Selektívna pamäť: prečo sa Poľsko pohádalo takmer so všetkými svojimi susedmi

Selektívna pamäť: prečo sa Poľsko pohádalo takmer so všetkými svojimi susedmi

Poľsko 14. novembra 2017 (HSP/Sputnik/FotoTASR/AP-Alik Keplicz)

 

Podľa odborníkov zostal Poľsku iba jeden plnohodnotný spojenec – Spojené štáty. Prečo sa Varšava pohádala so všetkými svojimi susedmi a či poľská vláda chce túto situáciu napraviť, sa dočítate v materiáli RT.

Ilustračné foto

Ukrajinsko-poľskej vyhrotenie

Reklama

“Pamätáme Ľvov a Vilnius!” “Nechceme Banderu!” “Ukrajina, priznaj pravdu! Poľsko zdvihni sa z kolien!” Tieto plagáty sa objavili na početných demonštráciách poľských nacionalistov a patriotov, ktoré prebehli po celej krajine 11. novembra 2017. Poľsko oslavovalo deň nezávislosti.

Samozrejme, že na demonštráciách nepanovali iba protiukrajinské heslá, tentoraz radikáli dokonca ani nezapálili ukrajinskú vlajku, ako tomu bolo predtým. Avšak svoj postoj k bratom v európskej voľbe radikálnej pravice vyjadrili. Neboli to však len oni, ale aj vedenie krajiny.

Reklama

Ešte pred demonštráciou 8. novembra pri hrobe neznámeho vojaka v centre Varšavy sa objavili dve nové pamätné tabule pripomínajúce Poliakov, ktorí počas druhej svetovej vojny padli v boji s Organizáciou ukrajinských nacionalistov a Ukrajinskú povstaleckú armádou (OUN-UPA). Iniciátorom rozmiestnenia týchto pamätných dosiek bolo poľské ministerstvo obrany.

Toto rozhodnutie ostro kritizoval riaditeľ Ukrajinského inštitútu národnej pamäti Volodymyr Vjatrovyč. 9. novembra poľské médiá informovali, že Vjatrovyčovi bol zakázaný vstup na poľské územie. Poľské ministerstvo zahraničia to však nepotvrdilo.

Príhoda s pamätnou tabuľou a Vjatrovyčem sa stala súčasťou sporov oboch krajín, ktoré začali neskôr po tom, čo 2. novembra 2017 poľský minister zahraničia Witold Waszczykowski vyhlásil, že do jeho krajiny sa nebudú vpúšťať “Ukrajinci s protipolskými postojmi”. 10. novembra Waszczykowski zdôraznil, že Ukrajinu čakajú vážene problémy s EÚ, pokiaľ neodmietne zveličovanie nacionalistov, ktorí sa pošpinili kolaboráciou s Hitlerom, a charakterizoval vzťahy s Ukrajinou ako tie najhoršie za posledné roky. “Protipoľské signály” z Ukrajiny označil ako neprijateľné aj prezident krajiny Andrzej Duda. V ukrajinskej Najvyššej rade zase obvinili Poľsko z “delenia Ukrajiny”.

 

Proti Západu i Východu

Reklama

Požiadavka, aby Berlín vyplatil kompenzácie, sa v zahraničnej politike Varšavy spája s odcudzením od Bruselu a od Moskvy. Európska únia je nespokojná s konzervatívnymi reformami Varšavy vrátane podriadenia súdneho systému legislatíve a exekutíve krajiny a tiež s tým, že Poľsko odmieta prijímať migrantov z Blízkeho východu a Afriky.

Moskvu zase dráždi zákon o dekomunizácii, ktorý ohrozuje osud pomníkov sovietskym osloboditeľom v Poľsku. Rozvoju vzťahov medzi Ruskom a Poľskom tiež nesvedčí príležitostné vyhlásenia poľského ministerstva obrany o hrozbe, ktorá prichádza z Ruska. Minister obrany Antoni Macierewicz je známym stúpencom konšpiračnej teórie, podľa ktorej to bola práve Moskva, ktorá zosnovala katastrofu prezidentského lietadla Tu-154 v Smolensku v roku 2010. Vtedy zahynul poľský prezident Lech Kaczynski a takmer celá špička armádneho velenia krajiny.

“Jediní susedia, s ktorými má súčasná poľská vláda dobré vzťahy, sú Česko a Slovensko,” uviedol v rozhovore pre RT výskumný pracovník Inštitútu slovanských štúdií Ruskej akadémie vied Vadim Volobujev, “s Čechmi a Slovákmi majú dobré vzťahy, zatiaľ čo so všetkými ostatnými sú proste odporné. ”

Dokonca aj vzťahy s rovnako tak proamerickou a protiruskou Litvou trpia sporom o Vilenský kraj, ktorý v rokoch 1918-1939 patril Poľsku. Nakoniec aj Česko, Slovensko a Maďarsko, ktoré spolu s Poľskom tvorí Vyšehradskú štvorku, podporujú Varšavu len v konfrontácii s Bruselom, ale nie s Moskvou. Takže jediným absolútnym spojencom Poľska sú zaoceánske Spojené štáty.

“Súčasné poľské vedenie vsadilo na Washington. To napokon ani neskrývajú,” hovorí politológ Piotr Pietrowski. Avšak podľa neho poľské očakávania od USA sú príliš prehnané.

Reklama

“Pre Britániu a USA sa Poľsko hodí ako protistrana vo vnútri Európskej únie,” domnieva sa Pietrowski, “akonáhle táto potreba zmizne, zmizne aj nutnosť zachovávať nad Poľskom patronát. K tomu dôjde hneď po brexite”. Preto sa expert domnieva, že v záujme Varšavy by bola diverzifikácia vzťahov a nájdenie cesty k spolupráci s Ruskom a Čínou.

 

Bieloruská otázka

Podobného pohľadu sa pridržiava aj analytik poľského denníka Gazeta Wyborcza Paweł Wroński. Podľa neho vážnu úlohu v tomto procese zlepšovania rusko-poľských vzťahov by mohlo hrať Bielorusko. Tézu o novom oteplení medzi Varšavou a Minskom takisto nedávno vyslovil riaditeľ poľského Európskeho historického inštitútu Paweł Śpiewak a tiež 9. novembra 2017 poslanec Mirosław Suchoň na zasadnutí parlamentu.

“Ja by som ale nehovoril o zlepšení, pretože politika Práva a spravodlivosti vo vzťahu k Bielorusku nie je jednoznačná,” domnieva sa Piotr Pietrowski.

Podľa bieloruského experta súčasná poľská vláda je často vo vleku nacionalistov. V roku 2016 napríklad úrady povolili akciu nacionalistov na uctenie pamiatky bývalého veliteľa Zemskej armády Romualda Rajsa, prezývaného Hnedý, a jeho bojovníkov. Pred 70 rokmi títo ľudia zorganizovali masaker Bielorusov v Podleskom vojvodstve – bývalej Bielastockej oblasti Bieloruskej SSR, ktorú Stalin odovzdal Poľsku v roku 1945.

Podľa politológa ďalším dôkazom neprívetivej politiky Poľska voči Bielorusku je financovanie opozičnej aktivity v krajine. Jedná sa napríklad o financovanie poľskou vládou opozičnej televíznej stanice Belsat, kde sa propagujú radikálne a nacionalistické názory.

“Hoci bieloruské vedenie niekoľkokrát naznačovalo poľskej vláde, že k normalizácii vzťahov je potrebné ukončiť prácu tejto televízie, k tomu nedošlo,” zdôraznil Pietrowski.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali