Golanské výšiny sú pritom právne sýrskym územím, po 6 dňovej vojne Golanské výšiny anektovali Izraelci. OSN doteraz anexiu Golanských výšin Izraelom neuznalo, Izraelci si podobne ako Američania však ťažkú hlavu z dodržiavania medzinárodného práva nerobia a nemienia Golanské výšiny opustiť.
Izrael sa obáva, rastúcej sily Hizballáhu, ktorý sa v Sýrii dostal k modernejším zbraniam, získal cenné bojové skúsenosti a je výrazne pri chuti. Hizballáh patrí k vynikajúcim spojencom Damasku a lídri Hizballáhu tradične úzko spolupracujú s Iránom, úzke kontakty udržujú najmä s príslušníkmi Iránskych revolučných gárd.
Ruskí analytici Ajdyn Mechtiev a Dmitrij Nersesov v programe Dialógy vysvetlili základné aspekty celkového vývoja situácie v Sýrii. Protiasadovská opozícia napriek podpore USA, Západu a arabských monarchií Perzského zálivu utrpela v bojoch so sýrskymi vládnymi jednotkami ťažkú porážku a jej potenciál výrazne oslabol. ISIS sa nachádza v troskách a tak sa objavujú ako ďalší dôležitý medzník sýrskeho konfliktu Golanské výšiny.
Po sunnitskom atentáte v Teheráne, ktorý podľa iránskych tajných služieb iniciovalo CIA (využili svoju zástupnú armádu ISIS) sa rozhodli Iránci pritvrdiť. Na pozície sunnitských teroristov vystrelili Iránci 6 rakiet, ktoré zničili pozície teroristov z ISIS, pričom však Irán a Hizballáh vníma ako teroristov aj prozápadnú protiasadovskú opozíciu. Hizballáh a Irán vysvetľujú svoj postoj jednoducho, protiasadovská opozícia vzala do rúk zbrane a začala útočiť proti civilistom, takže ide s určitosťou o teroristov.
Pre Irán a Hizballáh je Izrael nepriateľom, ktorého treba minimálne umravniť. Takže sa znova začala vyostrovať situácia na Golanských výšinách. Samozrejme nejde o prvé vyostrenie, takýchto vyostrení bolo od 6 dňovej vojny niekoľko. Pre Izrael však majú Golanské výšiny nesmierny strategický význam, ak by ich stratili sýrske, iránske rakety a delostrelectvo Hizballáhu by mali takmer celý Izrael ako na dlani. Navyše vďaka Golanským výšinám má dostatok vody celý severný Izrael i Jeruzalem.
Je zrejmé, že Izraelci pokiaľ nemusia nebojujú proti Hizballáhu, iránskym dobrovoľníkom, či sýrskym jednotkám priamo svojimi rukami. Využívajú k tomu zástupnú armádu tvorenú členmi sýrskej protiasadovskej opozície, podporujú aj Drúzov, ktorých družne nenávidia šiíti i sunniti. Bez tejto zástupnej armády by straty Izraela boli neprijateľné, čo by oslabovalo pozície izraelských politických elít. Izrael však za žiadnych okolností nemieni pripustiť stratu kontroly nad Golanskými výšinami, pretože to by so sebou prinieslo vážne ohrozenie bezpečnosti izraelského štátu.
Preto keď prišlo k ostreľovaniu izraelského územia (nehrá rolu skutočnosť, že proasadovské sily neostreľovali izraelské ciele, ale sunnitských teroristov protiasadovskej opozície, ktorí utekali na územie pod kontrolou izraelskej armády, aby si zachránili svoje životy), Izrael reagoval tvrdo leteckými útokmi. Izraelci už od 6 dňovej vojny permanentne upozorňujú na to, že každý pokus o útok v oblasti Golanských výšin tvrdo potrestajú.
Irán však voči Izraelu netrpí žiadnym sentimentom a podobne ako Hizballáh sa výraznejšie Izraelu neobáva. Takže Iránci pritvrdili a oznámili, že budú útočiť na protiasadovských teroristov nielen pri Deir ez- zor, ale aj na západe krajiny za predpokladu, že Izrael bude protiasadovskú opozíciu vojensky podporovať. Rusi sa nesnažia za každú cenu totálne spolupracovať s Iránom a Hizballáhom, vo vzťahu k Izraelu sledujú Rusi iné priority ako Irán, Asad či Hizballáh
Podľa oboch analytikov Ajdyna Mechtieva a Dmitrija Nersesova izraelská armáda už dokázala svoju bojaschopnosť a je najrozvinutejšou vojenskou silou na celom Blízkom východe. Izraelci dokážu zasiahnuť každý zo strategických cieľov regiónu, Irán však demonštroval svoju pripravenosť postaviť sa voči Izraelu. Iránsky bojový potenciál sa v poslednom období značne zvýšil, Irán vystužil svoju protivzdušnú obranu vďaka kúpe modernizovaných ruských systémov S-300, úspešne pokračujú práce na vývoji nových iránskych rakiet a takisto Irán rozvíja svoj atómový potenciál (Irán uvádza, že potrebuje atómový potenciál pre mierové účely a pre rozvoj priemyslu).
Čo sa týka Sýrie, obaja ruskí analytici uviedli, že v tejto oblasti sa bojuje už tisíce rokov, momentálne sú Izrael a Irán najväčšími nepriateľmi v regióne Blízkeho východu. Analytici však upozornili na viacero zaujímavých prípadov z histórie, pričom sa odvolali aj na informácie z Biblie. Z uvedených informácii je viac ako zrejmé, že vzájomné vzťahy medzi Arabmi, Židmi a Peržanmi nikdy neboli jednoduché a lineárne, mnoho záležitostí medzi Iráncami, Židmi a Arabmi sa rieši v utajení, pričom pred verejnosťou všetky zúčastnené strany konfliktu vyjadrujú svoju ochotu okamžite tasiť zbrane, ide však o malé divadielko. Pravda je však taká, že všetky tri zúčastnené strany, keď je to potrebné dokážu nájsť zmysluplný konsenzus, pretože existuje množstvo rôznorodých geopolitických vektorov. V danom prostredí musí Rusko reagovať opatrne, pretože je cudzím elementom a nesmie opakovať chyby sovietskej diplomacie, ktorá v minulosti prehliadala nuansy arabskej, židovskej či perzskej mentality.
Ajdyn Mechtiev a Dmitrij Nersesov upozorňujú na skutočnosť, že momentálne rezonuje vo vzájomných vzťahoch nezmieriteľný postoj medzi Hizballáhom a Izraelom. Rovnako aj Irán a Izrael hovoria o napätých vzťahoch, Iránci a Hizballáh počas mítingov požadujú smrť Izraela a ukončenie anexie palestínskych, libanonských či sýrskych území Izraelom. Irán a Hizballáh dokonca neuznávajú existenciu Izraela, na rozdiel od Hizballáhu však Iránci už viac krát naznačili, že ak Izrael a Palestínci dosiahnu dohodu, vzťahy k Izraelu sa môžu zmeniť.
Zaujímavý postoj zaujal aj Donald Trump, ktorý doslovne povedal “Jeden štát, dva štáty. polovica štátu… Mne je jedno ako sa dohodnete, prijmem vaše riešenie”. Izraelskí politici však vnímajú existujúce tlaky na Izrael a postoje americkej administratívy nesmierne citlivo, pretože ak by stratili americkú podporu, ich geopolitické pozície by sa nesmierne zhoršili.
Jurij Kondratiev
Video k článku si môžete poyrieť tu: