Ján Čarnogurský počas svojho príhovoru poukázal na vyhlásenie skupiny 70 slovenských občanov, ktorí protestujú proti návšteve predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) v Moskve. „My podporujeme návštevu predsedu vlády v Moskve, podporujeme i to, čo tam zjednal, pretože si myslíme, že tento smer slovenskej politiky… je užitočný a Slovensko by touto cestou malo ísť,“ vysvetlil.
Vzhľadom k vyhláseniam, ktoré Fico uviedol, že sankcie EÚ proti Rusku a Ruska proti EÚ sú neužitočné, nič neriešia, nikomu nepomáhajú, Čarnogurský vyhlásil, že keď sa v Bruseli bude hlasovať o predlžení sankcií voči Rusku, Slovensko by malo hlasovať proti ich predĺženiu.
Branislav Fábry doplnil, že sankcie zároveň predstavujú prekážku pre racionálny mierový dialóg.
Podľa Jalaja Suleimana je najväčšou hrozbou dneška fašizácia spoločnosti. „A Ukrajina je toho príkladom. Pýtajme sa, aký je rozdiel medzi prezidentom Ukrajiny a našim. Áno, veľký! Ten náš ešte rozkaz nevydal, ten na Ukrajine ho už vydal – aby strieľali do svojich vlastných spoluobčanov.”
Imigranti
Čarnogurský sa počas svojho prejavu dotkol aj otázky imigrantov prichádzajúcich do Európy: „Povedzme si, kto zavinil, že utečenci teraz v takom množstve prichádzajú do Európy? Veď to začalo vojnami! A buďme otvorení – začalo to americkým útokom na Irak, zamiešaním sa do občianskej vojny v Líbyi, pokračuje to americkým miešaním sa do vojny, ktorá sa vedie v Sýrii…“
„Povedzme si, že týmto to nekončí. Ak padne Sýria, bude pokračovať Irán, ak sa NATO usadí na Ukrajine, ďalším cieľom bude Rusko,“ dodal.
Kritika verejnoprávnej televízie
Fábry počas včerajšieho protestného zhromaždenia tiež kritizoval činnosť slovenskej verejnoprávnej televízie: „Uvedomme si, že ak by sme chceli hodnotiť vlády podľa toho, ako médiá v jednotlivých krajinách vysielajú, a to aj v štátnej televízii, museli by sme sa naozaj veľmi hanbiť aj za to spravodajstvo, ktoré naša verejnoprávna… poskytla o udalostiach v Sýrii, Jemene… a nebudem hovoriť o tom, aké nepravdy a informácie nám boli poskytované v roku 2003, keď sa SR zúčastnila agresívnej vojny v Iraku.“
„Aj 10 rokov po tejto vojne spravodajstvo pokračovalo a médiá militantne vyzývali na vojnu, vojnu v Sýrii v roku 2013,“ dodal.
„V súvislosti so spravodajstvom našich médií treba poukázať aj na to, ako ignorujú niektoré dôležité fakty z neuralgického bodu súčasnej Európy – z Ukrajiny,“ dodal Fábry a pokračoval „v polovici mája totiž Ukrajina odstúpila od mnohých ľudskoprávnych záväzkov, ktoré mala v Rade Europy, aj v OSN. Tým vlastne vyzvala vlastnú armádu, aby nedodržiavala najvýznamnejšie ľudskoprávne dohovory v oblasti bojov.“
Ukrajina od ľudskoprávnych záväzkov odstúpila v oblasti Donbasu. To podľa Fábryho jednoznačne nasvedčuje, že úmysly predstaviteľov krajiny nie sú v tomto regióne práve najčistejšie.
„Som zvedavý, či niektorý z európskych politikov zaujmú k tomuto postoju ukrajinskej vlády taký postoj, ktorý by znamenal zavedenie niektorých sankcií voči Ukrajine, voči novej ukrajinskej vláde. Pretože takéto odstúpenie od základných dokumentov ľudskoprávnej ochrany si nedovolilo ani Rusko vtedy, kedy viedlo vojnu v Čečensku… Žiadame, aby sa preto aj vo vzťahu k európskym samitom dodržiaval princíp jedného metra a otázky porušovania ľudských práv neboli hodnotené tak, ako doteraz!“ uviedol Fábry.