Strážcovia poriadku boli dokonca nútení použiť silu a slzný plyn, aby upokojili rozbesnených demonštrantov, ktorí vyšli do ulíc v 19. parížskom obvode s plagáty a heslami Vrahovia a Žiadame spravodlivosť. Okamih rozháňania demonštrantov natočil na video spravodajca RT.
BREAKING: #Paris police fire #teargas at anti-brutality protest https://t.co/KfbdMu4ABj pic.twitter.com/MTPVSU8svz
— RT (@RT_com) 28. marca 2017
.
Podľa niektorých údajov sa na míting zišlo asi 500 ľudí, prevažne zástupcov ázijské diaspóry. Zriadili, miestneho policajného okrsku improvizovaný memoriál a na uctenie pamiatky zahynuvšieho zapálili sviece.
Des bougies sont allumées en la mémoire de #LiuShaoyo pic.twitter.com/FBOaHj48tz
— Jonathan RT France (@Jonathan_RTfr) 28. marca 2017
Protesty proti policajnej svojvôli už trvajú v Paríži druhý deň. Demonštrácie sú sprevádzané potýčkami s príslušníkmi poriadkových orgánov. Včera boli v dôsledku nepokojov zranení traja policajti. Asi 35 účastníkov stretov bolo zadržaných.
Nepozorovateľné protesty
Vražda čínskeho občana a tvrdé rozháňanie parížskych mítingov proti polícii nevyvolalo negatívnu reakciu predstaviteľov USA.
Mlčanie západných politikov a diplomatov spomenula tlačová hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová.
“Po vražde spáchanej príslušníkmi police (miestni obyvatelia zákonné dôvody tohto zákroku spochybnili), vyšlo do ulíc asi 150 ľudí. Pätina protestujúcich bola zadržaná. Okrem čínskeho MZV ale ani jeden zahraničnopolitický rezort neprejavil starosť o dodržiavanie slobody a demokraciu, neobjavili sa ani žiadne vyhlásenia nejakých foreign office alebo ministerstiev zahraničia, dokonca ani písaných pomerne miernym tónom, ako podľa rovnakej šablóny,” napísala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia na svojej stránke na facebooku.
Na pozadí týchto udalosti pripomenula rozhorčenú reakciu mnohých krajín kvôli zadržaniu aktivistov, ktorí zorganizovali míting v Moskve a ďalších mestách 26. marca. Postup ruských úradov odsúdili ministerstva zahraničia Francúzska, Veľkej Británie, Nemecka, USA a tiež generálny tajomník Rady Európy Thorbjørn Jagland.
Čínska reakcia
Incident s čínskym občanom nezostal bez povšimnutia zo strany čínskych úradov. Podľa hovorkyne čínskeho ministerstva zahraničia Hua Chunyingovej bol Francúzsku vyjadrený protest.
Police unleash tear gas as #Paris police brutality protest escalates https://t.co/VTPWcYGKP6 pic.twitter.com/WlpRuiC93P
— Ruptly (@Ruptly) 28. marca 2017
“Ministerstvo zahraničných vecí prikladá udalosti veľkú dôležitosť. Hneď po udalosti ministerstvo požadovalo od čínskeho veľvyslanectva vo Francúzsku aktiváciu mechanizmov pri mimoriadnej situácii a odovzdalo protest francúzskej strane,” cituje RIA Novosti Chunyingovou.
Uviedla, že kvôli udalosti bol v Číne predvolaný francúzsky veľvyslanec.
Verzia sa rozchádzajú
Incident, ktorý vyprovokoval protesty v Paríži, sa odohral v dome zosnulého, kam policajti vtrhli po informáciách o domácom násilí. Policajná verzia udalosti sa pritom líši od verzie rodiny.
Podľa slov policajtov z domu bolo počuť krik, kvôli tomu sa rozhodli do domu vtrhnúť. Paľbu po mužovi začali s cieľom vlastnej obrany, keďže muž údajne ohrozoval jedného z príslušníkov nožnicami.
Príbuzní tiež hovoria, že strážcovia poriadku sa doslova vlámali do domu a zastrelili muža, ktorý v tú dobu pitval rybu.
Liu Shaoyo tué par la police : Pékin demande à la France de protéger ses ressortissants https://t.co/oXAhXIsBKL #mortdeLiuShaoyo pic.twitter.com/FGVuWcN7nv
— Lucas Godignon (@detoushorizons) 28. marca 2017
“Moja mladšia sestra počula klopanie na dvere. Pozerala do kukátka a videla dvoch mužov a ozbrojenú ženu. Môj otec prišiel k dverám s nožnicami, pretože práve pripravoval rybu. Policajti vyrazili dvere a vystrelili,” povedala dcéra Li.
Radikálna prostriedky
Francúzski policajti sa v centre škandálu neocitli prvýkrát. Vo februári obyvatelia Paríža a ďalších miest prakticky mesiac protestovali kvôli incidentu so sociálnym pracovníkom marokánského pôvodu. Mladý muž menom Teo bol podľa jeho verzie znásilnený a zbitý policajtmi počas preverovania dokumentov pri protidrogovej akcii.
Témoignages des enfants de #ShaoyoLiu recueillis par la chaîne de tv chinoise Phoenix CNE. Les témoins contestent la légitime défense. pic.twitter.com/j3l00YYR1k
— Sihame Assbague (@s_assbague) 28. marca 2017
Neskôr vyplávali na povrch nové skutočnosti, ale v tom čase táto udalosť vyvolala veľkú odozvu. Proti policajnej svojvôli vystúpili francúzski herci Omar Sy a Vincent Cassel, ktorý postup polície označil za “národnú hanbu”. Podporu Teovi vyjadril aj francúzsky prezident Francois Hollande tým, že ho navštívil v nemocnici a sľúbil nastolenie spravodlivosti.
Video s protestov si môžete pozrieť tu
https://youtu.be/zUOqCt1E7u8