Obývateľnosť planét obiehajúcich okolo hviezd zvaných červený trpaslík je teda ohrozená častými hviezdnymi erupciami, ktoré pravdepodobne poškodzujú atmosférické hladiny kyslíka, podľa nového výskumu NASA. Výsledky publikované v časopise Astrophysical Journal Letters zmenšujú možnosť ich zaradenia k “obývateľným zónam”.
Týka sa to aj nedávno objavenej planéty Proxima b pri hviezde Proxima Centauri. Proxima b je 1,3-krát väčšia ako Zem a predpokladala sa u nej možnosť rozvoja života. Vedci tvrdia, že s prihliadnutím na vek a blízkosť hviezdy k planéte by Proxima b mohla byť zasahovaná röntgenovým a extrémnym ultrafialovým žiarením približne každé dve hodiny. Navyše pri tzv. “iónovom úniku” spôsobenom atmosferickou eróziou zo superžiarivých objektov uniká kyslík z atmosféry planéty.
NASA vytvorila vizuálnu koncepčnú animáciu, ako ióny unikajú z atmosféry exoplanéty ako výsledok röntgenového a extrémneho ultrafialového žiarenia z mladého červeného trpaslíka.
Podľa vedcov by sa strata atmosférického vodíka a kyslíka znížila či dokonca eliminovala, keby existoval nejaký prívod vody na planéte, ktorý by dostatočne nahradil únik dôležitých prvkov, aby tak život na nej mal príležitosť rozvíjať sa.
“Máme pesimistické výsledky pre planéty pri mladých červených trpaslíkoch, ale máme aj lepšie pochopenie, ktoré hviezdy majú dobré vyhliadky na obývateľnosť,” konštatuje Vladimir Airapetian, autor štúdie.