Ak sa údajné dohody medzi Ruskom, Iránom a Izraelom naplnia…

Damask/Praha 1. júna 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev)

 

Komentátorka zahraničnej politiky Tereza Spencerová na stránkach Literárních novin zhodnotila najnovšie dianie ba Blízkom Východe. Tvrdí, že “ak predpokladané dohody medzi Ruskom, Izraelom a Íránom naozaj “ožijú”, prežijú odpor húfov z oboch strán a prinesú požadované výsledky, bude to ďalší úspech ruskej diplomacie, ale zároveň aj potvrdenie, že ruská vojenská operácia v Syre sa blíži ku koncu a dôraz presúva k politike.”

Na snímke sýrsky prezident Bašár Assad a ruský prezident Vladimir Putin

Tereza Spencerová píše, že udalosti sa opäť dávajú do pohybu. “Spojené štáty pred pár dňami varovali Sýriu, aby sa nepokúsila dostať naspäť pod svojou kontrolou územie južne od Damasku, ktoré v uplynulých rokoch ovládli džihádisti.” Hovoríme o  teroristoch z Daešu alebo o oddieloch rôzne napojených na Al Kajdu. Americká armáda pôsobí v Syrskej republike ilegálne nielen z hľadiska medzinárodného práva, ale dokonca aj americkej ústavy a svoju vojenskú prítomnosť obhajuje nutnosťou “boja proti terorizmu”.

Už Barack Obama vyslal vojakov do Sýrie s “krajne odrenými ušami”, na základe rozhodnutia Kongresu, ktoré umožnilo prenasledovať a likvidovať ľudí zodpovedných za teroristické útoky z 11. septembra 2001. Daeš podľa všetkého vznikol v roku 2012 a preto nie je pravdepodobné, že sa na 11. septembri podieľal. I tak, najnovšou vyhrážkou Damasku Washington “zrušil” všetky svoje doterajšie argumenty a postavil sa na stranu teroristov. Jeho hlavným súčasným cieľom v Sýrii je obrana severovýchodu krajiny, ktorú do značnej miery ovládajú ľavicoví Kurdi v americkom jadre. Aj vo finále sa tak nevyhnutne stretnú so Sýrskou vládnou armádou a jej spojencami, medzi ktorými budú pravdepodobne aj Rusi.

Ako ale prípadný boj s armádou zvrchovaného štátu, na ktorého území sa americké oddiely nachádzajú úplne nezákonne, zapadá do “povoleného” boja “proti teroristom”? Nijako. A vyhrážky sýrskej armáde kvôli jej chystanej ofenzíve na juhu krajiny? Pentagon sa domnieva, že keď sa zúčastnil rozhovorov o dekonfliktnej zóne južne od Damasku, má právo zasahovať tak, aby v danej oblasti “udržal prímerie”. Pravde bližšie by ale bolo konštatovanie, že Washington hrozí Damasku na želanie Izraela, ktorý ovláda časť Golanských výšin a počíta s tým, že USA jeho anexiu tohto územia uznajú. Izrael nechce mať na svojich “hraniciach” šiitov, či už z Iránu či libanonského Hizballáhu, a sýrskú časť Golan premenil v “nárazníkové pásmo”, ktoré “zveril” Al Kájde a ďalším džihádistom. A situácia sa vyvinula tak, že USA aj Izrael teraz fakticky bránia Al Káidu na sýrskom území pred sýrskou armádou…

Možno to ale predsa len niekomu vo Washingtone pripadá “neudržateľné”, pretože sa znovu a znovu objavujú zvesti o chystanom odsune amerických jednotiek zo Sýrie (lebo sú vraj oveľa viac potrebné v Afganistane). Podľa najnovšej “verzie” Američania v Sýrii zostanú ešte “najmenej šesť mesiacov”, avšak do Sýrie medzitým prúdia nové posily, a tak je na tomto konštatovaní najzaujímavejšie, že je to vlastne vôbec prvýkrát, kedy bol v rámci “odchodu” predložený nejaký uchopiteľný – a navyše ani nie príliš vzdialený – časový horizont….

 

“Nepriama” zhoda

Avšak, posledné dni naznačujú, že postoj USA môže byť síce všeobecne považovaný za dôležitý, nie však za najdôležitejší, pretože ostatní hráči sýrskeho konfliktu na americká rozhodnutia nečakajú.

Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman už vo chvíli, kedy jeho premiér Netanjahu 9. mája v Moskve pochodoval na čele Nesmrteľného pluku, po sérii izraelských raketových útokov proti údajným iránskym cieľom v Sýrii vyhlásil, že Izrael “ukončil túto epizódu, a že dúfa, že tomu všetci rozumejú”. Teraz sa v izraelských médiách objavili informácie o tajnej dohode týkajúcej sa sýrskej vojenskej prítomnosti na juhu Sýrie a pri Golanských výšinách. Izrael vraj súhlasí s návratom sýrskej armády ku Golanom, zatiaľ čo Rusko na oplátku zaistí, že na juhu Sýrie nebudú žiadne iránske oddiely ani bojovníci Hizballáhu. Rusko následne existenciu dohody potvrdilo, pričom Irán uistilo, že v plánoch bojových operácií sýrskej armády na juhu Sýrie “nemá žiadnu úlohu”.

Tento postoj možno vnímať ako isté potvrdenie doslova senzačných informácií, podľa ktorých sa Izrael a Irán v jordánskom Ammáne zišli na “nepriamych rozhovoroch”, aby sa vyhli akejkoľvek náhodnej eskalácii vzájomného konfliktu v Sýrii. Čiže, že sa Irán v prvom rade nezúčastní sýrskej ofenzívy proti džihádu na juhu krajiny. Je vcelku kuriózne, že Teherán na zvesti o vyjednávaní so svojím izraelským “arcinepriateľom” reagoval svojsky, popretím, že by s Izraelom viedol akékoľvek “priame rozhovory”… Suma sumárum, Izrael podľa všetkého súhlasí s tým, že hodí cez palubu svojich džihádistických”chránencov “výmenou za niekoľko desiatok kilometrov “shia free”sýrskeho územia na svojich hraniciach. Možno to len dokazuje, že Izrael “nemá žalúdok” na rozpútanie plnohodnotnej vojny na Golanských výšinách, ktorej dopady by sa Izraelu nemohli vyhnúť.

Americký Newsweek navyše tvrdí, že Rusko už s USA dohodlo, že Pentagon vyčistí Al Tanf, svoju strategickú základňu na rozhraní Sýrie, Iraku a Jordánska, a všetkých “svojich” tamojších džihádistov, vrátane tých napojených na Daeš, nechá deportovať, už tradične do “koncentračnej provincie” Idlíb. Výmenou Sýria otvorí pohraničné priechody do Jordánska a svoje spojenecké milície odsunie do vzdialenosti 25 kilometrov, zatiaľ čo hranicu – možno – prevezme sýrska armáda. A možno aj nie, pretože na chystaných trojstranných rokovaní medzi Ruskom, USA a Jordánskom sa má podľa ruských zdrojov diskutovať o návrhu juhosyrských džihádistov, ktorí sú ochotní sa vzdať a odovzdať aj ťažké zbrane výmenou za to, že oblasť namiesto sýrskej armády dostane pod kontrolu ruská vojenská polícia, ako tomu bolo v obchodných “kapitulačných” procesoch napríklad na rozhraní provincií Homs a Hamá.

Je to vo všeobecnosti zásadné víťazstvo pre Damask a vlastne len malá zmena pre Irán, ktorý svojou ekonomicky vysiľujúcou vojenskou prítomnosťou v Sýrii začal znova zdôrazňovať vzdor až potom, čo ho americký minister zahraničia Mike Pompeo zavalil “tonou” nových sankcií a nesplniteľných požiadaviek.

Je pritom vcelku jasné, že tým posledným, čo Sýria potrebuje, by bola premena v nejaké bojisko či nástupište k boju proti “sionistickému nepriateľovi”. Chápe to Sýria a podľa všetkého aj Teherán, ktorého pritom práve americké sankcie tlačia do čoraz užšieho spojenectva s Čínou a Ruskom, a teda súčasne aj k čím ďalej “poslušnejšiemu” plneniu ich priania, pre prípad, že by niektorí teheránski radikáli “nepochopili”. A ak teda teraz Rusko hovorí, že na juhu Sýrie nebudú žiadne cudzie jednotky, tak najskôr ani nebudú. Avšak, určité pochybnosti celkom iste vyvstávajú. Veď Teherán je regionálna veľmoc, ale ocitol sa v úlohe, kedy musí Rusku a jeho zárukám “jednoducho veriť”…

Hlavnými porazenými v novo sa utvárajúcim “ekvilibriu” sú tak rôzne džihádstické skupiny, ktoré s podporou Západu a Izraela až doteraz ovládali juh Sýrie. Bez ich vojenskej a logistickej pomoci im nezostane než sa nechať odviezť do Idlíbu alebo bojovať proti tigrím oddielom a ďalším elitným jednotkám v rámci sýrskej armády. A vo finále zomrieť. Zatiaľ ale začali bojovať medzi sebou…

 

Štedrá “odmena” Rusku

Ak predpokladané dohody medzi Ruskom, Izraelom a Iránom naozaj “ožijú”, prežijú odpor jastrabov z oboch strán a prinesú očakávané výsledky, bude to ďalší úspech ruskej diplomacie, ale súčasne aj potvrdenie, že sa ruská vojenská operácia v Sýrii blíži ku koncu a dôraz sa presúva k politike. Je pritom krajne nepravdepodobné, že by sa budúce politické usporiadanie sýrskej vojny – pri účasti USA a Západu, Turecka, Iránu, Izraela, Saudov a samozrejme samotnej Sýrie – odvíjalo tak, ako si ho v Kremli “narysovali”.

Je príznačné, že zatiaľ čo Rusko vie v Sýrii “koexistovať” napríklad so Spojenými štátmi, pre Damask, Teherán aj Hizballáh je taká, hoci aj dočasná okupácie sýrskeho územia čímsi úplne neprijateľným. Tým skôr, že nedôvera k Izraelu a samozrejme i USA je (oprávnene) vysoká a Damask na základe spravodajských informácií už avizuje “ďalší chemický útok”, ktorý majú USA v pláne v Sýrii zohrať. A čo viac, rusko-izraelská dohoda okolo Golan de facto ponecháva toto sýrske územie pod kontrolou židovského štátu, čo je ďalší sporný bod, na ktorom sa Damask s Moskvou (nijako ľahko) nezhodnú. Nehovoriac už o vnútropolitickom vývoji v samotnej Sýrii – Asadov Damask nie je poslušnú bábkou Moskvy a nedávno odmietol ruský návrh zmeny sýrskej ústavy, ktorá chcela novo “zvoľniť” prezidentské právomoci, decentralizovať vládu a obmedziť počty prezidentských mandátov.

Takýto “samostatný” postoj možno vysvetliť tým, že Sýria, Irán a ďalší členovia regionálnej “osi odporu” majú do značnej miery oprávnený pocit, že sú to oni, kto vojnu vyhrali – Saudi, Katar aj Turecko o svojich džihádistov a ďalších “proxy bojovníkov “v Sýrii buď rovno prišli, alebo ich majú “napchatých “v Idlíbe, Západ bol porazený v jeho úsilí zvrhnúť Asadov režim a sám Bašár Asad si udržal kontrolu nad štátom aj väčšinou ozbrojených síl v krajine. A z toho zrejme vychádzajú niektoré kroky Damasku, ktoré by Rusko mohlo vnímať ako “nevďačnosť”.

Ale súčasne platí, že ruské vojenské operácie by nemali výsledný dopad, nebyť pozemných síl Sýrie, Iránu a ich spojencov. A čo viac, Rusko svoju štedrú “odmenu” za pomoc Sýrii najskôr už beztak “mocne” inkasuje – úspešným postupom sa na medzinárodnej scéne vrátilo do prvého radu, samotnú vojnu využilo ako pokusný polygón, na ktorom odskúšalo viac ako dve stovky nových typov zbraní a súčasne záujemcom vo svete predviedlo ich kvality, zabezpečilo si vojenské základne v Stredomorí, posilnilo svoju ekonomickú efektívnosť zmluvami o využití sýrskych surovinových zdrojov aj podielom na rekonštrukcii krajiny, ktorá ruským koncernom zaisťuje prakticky “nekonečné” kontrakty …

Rusko aj Sýria majú svoju vlastnú politiku, ale ich čiastkové rozpory v konkrétnych situáciách pritom najskôr netreba, prinajmenšom nateraz, preceňovať. Možno naopak predpokladať – a práve optimisticky vyzerajúce správy o dohode medzi Izraelom a Iránom sú toho dôkazom – že si Rusko “pôjde” svojou vlastnou politickou cestou, bez toho, aby sýrskej armáde bránilo v ďalšom postupe, predovšetkým potom v takom, pri ktorom nebude potrebná ruská podpora .

Ofenzíva proti džihádu a oslobodenie juhu Sýrie môže začať.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Odborníci upozornili na zeleninu, ktorá môže vyvolať rakovinu

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Konzervovaná zelenina, ktorá neobsahuje škrob, zvyšuje nebezpečenstvo vývoja onkologických ochorení. K tomuto záveru dospeli výskumníci zo Svetového fondu pre výskum rakoviny, oznámil bulvárny denník The Daily Express Potraviny sa konzervujú, aby sa značne spomalilo ich skazenie, a aby súčasne zachovalo ich výživné a chuťové…

Špecializovaný trestný súd vzal do väzby Mariána Magáta obvineného z extrémizmu

0 icon

Bratislava/Pezinok 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku vzal do väzby Mariána M. obvineného z extrémizmu. Vo štvrtok ráno o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie. Dôvodom je obava z pokračovania v trestnej činnosti. Rozhodnutie nie je právoplatné, o sťažnosti obvineného bude rozhodovať Najvyšší súd (NS)…

Branislav Gröhling: Slovensko chce mať otvorené školy aj pri zhoršení situácie

0 icon

Levoča 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Väčšina rodičov je za to, aby školy na Slovensku ostali otvorené aj v prípade zhoršujúcej sa pandemickej situácie. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý si dal vypracovať rezort školstva na vzorke viac ako tisíc respondentov. Počas návštevy škôl v Levoči to…

Čo priniesol mimoriadny zahraničný výbor k situácii na Ukrajine?

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Mimoriadny Zahraničný výbor Národnej rady (NR) SR k situácii na Ukrajine vo štvrtok nebol uznášaniaschopný, viacero poslancov sa ospravedlnilo. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) napriek tomu zostal v parlamente, aby prítomným odpovedal na otázky na neoficiálnom zasadnutí. Rokovanie je v utajenom…

Peter Mihók: Rok 2022 nebude jednoduchý, kroky vlády musia byť predvídateľné

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Rok 2022 bude stále dominantne ovplyvnený pandémiou, a to priamo, ale i dôsledkami, ktoré vyvolala. Výhodou však je, že firmy už majú skúsenosti s riešením mimoriadnych situácií. Na štvrtkovom 25. ročníku konferencie Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) to povedal jej predseda Peter…

Onedlho začne očkovanie booster dávkou aj pre deti od 12 rokov, hoci EMA to zatiaľ neschválila

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Vo februári vypršia covidové očkovacie preukazy prvým mladistvým, ktorých rodičia sa minulý rok rozhodli, že ich dajú zaočkovať proti koronavírusu. Všetko nasvedčuje tomu, že štát bude v nastolenom trende pokračovať a čoskoro spustí aj vakcináciu detí tretími dávkami. S odvolaním sa na zdroje…

Seniori, ktorí chcú odmenu, môžu stihnúť očkovanie do konca januára

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)   Seniori, ktorí chcú získať finančnú odmenu za očkovanie proti ochoreniu COVID-19, by ho mali stihnúť do konca januára. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR upozorňuje, že v čakárni je ich aktuálne zaregistrovaných zhruba 250. Odporúča preto rozšíriť parametre očkovania o ďalšie centrá, dať sa zaočkovať…

V nemocniciach je 1506 pacientov s ochorením COVID-19

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prostredníctvom 32.227 vykonaných RT-PCR testov odhalili v stredu (26. 1.) na Slovensku 14.252 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 30 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk "Pribudlo 14.252 ľudí s pozitívnym PCR testom, viac ako 62 percent…

Vyjadrenia slovenských politikov k udalostiam holokaustu

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Pavel Neubauer)   Mária Kolíková: Miera nenávisti a agresie v spoločnosti prekračuje únosné hranice Miera nenávisti a agresie v spoločnosti a na internete prekračuje únosné hranice. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu…

Lavrov: USA vo svojej odpovedi na návrhy Ruska ignorovali tú najzásadnejšiu otázku

0 icon

Moskva 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Russian Foreign Ministry Press Service)   Spojené štáty vo svojej reakcii na návrhy Ruskej federácie týkajúce sa bezpečnostných záruk neodpovedali na tú najdôležitejšiu otázku - o nerozšírení NATO na východ, uviedol ruský minister zahraničia Sergej Lavrov „Pokiaľ ide o obsah dokumentu, je tam reakcia, ktorá…

NAJNOVŠIE

BLOG

Maroš Borza

DANKO JE ZRADCA

0icon

Včera na námestí pri proteste, ktorý organizoval SMER SD, vystúpil aj Andrej Danko. Nesklamal. Vrátil sa k tomu, čo vie najlepšie. Hovoriť slová, ktorým rozumie len on. Vrátim sa v čase trošku dozadu. Hneď po voľbách, kedy SNS s Dankom na čele, dosiahla najhorší volebný výsle

Ivan Štubňa

Rusko má plné právo sa brániť proti zločincom z USA a NATO!!!

0icon

Guardian Angel a Neptune Strike  – cvičenie amerických teroristov a NATO v Jadranskom mori

Martin Bago

USA A NATO DORUČILI RUSKU PÍSOMNÚ ODPOVEĎ! ODMIETLI ÚSTUPKY V HLAVNÝCH OTÁZKACH, KTORÉ RUSKO PREDLOŽILO AKO ČERVENÉ ČIARY!

0icon

Je to tu! Písomné odpovede ohľadom bezpečnostných záruk boli v stredu večer doručené Rusku. A aj keď USA a NATO ži

Marek Brna

Americký sen sa končí

0icon

Ak sa v Európe nepodarí rozdúchať vojnový konflikt, nastanú pre USA a Veľkú Britániu ťažké časy. Vojna by konečne poriadne nakopla americkú ekonomiku. Minulo by sa kopec zbraní a následne by sa úverovalo pre obnovu zničených území. Veď aké žúžo to bolo po roku 1945, na to sa nedá zabudnúť.…

Miroslav Urban

Ponaučenie pre budúce obete vojen

0icon

Každoročne si  svet 27. januára pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, je to deň kedy sovietska armáda oslobodila koncentračný tábor Auschwitz.   Príbeh holokaustu už nedokážeme ovplyvniť alebo zmeniť, avšak nesmieme zostať slepými k súčasným voje

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Fanúšik futbalistov Pobrežia Slonoviny po penaltovom rozstrele v zápase osemfinále Afrického pohára národov Pobrežie Slonoviny - Egypt (0:0 po predĺžení, 4:5 v rozstrele z 11 m)

Autor: TASR/AP-Themba Hadebe

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Odborníci upozornili na zeleninu, ktorá môže vyvolať rakovinu

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Konzervovaná zelenina, ktorá neobsahuje škrob, zvyšuje nebezpečenstvo vývoja onkologických ochorení. K tomuto záveru dospeli výskumníci zo Svetového fondu pre výskum rakoviny, oznámil bulvárny denník The Daily Express Potraviny sa konzervujú, aby sa značne spomalilo ich skazenie, a aby súčasne zachovalo ich výživné a chuťové…

Špecializovaný trestný súd vzal do väzby Mariána Magáta obvineného z extrémizmu

0 icon

Bratislava/Pezinok 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku vzal do väzby Mariána M. obvineného z extrémizmu. Vo štvrtok ráno o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie. Dôvodom je obava z pokračovania v trestnej činnosti. Rozhodnutie nie je právoplatné, o sťažnosti obvineného bude rozhodovať Najvyšší súd (NS)…

Branislav Gröhling: Slovensko chce mať otvorené školy aj pri zhoršení situácie

0 icon

Levoča 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Väčšina rodičov je za to, aby školy na Slovensku ostali otvorené aj v prípade zhoršujúcej sa pandemickej situácie. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý si dal vypracovať rezort školstva na vzorke viac ako tisíc respondentov. Počas návštevy škôl v Levoči to…

Čo priniesol mimoriadny zahraničný výbor k situácii na Ukrajine?

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Mimoriadny Zahraničný výbor Národnej rady (NR) SR k situácii na Ukrajine vo štvrtok nebol uznášaniaschopný, viacero poslancov sa ospravedlnilo. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) napriek tomu zostal v parlamente, aby prítomným odpovedal na otázky na neoficiálnom zasadnutí. Rokovanie je v utajenom…

Peter Mihók: Rok 2022 nebude jednoduchý, kroky vlády musia byť predvídateľné

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Rok 2022 bude stále dominantne ovplyvnený pandémiou, a to priamo, ale i dôsledkami, ktoré vyvolala. Výhodou však je, že firmy už majú skúsenosti s riešením mimoriadnych situácií. Na štvrtkovom 25. ročníku konferencie Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) to povedal jej predseda Peter…

Onedlho začne očkovanie booster dávkou aj pre deti od 12 rokov, hoci EMA to zatiaľ neschválila

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Vo februári vypršia covidové očkovacie preukazy prvým mladistvým, ktorých rodičia sa minulý rok rozhodli, že ich dajú zaočkovať proti koronavírusu. Všetko nasvedčuje tomu, že štát bude v nastolenom trende pokračovať a čoskoro spustí aj vakcináciu detí tretími dávkami. S odvolaním sa na zdroje…

Seniori, ktorí chcú odmenu, môžu stihnúť očkovanie do konca januára

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)   Seniori, ktorí chcú získať finančnú odmenu za očkovanie proti ochoreniu COVID-19, by ho mali stihnúť do konca januára. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR upozorňuje, že v čakárni je ich aktuálne zaregistrovaných zhruba 250. Odporúča preto rozšíriť parametre očkovania o ďalšie centrá, dať sa zaočkovať…

V nemocniciach je 1506 pacientov s ochorením COVID-19

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prostredníctvom 32.227 vykonaných RT-PCR testov odhalili v stredu (26. 1.) na Slovensku 14.252 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 30 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk "Pribudlo 14.252 ľudí s pozitívnym PCR testom, viac ako 62 percent…

Vyjadrenia slovenských politikov k udalostiam holokaustu

0 icon

Bratislava 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Pavel Neubauer)   Mária Kolíková: Miera nenávisti a agresie v spoločnosti prekračuje únosné hranice Miera nenávisti a agresie v spoločnosti a na internete prekračuje únosné hranice. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu…

Lavrov: USA vo svojej odpovedi na návrhy Ruska ignorovali tú najzásadnejšiu otázku

0 icon

Moskva 27. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Russian Foreign Ministry Press Service)   Spojené štáty vo svojej reakcii na návrhy Ruskej federácie týkajúce sa bezpečnostných záruk neodpovedali na tú najdôležitejšiu otázku - o nerozšírení NATO na východ, uviedol ruský minister zahraničia Sergej Lavrov „Pokiaľ ide o obsah dokumentu, je tam reakcia, ktorá…

Podkasty

“Vojnové šialenstvo sa rozbieha. Kto ho zastaví?”

icon

Bratislava 27. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Andriy Dubchak) Motto: >Zlu postačí, aby dobrí ľudia mlčali< Úvodný zvuk Vojnové šialenstvo sa rozbieha. Kto ho zastaví? Najhorúcejšie na celom svete je dnes na Ukrajine. Akoby už-už sa mala začať vojna. Podľa politológa Jevgenija Satanovského je nepravdepodobné, že by sa bez vojny dalo zaobísť. Upozornil, že na pozadí fejku o...

Zlu postačí, aby dobrí ľudia mlčali

icon

Bratislava 25. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Úvodný zvuk. Vznikne súštátie nazvané Trojmorie na báze Vyšehradskej štvorky a Habsburskej monarchie? Európsky parlament má nového podpredsedu. Je ním Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska. Zrejme jedným z dôvodov, prečo ho liberálne krídlo Europarlamentu zvolilo, bola jeho správa, ktorú v októbri 2020 schválili europoslanci. Navrhol v nej systém monitorovania dodržiavania „právneho...

Prežili sme ďalší zložitý týždeň. Pozitívne je, že žijeme…

icon

Bratislava 25. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Tzv. obranná dohoda medzi Slovenskom a USA je na spadnutie. Už vieme, že prezidentka ju nepredloží na Ústavný súd – zrejme to nie je vec taká vážna, ako referendum o predčasných voľbách, ktoré chcelo šesťsto tisíc občanov. No paradoxne to ešte neznamená, že dohoda má zelenú. S rôznymi expertmi...

Kresťanov, katolíkov, ba aj „Maďarov“ je menej. Ale Slovákov pribudlo

icon

Bratislava 24. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Takmer po deviatich mesiacoch od ukončenia sčítania obyvateľstva, domov a bytov, ktoré sa po prvý raz uskutočnilo elektronicky, sme sa dozvedeli jeho prvé výsledky. K prvému januáru 2021 nás bolo presne 5 449 270, čo znamená, že od posledného sčítania v roku 2011 je nás viac o 52 234 ľudí. Je nás dovedna viac, mali...

Ôsmi z desiatich Slovákov žijú v strese, ostatní v zahraničí – pokus o vtip či realita?

icon

Bratislava 22. januára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Už druhý rok nám obmedzujú život, deti nechodia do škôl a divočejú – viď Malinovo! Deti nesmú športovať a športovci v piatich najsledovanejších športoch môžu hrať pred prázdnymi hľadiskami, ostatní vôbec nie. Do sveta odchádza nielen veľké množstvo lekárov i zdravotných sestier, ale aj mladé športové talenty, lebo tu sa...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Maroš Borza

DANKO JE ZRADCA

0icon

Včera na námestí pri proteste, ktorý organizoval SMER SD, vystúpil aj Andrej Danko. Nesklamal. Vrátil sa k tomu, čo vie najlepšie. Hovoriť slová, ktorým rozumie len on. Vrátim sa v čase trošku dozadu. Hneď po voľbách, kedy SNS s Dankom na čele, dosiahla najhorší volebný výsle

Ivan Štubňa

Rusko má plné právo sa brániť proti zločincom z USA a NATO!!!

0icon

Guardian Angel a Neptune Strike  – cvičenie amerických teroristov a NATO v Jadranskom mori

Martin Bago

USA A NATO DORUČILI RUSKU PÍSOMNÚ ODPOVEĎ! ODMIETLI ÚSTUPKY V HLAVNÝCH OTÁZKACH, KTORÉ RUSKO PREDLOŽILO AKO ČERVENÉ ČIARY!

0icon

Je to tu! Písomné odpovede ohľadom bezpečnostných záruk boli v stredu večer doručené Rusku. A aj keď USA a NATO ži

Marek Brna

Americký sen sa končí

0icon

Ak sa v Európe nepodarí rozdúchať vojnový konflikt, nastanú pre USA a Veľkú Britániu ťažké časy. Vojna by konečne poriadne nakopla americkú ekonomiku. Minulo by sa kopec zbraní a následne by sa úverovalo pre obnovu zničených území. Veď aké žúžo to bolo po roku 1945, na to sa nedá zabudnúť.…

Miroslav Urban

Ponaučenie pre budúce obete vojen

0icon

Každoročne si  svet 27. januára pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, je to deň kedy sovietska armáda oslobodila koncentračný tábor Auschwitz.   Príbeh holokaustu už nedokážeme ovplyvniť alebo zmeniť, avšak nesmieme zostať slepými k súčasným voje

TopDesať

TOP10 tipov, ako zostať produktívny aj počas práce z domu

0 icon

Donútila ťa pandémia COVID-19 pracovať z domu? V tomto článku nájdeš niekoľko užitočných tipov, ako zostať šťastný, zdravý a zároveň produktívny aj pri práci z domu. V tejto dobe, keď sa svet prispôsobuje koronavírusu, jednou z najväčších zmien v našich životoch môže byť nútená práca z domu. Niekedy je ale dosť ťažké zostať motivovaný, udržiavať rovnováhu medzi pracovným…

Hitler či Stalin. Toto je 10 najhorších diktátorov všetkých čias

0 icon

Počas celej histórie ľudstva sa vyfarbili mnohí politickí vodcovia. Zatiaľ čo niektorí lídri chceli zlepšiť kvalitu života tých, ktorých viedli, iní vodcovia hájili len svoje vlastné záujmy. Ich sebecké úsilie viedlo k hrubému zneužitiu moci, ktoré viedlo k vraždám a zničeniu nespočetných životov. Hitlera a Stalina určite netreba predstavovať, no svet…

5 spôsobov, ako môžeš pomôcť zvieratkám prežiť zimu

0 icon

Zima je pre zvieratá žijúce vonku najťažším obdobím v roku, ale s trochou ochoty a snahy im to môžeš troška uľahčiť. Ako na to? Keď teploty začnú klesať k jednociferným číslam, pre divoké zvieratá sa začína boj o prežite. Ak napadne sneh a zamrznú vodné zdroje v okolí, majú ešte menej zdrojov potravy. Čo môžeš spraviť? Minimálne…

Potála - perla hlavného mesta Tibetu (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o Potále, alebo ak chcete - Budhovej hore, ktorá je právom klenotom hlavného mesta Tibetu - Lhasy. Táto impozantná stavba bola pred očami Západu dlhú dobu ukrytá. Od roku 1391 až do čínskej okupácie v roku 1951 politicky i duchovne ovládali Tibet dalajlámovia, ktorí však v…

10 prípadov, kedy americký zdravotný systém šokoval celý svet

0 icon

Hoci sa Spojené štáty v posledných desaťročiach považovali za najväčšiu krajinu na svete, štatistiky ukazujú, že existujú oblasti, v ktorých sa táto veľmoc môže výrazne zlepšiť. Jednou z nich je aj zdravotný systém... Vo vojenskej sile a obranných výdavkoch je USA jednoznačne číslom jedna. Ale v iných oblastiach, omnoho dôležitejších pre ľudský blahobyt, ako…

Armádny Magazín

Rusko je na 2. mieste, Ukrajina na 22. mieste, Bielorusko na 52. mieste: uvádza najnovšie hodnotenie armád sveta

0 icon

USA, 27. januára 2022 (AM) – Objavilo sa aktualizované hodnotenie bojovej sily a vybavenia armád sveta. Toto hodnotenie tradične zostavuje služba Global Firepower, ktorej závery nezdieľajú všetci vojenskí experti.  

Bojový štýl Sayoc Kali a jeho systém rýchlych zabití

0 icon

Filipíny, 27. januára 2022 (AM) – Približne pred 20 rokmi som po skončení vysokej školy pracoval niekoľko rokov vo Švajčiarsku, kde som sa dostal po prvý krát do kontaktu s bojovým umením Kali, ktoré sa stalo súčasťou môjho života. Musím priznať, že si ma toto bojové umenie získalo, viac ako karate,…

Bol označený nový hlavný rusofil spomedzi prezidentov v Európskej únii

0 icon

Ukrajina, 27. januára 2022 (AM) – Chorvátsky prezident Zoran Milanovič ostro pokarhal Ukrajinu a politiku, ktorú voči nej vedú Spojené štáty. Nie je to prvýkrát, čo Milanovič spochybnil americkú hegemóniu v Európe. Dá sa povedať, že Moskva v ňom takmer našla priateľa, ale ako môže byť tento priateľ užitočný?   V…

Americké námorníctvo má nový bezpilotný vrtuľník. Video

0 icon

USA, 27. januára 2022 (AM) – Nový bezpilotný námorný vrtuľník MQ-8C Fire Scout je modernizovaný vrtuľník MQ-8B, ktorý slúžil na vojnových lodiach amerického námorníctva v 5. a 7. flotile. MQ-8C má desaťkrát väčší dosah ako jeho predchodca a je schopný letu 10 hodín namiesto 3 hodín svojho predchodcu. Americká armáda to…

Vojenskí policajti sa pripravujú na tretie nasadenie do námornej operácie EUNAVFOR MED IRINI

0 icon

Slovensko, 27. januára 2022 (AM. MOSR) – Slovenská republika nasadí do vojenskej operácie Európskej únie EUNAVFOR MED IRINI ďalších vojenských policajtov. Prípravou na pôsobenie na palube fregaty nemeckých námorných síl v Stredozemnom mori aktuálne prechádza 11 príslušníkov Vojenskej polície.   Vybraní vojenskí policajti absolvovali naj

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Fanúšik futbalistov Pobrežia Slonoviny po penaltovom rozstrele v zápase osemfinále Afrického pohára národov Pobrežie Slonoviny - Egypt (0:0 po predĺžení, 4:5 v rozstrele z 11 m)

Autor: TASR/AP-Themba Hadebe

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali