„Niektoré štáty platia podľa prepočtov menej ako percento, tá disproporcia je obrovská. Každý má de facto právo veta, právo blokovať konsenzus a potom sa niektoré záležitosti nevedia pohnúť dopredu. To, samozrejme, irituje tie krajiny, ktoré platia neprimerane viac. Všetci súhlasia, že to treba riešiť, aj keď rôzne krajiny majú svoje predstavy,“ povedal pre agentúru SITA štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a osobitný predstaviteľ pre predsedníctvo SR v OBSE Lukáš Parízek.
Parízek pripomenul, že Slovensko ako predsednícka krajina otvára otázku zmeny príspevkových škál aj bilaterálne, nielen vo viedenskom sídle OBSE. Zároveň vysvetlil, že počas predsedníctva SR tento problém neriešia len experti, ale dali mu aj politickú dynamiku. Ako dlho budú rokovania ešte pokračovať, si Parízek netrúfa odhadnúť. „Bolo by ideálne, ak by sa nám to podarilo do konca nášho predsedníctva, ale nechcem to úplne takto rámcovať, lebo nemusí sa to podariť. Verím však, že ak budeme pokračovať v poctivej práci, dosiahneme konsenzus,“ dodal.
Niektoré krajiny už dlhší čas protestujú proti tomu, že do Organizácie prispievajú neúmerne veľa. Problém vyvrcholil, keď sa Francúzsko rozhodlo zablokovať rozpočet OBSE. Ten býva vo výške zhruba 140 miliónov eur. To, že 16 z 57 krajín financuje 90 percent rozpočtu OBSE, sa totiž Parížu nepáči.