Ak sa údajné dohody medzi Ruskom, Iránom a Izraelom naplnia…

Damask/Praha 1. júna 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev)

 

Komentátorka zahraničnej politiky Tereza Spencerová na stránkach Literárních novin zhodnotila najnovšie dianie ba Blízkom Východe. Tvrdí, že “ak predpokladané dohody medzi Ruskom, Izraelom a Íránom naozaj “ožijú”, prežijú odpor húfov z oboch strán a prinesú požadované výsledky, bude to ďalší úspech ruskej diplomacie, ale zároveň aj potvrdenie, že ruská vojenská operácia v Syre sa blíži ku koncu a dôraz presúva k politike.”

Na snímke sýrsky prezident Bašár Assad a ruský prezident Vladimir Putin

Tereza Spencerová píše, že udalosti sa opäť dávajú do pohybu. “Spojené štáty pred pár dňami varovali Sýriu, aby sa nepokúsila dostať naspäť pod svojou kontrolou územie južne od Damasku, ktoré v uplynulých rokoch ovládli džihádisti.” Hovoríme o  teroristoch z Daešu alebo o oddieloch rôzne napojených na Al Kajdu. Americká armáda pôsobí v Syrskej republike ilegálne nielen z hľadiska medzinárodného práva, ale dokonca aj americkej ústavy a svoju vojenskú prítomnosť obhajuje nutnosťou “boja proti terorizmu”.

Už Barack Obama vyslal vojakov do Sýrie s “krajne odrenými ušami”, na základe rozhodnutia Kongresu, ktoré umožnilo prenasledovať a likvidovať ľudí zodpovedných za teroristické útoky z 11. septembra 2001. Daeš podľa všetkého vznikol v roku 2012 a preto nie je pravdepodobné, že sa na 11. septembri podieľal. I tak, najnovšou vyhrážkou Damasku Washington “zrušil” všetky svoje doterajšie argumenty a postavil sa na stranu teroristov. Jeho hlavným súčasným cieľom v Sýrii je obrana severovýchodu krajiny, ktorú do značnej miery ovládajú ľavicoví Kurdi v americkom jadre. Aj vo finále sa tak nevyhnutne stretnú so Sýrskou vládnou armádou a jej spojencami, medzi ktorými budú pravdepodobne aj Rusi.

Ako ale prípadný boj s armádou zvrchovaného štátu, na ktorého území sa americké oddiely nachádzajú úplne nezákonne, zapadá do “povoleného” boja “proti teroristom”? Nijako. A vyhrážky sýrskej armáde kvôli jej chystanej ofenzíve na juhu krajiny? Pentagon sa domnieva, že keď sa zúčastnil rozhovorov o dekonfliktnej zóne južne od Damasku, má právo zasahovať tak, aby v danej oblasti “udržal prímerie”. Pravde bližšie by ale bolo konštatovanie, že Washington hrozí Damasku na želanie Izraela, ktorý ovláda časť Golanských výšin a počíta s tým, že USA jeho anexiu tohto územia uznajú. Izrael nechce mať na svojich “hraniciach” šiitov, či už z Iránu či libanonského Hizballáhu, a sýrskú časť Golan premenil v “nárazníkové pásmo”, ktoré “zveril” Al Kájde a ďalším džihádistom. A situácia sa vyvinula tak, že USA aj Izrael teraz fakticky bránia Al Káidu na sýrskom území pred sýrskou armádou…

Možno to ale predsa len niekomu vo Washingtone pripadá “neudržateľné”, pretože sa znovu a znovu objavujú zvesti o chystanom odsune amerických jednotiek zo Sýrie (lebo sú vraj oveľa viac potrebné v Afganistane). Podľa najnovšej “verzie” Američania v Sýrii zostanú ešte “najmenej šesť mesiacov”, avšak do Sýrie medzitým prúdia nové posily, a tak je na tomto konštatovaní najzaujímavejšie, že je to vlastne vôbec prvýkrát, kedy bol v rámci “odchodu” predložený nejaký uchopiteľný – a navyše ani nie príliš vzdialený – časový horizont….

 

“Nepriama” zhoda

Avšak, posledné dni naznačujú, že postoj USA môže byť síce všeobecne považovaný za dôležitý, nie však za najdôležitejší, pretože ostatní hráči sýrskeho konfliktu na americká rozhodnutia nečakajú.

Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman už vo chvíli, kedy jeho premiér Netanjahu 9. mája v Moskve pochodoval na čele Nesmrteľného pluku, po sérii izraelských raketových útokov proti údajným iránskym cieľom v Sýrii vyhlásil, že Izrael “ukončil túto epizódu, a že dúfa, že tomu všetci rozumejú”. Teraz sa v izraelských médiách objavili informácie o tajnej dohode týkajúcej sa sýrskej vojenskej prítomnosti na juhu Sýrie a pri Golanských výšinách. Izrael vraj súhlasí s návratom sýrskej armády ku Golanom, zatiaľ čo Rusko na oplátku zaistí, že na juhu Sýrie nebudú žiadne iránske oddiely ani bojovníci Hizballáhu. Rusko následne existenciu dohody potvrdilo, pričom Irán uistilo, že v plánoch bojových operácií sýrskej armády na juhu Sýrie “nemá žiadnu úlohu”.

Tento postoj možno vnímať ako isté potvrdenie doslova senzačných informácií, podľa ktorých sa Izrael a Irán v jordánskom Ammáne zišli na “nepriamych rozhovoroch”, aby sa vyhli akejkoľvek náhodnej eskalácii vzájomného konfliktu v Sýrii. Čiže, že sa Irán v prvom rade nezúčastní sýrskej ofenzívy proti džihádu na juhu krajiny. Je vcelku kuriózne, že Teherán na zvesti o vyjednávaní so svojím izraelským “arcinepriateľom” reagoval svojsky, popretím, že by s Izraelom viedol akékoľvek “priame rozhovory”… Suma sumárum, Izrael podľa všetkého súhlasí s tým, že hodí cez palubu svojich džihádistických”chránencov “výmenou za niekoľko desiatok kilometrov “shia free”sýrskeho územia na svojich hraniciach. Možno to len dokazuje, že Izrael “nemá žalúdok” na rozpútanie plnohodnotnej vojny na Golanských výšinách, ktorej dopady by sa Izraelu nemohli vyhnúť.

Americký Newsweek navyše tvrdí, že Rusko už s USA dohodlo, že Pentagon vyčistí Al Tanf, svoju strategickú základňu na rozhraní Sýrie, Iraku a Jordánska, a všetkých “svojich” tamojších džihádistov, vrátane tých napojených na Daeš, nechá deportovať, už tradične do “koncentračnej provincie” Idlíb. Výmenou Sýria otvorí pohraničné priechody do Jordánska a svoje spojenecké milície odsunie do vzdialenosti 25 kilometrov, zatiaľ čo hranicu – možno – prevezme sýrska armáda. A možno aj nie, pretože na chystaných trojstranných rokovaní medzi Ruskom, USA a Jordánskom sa má podľa ruských zdrojov diskutovať o návrhu juhosyrských džihádistov, ktorí sú ochotní sa vzdať a odovzdať aj ťažké zbrane výmenou za to, že oblasť namiesto sýrskej armády dostane pod kontrolu ruská vojenská polícia, ako tomu bolo v obchodných “kapitulačných” procesoch napríklad na rozhraní provincií Homs a Hamá.

Je to vo všeobecnosti zásadné víťazstvo pre Damask a vlastne len malá zmena pre Irán, ktorý svojou ekonomicky vysiľujúcou vojenskou prítomnosťou v Sýrii začal znova zdôrazňovať vzdor až potom, čo ho americký minister zahraničia Mike Pompeo zavalil “tonou” nových sankcií a nesplniteľných požiadaviek.

Je pritom vcelku jasné, že tým posledným, čo Sýria potrebuje, by bola premena v nejaké bojisko či nástupište k boju proti “sionistickému nepriateľovi”. Chápe to Sýria a podľa všetkého aj Teherán, ktorého pritom práve americké sankcie tlačia do čoraz užšieho spojenectva s Čínou a Ruskom, a teda súčasne aj k čím ďalej “poslušnejšiemu” plneniu ich priania, pre prípad, že by niektorí teheránski radikáli “nepochopili”. A ak teda teraz Rusko hovorí, že na juhu Sýrie nebudú žiadne cudzie jednotky, tak najskôr ani nebudú. Avšak, určité pochybnosti celkom iste vyvstávajú. Veď Teherán je regionálna veľmoc, ale ocitol sa v úlohe, kedy musí Rusku a jeho zárukám “jednoducho veriť”…

Hlavnými porazenými v novo sa utvárajúcim “ekvilibriu” sú tak rôzne džihádstické skupiny, ktoré s podporou Západu a Izraela až doteraz ovládali juh Sýrie. Bez ich vojenskej a logistickej pomoci im nezostane než sa nechať odviezť do Idlíbu alebo bojovať proti tigrím oddielom a ďalším elitným jednotkám v rámci sýrskej armády. A vo finále zomrieť. Zatiaľ ale začali bojovať medzi sebou…

 

Štedrá “odmena” Rusku

Ak predpokladané dohody medzi Ruskom, Izraelom a Iránom naozaj “ožijú”, prežijú odpor jastrabov z oboch strán a prinesú očakávané výsledky, bude to ďalší úspech ruskej diplomacie, ale súčasne aj potvrdenie, že sa ruská vojenská operácia v Sýrii blíži ku koncu a dôraz sa presúva k politike. Je pritom krajne nepravdepodobné, že by sa budúce politické usporiadanie sýrskej vojny – pri účasti USA a Západu, Turecka, Iránu, Izraela, Saudov a samozrejme samotnej Sýrie – odvíjalo tak, ako si ho v Kremli “narysovali”.

Je príznačné, že zatiaľ čo Rusko vie v Sýrii “koexistovať” napríklad so Spojenými štátmi, pre Damask, Teherán aj Hizballáh je taká, hoci aj dočasná okupácie sýrskeho územia čímsi úplne neprijateľným. Tým skôr, že nedôvera k Izraelu a samozrejme i USA je (oprávnene) vysoká a Damask na základe spravodajských informácií už avizuje “ďalší chemický útok”, ktorý majú USA v pláne v Sýrii zohrať. A čo viac, rusko-izraelská dohoda okolo Golan de facto ponecháva toto sýrske územie pod kontrolou židovského štátu, čo je ďalší sporný bod, na ktorom sa Damask s Moskvou (nijako ľahko) nezhodnú. Nehovoriac už o vnútropolitickom vývoji v samotnej Sýrii – Asadov Damask nie je poslušnú bábkou Moskvy a nedávno odmietol ruský návrh zmeny sýrskej ústavy, ktorá chcela novo “zvoľniť” prezidentské právomoci, decentralizovať vládu a obmedziť počty prezidentských mandátov.

Takýto “samostatný” postoj možno vysvetliť tým, že Sýria, Irán a ďalší členovia regionálnej “osi odporu” majú do značnej miery oprávnený pocit, že sú to oni, kto vojnu vyhrali – Saudi, Katar aj Turecko o svojich džihádistov a ďalších “proxy bojovníkov “v Sýrii buď rovno prišli, alebo ich majú “napchatých “v Idlíbe, Západ bol porazený v jeho úsilí zvrhnúť Asadov režim a sám Bašár Asad si udržal kontrolu nad štátom aj väčšinou ozbrojených síl v krajine. A z toho zrejme vychádzajú niektoré kroky Damasku, ktoré by Rusko mohlo vnímať ako “nevďačnosť”.

Ale súčasne platí, že ruské vojenské operácie by nemali výsledný dopad, nebyť pozemných síl Sýrie, Iránu a ich spojencov. A čo viac, Rusko svoju štedrú “odmenu” za pomoc Sýrii najskôr už beztak “mocne” inkasuje – úspešným postupom sa na medzinárodnej scéne vrátilo do prvého radu, samotnú vojnu využilo ako pokusný polygón, na ktorom odskúšalo viac ako dve stovky nových typov zbraní a súčasne záujemcom vo svete predviedlo ich kvality, zabezpečilo si vojenské základne v Stredomorí, posilnilo svoju ekonomickú efektívnosť zmluvami o využití sýrskych surovinových zdrojov aj podielom na rekonštrukcii krajiny, ktorá ruským koncernom zaisťuje prakticky “nekonečné” kontrakty …

Rusko aj Sýria majú svoju vlastnú politiku, ale ich čiastkové rozpory v konkrétnych situáciách pritom najskôr netreba, prinajmenšom nateraz, preceňovať. Možno naopak predpokladať – a práve optimisticky vyzerajúce správy o dohode medzi Izraelom a Iránom sú toho dôkazom – že si Rusko “pôjde” svojou vlastnou politickou cestou, bez toho, aby sýrskej armáde bránilo v ďalšom postupe, predovšetkým potom v takom, pri ktorom nebude potrebná ruská podpora .

Ofenzíva proti džihádu a oslobodenie juhu Sýrie môže začať.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Slováci na Švajčiarsky pohár s Daňom, Marinčinom i debutantom Golianom

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan spolu s asistentom Otom Haščákom a hlavným trénerom Craigom Ramsaym nominovali na blížiaci sa Švajčiarsky pohár 22 hráčov. Medzi nimi aj jedného debutanta, obrancu bratislavského Slovana Andreja Goliana. Tradičné predvianočné podujatie je na programe 16. a 17.…

Danko: Lockdown sa nemal prijímať zo dňa na deň

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Zavedeniu lockdownu ako najprísnejšieho pandemického opatrenia mala predchádzať spoločenská dohoda so zamestnávateľmi a zamestnancami, ktorá by obyvateľstvo pripravila na prijatie takéhoto rozhodnutia z autority štátu. V diskusii na TASR TV to povedal predseda mimoparlamentnej Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko „Predsa…

Heger na diskusii German Marshall Fund hovoril o demokracii i právnom štáte

0 icon

Washington/Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Predseda vlády SR Eduard Heger sa v utorok zúčastnil na diskusii amerického think-tanku German Marshall Fund, na ktorej hovoril najmä o budovaní demokracie, transatlantickej spolupráci, ale aj o záväzku Slovenska dodržiavať pravidlá právneho štátu. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu…

Poslanci odmietli balík noviel z dielne opozičnej ĽSNS. Neuspeli ani s návrhom, ktorého cieľom bolo zabrániť diskriminácii neočkovaných

0 icon

Bratislava 30. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli balík noviel z dielne opozičnej ĽSNS. Strana tak neuspela s návrhom novelizácie Trestného zákona, ktorá hovorila o trestnej sadzbe od šiestich mesiacov do troch rokov v prípade, ak niekto bráni vo vstupe na územie…

Poľský Sejm odmietol návrhy opozície týkajúce sa novely zákona o ochrane hraníc

0 icon

Varšava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Dolná komora poľského parlamentu (Sejm) odmietla v utorok v súvislosti s novým zákonom o ochrane hraníc všetkých osem pozmeňujúcich návrhov, ktoré predložila horná komora parlamentu (Senátu). Ako píše agentúra PAP, Senát, kde majú na rozdiel od Sejmu väčšinu opozičné strany, sa usiloval novinárom…

Maďarský parlament sa rozhodol chrániť deti: Schválil referendum o ich ochrane pred LGBTI propagandou

0 icon

Budapešť 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bela Szandelszky)   Maďarský parlament v utorok schválil návrh, podľa ktorého bude vykonané referendum o otázkach ochrane detí, informovala komerčná televízia ATV na svojej webovej stránke. Poslanci hlasovali jednotlivo o štyroch otázkach plebiscitu Popri zákonodarcoch vládnuceho bloku Fidesz-KDNP sa na hlasovaní zúčastnilo iba niekoľko nezávislých poslancov,…

V Rusku mnícha popierajúceho koronavírus odsúdili na 3,5-ročné väzenie

0 icon

Moskva 30. novembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Rebelujúci ruský mních, ktorý kritizoval Kremeľ a poprel existenciu koronavírusu, bol v utorok odsúdený na 3,5-ročný trest odňatia slobody. Otec Sergij bol zatknutý vlani v decembri po tom, ako ho obvinili, že počas kázní podnecoval veriacich k samovražedným činom a vyzýval ich, aby „zomreli…

Nový variant koronavírusu podľa šéfa Fed-u môže spomaliť ekonomiku

0 icon

Washington 30. novembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Al Drago/The New York Times via AP, Pool)   Objavenie sa nového variantu koronavírusu by mohlo spomaliť ekonomiku a prijímanie nových zamestnancov a zároveň zväčšiť neistotu v oblasti inflácie. Konštatoval to šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell v pripravenom prejave pre jeho utorkové vystúpenie…

Občana by vláda nemala dlhodobo držať v chaose, hovorí Zeman o protipandemických opatreniach

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Martin Baumann)   Komunikácia vlády o protipandemických opatreniach je zmätočná a chaotická. Príkladom sú kroky vlády, ku ktorým pristúpila minulý týždeň na poslednú chvíľu. Pre agentúru SITA to povedal sociológ Milan Zeman zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Príkladom protirečivej komunikácie…

Dopravnú situáciu na Slovensku komplikuje sneh, HP Donovaly je uzavretý, upozorňuje Slovenská správa ciest

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Michal svítok)   Dopravnú situáciu na väčšine Slovenska komplikuje sneh. Pre silné sneženie polícia uzavrela horský priechod (HP) Donovaly pre všetku dopravu. Vodičov na to upozorňuje Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk a Zelená vlna RTVS Pre poveternostné podmienky je obojsmerne uzatvorený…

NAJNOVŠIE

BLOG

Matej Kečkéš

Vakcinačná eugenika

0icon

Súčasný podvod s ochorením covid-19 má veľa lží už len v esenciálnych názvoch.   Napríklad už len názov kompletné zaočkovanie je úplne zavádzajúci a manipulačný, je to šírenie nepravdivej informácie, nakoľko ani po dvoch dávkach nie je človek kompletne zaočkovaný, ak má očkovanie platnosť len 12 mesiacov alebo menej alebo

Peter Štrba

Ateizmus vs náboženstvo, Sam Harris vs Jordan Peterson (3/4)

0icon

  Spoločnosťou lomcujú obrovské krízy, nielen u nás, ale na celom svete. Tou najväčšou sa stáva zavádzanie povinného očkovania (ešte v le

Pavel Jacz

Matovič - klasický vydierač a verejný „úplatkár“ sa zase blysol.

0icon

(Zdroj SputnikNews) Matovičovi asi prestáva fungovať mozgovňa. Vtedy prichádzajú zúfalci s takýmito „geniálnymi nápadmi“. Mizernú kapacitu si asi vyčerpal ročným premiérovaním a komplikovanou daňovou „revolúciou“, ktorá nemá kompletnú podporu v koalícii a tak mu zostalo asi minimum na zúfalosti. Presne, ako skapínajúcemu koňovi, ktor&yacu

Boris Mesár

31 014 úmrtí, 2 890 600 zranení po injekciách COVID v európskej databáze nežiaducich reakcií, pretože mladí, predtým zdraví ľudia naďalej umierajú

0icon

  Databáza Európskej únie o hláseniach podozrení na liekové reakcie sa nazýva EudraVigilance a v súčasnosti hlási 31 014 smrteľných prípadov a 2 890 600 chorôb po injekciách lieku COVID-19. Predplatiteľ Health Impact

Slavěna Vorobelová

Ústavní sudcovia budíček

0icon

Politika strachu a nenávisti je hlavným nástrojom na presadzovanie zmien správania sa obyvateľstva. Pri použití politiky strachu vláda štátu nadobúda pocit, že má celý štát a jeho obyvateľstvo pod absolútnou kontrolou. Vláda ponižuje svojich obyvateľov sebe vlastnou aroganciou, vyvolávaním pocitu bezmocnosti, zastrašovaním nezmyselnými a svojvoľným

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Poludňové skaly v Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slováci na Švajčiarsky pohár s Daňom, Marinčinom i debutantom Golianom

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslav Šatan spolu s asistentom Otom Haščákom a hlavným trénerom Craigom Ramsaym nominovali na blížiaci sa Švajčiarsky pohár 22 hráčov. Medzi nimi aj jedného debutanta, obrancu bratislavského Slovana Andreja Goliana. Tradičné predvianočné podujatie je na programe 16. a 17.…

Danko: Lockdown sa nemal prijímať zo dňa na deň

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Zavedeniu lockdownu ako najprísnejšieho pandemického opatrenia mala predchádzať spoločenská dohoda so zamestnávateľmi a zamestnancami, ktorá by obyvateľstvo pripravila na prijatie takéhoto rozhodnutia z autority štátu. V diskusii na TASR TV to povedal predseda mimoparlamentnej Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko „Predsa…

Heger na diskusii German Marshall Fund hovoril o demokracii i právnom štáte

0 icon

Washington/Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Predseda vlády SR Eduard Heger sa v utorok zúčastnil na diskusii amerického think-tanku German Marshall Fund, na ktorej hovoril najmä o budovaní demokracie, transatlantickej spolupráci, ale aj o záväzku Slovenska dodržiavať pravidlá právneho štátu. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu…

Poslanci odmietli balík noviel z dielne opozičnej ĽSNS. Neuspeli ani s návrhom, ktorého cieľom bolo zabrániť diskriminácii neočkovaných

0 icon

Bratislava 30. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli balík noviel z dielne opozičnej ĽSNS. Strana tak neuspela s návrhom novelizácie Trestného zákona, ktorá hovorila o trestnej sadzbe od šiestich mesiacov do troch rokov v prípade, ak niekto bráni vo vstupe na územie…

Poľský Sejm odmietol návrhy opozície týkajúce sa novely zákona o ochrane hraníc

0 icon

Varšava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Dolná komora poľského parlamentu (Sejm) odmietla v utorok v súvislosti s novým zákonom o ochrane hraníc všetkých osem pozmeňujúcich návrhov, ktoré predložila horná komora parlamentu (Senátu). Ako píše agentúra PAP, Senát, kde majú na rozdiel od Sejmu väčšinu opozičné strany, sa usiloval novinárom…

Maďarský parlament sa rozhodol chrániť deti: Schválil referendum o ich ochrane pred LGBTI propagandou

0 icon

Budapešť 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bela Szandelszky)   Maďarský parlament v utorok schválil návrh, podľa ktorého bude vykonané referendum o otázkach ochrane detí, informovala komerčná televízia ATV na svojej webovej stránke. Poslanci hlasovali jednotlivo o štyroch otázkach plebiscitu Popri zákonodarcoch vládnuceho bloku Fidesz-KDNP sa na hlasovaní zúčastnilo iba niekoľko nezávislých poslancov,…

V Rusku mnícha popierajúceho koronavírus odsúdili na 3,5-ročné väzenie

0 icon

Moskva 30. novembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Rebelujúci ruský mních, ktorý kritizoval Kremeľ a poprel existenciu koronavírusu, bol v utorok odsúdený na 3,5-ročný trest odňatia slobody. Otec Sergij bol zatknutý vlani v decembri po tom, ako ho obvinili, že počas kázní podnecoval veriacich k samovražedným činom a vyzýval ich, aby „zomreli…

Nový variant koronavírusu podľa šéfa Fed-u môže spomaliť ekonomiku

0 icon

Washington 30. novembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Al Drago/The New York Times via AP, Pool)   Objavenie sa nového variantu koronavírusu by mohlo spomaliť ekonomiku a prijímanie nových zamestnancov a zároveň zväčšiť neistotu v oblasti inflácie. Konštatoval to šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell v pripravenom prejave pre jeho utorkové vystúpenie…

Občana by vláda nemala dlhodobo držať v chaose, hovorí Zeman o protipandemických opatreniach

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Martin Baumann)   Komunikácia vlády o protipandemických opatreniach je zmätočná a chaotická. Príkladom sú kroky vlády, ku ktorým pristúpila minulý týždeň na poslednú chvíľu. Pre agentúru SITA to povedal sociológ Milan Zeman zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Príkladom protirečivej komunikácie…

Dopravnú situáciu na Slovensku komplikuje sneh, HP Donovaly je uzavretý, upozorňuje Slovenská správa ciest

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Michal svítok)   Dopravnú situáciu na väčšine Slovenska komplikuje sneh. Pre silné sneženie polícia uzavrela horský priechod (HP) Donovaly pre všetku dopravu. Vodičov na to upozorňuje Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk a Zelená vlna RTVS Pre poveternostné podmienky je obojsmerne uzatvorený…

Podkasty

Vydieranie v priamom prenose: veľká skúška charakteru našich seniorov

icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Ľudovít Vaniher) Keď Remišová povedala, že očkovanie za každú cenu treba stimulovať, nečakali sme, že jej minister financií Igor Matovič vyhovie takmer v priamom prenose. Napriek vetu kolegov zo SaS-ky štát ústami Matoviča chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie, ale nie priamo. Peniaze sa k nim majú...

Výzva ministerstvu zdravotníctva: Vydajte pokyn na liečbu covidu ambulantnými lekármi

icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú stovky nových infikovaných, nemocnice sú plné, zvyšok lekárov, ktorý ešte nezutekal do zahraničia, vyčerpaný a zúfalý. Pritom aj na Slovensku existujú ambulantní lekári, ktorí sa stále držia Hippokratovej prísahy a napriek všetkým prekážkam sa pacientom s Covidom 19 osobne venujú. Je ich však...

V zahraničí sú športoviská plné divákov. Prečo u nás nie?

icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Potom, čo lockdown a núdzový stav likviduje reštaurácie a služby, ide zlikvidovať aj cirkev, ktorú však ani brány pekelné nepremôžu. Kto však pomôže nášmu športu?To tí tam hore sa už úplne zbláznili?V zahraničí, na futbale v Glasgowe, v New Yorku aj inde plné hľadiská ľudí bez náhubkov. Koľkože to ľudí pustili na Slovan s PAOK Solún? Dvesto? Neuveriteľné....

Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá!

icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková) Že sa k nám vracia socializmus päťdesiatych rokov, o tom už zrejme málokto pochybuje. Našim vládnym činiteľom sa však zdá, že tej slobody máme ešte stále priveľa. Parlament ide rokovať o zákone o mediálnych službách z dielne rezortu Natálie Milanovej. A do toho zapadá aj cesta vicepremiérky Veroniky Remišovej...

Ak si dáte nálepku nejakého fašistického symbolu, nemáte šancu nielen v Bruseli, ale ani v Rusku. Ak by nám ešte raz Boh dal šancu, RTVS bude STV, bude štátna a bez slniečkárov – odkazuje Danko

icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Foto: Ako predseda SNS  štyri roky zastával funkciu predsedu parlamentu. Po  štyroch rokoch sa však jeho strana nedostala do parlamentu. Prečo? Poškodila mu spoluúčasť vo vláde s Bugárovým Mostom Híd  alebo Ficovým Smerom SD? Alebo to, že SNS nedokázala presadiť posilnenie postavenia Slovákov žijúcich na juhu Slovenska vrátane posilnenia slovenčiny v školách s vyučovacím...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matej Kečkéš

Vakcinačná eugenika

0icon

Súčasný podvod s ochorením covid-19 má veľa lží už len v esenciálnych názvoch.   Napríklad už len názov kompletné zaočkovanie je úplne zavádzajúci a manipulačný, je to šírenie nepravdivej informácie, nakoľko ani po dvoch dávkach nie je človek kompletne zaočkovaný, ak má očkovanie platnosť len 12 mesiacov alebo menej alebo

Peter Štrba

Ateizmus vs náboženstvo, Sam Harris vs Jordan Peterson (3/4)

0icon

  Spoločnosťou lomcujú obrovské krízy, nielen u nás, ale na celom svete. Tou najväčšou sa stáva zavádzanie povinného očkovania (ešte v le

Pavel Jacz

Matovič - klasický vydierač a verejný „úplatkár“ sa zase blysol.

0icon

(Zdroj SputnikNews) Matovičovi asi prestáva fungovať mozgovňa. Vtedy prichádzajú zúfalci s takýmito „geniálnymi nápadmi“. Mizernú kapacitu si asi vyčerpal ročným premiérovaním a komplikovanou daňovou „revolúciou“, ktorá nemá kompletnú podporu v koalícii a tak mu zostalo asi minimum na zúfalosti. Presne, ako skapínajúcemu koňovi, ktor&yacu

Boris Mesár

31 014 úmrtí, 2 890 600 zranení po injekciách COVID v európskej databáze nežiaducich reakcií, pretože mladí, predtým zdraví ľudia naďalej umierajú

0icon

  Databáza Európskej únie o hláseniach podozrení na liekové reakcie sa nazýva EudraVigilance a v súčasnosti hlási 31 014 smrteľných prípadov a 2 890 600 chorôb po injekciách lieku COVID-19. Predplatiteľ Health Impact

Slavěna Vorobelová

Ústavní sudcovia budíček

0icon

Politika strachu a nenávisti je hlavným nástrojom na presadzovanie zmien správania sa obyvateľstva. Pri použití politiky strachu vláda štátu nadobúda pocit, že má celý štát a jeho obyvateľstvo pod absolútnou kontrolou. Vláda ponižuje svojich obyvateľov sebe vlastnou aroganciou, vyvolávaním pocitu bezmocnosti, zastrašovaním nezmyselnými a svojvoľným

TopDesať

Fascinujúce animované fotografie, v ktorých sa zastavíš v čase

0 icon

Julien Douvier sa špecializuje na animované fotografie, moderné umenie, ktoré sa dokonale hodí pre počítače v 21. storočí. Fotograf zo Štrasburgu skúma svoje okolie a snaží sa tak zachytiť rôznorodé scény, ktoré mu tak umožňujú vyjadriť pocit pohybu v rámci svojho prostredia. Tieto statické fotografie neskôr dôkladne spracuje, pri čom kladie hlavný dôraz…

4-krokový návod ako sa vysporiadať so smútkom počas sviatkov

0 icon

Emočne autentické sviatky môžete mať neustále, dokonca aj keď sa vás dotkne závan smútku. Ktokoľvek napísal pieseň „ Je to najúžasnejší čas v roku“, nikdy nemusel zažiť Vianoce počúvajúc bratrancove nadávky na politiku. Alebo stráviť celé Vianoce sám, zatiaľ čo počuje štrnganie pohárov a smiech vybuchujúci z vedľajšieho bytu. Našťastie, psychologický výskum naznačuje pár efektívnych spôsobov,…

Si inteligentný? Zisti to v tomto krátkom teste, ktorý pozostáva len z troch otázok!

0 icon

IQ testov je plný internet a zväčša sa skladajú z obrovského množstva otázok, ktoré sú často náročné. Najhoršie, čo sa ti môže stať, je, že po skončení takéhoto testu, ktorý ti zabral 15 minút, od teba webstránka požaduje, aby si poslal SMS v hodnote niekoľkých eur. To sa ti však…

Zlom San Andreas ako časovaná bomba? 3. časť

0 icon

Prinášame záverečnú časť článku s názvom Zlom San Andreas ako časovaná bomba? O litosferických doskách, ktoré sa tiahnu naprieč celou zemeguľou už bolo povedané dosť, taktiež sme sa v predošlých článkoch pozreli na najsilnejšie, najslabšie a bez prístrojov citeľné zemetrasenie z pohľadu Richterovej stupnice. Vedeli ste, že táto stupnica bola…

Máme šancu prežiť nukleárny výbuch?

0 icon

Častice rádioaktívneho spádu v malom množstve nám nedokážu nijak ublížiť. V súčasnosti je rádioaktivita všade okolo nás, hoci si to neuvedomujeme. Avšak ak by došlo k nuklárnemu útoku, obrovské množstvo týchto častíc rádioaktívneho spádu by padali na zem a spôsobovali by choroby a smrť v oblasti spádu. Vedci odhadujú, že na svete je v súčasnosti viac…

Armádny Magazín

Ruské letecké a kozmické sily získajú nové lietadlá s hypersonickou zbraňou

0 icon

Rusko, 30. november 2021 (AM, Sputnik) – Nové lietadlá s hypersonickými zbraňami začnú bojovú službu v leteckých vojenských jednotkách Leteckých a kozmickýc

Operácia „Razgrom“. Zatiaľ len ako fikcia

0 icon

Slovensko, 30. november 2021 (AM) – V zahraničných i domácich médiách sa čoraz častejšie objavujú analýzy možných scenárov celoeurópskeho, prípadne globálneho vojenského konfliktu, ktoré môžu vzísť z viacerých ohnísk. Ich častým spoločným menovateľom je pris

Výrobca vrtuľníkov Bell oznámil dodávku piatich strojov pre Ukrajinu

0 icon

Kolín nad Rýnom, Nemecko (30. novembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska firma Textron (NYSE: TXT), na veľtrhu European Rotors oznámila, že uzatvorila zmluvu na dodávku piatich svojich strojov zákazníkom na Ukrajine.   [caption id="attachment_35839" align="alignnone" width="1300"]

Spočítajme koľko Francúzov zomrelo za Hitlera a koľko proti nemu

0 icon

Francúzsko, 30. november 2021 (AM) – Známa historická príhoda hovorí, že keď poľný maršal Wilhelm Keitel uvidel predstaviteľov Francúzska pri podpise kapitulácie nacistickým Nemeckom, od prekvapenia mu vypadol monokel z oka. "Aj s nimi sme prehrali?" Spýtal sa s úškrnom. Poľný maršal sa mal čím čudovať: napriek jednotlivým hr

Príhoda červenoarmejca: Život mu zachránil nemecký zapaľovač

0 icon

Slovensko, 30. november 2021 (AM) – Túto príhodu na internete vyrozprával bývalý červenoarmejec Iľja Ivanovič Krasnov, ktorý do Červenej armády nastúpil v roku 1942 so svojimi tromi bratmi, Pjotrom, Sášom a Nikitom. O Nikitovi sa Iľja, ako autor tejto spomienky, nezmieňuje, Pjotr padol pri obrane Stalingradu a príhodu, ktorú popísal zažil Sáša alebo Alexander Ivano

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Poludňové skaly v Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali