Väčšina médií sa zameriavala na Kiskove slová z domácej politiky hlavne o kauze Bašterňák. Zaujímavá bola však aj Kiskova prvá časť prejavu, kde hovoril o zahraničnej politike, v ktorej odzneli naozaj kontroverzné vyhlásenia. Prezident Kiska najprv spomenul naše blížiace sa predsedníctvo v rade EÚ:
“Vystupujem pred vami v čase, keď už o niekoľko málo dní Slovensko prevezme predsedníctvo v Rade Európskej únie. Dnes žijeme v dobe, kedy vie byť akýkoľvek úspech, česť alebo povinnosť spochybnené. A keď mnohé veci prijímame ako samozrejmosť. Preto chcem začať moje dnešné vystúpenie pred vami práve touto témou. Som presvedčený, že nadchádzajúce predsedníctvo Slovenska v Európskej únii je a bude výnimočnou správou o stave Slovenskej republiky v roku 2016. Je úspechom našej krajiny, ale aj čestnou povinnosťou a príležitosťou Slovenska.”
Potom však začal nekriticky o tom, ako byrokratická Európska únia je to najlepšie, čo nás mohlo postretnúť :
“Predsedníctvo je správou o stave našej republiky preto, lebo členstvo v Európskej únii dáva našej republike najsilnejšie politické a ekonomické postavenie, aké mohlo Slovensko dosiahnuť. Vďaka členstvu v Únii a samozrejme aj v Aliancii sa môžeme cítiť relatívne bezpečne. Vďaka nemu sme v Európe dokázali prekonať historické animozity a aj náš región strednej Európy je stabilnou a bezpečnou časťou sveta.”
Všetko ale “zaklincoval” tvrdením, v ktorom de facto označil všetkých odporcov EÚ nepriateľmi našej krajiny:
“Preto naše členstvo v Európskej únii nemá žiadnu rozumnú alternatívu. A predstavy a návrhy, že Slovensko by mohlo fungovať – a lepšie — aj mimo Európskej únie, sú opakom vlastenectva a sú hazardérske. Hovorím o tom preto, lebo aj na Slovensku rastú nálady a podpora politických síl, ktoré chcú dosiahnuť rozpad Európskej únie. Rozpad architektúry mieru, spolupráce, spoločnej slobody a prosperity.”
Pán prezident buď zjedol vtipnú kašu, alebo naozaj číta len Bútorove slová bez toho, aby sa nad tým zamyslel. Je naozaj komické označovať odporcov EU za “opak vlastencov”, keďže členstvom v Európskej Únii Slovensko stratilo suverenitu a podporovatelia vystúpenia z tohto byrokratického spolku práve naopak, chcú častokrát predovšetkým suverenitu Slovensku prinavrátiť.
Samuel Gdovin