132. Neznámych slovenských dejín: My a svet ďaleký i neďaleký

Bratislava 28. februára 2021 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)

 

Už od začiatku roku 1993, a vlastne aj predtým, sa intenzívne pracovalo na začlenení NBS do medzinárodných inštitúcií. Išlo predovšetkým o MMF a Svetovú banku. Tu boli problémom aj čísla, kvóty, teda rozdelenie dovtedajšej spoločnej česko-slovenskej kvóty na slovenskú a českú časť

Kresba:Marián Tkáč
Kresba:Marián Tkáč

Slovensku prisúdili nižší podiel, ako sa očakával. Namiesto „osvedčeného“ pomeru 2 : 1, bolo rozhodnuté o pomere 2,29 : 1 v prospech ČR. Česká diplomacia, zosobnená federálnymi zástupcami vo washingtonskej centrále MMF, bola úspešnejšia. Slovensko tam vtedy, a ešte dlho po tom, nemalo zastúpenie.

O cestách do Washingtonu sme už písali. Bolo treba cestovať aj do Bazileja, do sídla Banky pre medzinárodné zúčtovanie (Bank for International Sattelmens – BIS). Slovenské začlenenie do tejto banky, ktorá vznikla v tridsiatych rokoch 20. storočia na správu nemeckého dlhu po prvej svetovej vojne (a pretrvala dodnes, dávno po splatení dlhu, lebo banky, ale aj iné inštitúcie, sa ľahšie zakladajú ako rušia) komplikoval fakt, že guvernér ŠBČS a od 1. januára 1993 guvernér ČNB – Josef Tošovský – automaticky pokračoval v mesačných cestách „do Švajčiarska“.

Až prišiel 14. jún 1993. Dostal som pozvanie od pána Alexandra Lamfalussyho, generálneho riaditeľa BIS, a tiež pozvanie od jeho manželky pre moju manželku, a tak sme išli. V spomínaný deň sa Slovensko stalo jedným z 32 štátov sveta, ktoré sú držiteľmi účastín najstaršej, vtedy šesťdesiattriročnej medzinárodnej finančnej inštitúcie. Prijatiu predchádzala naša diplomatická aktivita už od decembra 1992, listy, dohoda o rozdelení česko-slovenského vkladu zlata. Aj stretnutie ministra financií Júliusa Tótha, ktorý dokázal s barónom Lamfalussym komunikovať po maďarsky. Samotné mimoriadne valné zhromaždenie, na ktorom nás aj Česko prijali za členov, bolo len formalitou, aby sme so svojimi 2670 hlasmi mohli už na 63. riadnom valnom zhromaždení hlasovať. Oveľa dôležitejšie boli neformálne stretnutia s guvernérmi nielen 32 členov banky, ale aj s guvernérmi ďalších centrálnych bánk, ktorí boli prizvaní.

Mal som napríklad možnosť pozvať na návštevu Slovenska guvernéra zo Zimbabwe. Slováci boli na takom mítingu prvý raz, pravda jeden s predkami narodenými na Slovensku, konkrétne v Topoľanoch pri Michalovciach, je v BIS trvale. Je ním práve generálny manažér banky, barón Alexandre Lamfalussy. Navyše som sa od neho dozvedel, že je gréckokatolíkom, tak ako ja.

Bolo treba navštíviť aj Moskvu, sídlo Medzinárodnej banky pre hospodársku spoluprácu (MBHS) a Medzinárodnej investičnej banky (MIB), kde som viedol slovenskú delegáciu na výročných zhromaždeniach. Slovensko prijali do oboch týchto bánk, aj keď ich ďalšia perspektíva bola dosť zahmlená.

V Moskve som nebol po prvý raz. Bol som v nej v roku 1970 v rámci trojtýždňovej praxe vo vtedajšom Leningrade (Sankt Peterburg), v roku 1980 na olympijských hrách, v roku 1990 s vtedajším kolegom Antonom Vavrom, námestníkom ministra financií cestou do a z Vilniusu. Bol som v Moskve aj ako člen delegácie na prvej oficiálnej návšteve predsedu vlády Vladimíra Mečiara v Ruskej federácii. Vtedy som dohodol s guvernérom Viktorom Geraščenkom zmluvu o spolupráci medzi NBS a Ruskou centrálnou bankou. Celá delegácia sedela pred zatvorenými dvermi, za ktorými medzi štyrmi očami asi dve hodiny rokoval náš predseda vlády s ruským predsedom. Dlhý čas čakania krátila Anna Nagyová napríklad tým, že si všímala ponožky jednotlivých členov delegácie. Veselosť spôsobili kárované ponožky ministra hospodárstva, ako keby sa práve chystal na lyžovačku.

A Moskva? Jej vývoj bol evidentný. V roku 1970 som bol svedkom budovania chodníka do vysokoškolského internátu, ráno sme odchádzali po blate, do ktorého skupina troch žien a náčelníka čoskoro nasypala niekoľko fúrikov asfaltu, a naspäť sme už išli po asfaltovom chodníku. Cez olympiádu bola Moskva vyparádená, v roku 1990 obchody ešte poloprázdne – v „elektromagazíne“ mali len žiarovky, vypínače a káble a na televízory stál rad odborárov, ktorí si mohli kúpiť farebné televízory – a babizne s veľkými metlami zametali a prášili uličky neďaleko Červeného námestia.

Navštívil som aj Ukrajinu. Už na hraničnom prechode v Užhorode som sa stretol s guvernérom Ukrajinskej národnej banky Viktorom Juščenkom (budúcim prezidentom Ukrajiny), ktorý potom odšoferoval mercedes až do Mukačeva, zatiaľ čo šofér sedel na pravom sedadle so samopalom. Bola to interesantná cesta nielen preto, že aj na Ukrajine majú zlé cesty, ktoré navyše z času načas prehradzujú kravy vracajúce sa z paše. V lese pri Mukačeve boli papierom prestreté stoly, za ktoré zasadol guvernér so svojimi siedmimi(!) viceguvernérmi a dvadsiatimi piatimi šéfmi oblastných pobočiek banky. Na stromoch viseli kanvy hore nohami na umytie rúk, v kotle sa varil guláš. Začal sa piknik a toustovalo sa. Zhruba polovica prítomných ukrajinských bankovníkov po rusky, vrátane Juščenka, ktorý nás po ukrajinsky iba oslovil („šanovny druzja“) a druhá polovica po ukrajinsky. Odznel aj jeden slovenský toast (v ruštine) a vyše dvadsať domácich. Akoby počet toastov bol priamo úmerný miere inflácie.

Viacej odborných rečí odznelo na druhý deň v Košiciach, kam prišiel Viktor Juščenko s niekoľkými kolegami. Sťažoval si na neprimerane veľkú závislosť ukrajinskej centrálnej banky na kyjevskom parlamente, ktorý ho celkom účinne nútil k emisii stále nových a nových úverov na podporu poľnohospodárstva, lesníctva, armády, čo viedlo až k trojcifernej inflácii. Začiatkom júna 1993 bol kurz jedného amerického dolára k ukrajinskému karbovancu 1 : 3000 (kurz ruského rubľa bol „iba“ 1 : 1200). Preto chcel, aby sa dostal spod parlamentu „pod vládu“. Neviem prečo, možno preto, že šéf Ruskej centrálnej banky bol členom ruskej vlády. Prvé slovensko-ukrajinské stretnutie centrálnych bánk na najvyššej úrovni potvrdilo, že na východ od našich hraníc máme priateľov. A to nielen preto, že Juščenko ponúkol Slovensku možnosť tlačiť peniaze na ich tlačiarenských zariadeniach v neobmedzenom množstve…

S guvernérkou Rakúskej národnej banky pani Schaumayerovou som sa stretol niekoľkokrát. Pri návšteve vo Viedni som jej pripomenul –  a potom sme sa spolu zasmiali – že tu niekde, v historickej budove Rakúsko-uhorskej banky, majú dosiaľ zopár stoličiek aj Slováci.

Pri návšteve v Budapešti som navrhol viceguvernérovi Maďarskej národnej banky, aby sme my Slováci vydali spolu s Maďarmi spoločnú medailu na jednej strane so slovenským, na druhej strane s maďarským symbolom. Keby išlo o mincu, na jednej strane by bol slovenský desaťkorunák, na druhej strane maďarský dvadsaťpäťforinťák (taký bol vtedy kurz).

Viacero ciest som absolvoval s Vladimírom Masárom, štátnym tajomníkom na financiách a potom guvernérom NBS. Historická bola najmä cesta na Kubu, kam sme s veľkými komplikáciami leteli z Kanady cez americký Houston a mexické Cusco. V lietadle bolo len osem pasažierov, z toho traja si objednali pivo. Na Vladimíra Masára sa však neušlo, lebo na palube mali len dve pivá. A to nehovoriac o tom, že cestou autom po Havane bola delegácia NBS a ministerstva financií svedkom pádu obytnej budovy.

V septembri 1993 sme boli vo Washingtone na výročnom rokovaní MMF a Svetovej banky aj s manželkami: minister Július Tóth, guvernér Vladimír Masár a ja. Bolo to v čase, keď sa banky začala dotýkať séria afér. Ráno, tesne pred začatím rokovaní prišla zo Slovenska faxová správa, že vypukla „cukrová aféra“, v ktorej boli „namočení“ aj Július Tóth a Vladimír Masár. Pravdepodobne linky medzi Bratislavou a Washingtonom boli horúce – na úvodnom rokovaní v sále hádam s desaťtisíc stoličkami boli voľné len dve.

Vo Washingtone sme mali celý rad stretnutí. Počas týždňového pobytu sme navštívili aj Kongres i jeho Knižnicu, kde bola slávnostná recepcia. Je to chrám bez bohov.

Veľmi zaujímavé bolo stretnutie s pani Medou Mládkovou, Češkou žijúcou v exkluzívnej washingtonskej štvrti Georgetown, ktorá si ako odborníčka na výtvarné umenie urobila zo svojej rezidencie skvostnú galériu. Spolu s manželkou sme sa od nej dozvedeli, že v tomto byte sa konali aj rokovania prezidenta Michala Kováča i premiéra Vladimíra Mečiara s vplyvnými mužmi americkej politiky a svetového peňažníctva: so Zbigniewom Brzezinskim, s Jaquesom De Grootom, výkonným riaditeľom MMF, Baronom Snoyom, výkonným riaditeľom Svetovej banky, Massimom Russom, európskym riaditeľom MMF, senátormi a ďalšími.

Bolo to okolo päťdesiat štátov, kam som sa dostal v rokoch 1992 – 1994. Postretal som sa s množstvom významných mužov, ako napríklad s Michelom Camdessusom, riaditeľom MMF, so spomínaným barónom Alexandrom Lamfalussym, s guvernérmi mnohých bánk, aj s guvernérom talianskej centrálnej banky Chiampim, onedlho predsedom talianskej vlády a neskôr talianskym prezidentom, so šéfom vatikánskych financií. Obedoval som pri stole s americkým i anglickým guvernérom – a potil som sa pritom. Vinou angličtiny.

Marián Tkáč

 

(Kapitola z knihy Príbeh slovenskej koruny, ktorá vyšla vo vydavateľstve PostScriptum v roku 2019)

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prokurátor podal obžalobu na obvineného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal obžalobu na obvineného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, a to pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločin prijímania úplatku a pokračovací zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v jednočinnom súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a…

Vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho vyčerpali v štandardnom čase iba tretinu eurofondov, tvrdí Heger

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, TASR – Jakub Kotian)   Vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho z balíka eurofondov v hodnote 15 miliárd eur stihli za roky 2014 až 2020 v štandardnom čase vyčerpať iba 4,8 mld. eur. Upozornil na to v utorok na tlačovej konferencii premiér Eduard Heger.…

Malí a strední podnikatelia môžu aj v roku 2021 požiadať o kreatívny voucher

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Malí a strední podnikatelia môžu aj v roku 2021 požiadať o kreatívny voucher. Pomoc v rámci projektu Podpora rozvoja kreatívneho priemyslu na Slovensku zastrešuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Voucher môžu podnikatelia využiť na služby v troch odvetviach, dizajn, reklama a marketing,…

V bojoch s povstalcami zabili dlhoročného čadského prezidenta Idrissa Débyho

0 icon

N'Djamena 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pascal Guyot/Pool Photo via AP, File)   Čadského prezidenta Idrissa Débyho v utorok zabili počas bojov s povstalcami. Pri moci bol vyše 30 rokov. Informovala o tom tlačová agentúra AP. Správu o jeho smrti oznámil prostredníctvom štátnej televízie a rozhlasu vrchný vojenský veliteľ. Oznámenie prišlo iba niekoľko…

Sulík chce, aby Sputnik V zostal na Slovensku: „Môže zachrániť ľudské životy“

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Vracať vakcínu Sputnik V naspäť do Ruska by podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka bolo chybou. Ako ďalej uviedol na utorkovej tlačovej besede, testy vakcíny na Slovensku dopadli dobre a ak budú výsledky obdobné aj v Maďarsku, bude to podľa neho ešte lepšie a…

Žilinský krajský súd potvrdil Judite za vraždu trest 12 rokov a štyri mesiace

0 icon

Žilina 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Krajský súd (KS) v Žiline potvrdil v utorok 18-ročnej Judite za obzvlášť závažný zločin vraždy nepodmienečný trest odňatia slobody 12 rokov a štyri mesiace Podľa obžaloby mala zavraždiť 16-ročného spolužiaka Tomáša 16. mája 2019 v jednom z bytových domov na sídlisku Vlčince v…

Matematik Kollár o pozitívnom covidovom trende: „Momentálne v dátach nevidíme žiadne náznaky niečoho, čo by nás varovalo“

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:Screenshot TV Joj)   Podľa matematika Richarda Kollára sviatky Veľkej noci dopadli na Slovensku z epidemiologického pohľadu veľmi dobre. Vyhlásil to v rozhovore pre spravodajstvo TV Joj Na Slovensku sa tento týždeň začína s uvoľňovaním prísnych pandemických pravidiel. Vláda aj epidemiológovia pred Veľkou nocou avizovali, že…

Hygienici sa musia opäť vrátiť k trasovaniu kontaktov, apeluje Remišová

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Regionálne úrady verejného zdravotníctva sa musia opäť vrátiť k trasovaniu kontaktov. Myslí si to predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Upozornila na to, že aj keď čísla nakazených klesajú, štát nesmie situáciu podceniť, ak nechceme zažiť tretiu vlnu pandémie „Regionálne úrady verejného zdravotníctva…

Blaha sa pýta, či ho budú špehovať, alebo ho rovno zatvoria, keďže podľa ministra Naďa predstavuje „bezpečnostné riziko“

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Poslanec Ľuboš Blaha zo Smeru-SD zverejnil na sociálnej sieti reakciu na vyjadrenia ministra obrany Jaroslava Naď z OĽaNO o tom, že Blaha má predstavovať "bezpečnostné riziko" Minister Naď v rozhovore pre Denník N označil politického oponenta Ľuboša Blahu ako "bezpečnostné riziko". Blaha to v…

Prokurátor žiada predĺženie väzobného stíhania pre obvinených v rámci akcie Víchrica

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiada predĺženie väzobného stíhania pre obvinených v rámci akcie Víchrica. Informovala o tom televízia Joj na svojom spravodajskom portáli noviny.sk Predĺženie väzby sa týka stíhaného už bývalého sudcu Richarda M., sudcu Dávida L. a podnikateľa Miroslava K. Obvinení…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matej Kečkéš

Klamstvá mainstreamu

0icon

Existuje veľa lží a poloprávd, ktoré šíri mainstream. Veľa z nich má za účel zničiť ľudského ducha a spiritualitu v ľuďoch. Napr. mainstream dokáže propagovať laserové operácie zraku, ktoré sú pomerne drahé, oproti takej očnej joge, ktorá je úplne zadarmo, akurát treba mať pri nej viac trpezlivosti. Totižto laserová operácia…

Gabriel Dragon

Rusi len chcú mať zdravé bandurky...

0icon

Ako si Rusi mohli dovoliť tak drzo zhromažďovať vojská na svojom vlastnom území, zatiaľ čo na opačnej strane hranice zoskupuje ťažkú techniku Ukrajinská armáda a NATO pod záštitou vojenských cvičení? Čoho sa Rusi tak nepochopiteľne boja? Veď po poslednom veľkom „brúsení šablí“ na západe od Ruska ich padlo len 26 miliónov.…

Marián Tkáč

Slováci proti Rusom?

0icon

Jednou z najväčších chýb Slovenskej republiky z rokov 1939-1945 bol vstup do vojny proti Sovietskemu zväzu. Kto pozná dejiny vie, že vojnu ZSSR vyhlásil predseda vlády Tuka sám, „lebo vedel, že vyhlásenie vojny by snem nebol schválil.“ Tragika veci bola v tom, že túto protiústavne a protiprávne, a proti vôli národa vyhlásenú vojnu…

Radovan Hrádek

Martin Koller a jeho pohľad na Vrbětice

0icon

Stojí za prečítanie. Objektívne a pravdivé. ______________________________________________________________ NOVAREP 19 4 21 Vrbětice 2021 Jako Goebels před Mnichovem K tragické explozi, či explozím ve Vrběticích jsem psal článek krátce, po tragickém výbuchu. Vyšel tehdy ještě na Parlamentních listech, což v současnosti určitě nehrozí. Při pohledu na komedii, kterou prezentují česká média,…

Pavel Polák

Naša svetlá budúcnosť. Časť II

0icon

Globálne vojnové napätie    Médiá a administrácia USA sa zameriavajú na zvyšovanie napätia po celom svete. Schválne používam termín administrácia, pretože ten nešťastný starček, trpiaci stareckou demenciou a ktovie, čím ešte dosadený škandalóznym volebným podvodom globálnych elít do kresla najmocnejšej krajiny sveta americkú politiku iste neriadi. Vidíme tu zvyšovanie napätie na hranici…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 1. časť

0 icon

Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

Tehotný muž ako absolútne nereálna vec? Odpoveďou môže byť pivo :)

0 icon

Keď párik očakáva dieťa, ide pravdepodobne o jedno z najkrajších období života. Je to obdobie vzrušenia, očakávania a určite aj nervozity. Ale čo ak by namiesto ženy bol tehotný muž? Prirodzene, všetka pozornosť sa v tomto období sústredí na budúcu mamičku. Ona je predsa tá, ktorá pod srdcom nosí drahocenný poklad. Je preto prirodzené a pochopiteľné, že…

Záhadná vražda ryšavky 1. časť

0 icon

Počas druhej svetovej vojny Nemci okupovali väčšinu Európy. Neutrálne krajiny - Španielsko, Portugalsko, Švajčiarsko a Švédsko - slúžili ako liahne intríg a špionáže. Obzvlášť významné bolo Švédsko, pretože vďaka jeho strategickej polohe tam mali nemeckí, sovietski a britskí agenti de facto voľné ruky. V rámci trojdielneho článku sa spoločne pozrieme na vraždu záhadnej ryšavky.…

TOP10+: Fakty o vesmíre, ktoré znejú ako falošné, ale sú pravdivé

0 icon

Dokonca aj tí, ktorých vesmír nijako nezaujíma, sú veľakrát prekvapení správami o vesmíre, galaxiách a našej planéte. Moderní vedci sa pritom vôbec nebránia generovať stále nové a nové fakty a dávať ich na svoje informačné kanály. Ich objavy stále dokazujú všetkým na našej planéte, ako málo toho vieme o tejto…

Oceán zachytený v tých najkrajších farbách

0 icon

Oceán pred nami ukrýva ešte mnoho tajomstiev, ktoré čakajú na objavenie. Pozri sa cez objektívy účastníkov súťaže Ocean Art Underwater Photo na krásy, ktoré sa ukrývajú pod hladinou. Oceán, aj keď sa zdá byť iba modrou nehybnou plochou, ukrýva v sebe toľko farebnosti a rozmanitosti, že nejednému z nás sa…

Vo svete IT

Od smartfónov k elektromobilom: Huawei predstavuje Alpha S a Alpha S HI

0 icon

O automobile Huawei sme mohli počuť prvýkrát už vo februári tohto roka a neskôr približne týždeň dozadu. To, čo sa dlhšiu dobu špekulovalo, sa stalo realitou. Spoločnosť v spolupráci s partnermi, predstavila svoj prvý elektromobil. Na tému upozorňuje portál autoevolution. Prvý elektromobil z kuchyne Huawei je na svete: Alpha S…

Pozor na tento nenápadný odkaz, ktorý sa šíri službou WhatsApp. Neklikajte na neho, ide o malware!

0 icon

Platforma WhatsApp v posledných týždňoch dostáva skutočne zobrať. Len niekoľko dní dozadu obehla technologickú komunitu správa okolo možnosti sledovania aktivity používateľov tretími stranami, či o bezpečnostnej medzere, ktorá umožňuje viac menej hocikomu zablokovať účet obete. Všetko, čo k tomu je potrebné, je poznať mobilné číslo používateľa. Pozor na malware šíriaci sa WhatsAppom…

Redmi K40 Game Enhanced Edition: poznáme dizajn i dátum predstavenia hernej novinky!

0 icon

Redmi K40 Game Enhanced Edition je úplný názov smartfónu, ktorý si doteraz držal väčšinu informácií v tajnosti. V posledných dňoch však začali na povrch pomaly vyplávať informácie o pripravovanom smartfóne a dozvedeli sme sa napríklad o použitom displeji, či dokonca čipsete. Teraz však už vieme naisto, kedy bude smartfón predstavený.…

Huawei má oči pre plač. Spoločnosť vypadla z rebríčku najpredávanejších výrobcov smartfónov. Takéto sú čísla!

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Huawei je pod enormným tlakom zo strany amerických úradov. Hoci nedávne finančné výsledky spoločnosti odhalili, že rok 2020 bol mierne lepším v porovnaní s rokom 2019, tak aj napriek tomu, spoločnosti nie je moc do reči. Dôvodom sú klesajúce predaje smartfónov.  Huawei vypadol z…

Apple očakáva, že iPhone 13 bude opäť predajným trhákom. Naskladniť plánuje až 100 miliónov zariadení

0 icon

Od nadchádzajúcej série iPhone 13 od spoločnosti Apple sa už v týchto dňoch očakáva, že na jeseň tohto roka prinesie zásadné vylepšenia vo viacerých oblastiach. I keď doposiaľ ide iba o špekulácie a prípadne čiastočne uniknuté informácie, už dnes vieme, že série iPhone 13 by mohla byť naozaj trhákom. Túto…

Armádny Magazín

Ukrajina s tým nesúvisí: USA vysvetlili presun desiatok vojakov do Poľska

0 icon

USA, 20.apríl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vysvetlilo, prečo presunuli niekoľko desiatok bojovníkov do Poľska. Pentagón rýchlo ubezpečil, že Ukrajina s tým nemá nič spoločné. Vyhlásil to hovorca vojenského oddelenia John Kirby na brífingu. Poznamenal, že hovoríme o bežných cvičeniach, ktoré nemajú nič spoločné so zhor

Asymetrická odpoveď: Veľvyslanectvá Českej republiky a USA dostali zákaz najímania ruských občanov

0 icon

Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že veľvyslanectvá Českej republiky a Spojených štátov amerických v Rusku už nebudú môcť najímať ruských občanov. Predtým sa im podarilo získať „veľmi veľké množstvo ľudí“ z radov Rusov. V éteri programu „60 minút“ na televíznom kanáli „Rusko-1“ Zacharovová

Ruské letectvo zasiahlo teroristickú základňu pri Palmyre. Zabili až 200 militantov

0 icon

Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Rusko pred prezidentskými voľbami zasiahlo teroristov, ktorí plánovali teroristické útoky a útoky na štátne inštitúcie vo veľkých mestách v Sýrii.   https://twitter.com/ferozwala/status/1384230763839643650   Ruské vzdušné sily zaútočili na teroristov v Sýrii. Je zr

USA stupňujú napätie. Torpédoborce smerujú do Čierneho mora

0 icon

USA, 20.apríl 2021 (AM) – Dva americké torpédoborce Donald Cook a Roosevelt opäť opustili základňu na gréckom ostrove Kréta a smerujú do Čierneho mora. Oznámil to šéfredaktor portálu BlackSeaNews“ Andrey Klimenko.   Americké ministerstvo obrany sa pred týždňom rozhodlo nevyslať raketové torpédoborce do Čierneho mora, aby zabránili „ďa

Analytik Štefec: Základný problém je načasovanie kauzy Vrbětice a jej otvorenie práve teraz

0 icon

Česko, 20. apríl 2021 (AM, Sputnik) – S vojenským analytikom a bývalým riaditeľom výzbrojnej služby ministerstva obrany Jaroslavom Štefcom sa vraciame k výbuchu muničného skladu vo Vrběticích. Expert považuje kauzu za spravodajskú hru a tiež upozorňuje na z jeho hľadiska problematické načasovanie. Ako uvádza

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali