Ako informuje Radio Free Asia, mená ako Islam, Korán, Saddám, Mekka, Medina, Džihád, Imám či Hadždž, ako aj moslimské symboly odkazujúce na hviezdu a polmesiac, sú tiež neprijateľné. Deťom s týmito menami bude odopieraný prístup k sociálnym službám, k zdravotnej starostlivosti a k vzdelávaniu.
Ľudskoprávne skupiny ihneď odsúdili takéto zákazy mien. “Je to len jedna z vecí čo v novom nariadení obmedzila náboženskú slobodu v mene boja proti ´náboženskému extrémizmu´,” uviedla vo vyhlásení Sophie Richardsonová, riaditeľka čínskej Human Rights Watch (nezisková organizácia financovaná vládou USA). “Tieto politiky sú očividným porušovaním domácej a medzinárodnej ochrany práv na slobodu viery a prejavu. Ak vláda chce vážne priniesť stabilitu a harmóniu regiónu, ako tvrdí, mala by sa zredukovať a nie zdvojnásobiť represívna politika.”
Na prísne obmedzenie náboženstva a slobody prejavu sa sťažujú aj samotné moslimské ujgurské skupiny. Pripisuje sa im vina za násilné incidenty v posledných rokoch, no podľa nich ide len o izolované incidenty, ktoré nemožno pripisovať nejakej širšej koordinovanej kampani.
Mladí muži majú zakázané nosiť typické dlhé brady a pracovníci na železničných staniciach a letiskách môžu odoprieť vstup ženám, ktoré nosia tvárové závoje. Sú nariadené tresty za odmietanie sledovania programu štátnej televízie či rozhlasu. Viacero miest v regióne Sin-ťiang malo aj predtým podobné pravidlá, ale nový zákon platí už pre celý región.
Postihovaní sú aj úradníci, ktorí nemajú “rozhodný politický postoj” voči Ujgurom.