Afganistan ako nové bojisko proti Rusku?

Afganistan ako nové bojisko proti Rusku?

Kábul/Moskva 6. januára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)

 

Portál pikinform publikoval zaujímavý materiál o tom, že Američania pripravujú Afganistan ako nástupný priestor pre destabilizáciu bývalých stredoázijských sovietskych republík (Turkmenistan, Tadžikistan, Uzbekistan, Kazachstan, Kirgizsko odkiaľ sa môžu destabilizovať aj južné oblasti Ruska)

Ilustračné foto

Mnohí sú presvedčení, že odchod USA zo Sýrie je víťazstvom Ruska. Nie je to tak, Američania ešte Sýriu neopustili, časť Američanov chce v Sýrii ostať aj naďalej. V USA Trumpove rozhodnutie odísť zo Sýrie vyvolalo značný odpor, protitrumpovská opozícia sa pripravuje obmedziť Trumpove možnosti odchod amerických vojsk zo Sýrie uskutočniť.

Reklama

Okrem toho, ak by aj Američania opustili Sýriu, to neznamená, že sa vrátia domov do USA, ale pravdepodobne Američania presunú svoje jednotky do Afganistanu a Iraku. Afganistan môže zohrať podobnú úlohu ako Ukrajina v amerických plánoch tlaku voči Rusku.

O Afganistane sa všeobecne vie, že je lídrom v obchode s heroínom vo svete. Podľa viacerých ruských expertov západné špeciálne služby – CIA, Mi-6, Mossad a i. majú v tomto obchode s heroínom svoje prsty a zlepšujú si vďaka afgánskemu heroínu vlastný rozpočet. Podľa niektorých ruských expertov Američania neznášajú Taliban preto,  lebo Taliban rozhodne bojuje proti drogám v Afganistane.

Reklama

 

https://www.youtube.com/watch?v=cIH4L7g7ONU

 

Američania nechcú za žiadnych okolností dopustiť taký vývoj situácie v Afganistane, akého sme boli svedkami v Sýrii. Majú však množstvo problémov, pretože Taliban úspešne útočí na pozície vládnych afgánskych vojsk a odmieta oficiálnu afgánsku vládu, ktorá je pod priamou kontrolou USA. Súčasná afgánska vláda neurobí nič, čo by si Američania nepriali, Afganistan nemá žiadnu suverenitu. Napriek americkej podpore však vládne afgánske vojská strácajú neustále územia, nepomohla ani misia NATO. A to ešte Talibanu nedodáva nikto zbrane. Počas sovietskej vojny v Afganistane Američania zásobovali mudžahedínov modernými zbraňami, financiami, liekmi a i.

Pre Američanov je nočnou morou, ak by sa Čína, Rusko a Irán dokázali v Afganistane presadiť. Nielenže by sa skončil výhodný obchod s narkotikami, ale vytlačenie Američanov z Afganistanu by znamenalo vážnu geopolitickú porážku USA. Preto Američania podľa ruských expertov už takmer pred rokom začali s presunom sýrskych teroristov ISIS (mnohí ruskí experti považujú ISIS za zástupnú armádu USA) do Afganistanu, okrem toho Američania podporujú aj čínskych Ujgurov, ktorí sa v Afganistane aktivizovali a ktorí majú plniť úlohu zástupnej armády USA v boji proti Číne.

Reklama

V nehostinnej oblasti východného Afganistanu sa ukrýva aj tadžický rodák Gulmudor Chalimov, ktorý svojho času bol plukovníkom tadžických špeciálnych síl a študoval aj v USA. Chalimov velí elite teroristov, výcvik teroristov sám koncipoval, súčasťou jeho jednotiek sú aj uvedení Ujguri. Gulmudor Chalimov utiekol do Sýrie v roku 2015 a v období 2015 – 2018 v Sýrii aj bojoval, neskôr sa objavil v Afganistane. Časť expertov je však presvedčených, že Chalimov už v Sýrii zahynul.

Video Guludora Chalimova si môžete pozrieť tu

https://www.youtube.com/watch?v=RJ5HdtBrUN8

 

Američania sa momentálne snažia poškodiť Rusko ekonomickými sankciami, vyvíjajú voči Rusku tlak v masovokomunikačných prostriedkoch, snažia sa Rusku škodiť vojensky i diplomaticky. Budeme svedkami čoraz tvrdších stretnutí v hybridnej vojne, kde Američania budú voči Rusku útočiť aj v oblasti Podnesterska, Ukrajiny či Strednej Ázie. Tadžikistan chráni 201 ruská divízia a ruská rozviedka úzko spolupracuje aj s tadžickými tajnými službami, v Tadžikistane sa však silne prejavuje aj americký tlak.

Reklama

V súčasnej hybridnej vojne ide o veľa. Pred dverami je obrovská ekonomická kríza, ktorá pravdepodobne výrazne otrasie Západom a môže so sebou  podľa niektorých analytikov priniesť nový ekonomický  politický model spoločnosti. Ak Američania Rusko a Čínu porazia, 21. storočie bude storočím americkým. Ak nie, svet sa sa môže výrazne zmeniť.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:20

Priame platby sa slovenským farmárom budú vyplácať aj po 30. júni. Uviedol to na tlačovej besede po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD).

Informácie o nevyplácaní priamych platieb po júni označil Takáč za nepravdivé a zavádzajúce.

Výjazdové rokovanie vlády v Dolnej Krupej Takáč
Na snímke zľava riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Marek Čepko a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas tlačovej konferencie po výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej
14:10

Strata amerického výrobcu lietadiel Boeing bola v 1. kvartáli nižšia, než sa očakávalo. Koncern uviedol, že jeho dodávateľský reťazec sa stabilizuje aj napriek kríze týkajúcej sa modelu 737 Max.

Strata v prvých troch mesiacoch 2024 klesla na 343 miliónov USD (321 miliónov eur), alebo 56 centov na akciu, zo 414 miliónov USD, alebo 69 USD na akciu.

14:02

Centrom Londýna sa v stredu preháňalo niekoľko splašených koní, utiekli britskej vojenskej jednotke Household Cavalry. Zranenia pri tom utrpelo päť ľudí, štyroch odviezli do nemocnice. Informoval denník The Telegraph.

Zvieratá zhodili svojich jazdcov počas ranného cvičenia. Pri incidente sa zranil najmenej jeden vojak.

splašené kone v Londýne
Na snímke dva splašené kone v uliciach Londýna
13:39

Vláda plánuje znižovať deficit verejných financií približne o 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. Postupný pokles schodku pod 3 % HDP do konca volebného obdobia zabezpečí vystúpenie z očakávanej procedúry nadmerného deficitu. Zároveň sa tak stabilizuje vývoj dlhu, ktorý by mal inak naďalej rastúci trend až k 70 % HDP. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Programe stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý v stredu schválila vláda.

13:38

Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Výpomoc sa poskytne prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB). Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve, ktorý v stredu schválila vláda.

13:37

Odborne spôsobilá osoba bude môcť vykonávať funkciu povereného zástupcu až pre troch držiteľov povolenia na podnikanie v energetike. Obchodníci so striebrom už nebudú mať povinnosť disponovať určeným meradlom a zosnulé osoby budú vyňaté z pôsobnosti zákona o ochrane osobných údajov. Vyplýva to zo zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia a znižovaním administratívnej záťaže, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili.

13:35

Pri pobreží Tuniska našli v utorok telá 19 ľudí, informovala tamojšia pobrežná stráž. Informovala agentúra AP.

Telá našla v blízkosti prístavných miest Mahdíja a Sfax, druhého najväčšieho prístavného mesta v krajine, kde sa migranti v posledných týždňoch dostali do konfliktu s políciou.

13:28

Česká polícia odkryla česko-ukrajinský gang falošných bankárov, ktorí sú podozriví zo spáchania stoviek podvodov s úhrnnou škodou v desiatkach miliónov korún. Policajti zadržali 40 ľudí, časť z nich skončila vo väzbe. V stredu to uviedla hovorkyňa polície Královohradeckého kraja Iva Kormošová.

13:12

Cieľom európskych liberálov, ktorí v Európskom parlamente (EP) vystupujú pod značkou Obnovme Európu (RE), je bojovať proti vplyvu krajnej pravice po eurovoľbách a v novom zákonodarnom zbore EÚ upevniť svoju pozíciu “jazýčka na váhach” pri formovaní európskej legislatívy spolu s ľudovcami a socialistami. V rozhovore pre Európsku redakciu (ENR) – projekt, ktorého súčasťou je aj TASR – to uviedla šéfka RE Valérie Hayerová.

Valérie Hayerová
Kandidátka do eurovolieb a šéfka strany Obnovme Európu (RE) Valérie Hayerová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu
13:00

Ruská pravoslávna cirkev suspendovala kňaza, ktorý viedol smútočnú omšu za zosnulého kritika Kremľa Alexeja Navaľného, uvádza sa v dekréte uverejnenom v utorok.

Patriarcha Kirill, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, podpísal dekrét, ktorým zakázal kňazovi Dmitrijovi Safronovi udeľovať požehnanie, nosiť kríž a rúcho na obdobie nasledujúcich troch rokov.

12:46

Miera nezamestnanosti vo Švédsku dosiahla v marci najvyššiu úroveň za posledných deväť mesiacov.

Sezónne neupravená miera nezamestnanosti sa minulý mesiac vyšplhala na 9,2 % z februárovej úrovne 8,5 %. Zvýšila sa aj v medziročnom porovnaní, keďže v marci 2023 predstavovala 7,7 %.

12:36

Zhruba 300 židovských demonštrantov zadržali v utorok neskoro večer v New Yorku, kde sa počas tzv. sederovej večere modlili za dosiahnutie prímeria v Pásme Gazy.

Protest sa konal tesne pred tým, ako americký Senát schválil rozsiahly balík vojenskej a humanitárnej pomoci v celkovej hodnote vyše 95 miliárd dolárov pre viacero krajín. Informoval denník The Guardian.

12:35

Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa je vďaka členstvu v EÚ a eurozóne vyšší až o 16 %. Na údaj z modelu Erste Group Research odkazuje v analýze k 20. výročiu vstupu Slovenska do EÚ analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Od vstupu do EÚ nominálne mzdy na Slovensku vzrástli 2,7-násobne, zatiaľ čo ceny sú vyššie približne o 80 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali