referendum 2021

NAŽIVO

Stíhačky zachytili ďalšie lietadlo v blízkosti Trumpovho golfového klubu v Bedminster v štáte New Jersey. Ide o 11. narušenie vzdušného priestoru za tento víkend.

19:57

Na letiskách Šeremetievo v Moskve, Pulkovo v Petrohrade a Čkalov v Nižnom Novgorode bolo zrušených alebo oneskorených takmer 400 letov. Obmedzenia boli zavedené z dôvodu detegovania ukrajinských útočných dronov.

19:56

Milánsky operný dom La Scala sprísňuje tzv. dress code pre návštevníkov. Na predstavenia tam už nebudú môcť prísť v šortkách či tričkách bez rukávov. La Scala to ohlásila na svojej webovej stránke.

19:36

Krajiny BRICS dúfajú, že súčasné snahy o urovnanie situácie na Ukrajine povedú k mierovej dohode.

Uvádza sa to v záverečnom vyhlásení samitu organizácie, ktorý sa koná v Brazílii. V ňom sa konštatuje, že účastníci „oceňujú aktuálne návrhy na sprostredkovanie v tomto procese“ (pripomeňme, že v súčasnosti sprostredkovateľom v tejto veci je Trump).

Dokument tiež odsudzuje nedávne útoky na železnice a mosty v Kurskej, Brjanskej a Voronežskej oblasti Ruskej federácie.

Okrem toho účastníci samitu v Riu de Janeiro odsúdili útoky na územie Iránu a označili ich za porušenie medzinárodného práva.

19:35

„Islamský džihád“ informuje, že „vysoká delegácia“ organizácie na čele s jej vodcom Ziadom al-Nahálom včera večer pricestovala do Dauhy, aby rokovala o priebehu rokovaní o dohode o prímerí v sektore Gazy. Nahála sa už dlho neobjavil na verejnosti.

19:25

Ekonomický poradca Bieleho domu Hassett vyhlásil, že pravdepodobnosť recesie v USA je nulová.

19:14

 Tento rok vypuklo v Turecku celkovo 3181 požiarov, od 26. júna sa ich rozhorelo 761. To znamená, že 25 percent všetkých požiarov od začiatku roka vzniklo za posledných desať dní. Do nedele boli všetky uhasené alebo sú pod kontrolu, informovalo podľa agentúry Anadolu Ajansi na platforme X Riaditeľstvo pre komunikáciu podliehajúce prezidentskej kancelárii.

19:13

Desaťtisíce ľudí zaplnili hlavné námestie v severošpanielskej Pamplone, aby sledovali začiatok deväťdňových slávností sv. Firmína, známym najmä vďaka tradičnému behu s býkmi.

18:09

Približne 100 štvorcových kilometrov lesných porastov ľahlo popolom pri požiaroch, ktoré už štvrtý deň trvajú v provincii Lázikíja ležiacej na severozápade Sýrie. S ich hasením prišli v nedeľu pomôcť aj hasiči zo susedného Jordánska.

18:08

Neznámi ozbrojenci na malých plavidlách strieľali z granátometov a ručných zbraní na obchodnú loď v Červenom mori. K útoku došlo približne 94 kilometrov juhozápadne od jemenského prístavu Hudajda, oznámila služba Spojeného kráľovstva pre námorné obchodné operácie.

18:07

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa v litovskom hlavnom meste Vilnius zúčastnil na oslavách dňa štátnosti tejto krajiny. Pri tejto príležitosti prisľúbil pretrvávajúcu podporu Berlína pri zachovávaní litovskej slobody.

18:06

Britské centrum námorného obchodu po prvýkrát za niekoľko mesiacov informovalo o útoku na obchodné plavidlo pri pobreží mesta Hodeida v Jemene, ktoré kontrolujú húsíovia. Podľa správy sa niekoľko malých plavidiel priblížilo k lodi plávajúcej v Červenom mori a začalo na ňu strieľať z ručných zbraní.

18:05

Veľká Británia zastavila výrobu stíhačiek Eurofighter Typhoon na svojom území, po prvýkrát za posledné desaťročia.

Posledný Typhoon z katarskej objednávky je takmer hotový a ďalšie objednávky sa neplánujú.

Londýn tiež upustil od Eurofighter Typhoon v prospech amerických stíhačiek piatej generácie F-35A Lightning II, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane.

17:53

Na hudobnom festivale Electric Love pri rakúskom Salzburgu zomrel jeden z jeho účastníkov, 22-ročný nemecký občan. Oznámila to miestna polícia, ktorá príčinu jeho úmrtia vyšetruje.

14:47

Daždivé počasie dočasne uzavrelo tri novootvorené kúpaliská na rieke Seina v Paríži. V sobotu sa rieka po prvýkrát od roku 1923 legálne otvorila pre kúpajúcich sa.

14:27

Výnimočný sobotný koncert speváka Marka Perkoviča na dostihovej dráhe v Záhrebe vyvolal kritiku pre použitie pozdravu z čias ustašovského režimu počas druhej svetovej vojny.

14:15

Poľská pohraničná stráž sa pri kontrolách na hraniciach s Nemeckom, s ktorými začne od pondelka, bude zameriavať na vozidlá s vyšším počtom cestujúcich alebo s tmavými sklami. Povedal to jej hovorca Konrad Szwed.

13:58

Jeden baník zahynul pri nehode v bani Polkowice-Sieroszowice na ťažbu medi ležiacej na juhozápade Poľska. Ďalší dvaja utrpeli ľahké zranenia a boli hospitalizovaní. Poľskej agentúre PAP to v nedeľu povedal hovorca ťažobnej spoločnosti KGHM, ktorá baňu prevádzkuje.

13:56

Americký prezident Donald Trump počíta s tým, že rokovania s Čínou o predaji TikToku sa začnú na budúci týždeň. 

13:55

Dvaja členovia iránskych revolučných gárd zomreli pri pokuse o zneškodnenie výbušnín v oblasti na západe krajiny, ktorú minulý mesiac zasiahli izraelské útoky, informovali iránske médiá.

13:52

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie zistil, že rozkaz na zostrelenie lietadla IL-76 s ukrajinskými zajatcami v roku 2024 vydal veliteľ raketovej brigády ukrajinskej armády Nikolaj Dzjaman, ktorý je na zozname medzinárodne hľadaných osôb, informovala agentúru TASS tlačová služba Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie.

12:28

Po viac ako dvoch týždňoch Švajčiarsko oznámilo, že opäť otvorilo svoje veľvyslanectvo v Teheráne, ktoré bolo počas vojny uzavreté. Švajčiarsko je oficiálnym zástupcom vlády USA v iránskej vláde.

12:10
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ústavný súd verzus referendum 2021 (2. časť)

Tento text je pokračovaním predošlého článku a budem sa v ňom venovať nasledujúcim témam:

referendum 2021
Ilustračné foto
❚❚
.

• Domnelý či skutočný rozpor s ústavou?

• Bezmocné referendum verzus všemocná vyhláška?

• Zmena ústavy cez parlament?

.

• Mocenská teória ústavy?

 

Domnelý či skutočný rozpor s ústavou?

Jednou z vecí, ktorú treba vnímať pri náleze ako veľmi prekvapujúcu, bolo množstvo ustanovení, pri ktorých ÚS SR konštatoval nesúlad predmetu referenda s ústavou: predmet referenda nie je v súlade s čl. 1 ods. 1 a s čl. 1 ods. 1 v spojení s čl. 73 ods. 1, čl. 81a, čl. 82 ods. 5 a čl. 93 ods. 3 ústavy. Ak by sa podarilo nájsť nesúlad pri jednom – dvoch ustanoveniach, pôsobilo by to dôveryhodnejšie, avšak tentokrát vzniká dojem, ako keby ÚS SR chcel posilniť presvedčivosť svojho nálezu kvantitou konštatovaných rozporov. Samozrejme, že podstatnú úlohu tu zohrala aj prezidentka, ktorej argumentáciu treba vnímať prinajmenšom ako prehnanú podozrievavosť voči referendu. Kvantita rozporov je naozaj povážlivá, pretože dve referenda o skrátení volebného obdobia sa na Slovensku už uskutočnili a hoci vtedy neexistovala možnosť prieskumu zo strany ÚS SR, keby tam bolo toľko očividných rozporov s ústavou, vtedajší vládni právnici by na to viac upozorňovali. Nález predstavuje obrat v chápaní referenda v SR, hoci neprišlo k zmenám ústavného textu.

Zásadný problém je ale v tom, že všetky konštatované rozpory sú problematické. Nepresvedčivosť a rozporuplnosť výrokov v náleze preukázali najmä odlišné stanoviská troch sudcov ÚS SR (M. Ďuriš, J. Laššáková, P. Straka). Zásadné pochybnosti budí v náleze tvrdenie o nesúlade referenda s čl. 1 ods. 1 ústavy (demokratický a právny štát). O tejto téme som už písal v prvej časti textu, ide však len o potvrdenie dlhodobého problému so svojvoľným používaním pojmov demokracia a právny štát. Zdá sa, že aj ÚS SR sa vydal cestou oslavných výrokov o demokracii, ktorú však svojimi závermi poškodil. Nález je však problematický aj pri výrokoch o rozpore s ďalšími ustanoveniami. Nepresvedčivý je záver, že referendum nie je v súlade a s čl. 1 ods. 1 v spojení s čl. 73 ods. 1 ústavy, ktorý hovorí: „Národná rada Slovenskej republiky má 150 poslancov, ktorí sú volení na štyri roky.“ Poslanci sú síce volení na štyri roky, ale ústava predpokladá možnosť skrátenia volebného obdobia a štyri roky vo funkcii nemôžu byť dôvodom aplikácie materiálneho jadra ústavy. Nemožno pritom vidieť ani ohrozenie právnej istoty, ani legitímnych očakávaní, lebo ústava nielen pripúšťa, ale uznáva aj odlišné situácie. A referendum o predčasných voľbách na základe petície je tak zdĺhavý a komplikovaný proces, že z hľadiska právnej istoty vytvára určitú predvídateľnosť. Na rozdiel od zmien ústavy cez skrátené legislatívne konanie v NR SR… Voči danému výroku v náleze namietal aj sudca M. Ďuriš vo svojom odlišnom stanovisku: „Predmet referenda nezasahuje do ústavnej úpravy v čl. 73 ods. 1 ústavy. Vo voľbách do národnej rady sú poslanci volení na štyri roky a toto pravidlo zostane zachované aj po referende. Tým je stále daný základ pre pravidelné volebné obdobie národnej rady, ktoré sa ani po referende nezmení.“ (Ďuriš, 18).

ÚS SR takisto konštatoval, že referendum nie je v súlade s čl. 81a ústavy, ktorý znie: „Mandát poslanca zaniká a) uplynutím volebného obdobia…“ Takisto konštatoval aj nesúlad referenda s čl. 82 ods. 5 ústavy: „Zasadanie Národnej rady Slovenskej republiky sa skončí uplynutím volebného obdobia alebo jej rozpustením.“ Hľadať rozpor predmetu referenda s týmito článkami ústavy je problematické, pretože cieľom referenda o predčasných voľbách je skrátenie času, za ktorý má dôjsť k uplynutiu volebného obdobia. Čl. 81a písm. a) nestanovuje presnú dĺžku času, ktorý má uplynúť pred zánikom mandátu poslanca. Upravuje len ústavný následok uplynutia volebného obdobia, a to zánik mandátu poslancov. Aj čl. 82 ods. 5 ústavy, ktorý upravuje skončenie zasadnutia NR SR a to dvoma spôsobmi: uplynutím volebného obdobia národnej rady a jej rozpustením. Podrobnejšie sa k tomu vyjadrili aj sudcovia vo svojich odlišných stanoviskách. (Ďuriš, 19)

.

Ďalšou výhradou bol údajný nesúlad s čl. 93 ods. 3 ústavy: „Predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet.“ Tvrdenie o zásahu do základných práv a slobôd je veľmi problematické, pretože čl. 30 ods. 2 ústavy zasa hovorí: „Voľby sa musia konať v lehotách, nepresahujúcich pravidelné volebné obdobie ustanovené zákonom.“ Ústava teda garantuje konanie volieb v lehotách nepresahujúcich 4 roky v prípade volieb do NR SR. A keďže počíta so skrátením volebného obdobia, nevytvára právo poslancov na nerušené štyri roky vo funkcii. Z hľadiska základných práv je podstatné, aby poslanec nebol vylúčený z budúceho volebného aktu a mohol kandidovať v predčasných voľbách znovu a tým si uplatniť svoje pasívne volebné právo. Ako uviedol sudca P. Straka vo svojom odlišnom stanovisku: „Uvažovať nad tým, že zvolený poslanec Národnej rady Slovenskej republiky má ľudské právo na mandát, v plnej dĺžke nesedí ani s textom ústavy, ktorá na viacerých miestach počíta s rozpustením Národnej rady Slovenskej republiky, a teda fakticky aj s predčasnými voľbami.“ (Straka, 15)

 

Bezmocné referendum verzus všemocná vyhláška?

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že plénum ÚS SR svojim nálezom potvrdilo, ako flexibilne možno interpretovať ústavu. Nepochybujem, že keby sudcovia chceli, mohli by vytvoriť prinajmenšom rovnako presvedčivý nález v prospech referenda. Flexibilná interpretácia ústavy nie je v rozhodovaní ÚS SR nič nové a aj preto treba do budúcna diskutovať aj o potrebe rešpektu k ústavným tradíciám – aspoň kvôli právnej istote, ktorú ÚS SR v náleze tak veľmi vyzdvihoval. Faktom ale je, že zatiaľ sa žiadny ÚS SR tak otvorene proti občanom nepostavil. Po tomto náleze proti referendu je akákoľvek politicky neželaná petícia za referendum v budúcnosti veľmi neistá. Voči referendu sa bude ľahko hľadať aký-taký „implicitný“ dôvod pre nekonanie – nad rámec čl. 93 ods. 3 ústavy. Určite nebude treba konštruovať tak rozporuplnú tézu pri všeobecnosti právnych noriem v tomto náleze (téme som sa venoval v prvej časti textu ). Problém spočíva aj v tom, že „protiústavné“ referendum sa dá len ťažko korigovať, pretože občania budú po náleze sotva ochotní investovať čas a prostriedky na ďalšiu petíciu, ktorej perspektíva bude opäť veľmi neistá.

Paradoxom je aj to, že hoci ÚS SR dokáže zmariť petíciu skoro 600 tisíc občanov, proti vôli faktických držiteľov moci sa ocitá v slabom postavení. Veľmi jasne to demonštroval príklad, keď tesne po náleze proti referendu rozhodol o pozastavení vyhlášky ÚVZ o režime na hraniciach. Bolo zrejmé, že sudcovia sa tak trochu snažili zlepšiť si svoj „obraz“ po náleze o referende, ukázalo sa však, že proti svojvôli vládnucich politikov sa presadzujú iba ťažko. Vládna moc sa nielen že nevrátila k pôvodnej vyhláške s delením krajín podľa farieb, ale vydala úplne novú vyhlášku ÚVZ č. 231/2021 V. v. SR, ktorá je ešte prísnejšia. Samozrejme, že ÚS SR môže aj novú vyhlášku vyhlásiť za protiústavnú, vládna moc by ale pri dostatku cynizmu mohla prijať i tretiu vyhlášku, ktorá bude rovnako v rozpore s predstavami ÚS SR. A teoreticky to takto môže pokračovať do nekonečna. ÚS SR má pritom len veľmi obmedzenú možnosť donútiť vládnu koalíciu k faktickému rešpektovaniu ústavných pravidiel.

V najhoršom prípade môže vládna koalícia svoje právne normy prijať cez ústavný zákon, ktorého súlad s ústavou nemôže ÚS SR od roku 2020 vôbec posudzovať. Aj vo svojom náleze o referende ÚS SR len smutne konštatovať: „Jednorazové prelamovanie ústavou normovaných pravidiel nesvedčí ani zákonodarnému orgánu a ústavný súd ho nepovažuje za vhodnú ústavnú prax.“ (nález, 136) Zaujímavo to okomentovala sudkyňa J. Laššáková vo svojom odlišnom stanovisku: „Považujem za hodnotovo neudržateľné zabrániť občanom vo výkone ich práva na priamu správu verejných vecí… a vo vzťahu k možnosti, že sa rovnakého zásahu dopustí parlament, sa uspokojiť so symbolickou „výčitkou“, že to nie je vhodná prax.“ (Laššáková, 21) Nemožno vylúčiť, že v budúcnosti bude ignorancia rozhodovacej činnosti ÚS SR zo strany vládnej moci narastať, ten si ale nebude vedieť pomôcť. A zmeniť to nedokážu ani občania, keďže im sudcovia znemožnili skrátiť volebné obdobie NR SR cez referendum.

.
ústava Slovenskej republiky
Ilustračné foto: Ústava Slovenskej republiky
Zmena ústavy cez parlament?

Pomerne cynicky vyzneli aj „rady“ prezidentky a ÚS SR o tom, ako treba zmeniť ústavu. Nebudem sa opäť pýtať na „materiálne jadro ústavy“, ktoré ÚS SR v náleze objavil, ale keby nespokojní občania dokázali ovplyvniť ústavnú väčšinu 90 poslancov v NR SR, nemuseli by sa obťažovať petíciou. Petícia za referendum o predčasných voľbách je silným prejavom nespokojnosti s vládnucimi politikmi, hoci niektorí z nich sa verbálne k inštitútu referenda hlásia – i keď neveľmi úprimne. Najmä politici, ktorí pred voľbami obhajovali inštitút referenda (OĽANO, Sme rodina), sa teraz ocitajú v zložitej situácii. Starosti im pripravil návrh poslancov Smeru SD o zmene ústavy , ktorý im nevyhovuje. Preto sa rozhodli odvolať na rokovací poriadok a svoj postoj presadili aj v Ústavnoprávnom výbore NR SR. Išlo o tvrdenie, že návrh je opakovaním návrhu poslanca T. Tarabu z mája 2021 , čo rokovací poriadok nepripúšťa v nasledujúcich šiestich mesiacoch. Tarabov návrh dopĺňal čl. 81a ústavy o formuláciu: „Mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky zaniká g ) uplynutím skráteného volebného obdobia na základe platného celoštátneho referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky.“ Poslanci Smeru SD navrhli zmenu ústavy v dvoch iných článkoch. V čl. 93: „Referendom možno skrátiť volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky.“ Taktiež navrhli doplniť čl. 98 dvoma formuláciami, pri ktorých si však dávali pozor, aby uvádzali odlišné vety od návrhu T. Tarabu.

Samozrejme, že návrh poslancov Smeru SD nie je rovnaký ako bol návrh T. Tarabu, koaliční poslanci však tvrdia, že oba návrhy prinášajú rovnaký následok v podobe ústavnosti referenda o predčasných voľbách a preto ho Ústavnoprávny výbor neodporučil zaradiť na schôdzu NR SR. Keby však pre vládnych „podporovateľov“ referenda skutočne predstavovali problém len formálne dôvody v rokovacom poriadku, nebol by pre nich problém zmeniť aj ten. Rokovací poriadok je totiž obyčajným zákonom a na jeho zmenu stačí získať jednoduchú väčšinu. Účelové zmeny rokovacieho poriadku by síce boli prinajmenšom neštandardným riešením a prinášali aj viaceré riziká z hľadiska právnej istoty, avšak po excesoch so skrátenými legislatívnymi konaniami a „fóliovníkom“ v NR SR by nešlo o nič nové. Vládni „podporovatelia“ referenda by však miesto svojich pokryteckých formálnych výhrad mali otvorene povedať, že ich názor na referendum po voľbách sa líši od ich názoru pred voľbami. V prípade poslancov Smeru SD to zrejme platí tiež, len v obrátenom garde.

 

Mocenská teória ústavy?

Nález ÚS SR i nasledujúce spory v NR SR prišli v čase, keď na Slovensku klesá právna istota i úroveň tvorby právnych predpisov. Skrátené legislatívne konanie sa stalo pravidlom, otvorené a transparentné vládnutie sa už ani nepredstiera a orientáciu v predpisoch strácajú aj skúsení právnici. Okrem toho, narastá represívny charakter režimu, čo má zásadný dopad aj na základné práva a slobody občanov. Je preto smutné, že po mnohých príkoriach, ktoré občania zažili nielen v minulom roku, im ÚS SR opäť zabránil zdvihnúť hlavu a naplniť ústavnú tézu o pôvode štátnej moci. Naopak, ochránil aktuálnych držiteľov moci pred občanmi a to bude mať vážne dôsledky, hoci až z dlhodobého hľadiska. Úpadok režimu už síce nie je možné ignorovať, existujúci politický systém sa však ešte niekoľko rokov udrží a bude významnými skupinami obyvateľstva naďalej akceptovaný. Okrem toho, stabilitu či nestabilitu politického systému na Slovensku ovplyvní aj vývoj vo väčších krajinách, resp. v EÚ. Na demokratickú legitimitu však už bude v SR veriť čoraz menej ľudí a do budúcna začnú riešiť i otázku, či sa daný stav dá zmeniť bez využitia práva na odpor podľa čl. 32 ústavy alebo ide o jedinú reálnu možnosť.

Udalosti posledných rokov pritom dávajú za pravdu tým, ktorí vidia v demonštrácii moci efektívnejší nástroj na zmenu vlády než v ústavnom inštitúte referenda. Tlak demonštrantov s masívnou podporou médií v roku 2018, ktorý skončil pádom Ficovej vlády, bol totiž očividne efektívnejší než snaha občanov ovplyvniť verejnú moc prostredníctvom petície za referendum v roku 2021. Nemožno pritom pochybovať, že v roku 2021 je nespokojnosť verejnosti väčšia než bola v roku 2018. Ukazuje sa tiež, že kvantita podpisov, ktoré nie sú podporené demonštráciou moci, nemá dostatočný dopad. Podstatne presvedčivejšie pôsobí, ak je verejná nespokojnosť dostatočne koordinovaná a má podporu médií. Z vývoja posledných rokov môžu teda občania urobiť záver, že demonštrácia moci je dôležitejšia než počet podpisov. Aj preto sa stále viac aktualizuje otázka práva na odpor. To by zrejme viedlo k vlne násilia, ktorej výsledok je vždy ťažko predvídateľný. Pravdepodobnosť takého vývoja v budúcom desaťročí rastie a je možné, že násilie stihne ešte aj I. Fiačana a spol., keďže mnohí zo sudcov ÚS SR zostanú vo funkcii až do roku 2031.

Na záver možno konštatovať, že ÚS SR svojim nálezom a ochranou držiteľov moci veľmi významne ovplyvnil chápanie ústavy na Slovensku v budúcnosti, najmä predstavu o pôvode štátnej moci od občanov. Vyvoláva to reminiscencie na charakteristiku ústavy podľa právneho filozofa menom F. Lassalle , ktorý bol svedkom veľmi účelových interpretácii ústavy proti záujmom más v Prusku v 19. storočí. Preto sa vyjadril„…kráľ, ktorého poslúcha armáda a kanóny – to je kus ústavy… šľachta, ktorá má vplyv na dvor a na kráľa – to je kus ústavy… veľkí priemyselníci celkovo – to je kus ústavy…“ Na Slovensku by sme po náleze ÚS SR mohli tieto slová s istou mierou irónie aktualizovať: Prezidentka a jej nominanti – to je kus ústavy; oligarchia a jej médiá – to je kus ústavy; občan – to je kus… (doplňte si).

Branislav Fábry

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

.
.
.

Jurík sa ukázala ako typická vojnová štváčka. Chce vyzbrojovať Ukrajinu

Šance na prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou sa znižujú, keďže Rusko dosahuje zisky a dobýja územia. Komunikácia nebude ľahká, ale…

06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Politické spory na Ukrajine sa vyostrujú

„Politické spory na Ukrajine sa vyostrujú“, píše The Economist

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Polícia hľadá svedkov tragickej nehody pri Ľubiši, pri ktorej zomrela motorkárka

Polícia žiada verejnosť o pomoc pri objasňovaní dopravnej nehody, ku ktorej došlo v sobotu okolo 18.00 h na ceste druhej…

06. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Jeffrey Sachs tvrdí, že za vytvorením Covidu 19 stojí vláda USA

Americký ekonóm Jeffrey Sachs tvrdí, že vírus COVID-19 bol vyvinutý z iniciatívy Agentúry pre pokročilé technológie Pentagónu na Univerzite Severnej…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

06. 07. 2025 | Aktualizované 06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Aktualizované 06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

Opozičné hnutie expremiéra Babiša si podľa najnovšieho prieskumu pohoršilo

České opozičné hnutie ANO si podľa najnovšieho predvolebného prieskumu agentúry STEM pohoršilo o jeden percentuálny bodu. Aj tak by však…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo sa deje s ruským rozpočtom? Dve novinky

V médiách sa v posledných dňoch rozšírila správa, že v júni tohto roku klesli príjmy Ruskej federácie z predaja ropy…

06. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Eskalácia napätia medzi Iránom a Izraelom hrozí vznikom úplne nového konfliktu

Agresívna rétorika Tel Avivu vyvoláva obavy v Turecku. Podľa autora Aslı Aydıntaşbaşa sa teraz pravdepodobnosť priameho stretu týchto dvoch veľmocí…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

EÚ zavedie sankcie proti Izraelu

Ministerka zahraničných vecí EÚ Kaja Kallasová predstaví budúci týždeň sankcie proti Izraelu v reakcii na jeho kroky v sektore Gazy,…

06. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Zamračený Syrskij si vypočul správu rozviedky: 30 tisíc Kimových elitných vojakov je pripravených rozbiť jeho obranu

KĽDR opäť pomôže Rusku – teraz už doraziť Ukrajinu, píše novinár ruských novín Svobodnaja Pressa Dmitrij Radionov

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Kollárovci podávajú podnet na Úrad pre verejné obstarávanie pre netransparentné výberové konanie na záchranky

Občianske združenie Právo na pravdu podáva podnet na Úrad pre verejné obstarávanie vo veci výberového konania vyhláseného Operačným strediskom záchrannej…

06. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vojna policajtov pokračuje, ale v rukavičkách

Keď začiatkom týždňa médiá informovali, že policajná inšpekcia si prišla po bývalého funkcionára NAKA, čo mal na starosti operatívne rozpracovanie…

06. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Djokovič dosiahol 100. víťazstvo vo Wimbledone a mieri za rekordným 25. grandslamovým titulom

Srbský tenista Novak Djokovič zaznamenal v sobotu jubilejné 100. víťazstvo na londýnskom Wimbledone, keď suverénne zdolal krajana Miomira Kecmanoviča 6:3,…

06. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Dúhové elektromobily ani za svet. Skončí Jaguar na mizine?

Motoristi vyriekli nad LGBTI agendou jasný ortieľ a tržby slávnej automobilky o tom podávajú krutú výpoveď…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Africkí migranti môžu zaútočiť aj na Slovensko a Maďarsko

Podľa Bakondiho boli v posledných týždňoch a mesiacoch migranti na balkánskej trase presmerovaní späť na maďarsko-srbskú hranicu, došlo k ozbrojeným…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

Povodeň v Texase zabila najmenej 59 ľudí, nezvestných je 27 dievčat z letného tábora

Počet obetí náhlej povodne, ktorá v piatok ráno zasiahla južnú a strednú časť Texasu, do nedele stúpol na 59. Nezvestných…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Títo ľudia sa nevzdali a dokázali, že nič nie je nemožné

Títo ľudia sa rozhodli nevzdať a dokázali, že nič nie je nemožné, pokiaľ to naozaj chceš. Hlavné je sa nevzdávať.…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Rozpad ukrajinskej armády: Ruské kliny v oblasti hraníc DĽR sa postupne menia na „ruské kliešte“

Ruská armáda, ktorá prelomila ukrajinskú obranu v Dnepropetrovskej oblasti, vytvára odrazový mostík pre široký front, konštatuje Konstantin Olšanskij

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Revolučný bezpečnostný postroj Thule Cappy ochráni vášho psa pri nehode

06.07.2025 Redakcia Auto trendy . Švédska značka Thule predstavila novinku, ktorá zmení cestovanie so psom. Thule Cappy je postroj testovaný…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

Nemôžete zorganizovať štátny prevrat proti Putinovi! Ale skúsime to a to prefíkaným spôsobom

dikGAZETE informuje o plánoch na zvrhnutie Putina, ktoré zahŕňajú pohyb celých štátov

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Briti zastavili výrobu stíhačiek Eurofighter - nikto ich nechce

Londýn, 6. júla 2025 - Výroba viacúčelových stíhačiek Eurofighter Typhoon bola v Británii zastavená pre nedostatok nových zákaziek, informoval denník…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Musk založil politickú stranu

„America Party“ . Elon Musk oznámil vytvorenie novej strany – ako protiváhu republikánom a demokratom

06. 07. 2025 | Aktualizované 06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Aktualizované 06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zalejte vriacou vodou a vypite, aby ste schudli. Tento nálev zlepšuje metabolizmus a čistí telo

6.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Žihľavový čaj, ktorý sa kedysi považoval za takmer zázračný liek na každú chorobu, sa…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

Mariánska hora prilákala počas víkendu 300-tisíc pútnikov

Na Mariánskej hore v Levoči sa stretlo počas víkendu odhadom viac ako 300-tisíc pútnikov. Tohtoročná levočská púť sa niesla v…

06. 07. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

Bill Gates stavia prvú súkromnú jadrovú elektráreň v histórii

06.07.2025 Redakcia Auto trendy . Bill Gates, známy predovšetkým ako technologický vizionár, sa už roky angažuje v projektoch, ktoré majú…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Strany dostanú v tomto roku za výsledky volieb do NRSR takmer 14,3 milióna eur

Politické strany dostanú v tomto roku za výsledky volieb do Národnej rady SR takmer 14,3 milióna eur. Príspevok si delí…

06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Blesková previerka vedomostí: Over si svoj rozhľad s ranným kvízom!

06.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Každý z nás má oblasti, v ktorých sa vyzná viac - a iné, ktoré…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

Čína sa pokúsi vtiahnuť Rusko do vojny s NATO, tvrdí Rutte

V prípade útoku na Taiwan sa Čína pokúsi vtiahnuť Rusko do vojny s NATO, vyhlásil generálny tajomník Aliancie Mark Rutte

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Emeritný český biskup Duka sa ospravedlnil Slovákom za svojich krajanov, ktorí nás poučujú o demokracii a slobode

Misia svätých Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska a Česka nemala iba náboženský, ale aj politický význam. Uviedol to…

06. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Stíhačky zachytili ďalšie lietadlo v blízkosti Trumpovho golfového klubu v Bedminster v štáte New Jersey. Ide o 11. narušenie vzdušného priestoru za tento víkend.

19:57

Na letiskách Šeremetievo v Moskve, Pulkovo v Petrohrade a Čkalov v Nižnom Novgorode bolo zrušených alebo oneskorených takmer 400 letov. Obmedzenia boli zavedené z dôvodu detegovania ukrajinských útočných dronov.

19:56

Milánsky operný dom La Scala sprísňuje tzv. dress code pre návštevníkov. Na predstavenia tam už nebudú môcť prísť v šortkách či tričkách bez rukávov. La Scala to ohlásila na svojej webovej stránke.

19:36

Krajiny BRICS dúfajú, že súčasné snahy o urovnanie situácie na Ukrajine povedú k mierovej dohode.

Uvádza sa to v záverečnom vyhlásení samitu organizácie, ktorý sa koná v Brazílii. V ňom sa konštatuje, že účastníci „oceňujú aktuálne návrhy na sprostredkovanie v tomto procese“ (pripomeňme, že v súčasnosti sprostredkovateľom v tejto veci je Trump).

Dokument tiež odsudzuje nedávne útoky na železnice a mosty v Kurskej, Brjanskej a Voronežskej oblasti Ruskej federácie.

Okrem toho účastníci samitu v Riu de Janeiro odsúdili útoky na územie Iránu a označili ich za porušenie medzinárodného práva.

19:35

„Islamský džihád“ informuje, že „vysoká delegácia“ organizácie na čele s jej vodcom Ziadom al-Nahálom včera večer pricestovala do Dauhy, aby rokovala o priebehu rokovaní o dohode o prímerí v sektore Gazy. Nahála sa už dlho neobjavil na verejnosti.

19:25

.

Svätec dňa: Svätá Mária Goretti

Narodila sa 16. 10. 1890 vo veľmi chudobnej rodine v Corinalde. Hovorili jej Marieta, hoci pri krste dostala meno Mária.…

06. 07. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vlani sa na svrab liečilo vyše 16.000 Slovákov, šíri sa aj cez bielizeň

Vlani sa na svrab liečilo vyše 16.000 Slovákov. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytli všetky zdravotné poisťovne. Úrad verejného…

06. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zuzana Eľková: Opuchnuté nohy nepodceňujte, trombóza hrozí aj zdravým ľuďom

Hlboká venózna trombóza je stav, v ktorom sa v hlbokej žile vytvorí krvná zrazenina , ktorý zablokuje prietok krvi. Má…

06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prvý polrok priniesol na trhy volatilitu aj rekordné výnosy, investori profitovali z diverzifikácie

Prvá polovica roka 2025 bola na svetových finančných trhoch turbulentná, no zároveň výnosná pre investorov, ktorí zostali verní akciám a…

06. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ako by mohla zmena v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou ovplyvniť Európu?

V súvislosti s tlakom, ktorý predstavujú nepredvídateľné obchodné vzťahy medzi USA a Čínou, mnohé americké firmy zvažujú alternatívne zdroje dodávok,…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov