom dôsledku podplatia zainteresovanými stranami a Zelenskyj bude môcť vládnuť celé funkčné obdobie, len “keď pobeží na mieste alebo smerom EÚ a neodovzdá Ukrajinu Rusku”.
Odborník Ukrajinského ústavu politickej analýzy a manažmentu Daniil Bohatyrev varoval, že libertarianizmus, na ktorom sa zakladá Zelenského strana, je v podstate pravicovým anarchizmom a je nebezpečný tým, že štát sa môže zriecť svojich sociálnych záväzkov.
V máji informovali o tom, že Volodymyr Zelenskyj sa podelil na svojom účte na Facebooku o názor, čo majú dosiaľ spoločné Rusko a Ukrajina.
Podľa jeho slov “po anexii Krymu a agresii v Donbase nám zo ‘spoločného’ zostalo iba jedno – štátna hranica”.
“2295 kilometrov a 400 metrov ‘spoločného’,” napísal na Facebooku.
Zelenskyj dodal, že “kontrolu každého milimetra z ukrajinskej strany musí Rusko vrátiť”. Až vtedy môžu podľa jeho názoru Kyjev a Moskva “pokračovať v hľadaní spoločného”.
Predtým Zelenskyj vyhlásil, že je pripravený diskutovať o nových podmienkach spolužitia Ukrajiny a Ruska.