Väčšina nových nakazení je medzi mladými /81%/ homosexuálnymi a bisexuálnymi mužmi. V roku 2015 mladí nakazení HIV vo veku 13-24 rokov predstavovali 22% z celkového počtu infekcií. Najhrozenejšou skupinou sú černosi. Medzi novými nákazami, černosi predstavujú 55%, hispánci 24%, bieli 16%.
Ako uvádza CDC, riziko je najväčšie u tzv. príjemcu, keďže v jeho análi sa častejšie vyskytnú po takomto styku poškodenia, ktoré uľahčujú prenos choroby. Pri efektívnom použítí kondómu je riziko nákazy u príjemcu znížené len o 63% a u druhého len o 72% v priemere. Je paradoxom, že napriek týmto číslam sa kondóm považuje za bezpečnejšiu ochranu. Samozrejme, kondóm nechráni pri prenose pohlavných chorôb, ktoré sa prenašajú kontaktom kože ako syfilis, herpes atď. Riziko nákazy syfilisom je u mužov praktizujúcich análny styk 46-krát vyššie ako u ostatných mužov a 71-krát vyššie ako u žien.
Väčšina HIV infekcií bola v Slovenskej republike zaznamenaná v skupine mužov, ktorý sa oddávajú análnemu styku 64,7 %. Vírus získalo 23,6 % zo všetkých infikovaných pri prenose medzi mužom a ženou. Táto štatistika uvádzaná v novom návrhu Národného programu prevencie HIV/AIDS na roky 2017-2010, ktorý sa pripravuje na schválenie vlády, však nevykazuje, či išlo o penilno-vaginálny styk alebo análny. Análny styk je jednak nehygienický a výrazne zvyšuje riziko nákazy. Jednoducho povedané, análny styk bezohľadu na to, či ide o styk muža s mužom alebo muža so ženou je zdravotne problematický a z hľadiska HIV epidémie nebezpečný.
Nie je prekvapením v spoločnosti, ktorá usiluje o zníženie populácie, že homosexuálny a bisexuálny životný štýl sa propagujú ako rovnocenné s monogamným manželstvom. Nesmierne účinná je z hľadiska propagandy výchova na školách, kde sa mladým podsúva sexuálne experimentovanie spolu s orálnym a análnym stykom. Mladí bez pochopenia svojej sexuality a zmyslu manželstva sa vydávajú na cestu neustáleho skúšania, využívania sa a následne sklamania. Aj včasná sexualita medzi mužom a ženou bez záväzku manželstva vedie k častým zraneniam, rozchodom a neskôr strate nádeje, že manželstvo medzi mužom a ženom môže fungovať. Sexuálna aktivita zviazuje tak, že až zaslepí, a mladý človek sa odrazu ocitne vo vzťahu s človekom, s ktorým nezdieľa podobný pohľad na život. Vedie to k rozchodu a ďalšiemu hľadaniu s opakovanými chybami. Sklamaní mladí ľudia alebo aj starší rozvedení sa neskôr vrhajú za novými sexuálnymi skúsenosťami s tým istým pohlavím. Toto prináša ešte väšiu frustráciu, ktorá u niektorých prerastá až do úniku z reality, keď vyhľadávajú sexuálne vzťahy s neživými objektami, či odmietajú svoju sexualitu.
Informácie redakcii poskytla Jana Tutková, riaditeľka Centra pre bioetickú reformu, www.pravonazivot.sk