Ak sa údajné dohody medzi Ruskom, Iránom a Izraelom naplnia…

Damask/Praha 1. júna 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev)

 

Komentátorka zahraničnej politiky Tereza Spencerová na stránkach Literárních novin zhodnotila najnovšie dianie ba Blízkom Východe. Tvrdí, že “ak predpokladané dohody medzi Ruskom, Izraelom a Íránom naozaj “ožijú”, prežijú odpor húfov z oboch strán a prinesú požadované výsledky, bude to ďalší úspech ruskej diplomacie, ale zároveň aj potvrdenie, že ruská vojenská operácia v Syre sa blíži ku koncu a dôraz presúva k politike.”

Na snímke sýrsky prezident Bašár Assad a ruský prezident Vladimir Putin

Tereza Spencerová píše, že udalosti sa opäť dávajú do pohybu. “Spojené štáty pred pár dňami varovali Sýriu, aby sa nepokúsila dostať naspäť pod svojou kontrolou územie južne od Damasku, ktoré v uplynulých rokoch ovládli džihádisti.” Hovoríme o  teroristoch z Daešu alebo o oddieloch rôzne napojených na Al Kajdu. Americká armáda pôsobí v Syrskej republike ilegálne nielen z hľadiska medzinárodného práva, ale dokonca aj americkej ústavy a svoju vojenskú prítomnosť obhajuje nutnosťou “boja proti terorizmu”.

Už Barack Obama vyslal vojakov do Sýrie s “krajne odrenými ušami”, na základe rozhodnutia Kongresu, ktoré umožnilo prenasledovať a likvidovať ľudí zodpovedných za teroristické útoky z 11. septembra 2001. Daeš podľa všetkého vznikol v roku 2012 a preto nie je pravdepodobné, že sa na 11. septembri podieľal. I tak, najnovšou vyhrážkou Damasku Washington “zrušil” všetky svoje doterajšie argumenty a postavil sa na stranu teroristov. Jeho hlavným súčasným cieľom v Sýrii je obrana severovýchodu krajiny, ktorú do značnej miery ovládajú ľavicoví Kurdi v americkom jadre. Aj vo finále sa tak nevyhnutne stretnú so Sýrskou vládnou armádou a jej spojencami, medzi ktorými budú pravdepodobne aj Rusi.

Ako ale prípadný boj s armádou zvrchovaného štátu, na ktorého území sa americké oddiely nachádzajú úplne nezákonne, zapadá do “povoleného” boja “proti teroristom”? Nijako. A vyhrážky sýrskej armáde kvôli jej chystanej ofenzíve na juhu krajiny? Pentagon sa domnieva, že keď sa zúčastnil rozhovorov o dekonfliktnej zóne južne od Damasku, má právo zasahovať tak, aby v danej oblasti “udržal prímerie”. Pravde bližšie by ale bolo konštatovanie, že Washington hrozí Damasku na želanie Izraela, ktorý ovláda časť Golanských výšin a počíta s tým, že USA jeho anexiu tohto územia uznajú. Izrael nechce mať na svojich “hraniciach” šiitov, či už z Iránu či libanonského Hizballáhu, a sýrskú časť Golan premenil v “nárazníkové pásmo”, ktoré “zveril” Al Kájde a ďalším džihádistom. A situácia sa vyvinula tak, že USA aj Izrael teraz fakticky bránia Al Káidu na sýrskom území pred sýrskou armádou…

Možno to ale predsa len niekomu vo Washingtone pripadá “neudržateľné”, pretože sa znovu a znovu objavujú zvesti o chystanom odsune amerických jednotiek zo Sýrie (lebo sú vraj oveľa viac potrebné v Afganistane). Podľa najnovšej “verzie” Američania v Sýrii zostanú ešte “najmenej šesť mesiacov”, avšak do Sýrie medzitým prúdia nové posily, a tak je na tomto konštatovaní najzaujímavejšie, že je to vlastne vôbec prvýkrát, kedy bol v rámci “odchodu” predložený nejaký uchopiteľný – a navyše ani nie príliš vzdialený – časový horizont….

 

“Nepriama” zhoda

Avšak, posledné dni naznačujú, že postoj USA môže byť síce všeobecne považovaný za dôležitý, nie však za najdôležitejší, pretože ostatní hráči sýrskeho konfliktu na americká rozhodnutia nečakajú.

Izraelský minister obrany Avigdor Lieberman už vo chvíli, kedy jeho premiér Netanjahu 9. mája v Moskve pochodoval na čele Nesmrteľného pluku, po sérii izraelských raketových útokov proti údajným iránskym cieľom v Sýrii vyhlásil, že Izrael “ukončil túto epizódu, a že dúfa, že tomu všetci rozumejú”. Teraz sa v izraelských médiách objavili informácie o tajnej dohode týkajúcej sa sýrskej vojenskej prítomnosti na juhu Sýrie a pri Golanských výšinách. Izrael vraj súhlasí s návratom sýrskej armády ku Golanom, zatiaľ čo Rusko na oplátku zaistí, že na juhu Sýrie nebudú žiadne iránske oddiely ani bojovníci Hizballáhu. Rusko následne existenciu dohody potvrdilo, pričom Irán uistilo, že v plánoch bojových operácií sýrskej armády na juhu Sýrie “nemá žiadnu úlohu”.

Tento postoj možno vnímať ako isté potvrdenie doslova senzačných informácií, podľa ktorých sa Izrael a Irán v jordánskom Ammáne zišli na “nepriamych rozhovoroch”, aby sa vyhli akejkoľvek náhodnej eskalácii vzájomného konfliktu v Sýrii. Čiže, že sa Irán v prvom rade nezúčastní sýrskej ofenzívy proti džihádu na juhu krajiny. Je vcelku kuriózne, že Teherán na zvesti o vyjednávaní so svojím izraelským “arcinepriateľom” reagoval svojsky, popretím, že by s Izraelom viedol akékoľvek “priame rozhovory”… Suma sumárum, Izrael podľa všetkého súhlasí s tým, že hodí cez palubu svojich džihádistických”chránencov “výmenou za niekoľko desiatok kilometrov “shia free”sýrskeho územia na svojich hraniciach. Možno to len dokazuje, že Izrael “nemá žalúdok” na rozpútanie plnohodnotnej vojny na Golanských výšinách, ktorej dopady by sa Izraelu nemohli vyhnúť.

Americký Newsweek navyše tvrdí, že Rusko už s USA dohodlo, že Pentagon vyčistí Al Tanf, svoju strategickú základňu na rozhraní Sýrie, Iraku a Jordánska, a všetkých “svojich” tamojších džihádistov, vrátane tých napojených na Daeš, nechá deportovať, už tradične do “koncentračnej provincie” Idlíb. Výmenou Sýria otvorí pohraničné priechody do Jordánska a svoje spojenecké milície odsunie do vzdialenosti 25 kilometrov, zatiaľ čo hranicu – možno – prevezme sýrska armáda. A možno aj nie, pretože na chystaných trojstranných rokovaní medzi Ruskom, USA a Jordánskom sa má podľa ruských zdrojov diskutovať o návrhu juhosyrských džihádistov, ktorí sú ochotní sa vzdať a odovzdať aj ťažké zbrane výmenou za to, že oblasť namiesto sýrskej armády dostane pod kontrolu ruská vojenská polícia, ako tomu bolo v obchodných “kapitulačných” procesoch napríklad na rozhraní provincií Homs a Hamá.

Je to vo všeobecnosti zásadné víťazstvo pre Damask a vlastne len malá zmena pre Irán, ktorý svojou ekonomicky vysiľujúcou vojenskou prítomnosťou v Sýrii začal znova zdôrazňovať vzdor až potom, čo ho americký minister zahraničia Mike Pompeo zavalil “tonou” nových sankcií a nesplniteľných požiadaviek.

Je pritom vcelku jasné, že tým posledným, čo Sýria potrebuje, by bola premena v nejaké bojisko či nástupište k boju proti “sionistickému nepriateľovi”. Chápe to Sýria a podľa všetkého aj Teherán, ktorého pritom práve americké sankcie tlačia do čoraz užšieho spojenectva s Čínou a Ruskom, a teda súčasne aj k čím ďalej “poslušnejšiemu” plneniu ich priania, pre prípad, že by niektorí teheránski radikáli “nepochopili”. A ak teda teraz Rusko hovorí, že na juhu Sýrie nebudú žiadne cudzie jednotky, tak najskôr ani nebudú. Avšak, určité pochybnosti celkom iste vyvstávajú. Veď Teherán je regionálna veľmoc, ale ocitol sa v úlohe, kedy musí Rusku a jeho zárukám “jednoducho veriť”…

Hlavnými porazenými v novo sa utvárajúcim “ekvilibriu” sú tak rôzne džihádstické skupiny, ktoré s podporou Západu a Izraela až doteraz ovládali juh Sýrie. Bez ich vojenskej a logistickej pomoci im nezostane než sa nechať odviezť do Idlíbu alebo bojovať proti tigrím oddielom a ďalším elitným jednotkám v rámci sýrskej armády. A vo finále zomrieť. Zatiaľ ale začali bojovať medzi sebou…

 

Štedrá “odmena” Rusku

Ak predpokladané dohody medzi Ruskom, Izraelom a Iránom naozaj “ožijú”, prežijú odpor jastrabov z oboch strán a prinesú očakávané výsledky, bude to ďalší úspech ruskej diplomacie, ale súčasne aj potvrdenie, že sa ruská vojenská operácia v Sýrii blíži ku koncu a dôraz sa presúva k politike. Je pritom krajne nepravdepodobné, že by sa budúce politické usporiadanie sýrskej vojny – pri účasti USA a Západu, Turecka, Iránu, Izraela, Saudov a samozrejme samotnej Sýrie – odvíjalo tak, ako si ho v Kremli “narysovali”.

Je príznačné, že zatiaľ čo Rusko vie v Sýrii “koexistovať” napríklad so Spojenými štátmi, pre Damask, Teherán aj Hizballáh je taká, hoci aj dočasná okupácie sýrskeho územia čímsi úplne neprijateľným. Tým skôr, že nedôvera k Izraelu a samozrejme i USA je (oprávnene) vysoká a Damask na základe spravodajských informácií už avizuje “ďalší chemický útok”, ktorý majú USA v pláne v Sýrii zohrať. A čo viac, rusko-izraelská dohoda okolo Golan de facto ponecháva toto sýrske územie pod kontrolou židovského štátu, čo je ďalší sporný bod, na ktorom sa Damask s Moskvou (nijako ľahko) nezhodnú. Nehovoriac už o vnútropolitickom vývoji v samotnej Sýrii – Asadov Damask nie je poslušnú bábkou Moskvy a nedávno odmietol ruský návrh zmeny sýrskej ústavy, ktorá chcela novo “zvoľniť” prezidentské právomoci, decentralizovať vládu a obmedziť počty prezidentských mandátov.

Takýto “samostatný” postoj možno vysvetliť tým, že Sýria, Irán a ďalší členovia regionálnej “osi odporu” majú do značnej miery oprávnený pocit, že sú to oni, kto vojnu vyhrali – Saudi, Katar aj Turecko o svojich džihádistov a ďalších “proxy bojovníkov “v Sýrii buď rovno prišli, alebo ich majú “napchatých “v Idlíbe, Západ bol porazený v jeho úsilí zvrhnúť Asadov režim a sám Bašár Asad si udržal kontrolu nad štátom aj väčšinou ozbrojených síl v krajine. A z toho zrejme vychádzajú niektoré kroky Damasku, ktoré by Rusko mohlo vnímať ako “nevďačnosť”.

Ale súčasne platí, že ruské vojenské operácie by nemali výsledný dopad, nebyť pozemných síl Sýrie, Iránu a ich spojencov. A čo viac, Rusko svoju štedrú “odmenu” za pomoc Sýrii najskôr už beztak “mocne” inkasuje – úspešným postupom sa na medzinárodnej scéne vrátilo do prvého radu, samotnú vojnu využilo ako pokusný polygón, na ktorom odskúšalo viac ako dve stovky nových typov zbraní a súčasne záujemcom vo svete predviedlo ich kvality, zabezpečilo si vojenské základne v Stredomorí, posilnilo svoju ekonomickú efektívnosť zmluvami o využití sýrskych surovinových zdrojov aj podielom na rekonštrukcii krajiny, ktorá ruským koncernom zaisťuje prakticky “nekonečné” kontrakty …

Rusko aj Sýria majú svoju vlastnú politiku, ale ich čiastkové rozpory v konkrétnych situáciách pritom najskôr netreba, prinajmenšom nateraz, preceňovať. Možno naopak predpokladať – a práve optimisticky vyzerajúce správy o dohode medzi Izraelom a Iránom sú toho dôkazom – že si Rusko “pôjde” svojou vlastnou politickou cestou, bez toho, aby sýrskej armáde bránilo v ďalšom postupe, predovšetkým potom v takom, pri ktorom nebude potrebná ruská podpora .

Ofenzíva proti džihádu a oslobodenie juhu Sýrie môže začať.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Mimoriadne: Letné sídlo exprezidenta Donalda Trumpa prepadli agenti FBI. Toto môže vyústiť do občianskej vojny, varuje kňaz

0 icon

Florida 9. augusta 2022 (HSP/Foto: screenshot video)   Agenti FBI prepadli letné sídlo bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Tí údajne vykonávajú príkaz na prehliadku USA ostali v šoku po tom, čo sa objavili správy o razii u exprezidenta Donalda Trumpa. Ten v pondelok večer miestneho času potvrdil, že jeho dom…

Či sa to už niekomu páči, alebo nie, americký jadrový priemysel závisí od Ruska. Ak Rusko zavedie protisankcie, elektrická energia bude mať v USA cenu zlata

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Pred 70 rokmi sa Spojeným štátom podarilo rozštiepiť atóm. USA boli prvé na svete, ktoré zvládli túto technológiu. Dnes je však situácia úplne iná. Americký jadrový priemysel už dlho nedokáže otvorene konkurovať so svetom. USA zaostávajú vo všetkých oblastiach, od ťažby uránu a zmlúv…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP, Telegram)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 6:45 - Súd v Moskve opäť udelil pokutu bývalej redaktorke Prvého kanála Maríne Ovsjannikovovej - teraz…

Po afére v štýle Jamesa Bonda, ktorá sa dotýka aj Slovenska a Čiech, šéf poľskej tajnej služby rezignoval

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/vz.ru/Foto: isp.policja.pl) Šéf poľskej zahraničnej spravodajskej služby Piotr Krawczyk, ktorý túto funkciu zastával od roku 2016 a bol vo Varšave považovaný za ťažkého profesionála, odstúpil. K rezignácii ho však nedonútili ukrajinské udalosti, ale podvod v hollywoodskom štýle z čias pandemického koronavírusu. Príbeh má všetky znaky klasickej špionážnej…

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Zomrela speváčka a herečka Olivia Newton-John. Legendárna Sandy z Pomády

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Vo veku 73 rokov zomrela speváčka a herečka Olivia Newton-John. Preslávila ju úloha Sandy vo filme Pomáda, kde hrala s Johnom Travoltom. Je štvornásobnou držiteľkou ceny Grammy, informuje BBC Zomrela na svojom ranči v Kalifornii, oznámil jej manžel John Easterling. „Olívia je už viac ako…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:14 - Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Mimoriadne: Letné sídlo exprezidenta Donalda Trumpa prepadli agenti FBI. Toto môže vyústiť do občianskej vojny, varuje kňaz

0 icon

Florida 9. augusta 2022 (HSP/Foto: screenshot video)   Agenti FBI prepadli letné sídlo bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Tí údajne vykonávajú príkaz na prehliadku USA ostali v šoku po tom, čo sa objavili správy o razii u exprezidenta Donalda Trumpa. Ten v pondelok večer miestneho času potvrdil, že jeho dom…

Či sa to už niekomu páči, alebo nie, americký jadrový priemysel závisí od Ruska. Ak Rusko zavedie protisankcie, elektrická energia bude mať v USA cenu zlata

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Pred 70 rokmi sa Spojeným štátom podarilo rozštiepiť atóm. USA boli prvé na svete, ktoré zvládli túto technológiu. Dnes je však situácia úplne iná. Americký jadrový priemysel už dlho nedokáže otvorene konkurovať so svetom. USA zaostávajú vo všetkých oblastiach, od ťažby uránu a zmlúv…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP, Telegram)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 6:45 - Súd v Moskve opäť udelil pokutu bývalej redaktorke Prvého kanála Maríne Ovsjannikovovej - teraz…

Po afére v štýle Jamesa Bonda, ktorá sa dotýka aj Slovenska a Čiech, šéf poľskej tajnej služby rezignoval

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/vz.ru/Foto: isp.policja.pl) Šéf poľskej zahraničnej spravodajskej služby Piotr Krawczyk, ktorý túto funkciu zastával od roku 2016 a bol vo Varšave považovaný za ťažkého profesionála, odstúpil. K rezignácii ho však nedonútili ukrajinské udalosti, ale podvod v hollywoodskom štýle z čias pandemického koronavírusu. Príbeh má všetky znaky klasickej špionážnej…

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Zomrela speváčka a herečka Olivia Newton-John. Legendárna Sandy z Pomády

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Vo veku 73 rokov zomrela speváčka a herečka Olivia Newton-John. Preslávila ju úloha Sandy vo filme Pomáda, kde hrala s Johnom Travoltom. Je štvornásobnou držiteľkou ceny Grammy, informuje BBC Zomrela na svojom ranči v Kalifornii, oznámil jej manžel John Easterling. „Olívia je už viac ako…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:14 - Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Armádny Magazín

Ramzan Kadyrov oznámil vyslanie ďalšieho oddielu dobrovoľníkov na Ukrajinu. Video

0 icon

Čečensko, 8.august 2022 (AM) – Ďalší oddiel dobrovoľníkov z celého Ruska, vycvičený na území Čečenskej republiky, odišiel na Ukrajinu, aby sa pripojil k ruským jednotkám zúčastňujúcim sa na vojenskej operácii. Hlava republiky Ramzan Kadyrov o tom napísal vo svojom kanáli TG.  

V Rusku rastie záujem o vojenskú službu na Ukrajine. Pribudlo vyše 40 dobrovoľníckych práporov

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – V Rusku už bolo vytvorených viac ako 40 dobrovoľníckych práporov, ktoré sa majú zúčastniť vojny na Ukrajine. Dnes o tom píše Kommersant. Podľa publikácie formovanie takýchto jednotiek prebieha v ruských regiónoch od jari, informácie o nich sú zverejnené v médiách a sociálnych sieťach úradov. Názvy práporov…

Väčšina zbraní, ktoré Západ poskytuje Ukrajine končí na čiernom trhu. Švédski inštruktori sa pridávajú

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) –  Darcovské krajiny nemôžu kontrolovať, či s

Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili n

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali