Milióny Ukrajincov pracujú v zahraničí. Prečo hľadajú zamestnanie mimo svojej vlasti?

Milióny Ukrajincov pracujú v zahraničí. Prečo hľadajú zamestnanie mimo svojej vlasti?

Kyjev, 20. júla 2016 (HSP/Foto: TASR/AP-Sergei Chuzavkov)

 

V reakcii na niektoré naše články sa čitatelia pýtali, koľko Ukrajincov pracuje v zahraničí, napríklad v Bielorusku. Rôzne zdroje poskytujú pomerne odlišné údaje, avšak pokúsili sme sa „nakresliť“ aspoň približný obraz podľa informácií kompetentných ukrajinských úradov a Wikipedie

 

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Všetci experti na Ukrajine prízvukujú, že presný počet Ukrajincov pracujúcich v zahraničí je ťažké zistiť: mnohí v oficiálnych dokumentoch neuvádzajú dôvod, prečo cestujú do zahraničia, iní cestujú a pracujú načierno, preto sa k reálnemu číslu možno iba priblížiť.

Predsedníčka predstavenstva Ukrajinského inštitútu sociologických prieskumov Oľga Balakirevová uvádza, že od začiatku r. 2012 v zahraničí pravidelne pracovalo cca 1,2 milióna Ukrajincov. Je to 6% práceschopného obyvateľstva v krajine. Vlani tento inštitút dvakrát robil anketový prieskum v tejto oblasti.

Reklama

„Kládli sme aj takú otázku: „Ak by ste mali na výber, zostali by ste žiť na Ukrajine alebo by ste vycestovali do iného štátu?“ Takmer 60 percent respondentov odpovedalo, že by zostali na Ukrajine, 15% nevedelo odpovedať a 25% uviedlo, že by radšej bývali v inej krajine. Takmer tretina opýtaných prezradila, že by ochotne vycestovala za prácou do zahraničia. Približne taký istý počet mladých ľudí by chcel študovať v zahraničí,“ uviedla Balakirevová.

„Hlavná príčina, ktorá ženie ľudí preč, je to veľký nedostatok pracovných príležitostí na Ukrajine, veľmi nízke mzdy a malá šanca získať si prácu v súlade s vzdelaním alebo s tým, akú prácu by ľudia chceli vykonávať. Bohužiaľ, polovica ľudí, ktorí cestujú za prácou do zahraničia, sú ochotní vykonávať tam hocijakú prácu, aby mohli uživiť seba a svoje rodiny. Na druhej strane druhá polovica odchádza do zahraničia práve preto, že dúfa, že si tam nájde prácu vo svojom odbore alebo prácu, ktorá by ich bavila,“ prízvukovala Oľga Balakirevová.

Ukrajinský expert Alexej Pozňak uvádza trochu iné čísla. Tvrdí, že v zahraničí pracuje 2,3 milióna Ukrajincov a ešte niekoľko miliónov sníva o tom, aby mohli za prácou vycestovať do zahraničia. Prízvukuje, že tento počet stále narastá. Hlavná príčina: mnohí Ukrajinci sú radšej ochotní stať sa pracovnými migrantmi, ako nezamestnanými v rodnej krajine.

„Druhý celoštátny prieskum ukázal, že do zahraničia v priebehu 3,5 rokov za prácou vycestovalo minimálne aspoň jedenkrát 1,2 milióna Ukrajincov. To boli ľudia, ktorých sa dalo opýtať tu, na Ukrajine. Samozrejme, nemohli sme túto otázku položiť ľuďom, ktorí v tom období boli v zahraničí. Určite by toto číslo bolo oveľa väčšie. Veď mnohí, ktorí odišli za prácou do zahraničia, na Ukrajinu sa ani nevrátili… Teda celkový počet pracovných migrantov je cca 2 milióny ľudí. V súčasnosti stále viac ľudí cestuje do zahraničia za prácou. Preto ten počet narástol na 2,2 – 2,3 milióny ľudí,“ domnieva sa Alexej Pozňak.

Podľa iných prieskumov do zahraničia odcestovala až tretina práceschopného obyvateľstva Ukrajiny. Niektoré ukrajinské zdroje uvádzajú, že v zahraničí pracuje až 8 miliónov Ukrajincov, ktorí každoročne posielajú domov 18,8 miliardy hrivien. Podľa Štátneho štatistického úradu Ukrajiny, pred Majdanom a problémami, ktoré nasledovali, v r. 2012 na Ukrajine registrovali 22,5 miliónov práceschopných ľudí, z ktorých však oficiálne zamestnanie malo iba 12,5 milióna ľudí.

Reklama

Podľa údajov Svetovej banky a Medzinárodnej organizácie pre migráciu v zahraničí pracuje 6,5 – 8 miliónov Ukrajincov. Teda ozaj v zahraničí pracuje asi každý tretí práceschopný Ukrajinec. Podľa údajov Európskej komisie pre otázky migrácie a utečencov Ukrajinci tvoria najpočetnejšiu skupinu pracovných migrantov, ktorí pracujú na území Európskej únii.

„Reálna výška investícií ukrajinských pracovných migrantov a nových migrantov do domácej ekonomiky každoročne dosahuje 16,5 – 19 miliárd dolárov a značne prevyšuje priame zahraničné investície, ktoré napríklad v r. 2012 tvorili iba 6,5 miliardy dolárov,“ uvádza predseda Nacionálneho fóra odborov Ukrajiny Miroslav Jakibčuk.

Podľa údajov ukrajinských odborov najviac Ukrajincov pracuje v Rusku – 42%, nasleduje Poľsko 14%, Taliansko 13% a Česko  12%. Najviac za prácou odchádzajú obyvatelia Západnej Ukrajiny – 71,6%, muži tvoria 65% pracovných migrantov. Tretina Ukrajincov pracujúcich v zahraničí má vysokoškolské vzdelanie. Najviac Ukrajincov pracuje na stavbách  – 45%, v domácnostiach 18%, v pôdohospodárstve 11%.

Vyše 80% Ukrajincov odchádza do zahraničia kvôli nízkym mzdám v rodnej krajine, asi 36% migrantov odchádza, pretože nenašli uplatnenie doma, politická nestabilita vyháňa preč  29% Ukrajincov a nízka úroveň sociálnych balíkov – 25%. Priemerný zárobok Ukrajincov v zahraničí sa pohybuje v prepočte od 432 dolárov (v Bielorusku) do 1798 dolárov (v Nemecku).
„Vedenie krajiny sa nezaujímala o migrantov, ale potrebuje financie a preto zaviedla daň na ich príjmy, aby si prilepšila štátny rozpočet. Každý Ukrajinec posiela domov sumu v priemere 200 dolárov USA, ale kvôli „trojitému“ zdaneniu jeho rodina stráca 49,2% – fakticky polovicu tejto sumy! Naša krajina potrebuje reálne reformy a nie fiktívne „zlepšenie“,” prízvukuje Miroslav Jakibčuk.

Na Ukrajine v súvislosti s pracovnými migrantmi dokonca vznikol nový názov – „zarobitčania“ – teda ľudia, ktorí cestujú do zahraničia za zárobkom. Wikipedia uvádza, že Ukrajinci už desaťročia pracujú vonku. Napríklad, tí, ktorí pracovali v Európskej únii, ešte v priebehu r. 2007 poslali domov 27 miliárd eur, čo tvorilo vtedy 8 % domáceho HDP. Po Majdane a kvôli amatérskej hospodárskej a sociálnej politike súčasného vedenia krajiny situácia sa ešte zhoršila a stále viac Ukrajincov hľadá šťastie v zahraničí.

Reklama

Eugen Rusnák

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali