Západ potrebuje Zelenského na južnom fronte

Západ potrebuje Zelenského na južnom fronte

Bratislava 24. mája 2023 (HSP/Ria/Foto:TASR/AP-Louise Delmotte)

 

V Hirošime sa na okraji zasadnutia G7 odohral zvláštny príbeh, ktorý podrobne analyzuje pre ruské noviny RIA Novosti Petr Akopov

Volodymyr Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Medzi hosťami bol aj brazílsky prezident Lula da Silva a Emmanuel Macron ho požiadal, aby sa stretol s Vladimírom Zelenským, ktorý priletel do Japonska. Lula vyzýva na mier na Ukrajine, odmieta jej dodávať zbrane a dokonca sa pokúšal sprostredkovať rokovania medzi Moskvou a Kyjevom (jeho blízky spolupracovník navštívil obe hlavné mestá), ale so stretnutím súhlasil. Zelenskyj sa však naň neprišiel.

Reklama

Stretnutie, propagandisticky dôležité pre Kyjev (a Západ), bolo narušené zlyhaním osoby, ktorá oň požiadala. Nie je jasné, čo sa stalo, ale takto sa vyjadril samotný Zelenskyj na otázku, či je sklamaný, že sa stretnutie neuskutočnilo: “Myslím, že sklamaný by mal byť on (Lula). To znamená, že ešte aj naložil lídrovi najdôležitejšej latinskoamerickej krajiny.

Zelenského svetové turné s návštevou najprv Európy, potom samitu Ligy arabských štátov v Džidde a neskôr stretnutia G7 v Hirošime malo ukázať globálnu podporu Ukrajine. Domáce PR tu však hrá čisto pomocnú úlohu. Hlavným cieľom organizátorov cesty (USA, Veľká Británia a Francúzsko) bolo postaviť zvyšok sveta pred voľbu: rozhodnite sa konečne, s kým ste – so Západom alebo s Ruskom? Zelenskyj v tomto prípade vystupuje ako skutočný emisár Západu – je privedený na správne miesto, aby hlavy štátov nezápadného sveta, ktoré sa s ním stretnú, mali pocit, že sú na jednej lodi so západnými lídrami. Západ je za Zelenského – ste proti nemu? Takže: choďte, potraste mu ruku, odfoťte sa s ním – a budete na správnej strane dejín.

Reklama

Ale geopolitika takto nefunguje, t. j. Západ má síce fotky, ale reálny výsledok z toho nebude. Pretože ani arabskí lídri, ani indický premiér Modi (ktorý bol hosťom G7 a stretol sa so Zelenským), ani Lula si nerobia ilúzie o ukrajinskom prezidentovi. Možno s Ukrajinou úprimne sympatizujú – ako povedal Modi: “Veľmi dobre chápem vašu bolesť a bolesť ukrajinských občanov” -, ale zároveň jasne vidia skutočnú situáciu. Pre Západ sa Zelenskyj a Ukrajina stali nástrojom na boj proti Rusku – na jeho oslabenie, izoláciu a v ideálnom prípade rozdrvenie. A to vôbec nie je to, čo nezápadný svet potrebuje.

Globálny Juh nevidí v konflikte medzi Západom a Ruskom nič neobvyklé, pretože chápe, že je tu jednak snaha Ruska obnoviť svoje prirodzené historické hranice, jednak stará snaha Západu posunúť svoju hranicu s ruským svetom na východ. Globálne ekonomické problémy, ktoré konflikt v Európe prehlbuje, globálny Juh určite netešia, ale zároveň mu vadí, že Západ sa snaží svoje problémy vydávať za univerzálne. Ázia, Afrika a Latinská Amerika to hovoria otvorene: áno, v zásade sme proti vojne, ale prečo Západ nevyhlasuje vojny, ktoré sa priamo nedotýkajú jeho záujmov, za ohrozenie globálnej bezpečnosti?

Západ sa navyše správa, akoby bol presvedčený, že sa mu podarí presvedčiť nezápadný svet, aby nielen izoloval Rusko, ale sa aj rozišiel s Čínou. A to je číre šialenstvo – pretože aj minulý rok ukázal, že všetky sankcie, ktoré Západ prijal voči Rusku, zasiahli globálny systém vybudovaný Západom a podkopali jeho už aj tak klesajúcu dôveryhodnosť v nezápadnom svete.

Dokonca aj na samotnom Západe objektívni pozorovatelia priznávajú, že sa ukázalo, že atlantisti pri “trestaní Ruska” nedokázali okolo seba skonsolidovať nezápadný svet, t. j. prehrali súťaž o globálny Juh. Západ neprehral s Ruskom, ale s objektívnym priebehom svetových dejín – s tými geopolitickými procesmi, ktoré už dlhé roky naberajú na sile. Navyše Anglosasi nielenže neupustili od svojich pokusov izolovať a poraziť Rusko, ale dokonca posilnili protičínsku zložku svojej rétoriky; stačí sa pozrieť na to, čo zaznelo na stretnutí G7.

Aktívne presadzovanie protičínskej agendy sa však dá nejako vysvetliť v Európe (USA bojujú o Európu proti Číne, t. j. snažia sa obmedziť väzby Číny so Starým svetom) a v Indii (kde sa Amerika snaží hrať na objektívne rozpory medzi Dillí a Pekingom a na prehnanú činofóbiu niektorých indických elít), zatiaľ čo vo zvyšku sveta návrh “držať sa od Číňanov ďalej” vyvoláva otvorené odsúdenie. Globálny Juh sa ani nechystá prerušiť vzťahy s Ruskom a už sa na nich nalieha, aby sa dištancovali od Číny! To znamená, že samotní Anglosasi tlačia na Áziu, Afriku a Latinskú Ameriku, aby začali vytvárať regionálne a medziregionálne mechanizmy poistenia sa proti západným sankciám – najmä aby sa odklonili od platieb v dolároch.

Reklama

Inými slovami, Západ jednak zbližuje Rusko a Čínu (nielen svojimi činmi, ale aj v očiach svetového spoločenstva rečami o tom, ako Moskva a Peking ohrozujú svetový poriadok), jednak stimuluje protizápadné procesy vo svete. Úžasná krátkozrakosť? Nie, to len atlantickí stratégovia sa už nemôžu zastaviť. A pokračujú smerom, ktorý je pre nich úplne nevýhodný.

 

PREČÍTAJTE SI EŠTE

Hluchý Zelenskyj u pápeža

Mysleli to vážne?! Maďarsko požaduje od Ukrajiny a Bruselu vysvetlenie

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:15

Ceny ropy v pondelok ráno klesli. Správa o mierových rokovaniach medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas zmiernila obavy z rozšírenia konfliktu na Blízkom východe a údaje o inflácii v USA ešte viac zhoršili vyhliadky na skoré zníženie úrokových sadzieb.

07:54

Dvojdňová medzinárodná konferencia o autonómnych zbraňových systémoch sa v pondelok začne vo Viedni. Rakúske ministerstvo zahraničných vecí ju zorganizovalo po tom, ako rokovania odborníkov pod záštitou OSN v Ženeve neviedli za posledných desať rokov k rozhovorom na diplomatickej úrovni.

07:45

Tadžikistan odporúča svojim občanom, aby sa zdržali cestovania do Ruska. Uvádza sa to vo vyhlásení tadžického ministerstva zahraničných vecí.

07:35

Biely dom v nedeľu zdôraznil, že propalestínske protesty, ktoré sa v posledných týždňoch konajú na amerických univerzitách, musia zostať pokojné. Polícia počas víkendu zadržala v štyroch z nich okolo 275 ľudí.

07:17

Ukrajina a Spojené štáty chcú spolupracovať ešte užšie na základe bilaterálnej bezpečnostnej dohody. Obe krajiny už pracujú na konkrétnom texte, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

07:05

Palestínske militantné hnutie Hamas v nedeľu uviedlo, že nevidí žiadny vážny problém v najnovšom návrhu Izraela na dohodu o prímerí a prepustení rukojemníkov v Pásme Gazy. Informovala o tom agentúra AFP.

06:55

Írsky premiér Simon Harris v nedeľu varoval, že jeho krajina podnikne kroky na zastavenie prílevu žiadateľov o azyl z britského Severného Írska. Dublin podľa neho nedovolí, aby iné krajiny využívali Írsko na riešenie vlastných imigračných problémov.

Simon Harris
Na archívnej snímke írsky premiér Simon Harris
06:45

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken navštívi tento týždeň Izrael a Jordánsko. Oznámil to jeho rezort po tom, ako lídri USA a Izraela hovorili o snahách dosiahnuť prepustenie rukojemníkov.

Antony Blinken v Saudskej Arábii
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
06:35

Najmenej štyria ľudia zahynuli pri tornádach, ktoré sa cez víkend prehnali americkým štátom Oklahoma. Oznámili to v nedeľu tamojšie úrady, ktoré hlásili zničené budovy, výpadky elektriny a desiatky zranených.

06:30

Francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné zastáva názor, že silnejšia európska spolupráca v oblasti obrany by popri aliancii NATO fungovala ako “druhá životná poistka”. Séjourné to uviedol v rozhovore pre nemecký denník Die Welt.

Včera 20:02

Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike Milan Dörner s Ákosom Gacsalom boli najrýchlejší v K2 na 1000 m na prvých kvalifikačných pretekoch na bratislavskom Zemníku. V C2 zvíťazili Peter Kizek s Eduardom Strýčkom, v K2 žien Hana Gavorová s Hanou Zemánkovou.

Včera 20:01

Tisíce ľudí sa v nedeľu zišli v gruzínskej metropole Tbilisi a žiadali vládu, aby stiahla kontroverzný zákon o “zahraničnom vplyve”. Brusel už medzičasom varoval, že tento zákon by mohol zmariť ambície Gruzínska stať sa členom EÚ.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali