Hneď v úvode zdôraznil, že máme pred sebou príležitosť na jedinečnú zmenu, šancu pre všetkých nespokojných s aktuálnou situáciou na Slovensku, šancu vyslať jasný signál, že budeme brániť našu identitu, naše tradičné hodnoty, odkaz našich predkov.
„Ako prezidentský kandidát mám pred sebou tri priority: suverenitu Slovenska, ochranu našich tradícií a právny štát,“ uviedol Harabin. „Mojím základným cieľom je urobiť poriadok v štáte. Sľubujem, že budem nezávislý a nestranícky prezident, ktorý bude mať na zreteli spravodlivý právny štát pre každého. Budem prezidentom pre všetkých ľudí. Ponúkam alternatívu proti arogancii moci a nespravodlivosti momentálnych držiteľov moci.
Ako prezident budem striktne dodržiavať najvyššie postavený právny predpis platný v SR, našu ústavu. A budem dohliadať na to, aby sa po nej nešliapalo. Slovenský prezident sa nesmie riadiť nejakými pokynmi a odporúčaniami zo zahraničia, z ktorejkoľvek strany by sa takého snahy ukázali. Slovenský prezident nemôže byť lokajom cudzej mocnosti.
Spoločnosti sa umelo podsúva teória o obmedzených právomociach prezidenta. Ja s týmto nesúhlasím. Prezident okrem toho, že reprezentuje SR navonok, i dovnútra má ústavné oprávnenia, ale i povinnosti, aby svojím rozhodovaním zabezpečoval riadny chod ústavných orgánov. To je osobitný článok v ústave. Ak sa to spojí s láskou k vlasti, ak je tam úprimný záujem o to najlepšie o Slovensko, výsledok je zaručene pozitívny.
A tým sa dostávam k jednému z dôležitých bodov môjho volebného programu, ktorým sú zmeny v sociálnej oblasti. Mnohí si myslia, že prezident predsa nemá moc tvoriť ani ovplyvňovať legislatívu. Ale ja vám hovorím, že také programové vyhlásenie vlády, v ktorom nebudú zakotvené zmeny, na ktorých ja bazírujem, nedostane šancu. Jednoducho nie je možné, aby v štáte, kde sa vláda pýši silnou a rastúcou ekonomikou, bolo 800 tisíc dôchodcov, ktorí majú dôchodok nižší ako 500 eur. Nehovoriac o tom, že počúvame, ako na každého migranta, ktorý sem príde, by štát mohol a mal vynaložiť 800 eur mesačne a k tomu zadarmo ubytovanie.
Ak štát nezačne podporovať mladé rodiny vyššími rodinnými príspevkami, podporou nájomného bývanie a podobne, my si zarábame na veľký problém. A naopak, ak štát teraz mladým rodinám pomôže a umožní im mať viac detí, ktoré by oni veľmi radi mali, nebudeme musieť vôbec o verbovaní nejakých cudzincov do nášho hospodárstva hovoriť.
Urobím všetko pre to, aby sa vrátili domov tí naši občania, ktorí sa vysťahovali do zahraničia za prácou. Tie čísla sú rôzne, ale je ich okolo 400 tisíc. Toto všetko sú veci, ktoré sa dajú zakotviť do programového vyhlásenia vlády a ja ako prezident jednoducho nepodporím také programové vyhlásenie, kde nebude jasne stanovené kedy a koľko.
Môj volebný program si napokon môžete prečítať celý na webe, ale predsa len sa pristavím pri jednej priorite. A tou sú naše národné tradície a podpora kresťanstva. V súčasnej dobe je mimoriadne dôležité podporiť to, čo tvorí našu vnútornú integritu, čo v nás rezonuje a čo je nám vlastné.
Vidíme, že sú obrovské snahy zvonka rozbiť to, čo by sa dalo zhrnúť ako naše kultúrne a náboženské, ale aj morálne tradície. Sme ohrozovaní zo zahraničia prichádzajúcou škodlivou genderovou ideológiou, často pretláčanou už notoricky známymi mimovládnymi organizáciami platenými aj zo zahraničia. Takéto správanie a zvyky sú nám, Slovákom a Slovanom cudzie, v skutočnosti narúšajú našu integritu, protivia sa nám.
Dôvodom týchto aktivít je snaha vykoreniť nás, prerušiť naše vnútorné spojenie s naším najhlbším vnútrom, s našou minulosťou. Vykorenený človek, ktorý už nevie odkiaľ pochádza, odkiaľ vzišiel, sa stáva ľahkou korisťou, je zmätený, ľahko manipulovateľný, stáva sa služobníkom a otrokom. Preto je mimoriadne dôležité podporovať v nás to, čo je nám vlastné: naše kultúrne zvyky, naše tradície, náš krásny folklór. A budem to presadzovať všetkými prostriedkami, ktoré ako prezident budem môcť využívať.
V časoch islamizácie a migrácie, prílevu obrovského množstva moslimov do Európy je mimoriadne dôležité podporovať kresťanstvo. Naši ľudia si zaslúžia žiť v pokojnom prostredí a prosperujúcej spoločnosti humánnych hodnôt a práva. V právnom štáte však nie je možné zavedenie prezumpcie viny v niektorých otázkach, či útočiť na nezávislosť súdnictva tými, ktorí rozkradli tento štát, ktorí ho vytunelovali a ktorí ho korumpujú.
Dôvera v štát sa dá obnoviť a všetky veci sa dajú naprávať. Na začiatok stačí zdravý rozum a rovný chrbát,“ uviedol kandidát na prezidenta SR Štefan Harabin.
Ivan Lehotský