Na dnešnom podujatí v hlavnom meste majú okrem iného vystúpiť otec zavraždeného Jozef Kuciak, hudobník Jozef Lupták, herci SND a divadla Astorka, Richard Stanke, Ľudová hudba Muzička alebo herec Martin Huba.
Dnes 21. februára uplynul rok od vraždy novinára redakcie Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar potvrdil, že Kuciakova vražda pravdepodobne súvisí s jeho novinárskou prácou.
Momentálne sú v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej štyria obvinení, konkrétne Tomáš Sz. a Miroslav M. ako vykonávatelia, Zoltán A. ako sprostredkovateľ a Alena Zs. ako objednávateľka.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár na tlačovej besede začiatkom februára uviedol, že orgány činné v trestnom konaní chceli v tomto prípade podať prvé obžaloby do konca februára 2019, pravdepodobne to však nestihnú.
Na pódiu doteraz vystúpili s prejavmi organizátori zhromaždenia Juraj Šeliga a Karolína Farská, otec Jána Kuciaka Jozef, kňaz Milan Bubák, herci Richard Stanke a Zuzana Porubjaková a zástupcovia nespokojných farmárov.
Na podujatie v Bratislave prišlo podľa odhadov niektorých medií 20 tisíc ľudí.
Otec zavraždeného pripomenul kauzy posledného obdobia
Za uplynulý rok sa podľa otca zavraždeného Jána Kuciaka Jozefa toho udialo veľa.
“V ekonomike sme sa dozvedeli, že sme dosiahli vrchol, ani nevieme ako,” povedal na bratislavskom zhromaždení Za slušné Slovensko.
“V gramatike existuje okrem holej vety aj takzvaná tretia veta a doktorandi sa nemusia namáhať s rigoróznou prácou, stačí len poodpisovať,” povedal.
Najsmutnejšie je však podľa Jozefa Kuciaka to, že jeho syna pred vraždou sledovali bývalí príslušníci SIS a lustrovaný bol v policajných databázach.
“Keď vyšla najavo komunikácia pána “Maznáka” s istou nemenovanou osobou, zapojili do toho ešte aj vojenské spravodajstvo,” dodal. Zároveň sa tisíckam zúčastnených poďakoval, že prišli.
Na pódiu vystúpil aj herec Stanke
Na pódium v Bratislave prišiel herec Richard Stanke, ktorý sa pravidelne zúčastňuje protestov iniciatív Za slušné Slovensko.
“Za ten rok od vraždy vyplávali na povrch neuveriteľné veci, ktoré ukázali, v akej chorej krajine žijeme. To, na čo sa Ján snažil upozorniť, sa ukázalo až po jeho smrti.”
Stanke tiež kritizoval koaličné strany. Dôvodom je aktuálne voľba kandidátov na ústavných sudcov. „Odstúpte, choďte už do čerta a nechajte nás slobodne žiť,” odkázal herec Dankovi, Bugárovi a Ficovi.
Obvinený Marián Kočner v Leopoldove musí byť začiatok a nie koniec kauzy vraždy Jána Kuciaka. Povedal Stanke. “Vynárali sa tu rôzne postavy a postavičky ako Gajdoš, Krajmer, Trnka, Bödör,” povedal Stanke a pripomenul, že stále nie sú známi objednávatelia vraždy Kuciaka, protestujúci však nepoľavia, kým ich neodhalia a nestihne ich trest. “Keď sa vyšetrovaniu darí, nie je to vďaka politikom, ale napriek nim,” uviedol.
Na zhromaždení vystúpil aj jeden z poľnohospodárov, ktorí prišli demonštrovať do hlavného mesta z východu Slovenska. Zopakoval, že vláda a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná kryjú podvody a korupciu a tiež oligarchov, ktorí sa toho dopúšťajú. Malých a stredných farmárov podľa neho táto situácia ničí a nedokážu s ňou bojovať.
Organizátori Karolína Farská a Juraj Šeliga vyzvali na odchod z funkcií predsedu parlamentu Andreja Danka, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika aj predsedu Smeru-SD Roberta Fica a kritizovali predsedu koaličného Mosta-Híd Bélu Bugára. Zhromaždení popri tom skandovali “Dosť bolo Fica”, “Hanba” alebo “Do basy”.
Banskobystričania si pripomenuli Jána a Martinu
Na pamiatku Jána Kuciaka a jeho priateľky sa dnes o 17. hodine na Námestí SNP v Banskej Bystrici zhromaždilo približne tritisíc ľudí. Podujatie pod názvom Nezabudneme, pokračujeme. Rok od vraždy Jána a Martiny sa uskutočnilo v deň výročia chladnokrvnej vraždy.
Pred pódiom predstavili organizátori neviditeľný nápis „All for Jan and Martina“ autorky Gabriely Birošovej. Nápis vytvorený špeciálnym náterom sa zjavuje len za daždivého počasia, preto ho počas prezentácie museli poliať vodou. Námestie pod Urpínom ozvláštnili aj ďalšie vizuálne diela monitorujúce kultúrno-politické dianie, ktoré sú súčasťou mikrofestivalu Percepcia. Usporiadatelia rozdávali účastníkom papierové ruže vytvorené symbolicky z novinového papiera.
Na pódiu sa vystriedali niekoľkí rečníci, ktorí okrem spomienky zrekapitulovali, čo sa za rok udialo, pripomenuli aktuálne problémy a stav vyšetrovania vraždy. Na úvod prečítali list od matky zavraždenej Martiny. Autorskú báseň Jána Kuciaka s názvom „Nezomriem“ predniesla Ivana Kováčová z bábkového divadla.
„Odvtedy sa zmenila iba fasáda na našom štátnom dome, ale všetko za ňou ostalo nezmenené a všetko pokračuje,“ uviedla k tomu, čo sa za rok zmenilo bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová.
Banskobystričanom sa prihovoril aj novinár Andrej Bán, ktorý v reakcii na Kuciakovu vraždu išiel na východné Slovensko odhaľovať podnikanie Talianov Vadalovcov a Rodovcov v agrobiznise. Hudobne program doplnila kapela Džipsís & Gádžos a Kapela Zuzany Mikulcovej. Na výročie vraždy sa občania stretli na námestiach vo viac ako 30 mestách na Slovensku, ale aj vo viac ako 20 mestách v zahraničí.
Pre Banskobystričanov pripravila Záhrada – CNK mikrofestival Percepcia, ktorý je venovaný Jánovi a Martine. Usporiadatelia už dopoludnia vystavili diela vizuálnych umelcov i dokumentaristov, ktoré vychádzajú z kultúrno-politického diania v našej krajine. Maľbu, svetelné objekty, inštalácie, projekcie, interaktívne diela i objekty samotné sa nachádzali na dvoch stanovištiach Záhrady a časť preniesli usporiadatelia aj na Námestie SNP.
Podľa Hubu má veľa ľudí v súčasnosti pocit, že si z nich niekto robí dobrý deň
Je nás viac, ktorí sme nadobudli pocit, že si z nás niekto robí dobrý deň, strieľa si z nás a má nás za hlupákov. Na dnešnom bratislavskom zhromaždení Za slušné Slovensko to vyhlásil herec a pedagóg Martin Huba. Pripomenul pritom kauzy ako plagiát rigoróznej práce, dotácie v poľnohospodárstve, dotácie v školstve alebo voľbu ústavných sudcov a tiež argumenty, ktoré vládni politici využívali na ich obhajobu.
Podľa Hubu je tiež falošný argument koaličných politikov, že keďže boli zvolení, majú právo byť vo funkciách. “Pravda by to bola, keby vládli tak, ako sľúbili, ale to sa nedeje,” zdôraznil. Zhromaždených tiež vyzval, aby rozmýšľali predtým, ako do urny vhodia volebný lístok.
Na zhromaždení vystúpila tiež zamestnankyňa európskych inštitúcií Karolína Koščová-Stach. Zdôraznila, že dvojnásobná vražda bola pre ňou vytriezvením a poučením.
“Klamstvo, zlodejina a zloba sa prehliadať nemajú a nesmú,” povedala. Doplnila, že ďalšia vec, čo sa naučila bolo, že slušnosť je výzva. “Slušnosť spočíva v tom, že pravda je len jedna,” skonštatovala s tým, že je normálne nekradnúť, ctiť si pravdu a odmietať nenávisť.
Odhady dnešnej účasti na podujatí v Bratislave sa podľa organizátorov pohybujú okolo 30 000 ľudí.
To slušné Slovensko tu raz bude, zaznelo na zhromaždení v Trnave
Vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si na Trojičnom námestí v Trnave pripomenulo asi 500 ľudí. K zúčastneným sa okrem iných prihovorila aj tvár udalostí novembra 1989 v Trnave, vtedajší herec Vladimír Oktavec. Upozornil na to, že dochádza k devalvácii hodnôt novembra.
„Aj dnes sú ľudia, ktorí si vo svojej spupnosti a samoľúbosti myslia, že si môžu dovoliť všetko, že si dokonca môžu dovoliť dať zabiť človeka. Je našou povinnosťou sa proti tomu postaviť a z piety k obetiam Jána a Martiny sa k tomu rázne a jasne vyjadriť: Tak toto teda nie!“ povedal Oktavec. „To slušné Slovensko tu raz bude,“ dodal na záver svojho príhovoru.
Predsedníčka Študentskej rady Trnavskej univerzity Ivana Trokšiarová vyhlásila, že nechce žiť v krajine, kde mocenské záujmy jednej osoby ohrozujú ochranu ústavných práv ostatných a kde sa spoločnosť tvári, že je v poriadku, keď predseda vlády rok a pol susedí s človekom z mafiánskych zoznamov.
Na zhromaždení v Trnave čítali aj listy rodiny Jána Kuciaka a Zlatice Kušnírovej, matky zavraždenej Martiny, stanoviská novinárov, učiteľov, vedcov aj farmárov.
„Treba očistiť tento mafiánsky štát, aby zajtra neprišiel o život ďalší novinár, ktorý odhaľuje tú špinu okolo. Tí zlí a mocní tohto štátu chcú dosiahnuť len to, aby sme zostali pasívni a boli ticho. Prosím vás, to nesmieme dopustiť,“ napísala v liste Zlatica Kušnírová.
Ľudia v centre Trnavy zapaľovali pri súsoší Najsvätejšej Trojice pri fotografii Jána a Martiny sviečky. Zhromaždenie ukončila spoločne spievaná slovenská hymna. Ján Kuciak a Martina Kušnírová prišli život rukou vraha 21. februára 2018 vo Veľkej Mači v okrese Galanta, len asi 20 kilometrov od Trnavy. Verejnosť sa o tomto násilnom čine dozvedela až o niekoľko dní neskôr s tým, že motívom bola pravdepodobne práca novinára Kuciaka.
Zlatica Kušnírová vyzvala na podporu vyšetrenia vraždy a prešetrenia káuz, o ktorých písal Kuciak
Na podporu v nedobrovoľnom boji o nezávislé vyšetrenie vraždy Jána a Martiny a prešetrenie káuz, o ktorých písal, vyzvala účastníkov dnešného spomienkového zhromaždenia na zavraždených Jána a Martinu v Prešove mama zavraždenej snúbenice novinára Zlatica Kušnírová. Ako uviedla vo svojom príhovore, ide o lepšiu budúcnosť všetkých.
Kušnírová ľudí vyzvala aj k tomu, aby neboli pasívni a neostávali ticho. „Treba zodpovedne voliť a očistiť tento mafiánsky štát, aby zajtra ďalší novinár, ktorý odhaľuje tú špinu okolo, neprišiel o život,“ povedala Kušnírová, ktorá sa vrátila aj k udalostiam spred roka a spomienkam na posledný telefonát s dcérou, ale aj okolnosti, keď sa o tragédii dozvedela.
„Keď hovorili, že na mieste sú policajti a hovoria, že sa stal trestný čin, myslela som si, že bol únik plynu v dome. No ani v najhoršom sne som nemyslela, že by ich mohol niekto zavraždiť,“ uviedla mama Martiny. Tú, ako aj Jána Kuciaka, učili podľa Kušnírovej rodičia celý život hodnotám a snažili sa z nich vychovať slušných a poctivých ľudí.
„Nemôžem pochopiť prečo sa to stálo práve im, veď oni nikdy nič zlé neurobili. Je to ako zlý sen. Zobrali nám naše drahé deti. My už nežijeme, iba prežívame a bojujeme z posledných síl, aby potrestaní boli všetci tí, ktorí to urobili a ktorí to dovolili, aby sa to už viac na Slovensku nestalo,“ uviedla Zlatica Kušnírová.
Zlatica Kušnírová sa po vystúpení v Prešove presunula na ďalšie zhromaždenie Za slušné Slovensko do Košíc, kde je večer v priestoroch Kulturfabrik Tabačka naplánovaný aj 24-hodinový verejný maratón čítania novinárskych textov zavraždeného Jána Kuciaka.
Podujatie symbolicky o 20:20, teda v čase určenom ako čas vraždy Jána a Martiny, otvorí prezident Andrej Kiska. Zhromaždenia k prvému výročiu vraždy novinára a jeho snúbenice sa vo štvrtok konali aj v ďalších ôsmich mestách na východe Slovenska.
Ako dodal jeden z organizátorov prešovského podujatia novinár Michal Frank, odkaz akcie je jasný – Nezabudneme a pokračujeme!
„Pokračujeme v odkaze práce Jána Kuciaka, ktorý písal o veciach, ktoré poukazujú na určité prepojenia slovenských vládnych špičiek s mafiou. Možno preto bol aj zavraždený. Ľudia nie sú apatickí a chcú žiť v krajine slušnej a nie napojenej na mafiu,“ uviedol Frank.
Na podujatí vystúpili aj ďalší rečníci aj hudobníci Viki Olejárová, Edo Klena a Katarína Koščová. Odhadom zhruba dve- až tri tisícky ľudí si zavraždenú dvojicu pripomenuli minútou ticha aj zapálením sviečok.