Práce na obnove cintorína sa chystajú pracovníci z VPS vykonávať prevažne ručne. “Vzhľadom na pietne miesto budeme práce vykonávať veľmi citlivo za minimálneho použitia mechanizmov. Obnovou prejdú polia v smere zhora nadol, teda od hlavného pylónu k parkovisku. Postupovať budeme po jednotlivých blokoch, presný postup však budeme vedieť určiť až po tom, ako reálne začneme s prácami. Na viacerých miestach už totiž cintorín prešiel rôznymi úpravami, niektoré z hrobov už boli rekonštruované a nie je nám zrejmé, či sú všetky podbetónované,” priblížil postup prác Martin Kögel z VPS.
Náhrobné kamene zo šedého grafitu budú robotníci voziť ku kamenárovi, ktorý ich očistí a upraví špeciálnou technológiou. “Starý typ písma obnoví farbou, zakonzervuje a na kamene aplikuje aj antigrafitovú úpravu, aby ich vandali neničili sprejovaním. Veľa práce s presným zameriavaním bude mať aj geodet pre presné umiestnenie náhrobných kameňov na pôvodné miesta a do pravidelného radu,” uviedol Matej Petran z oddelenia výstavby mestského úradu. Každé pole pritom pracovníci nafotia a zaznamenajú, aby nedošlo k zámene náhrobných kameňov.
Súčasťou obnovy pietneho miesta bude aj rekonštrukcia prístupovej komunikácie. V úseku od Družstevnej ulice po železničnú trať dostane cesta nový povrch, mesto tu opraví odvodnenie a priestorovo ju oddelí od existujúcich parkovacích miest, ktoré sú umiestnené popri ceste. K týmto prácam pristúpia pravdepodobne až začiatkom jesene, aby novú cestu zbytočne nezaťažovali stavebnou technikou.
Vojenský cintorín s pamätníkom na Háji Nicovô je najväčším vojenským pohrebiskom československých vojakov v Slovenskej republike. Po oboch stranách schodiska k pamätníku je v desiatich radoch 1 415 hrobov. Areál pamätníka a vojenského cintorína stavali jedenásť rokov a verejnosti ho odovzdali 9. mája 1961. O dva roky neskôr celý areál vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.