V diskusii o výstupe Británie z EÚ bývalý londýnsky starosta Boris Johnson porovnával vplyv Európskej únie s Hitlerovým kontinentálnymi požiadavkami.
Posledné dve tisícročia európskej histórie boli poznamenané opakovanými pokusmi o zjednotenie kontinentu po vzore Rímskej ríše pod jednou vládou, povedal Johnson novinám The Sunday Telegraph. “Napoleon, Hitler, rôzni ľudia to vyskúšali a vždy to skončilo tragicky.” Varoval, že hoci byrokrati v Bruseli používajú “iné metódy” než nacistický diktátor, predsalen majú ten istý cieľ – zjednotiť Európu pod jednú autoritu.
Johnson podporuje Brexit, teda výstup Veľkej Británie z EÚ. Podporuje kampaň “Vote Leave” (voľte výstup) a je jedným z najvýznamnejších súperov premiéra Davida Camerona v debate o odstúpení ostrovov z EÚ. Cameron je výrazným podporovateľom EÚ. Jeden a pol mesiaca pred britským referendom o členstve Spojeného kráľovstva v Európskej únii sú podľa ankiet tesné výsledky na oboch stranách táborov.
Len pred niekoľkými dňami nazval Johnson Brexit ako “veľký projekt európskeho liberalizmu”, zatiaľ čo EÚ je podľa neho obstarožný, 50-rokov starý projekt, ktorý je dávno po dátume minimálnej trvanlivosti.
V rozhovore s novinami The Sunday Telegraph Johnson spochybnil myšlienku zjednotenej Európy. “Zásadná lojalita k myšlienke Európy je večný problém v Európskej únii. Zatiaľ nie je orgán, ktorý každý rešpektuje a chápe. To je dôvod, prečo to nemôže fungovať,” povedal Johnson.