Ja už do kostola nechodím, …

Bratislava 19. januára 2020 (HSP/Christianitas/Foto:Pixabay)

 

…lebo pomodliť sa môžem aj doma

Ilustračné foto

Môžeš. Ale nikde nebudeš v prítomnosti Boha tak ako v katolíckom chráme. Pretože v ňom prebýva skutočný Kristus, nie jeho pripomienka ani symbol. A je skutočne prítomný vo forme chleba a vína. Zem, po ktorej kráčame, nie je Bohom ako hlásajú panteisti, aj keď bola Bohom stvorená. Boh nie je strom, skala, izba… Skutočné Telo Božie nájdeš len v tom kostole. Na jednotlivé kostoly zosiela Boh prostredníctvom Cirkvi zvláštne milosti, ktoré nadobudneme iba v tom danom kostole. Také milosti nemôžeme získať pri modlitbe vo svojej izbe.

 

…lebo dôležitejšie je budovať spoločenstvo s blízkymi, radovať sa

A navariť nedeľný obed… spraviť nedeľný nákup… ísť s deťmi do prírody… Život nie je iba radosť. Kristova cesta na Kalváriu nebola radostná, klince a tŕňová koruna mu nerobili radosť. V našom živote tiež prídu mnohé krízové situácie, ktoré nebudeme vedieť vlastnými silami riešiť. Vtedy nedeľný obed, výlety nebudú prioritou, budeme musieť znášať ťažkosti života. Čo môže byť lepšou posilou v takýchto situáciách, ako prijatie Krista na svätej omši?

Vyrovnanosť, ovládanie emócií, neprepadanie depresiám, schopnosť pomáhať. To bude tvoja rodina, priatelia potrebovať v ťažkých chvíľach. Avšak tieto cnosti a schopnosti sa nenadobudnú zo dňa na deň. Najlepšou prípravou pre ťažké životné situácie je opakované rozjímanie Kristovho umučenia počas svätej omše. Trpieť so cťou a v tichosti dokázali najlepšie svätci, ktorí s radosťou rozjímali o Kalvárii. Títo ľudia boli tiež najviac schopní v pokoji a efektívne pomáhať núdznym.

 

…lebo suseda je odporná, aj keď chodí každý deň

Každý je občas odporný a sebecký, o to viac potrebuje Božiu pomoc. Boh nás nebude pri Poslednom súde porovnávať so susedou Slovákovou, bude nás súdiť podľa nášho svedomia. Okrem iného, nevieme aká by susedka Slováková bola, keby do toho kostola nechodila. Pravdepodobne ešte neznesiteľnejšia…

 

…lebo kňazi sú paródiou na Krista a nie jeho nasledovateľmi

My veriaci sme tiež často paródiou na Krista svojimi skutkami, nedostatkom pokory a vzdelávania sa v tom, čo Kristus naozaj učil. Nevieme vymenovať ani desatoro, ale kňaza, ktorý nás to má učiť nechceme, lebo nie je dokonalý. Tiež by sa nám nepáčilo, keby nás druhí ľudia obchádzali a odmietali s nami kontakt, pretože sme kedysi urobili niečo nesprávne. Inej cesty niet – pokiaľ po Zemi nezačnú chodiť anjeli (nezačnú), tak kňazské povolanie budú vykonávať ľudia – lepší či horší. A, samozrejme, často skôr nechceme prestať hrešiť, a ten dobrý kňaz, ktorý nám chce zachrániť dušu nám „ubližuje“, pretože nám nedá rozhrešenie, pokiaľ neoľutujeme…

 

…lebo v kostoloch hľadám ticho a vyrušuje ma hlučnosť

Pravda. Z našich kostolov skutočne vymizlo v posledných desaťročiach ticho, tak potrebné pre rozjímanie. Mnoho ľudí sa zastaví v kostole iba keď je prázdny, mimo omše. Ale Kristus žiadal, aby sme boli účastní na sprítomnení jeho obety na Kalvárii a prijímali ho vo svätom prijímaní. Platne vyslúžená omša prináša Krista aj v hluku, ktorý je často nežiaduci. V ešte nie celkom dávnej minulosti bolo zvykom, že pri prijímaní Eucharistie sa nespievalo. Pri premieňaní však ticho zostáva naďalej. Je na našich kňazoch, aby sa snažili minimalizovať nežiaduci ruch počas svätých omší. Ak sa budú snažiť prilákať ľudí hlukom, svetskou hudbou a zábavkami, úspech nebude mať dlhé trvanie. Ľudia začnú opúšťať Cirkev, lebo v nej nenájdu posvätno, podobne ako sa to stalo na západe.

 

…lebo sa v kostole nudím a vadí mi ticho

Ak sa nudíš a chceš mať neustále hlasné impulzy, je to z dôvodu, že nevieš alebo nerozumieš čo svätá omša znamená. Pri omši sa Kristus za nás obetuje Bohu, aby nám odpustil naše previnenia. Je to tá istá obeta, akú za nás Kristus priniesol pri jeho ukrižovaní, avšak koná sa nekrvavým spôsobom. Na svätej omši sa jednoducho povedané uskutočňuje to, že sa prostredníctvom Pána Ježiša uzmierujeme s Bohom.

Preto treba počas omše v tichosti rozjímať nad jeho utrpením a zamýšľať sa, či sme ho svojím správaním neurazili, pretože naše previnenia On berie na seba. Pre lepšie pochopenie, predstav si že spáchaš zločin, za ktorý si zasluhuješ prísny trest, ktorého sa veľmi bojíš. Objaví sa však niekto, kto je ochotný trest za tvoj zločin podstúpiť a odtrpieť namiesto teba. Tak aj Kristus sa obetuje za tvoje zločiny, hriechy a previnenia.

 

…lebo omša je iba symbolický akt a verím v Boha aj bez nej

Ak si katolík a myslíš si horeuvedené, nie si vlastne katolík. Pri omši prichádza k reálnemu premeneniu chleba a vína na Kristovo Telo a Krv. Kristus po kňazovom premenení je skutočne reálne prítomný v tejto sviatosti. Vidí ťa a vie, o čom rozmýšľaš a čaká na spojenie s Tebou. Katolícka svätá omša nie je ani symbolika, ani spomienka na poslednú večeru. Pravdaže, nestačí v tieto veci iba veriť, treba s nimi pracovať a stávať sa vďaka nim lepším, pokornejším a horlivejším. Duchovný život (a z neho vychádza náš každodenný život) je ako hojdačka, môžeš klesať alebo stúpať, ale nezostaneš na rovnakom mieste. Keď je na druhej strane Boh, ideš hore, keď nie je, padáš dole.

 

…lebo Boh nám dal hlavne slobodu a nie ríty, pravidlá a povinnosti

Boh nám dal skutočne slobodu, ale pre to, aby sme sa slobodne rozhodli pre najväčšie dobro. A najväčším dobrom je sám Boh, ktorý sa nám dáva počas svätej omše a ktorý sa za nás bude obetovať až do konca sveta. Povinnosť účasti na omši hlása Cirkev preto, lebo vie, že bez jej pomoci, učenia a Eucharistie sa človek ťažko zaobíde. Vo svetskom aj metafyzickom zmysle. A nežiada až tak veľa – 1 hodinu týždenne. Striktné dodržiavanie jednotlivých nariadení a ustanovení počas svätej omše má svoje opodstatnenie – ide tu totiž o najväčší úkon bohopocty, akej je človek schopný. Keď vítame vzácnu návštevu, tiež sa snažíme, aby naša domácnosť vyzerala čo najlepšie. Rovnako ju nevítame v montérkach alebo tielku, čo nám pripomína, že aj na omšu treba prísť oblečený v tom najkrajšom, čo náš šatník ponúka.

 

…lebo Cirkev je plná špiny, pokrytcov a pedofilov

A vždy bola… My katolíci sa až pričasto neodlišujeme od svetákov. Avšak v dobe, keď sám Pán Ježiš, vševediace dobro a krása, chodil po našej Zemi a zakladal svoju Cirkev, jeden z najbližších – Judáš – ho zradil. Ten, ktorého ustanovil ako hlavu svojej Cirkvi – Peter – ho trikrát zaprel. Tí, ktorí s ním boli dennodenne a poznali ho osobne ako najväčšie dobro, ho pred ukrižovaním opustili. Zrušil Pán Ježiš Cirkev? Povedal, že ju zavrhuje, lebo je plná zradcov a zbabelcov? Neurobil to. Ustanovil ju navždy, pretože stojí na Ňom samom a nie na ľuďoch. Mystické Telo Kristovo pretrvá naveky, Cirkev nikdy nezanikne. A že sa v nej ešte len premelú grázli…

 

…lebo dobro môžem predsa nájsť aj v iných inštitúciách ako Cirkev

Veriaci a kňazi nie sú dokonalí, ale Kristus je a nikde inde ho nedostanete… Že poznáte v inej cirkvi, náboženstve omnoho cnostnejšieho a príjemnejšieho gurua? Ale nemá Krista! Východné náboženstvá, jóga či konfuciánstvo majú v sebe iste inšpirujúce myšlienky a správne východiská. Ale nie všetky, plnosť pravdy sa nachádza iba v katolíckej Cirkvi. Bez ohľadu na to, v akom stave sa Cirkev a veriaci nachádzajú, Tradícia Cirkvi a Sväté Písmo sú stále a nemenné… Akokoľvek sú im iné denominácie podobné a blízke, čistú pravdu v nich nenájdete.

Najdôležitejšia vec je spasiť si dušu a byť naveky šťastný v Nebi. Najistejšou cestou je časté prijímanie Krista v Eucharistii a budovanie pokory – poznanie svojich slabých stránok a chýb, aby sme sa im vedeli vyhýbať a zároveň svojich cností, aby sme svoje talenty rozmnožovali a prinášali úžitok pre slávu Božiu ako aj pre svojich blížnych.

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli christianitas.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Polícia vyšetruje násilnú smrť zamestnankyne ambasády USA v Kyjeve

0 icon

Kyjev 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)   Zamestnankyňa americkej ambasády v Kyjeve zomrela po fyzickom útoku, oznámila v stredu podľa agentúry Reuters ukrajinská polícia s tým, že v súvislosti s jej smrťou pátra po podozrivom mužovi "Ženu prijali v bezvedomí do nemocnice, kde následne skonala. Počas prehliadky osobných vecí obete…

Reforma súdnictva je podľa Kolíkovej o hodnotách, premiér čaká menšie úpravy

0 icon

Bratislava 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Schválená reforma súdnictva nesúvisí len so zmenami v Ústavnom súde, Súdnej rade či so zriadeným správneho súdu, ale ide o hodnotovú otázku. Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) to uviedla po stredajšom rokovaní vlády SR "Stretla som sa so všetkými poslaneckými klubmi.…

Premiér: Núdzový stav je nástroj potrebný na ochranu života a zdravia

0 icon

Bratislava 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Núdzový stav je nástroj potrebný na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách, pre bežného človeka sa v praxi nateraz nič nezmení. Po stredajšom rokovaní vlády to skonštatoval premiér Igor Matovič (OĽANO). Vysvetlil, že je potrebný, aby sa mohli prijímať rôzne opatrenia…

Osuský: Na Hitlerov rodný dom by nikto pamätnú tabuľu nevešal

0 icon

Bratislava 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Novela zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému by podľa poslanca Petra Osuského (SaS) nebola potrebná, ak by samotné samosprávy dokázali kompetentne rozhodnúť o tom, ktorej osobnosti je vhodné postaviť sochu či pomenovať po nej ulicu a ktorej nie „Skúsme si len predstaviť,…

Premiér: Spoločného kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry by sme mohli nájsť po verejnom vypočutí

0 icon

Bratislava 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Na spoločnom kandidátovi na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR by sa mohla koalícia dohodnúť po verejnom vypočutí. Vyplýva to z vyjadrení premiéra Igora Matoviča (OĽANO) po rokovaní vlády Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) dodala, že zatiaľ neuvažuje o tom, že by navrhovala…

Vargová: Správa EK o stave právneho štátu je absurdná a nepravdivá

0 icon

Budapešť 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto: Varga Judit Facebook)   Prvá správa o stave právneho štátu vo všetkých 27 krajinách Európskej únie (EÚ), ktorú predstavila Európska komisia v stredu, je absurdná a nezakladá sa na pravde. Citovala agentúra MTI vyjadrenie maďarskej ministerky spravodlivosti Judit Vargovej Šéfka rezortu justície na Facebooku poznamenala,…

Milanová: Prostriedky z fondov chceme rozdať do konca roka

0 icon

Bratislava 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Prostriedky z Fondu na podporu umenia či Audiovizuálneho fondu na zmiernenie dôsledkov koronakrízy by chcel rezort kultúry rozdať do konca roka. Počas stredajšieho rokovania vlády to povedala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) Dodala, že ďalšie kompenzácie by mali ísť aj z dotácií…

Zástupcovia slovenskej i belgickej prokuratúry sa dohodli na spolupráci pri objasňovaní smrti Chovanca

0 icon

Bratislava 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Zástupcovia slovenskej i belgickej prokuratúry sa dohodli na spolupráci pri objasňovaní úmrtia občana SR Jozefa Chovanca v Belgicku A to "formou vykonania vyšetrovacích úkonov, ktoré sa budú uskutočňovať na území SR prostredníctvom európskeho vyšetrovacieho príkazu na základe žiadostí belgických justičných orgánov". TASR o…

Stoltenberg potvrdil svoju účasť na GLOBSEC-u prostredníctvom videokonferencie

0 icon

Brusel 30. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Kappeler)   Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v stredu potvrdil, že sa na budúci týždeň zúčastní na bratislavskom fóre Global Security 2020 (GLOBSEC). Do Bratislavy z dôvodu pandemickej situácie spojenej s ochorením COVID-19 však nepricestuje a do debát sa zapojí len prostredníctvom videokonferencie Šéf…

Čaputová vo vystúpení pre OSN: Ak sa nezačneme k našej planéte správať inak, neprežijeme. A to okamžite

0 icon

Bratislava 30. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video)   Kríza biodiverzity je podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej krízou ľudstva. Hlava štátu preto upozornila, že ak sa ľudstvo nezačne správať k planéte inak, neprežije. Prezidentka to povedala počas svojho vystúpenia na samite Organizácie Spojených národov (OSN) o biodiverzite. Podľa nej by sa ľudia…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Čo znamená vyhlásenie núdzového stavu

0icon

Vyhlásenie núdzového stavu upravuje ústavný zákon č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. V Čl. 5 ods. 1 daného zákona nájdeme ustanovenie, ktoré definuje, čo je to núdzový stav a podmienky jeho vyhlásenia. ,,Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo b

Peter Košík

POCHOPÍ NIEKEDY MINISTER NAĎ V AKOM REZORTE JE MINISTROM??? AKTÍVNE ZÁLOHY alebo POVINNÁ VOJENSKÁ SLUŽBA???

0icon

Kto poradil ministrovi Obrany Jaroslavovi Naďovi, aby vytváral aktívne zálohy? Ani by som sa nečudoval, keby to prišlo od nejakého US poradcu. Ako bývalý vyšší dôstojník v zálohe (po vyše 22 rokoch služby) som si plne vedomý svojej povinnosti „záložáka“ pri ohrození bezpečnosti nášho štátu. A v žiadnom prípade sa tejto zodpovednosti nezbavujem.…

René Števánka

PREČO SÚ OPATRENIA ÚVZ SR PRÁVNE NULITNÉ?

0icon

Vláda vyhlásila od 12. marca 2020 od 6:00 hod Mimoriadnu situáciu v súvislosti s ohrozením verejného zdravia II. stupňa z dôvodu ochorenia COVID-19 na území SR podľa § 8 zákona č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane.   Inšpirovaný právnou analýzou JUDr. Adriany Krajníkovej „Žiadosť o zdržanie sa protiprávneho

Peter Švec

Blahoslavení chudobní duchom presadili deformu systému. Nepodceňujme vojny, do ktorých nás nemúdri politici zaťahujú, doceňujme formovanie dôstojníkov (11. časť)

0icon

Pokračujem v publikovaní série blogov, ktorých zámerom je prispieť do eliminácie nepodloženého a nemúdreho sebapodceňovania malých národov a odstránenia šírenia klamstiev, neraz manipulácie. Sledujme agresiu proti Arménsku, ktoré si len nedávno navolilo rovnakých nekvalifikovaných pätolízačov neoliberalizmu, ako Slovensko. Tento konflikt sa môže rozhorieť do niečoho veľkého, môže sa narafičiť provokácia vo forme…

Pavel Pakoš

Ešte nenastal čas na svätú neposlušnosť?

0icon

V čechách to nazvala Lucie Bílá syčákem. My to tu máme za hnusobu. Predstavitelia Číny obviňujú z výroby a vypustenie vírusu  USA, a prezident Trump zasa Čínu. My občania počúvame protichodne znejúce správy od opuncovaných odborníkov aj zľava aj z prava, a nevieme nič o tom, kde je vlastne holá…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Tieto zvyky ti môžu naozaj poškodiť zdravie!

0 icon

Naše dni vypĺňajú rituály a zvyky, ktoré si možno doteraz robil zle. Na jednej strane ti tieto zvyky uľahčujú život, ale na druhej strane môžu byť aj veľmi škodlivé. Držíš si nos pri kýchnutí alebo si dopraješ teplú kávu hneď po prebudení? Možno práve tieto zlozvyky ti môžu uškodiť na…

Fotograf zachytáva tie najvzácnejšie momenty v prírode

0 icon

Holandský fotograf Dick van Duijn má skutočný talent na zachytenie krásy voľne žijúcich živočíchov. Jeho fotografie sú fascinujúce a neuveriteľne roztomilé. Jeho práca je veľmi populárna, pričom na Instagrame ho dychtivo sleduje vyše 46 200 ľudí z celého sveta. V poslednej dobe fotograf van Duijn spôsobuje na internete vlny šialenstva vďaka jeho roztomilým obrázkom veveričiek…

Záhadné zmiznutie letu MH370: 3. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie článku s názvom Záhadné zmiznutie letu MH370. v rámci tretej časti sa pozrieme na ďalšie zistenia redaktora CNN – Jeffa Wisea, a to predovšetkým na zaujímavých 3 cestujúcich ukrajinského a ruského pôvodu, o ktorých sa dodnes veľa nevie. Wise verí, že Rus prišiel na palubu lietadla s taškou plnou potápačského výstroja. Vraj obsahovala tri…

WikiLeaks: Julian Assange a Fightback (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku s názvom WikiLeaks: Julian Assange a Fightback. Aby sme vás - našich čitateľov – príliš nenaťahovali, vrátime sa naspäť do deja udalostí ohľadom osoby Juliana Assangea. Assange dal jasne najavo, že považuje Clintonovú za svojho osobného nepriateľa. To ona tlačila na jeho obžalobu po tom, čo na jeho…

Takto to vyzerá, keď sa ti smola lepí na päty

0 icon

Vieš, ako vlastne vyzerá taká skutočná smola? Na týchto zábavných fotografiách sa to dozvieš. Možno sa sám seba pýtaš, ako môžeme povedať, že cudzie nešťastie je zábavné? Jednoducho, pretože ľudia sú už od nepamäti škodoradostní. Nie je však škodoradosť ako škodoradosť. Ak sa ti lepí smola na päty, nemáš svoje…

Vo svete IT

RECENZIA: Vyskúšali sme smartfón Huawei P40 Lite, najlacnejší model z produktovej rady P40. Ako to dopadlo?

0 icon

Súčasťou modelového radu P od spoločnosti Huawei je už roky aj dostupný model Lite, ktorý vždy nesie primárne označenie podľa svojho “vlajkového” súrodenca z daného roka. Viac menej rokmi overený model však tento rok prešiel ďalšími zásadnými zmenami, ktoré môžu prilákať, ale aj naopak odlákať množstvo záujemcov. Tentokrát sme mali…

WASP-189b sa okamžite zaradila medzi najextrémnejšie planéty vo vesmíre, vďaka jej závratným teplotám

0 icon

Astronómovia práve dokončili pozorovania exoplanéty, ktorá by sa mohla radiť medzi najextrémnejšie planéty vo vesmíre. Teploty na jej povrchu môžu dosahovať teploty až 3 200 °C. Pozorovania vykonal satelit Európskej vesmírnej agentúry, CHEOPS (pozn. redakcie: CHaracterising ExOPlanet Satellite). Teploty sú tak vysoké, že by dokázali rozpustiť všetky kamene, či kovy, prípadne…

Huawei prejavil záujem o používanie procesorov Snapdragon. Je tam však jeden háčik, ktorý musia ešte vyriešiť

0 icon

Spoločnosť Huawei aktuálne je pod veľkým tlakom, ktorý si rok, či dva dozadu, nevedela ani predstaviť. Dôvodom sú sankcie zo strany USA pričom poprední predstaviteľa spoločnosti, na čele s Guo Ping, ktorý je aktuálne rotujúcim riaditeľom spoločnosti, prezradili, že ich cieľom je „prežiť“. Najnovšie portál androidauthority.com poukazuje na ďalšie vyjadrenia…

Xiaomi Mi 10T a Mi 10T Pro sú oficiálne predstavené. Zariadenia ponúkajú niekoľko nových technológií

0 icon

Xiaomi pred malými chvíľami predstavilo novú produktovú radu smartfónov. Počas predstavovania zariadení, spoločnosť prezradila, že sa nechala inšpirovať pri navrhovaní viacerých funkcií používateľmi. Napríklad, podľa spätnej väzby používateľov, zákazníci chcú plochý displej, či vyššiu zobrazovaciu frekvenciu displeja. Nové technológie Xiaomi na základne spätnej väzby zákazníkov preto vybavilo zariadenia plochým displejom…

Vyskúšajte si nové funkcie vrátane ovládanie hudby z rozhrania notifikačnej lišty v štýle Androidu 11 na každom smartfóne

0 icon

Android 11 bol oficiálne predstavený ešte v prvej polovici tohto mesiaca. Verzia operačného systému priniesla niekoľko vylepšení so sústredením na komunikáciu, kontrolu nad zariadením, či na súkromie. Okrem iného pribudlo viacero nových možností interakcií so smartfónom, napríklad dotykové gesto poklepania po chrbte zariadenia, či nové možnosti ovládanie multimediálnych súborov z…

Armádny Magazín

Arménsko potvrdilo, že jedno z ich útočných lietadiel Su-25 „Frogfoot“ bolo zostrelené tureckým F-16

0 icon

Arménsko, 30.september 2020 (AM) - Zatiaľ čo sa už tri dni stupňujú boje medzi Azerbajdžanom a Arménskom, prezident Macron 29. septembra oznámil, že Francúzsko zaháji koordináciu minskej skupiny v oblasti Náhorného Karabachu, ktorej spolu predsedá s USA a Ruskom. Pripomíname, že vďak

MiG-9, prvá sovietska prúdová stíhačka

0 icon

Rusko/ZSSR, 30. september 2020 (AM) – Niekoľko mesiacov pred koncom Veľkej vlasteneckej vojny dostala OKB vedená A. I. Mikojanom a M. I. Gurevičom za úlohu skonštruovať vo veľmi krátkom čase vysokorýchlostnú stíhačku. Motor, ktorý by poskytoval vypočítaný výkon, v danom čase v ZSSR neexistoval. Jedinou možnosťou tak

Starikov: Cudzí provokatéri môžu byť skutočným iniciátorom konfliktu v Karabachu

0 icon

Arménsko, 30.september 2020 (AM) - Konflikt v Náhornom Karabachu vypukol náhle. Boje sa začali bez zvýšenia napätia. Od 80. rokov 20. storočia, keď bola vojna medzi Arménskom a Azerbajdžanom zmrazená úsilím Sovietskeho zväzu, medzi týmito dvoma krajinami pretrvávalo napätie. Za posledné desaťročia nedošlo k zmiereniu. Pravidel

Nemecký Rheinmetall dodá Holandsku rôznu muníciu v hodnote pol miliardy euro

0 icon

Nemecko, 29.september 2020 (AM) - Holandské ozbrojené sily a spoločnosť Rheinmetall pokračujú v dlhodobej rámcovej dohode na dodávky munície. Celková hodnota zákazky môže dosiahnuť 500 miliónov Euro Spoločnosť Rheinmetall a holandská agentúra pre nákup vojenského materiálu Defence Materiel Organization (DMO) obnovili a rozšírili d

Svetlo sveta

Biskupi pri obmedzení počtov v chrámoch vydajú dišpenz od povinnej účasti

0 icon

Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska prináša v plnom znení stanovisko hovorcu KBS Martina Kramaru k plánovanému obmedzeniu počtu veriacich na bohoslužbách: “Ak sa potvrdí informácia o zachovaní možnosti verejného slávenia bohoslužieb, hoci s počtovým obmedzením na 50 účastníkov, slovenskí biskupi udelia všeobecný dišpenz od povinnej účasti na nedeľných bohoslužbách. Zároveň dajú inštrukcie kňazom, aby v…

Cigániková vďaka ĽSNS získala viac času pre hľadanie podpory pre potratovú tabletku

0 icon

Šokujúca koalícia liberálov s kotlebovcami zablokovala opäť hlasovanie parlamentu o ochrane života. Koaliční poslanci dokonca hovoria o tom ako mala mať Cigániková rokovanie s ĽSNS na ich klube. Poslanec Gyimesi za OĽANO na sociálnej sieti uviedol: „Cigániková s nimi vyjednávala na ich klube potajomky aj včera aj dnes.“ Kotlebovci tak ako včera, aj dnes s ultraliberálmi…

ĽSNS, Smer, Hlas a Cigánikovej SaS spoločne zablokovali parlament pri hlasovaní o ochrane života

0 icon

Dlhoočakávané hlasovanie o ochrane života po niekoľkohodinovej rozprave skončilo fiaskom. V parlamente vznikla šokujúca koalíca z poslancov ĽSNS, SMERu a liberálov z SaS, ktorá vytvárala obštrukcie pri hlasovaní o ochrane života. Kotlebovci, ktoych dlhodobo cirkevné organizácie obviňovali, že z agendy ochrany života si urobili iba marketingový nástroj a túto tému iba zneužívajú na samoprezentáciu, včera až štyrikrát nedodali…

Na svete existuje relikvia sv. Michala archanjela

0 icon

V Katolíckej cirkvi existuje tradícia uctievania objektov, ktoré majú nejaké spojenie s tými, ktorých Cirkev vyhlásila za svätých. Cirkev neuctieva svätých, ale uctieva Boha, ktorý cez život svätých ako lúč svojích milostí sa ukazuje svetu. Svätý nedisponuje ničím, čo by nemal od Boha. Preto sa Cirkev nikdy nemodlí k svätým,…

Život je zázrak

0 icon

Základným právom každého človeka je právo na dôstojný život. Dôstojný život je aj jeho základným dobrom. Každá solídna lekárska veda učí, že vývoj nového ľudského jedinca začína už počatím. Ak hlavným cieľom dobrých zákonov v civilizovanej a vyspelej spoločnosti je zlegalizovať a zakotviť v nej dobro, potom je len logické,…

icon FOTO DŇA