Turecko vs. Izrael: Ktorá krajina bude väčším spojencom moslimských krajín?

Turecko vs. Izrael: Ktorá krajina bude väčším spojencom moslimských krajín?

Ankara 15. december 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/AP/Presidential Press Service)

 

Otázka, ktorú nastolila nedávna konferencia v Istanbule, nie je, či moslimský svet bude podporovať Palestínu, ale či sa Erdoganovmu kaskadérstvu podarí prelomiť nové vzťahy medzi Izraelom a arabskými krajinami s cieľom dosiahnuť mierovú dohodu, ktorá sa bude páčiť Netanjahuovi, píše britský žurnalista Martin R. Jay

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

„Počas telefonického rozhovoru, ktorý som mal s Steveom Bannonom v júli 2016, len niekoľko týždňov predtým, než bol vymenovaný za hlavného stratéga Trumpa v Bielom dome, sa ma pýtal, ktorá krajina je na Blízkom východe najnebezpečnejšia. Očakával, že poviem Irán,“ hovorí Jay. „Povedal som Turecko. Nastala pauza. Potom sa zdvorilo opýtal prečo. Pretože Erdogan je čierny Peter, ktorý každých 5 minút mení svoj názor, odpovedal som. Napriek tomu, rovnaký argument som mohol použiť aj na Izrael.“

Reklama

Benjamin Netanjahu je na pokraji zapísania  sa do histórie kvôli Trumpovmu devastujúcemu kapitálovému debaklu v Jeruzaleme, no tiež čelí obvineniam z korupcie, ktoré môžu viesť k jeho zatknutiu. Erdogan čelí tvrdej prezidentskej volebnej kampani v roku 2019, ktorá ho posilní, alebo zlomí. Obaja sa teda nachádzajú v kľúčových bodoch svojej kariéry.

Turecký prezident Recep Erdogan rýchlo zorganizoval konferenciu Organizácie islamskej spolupráce (OIC), ktorá vyzvala, aby bol východný Jeruzalem uznaný za hlavné mesto Palestíny. V posledných týždňoch medzi oboma lídrami zúrila slovná vojna, ktorá viedla k obvineniu Erdogana Netanjahuom kvôli počtu novinárov vo väzení po útoku tureckého prezidenta na zaobchádzanie Izraela s Palestínčanmi.

Reklama

Na nedávnej konferencii OIC, ktorá sa konala v Istanbule a ktorá zhromaždila rad arabských vodcov, aby odsúdili Izrael a Ameriku kvôli Jeruzalemu, chýbala čestnosť. V skutočnosti boli turecké vzťahy s Izraelom vždy neisté. Ale v súčasnosti nám hrozí vojenské nepriateľstvo medzi Tureckom a Izraelom, myslí si Jay.

Konferencia OIC nedosiahla príliš veľa: jej cieľom bolo vyvolať medzi arabskými krajinami proti-izraelské hnutie na podporu Palestínčanov. V skutočnosti Turecko pravdepodobne strčilo ruku do osieho hniezda regionálnych ťažkostí, ktorým nemalo v úmysle odporovať – ​všetko v mene poškodenia Izraela.

Ako vždy, Turecko prirodzene vnáša do regiónu väčšiu silu, keďže Erdogan sám seba považuje za prezidenta regionálnej superveľmoci, ktorá delí svoju lojalitu a vplyv medzi Rusko na jednej strane a Západ a NATO na druhej strane. Aj Izrael do určitej miery vidí Turecko ako vyrastajúci zjednodušený polarizovaný model geopolitickej politiky orientovaný aj na východ, aj na západ.

Turecko sa usiluje o svoju vlastnú sféru vplyvu a tu leží podstata problému, keďže Erdogan pokračuje v proti-izraelskej politike – ktorá mu bude vyplácať politické dividendy – no na druhej strane bude mať aj rad neúmyselných následkov.

Erdoganov krok môže spôsobiť nielen oddelenie sa od obojstranného vplyvu s Washingtonom, ale aj prerušenie všetkých vzťahov s Izraelom, ktoré by dokonca mohli spôsobiť rozmrazenie vzťahov medzi Ankarou a Damaskom a možno aj s Hizballáhom v Libanone, ktorý sedí na izraelských hraniciach.

Reklama

Libanonský prezident Michel Aoun sa zúčastnil konferencie OIC a neskôr sa stretol s Erdoganom. Zrazu Libanon vyzerá ako krajina, ktorú musí Erdogan výrazne posilniť.

Ale skutočnou cenou pre Erdogana je ohroziť hospodárske a geopolitické pokroky Izraela voči arabským krajinám, ktoré nenávidia Turecko a ktoré dúfajú v stratu Erdoganovej mocenskej základne, a to voči Saudskej Arábii a Spojeným arabským emirátom. Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Bahrajn sa usilujú o úplne nový obchodný vzťah s Izraelom, čo by prinieslo prospech infraštruktúre štátov v Perzskom zálive.

Podľa agentúry Reuters Netanjahu uviedol, že mnohé arabské krajiny sú “čoraz viac zladené s Izraelom o riešení iránskej regionálnej hrozby”. “Mnohé arabské krajiny si uvedomujú, že Izrael nie je ich nepriateľom, ale ich nepostrádateľným spojencom,” povedal. “Krajiny v regióne, ktoré ešte s nami nemajú formálne vzťahy. Tieto môžu rásť, ale to neznamená, že bude existovať formálny mier bez pokroku s Palestínčanmi.”

Takže konferencia OIC a jej ciele pravdepodobne nebudú naplnené, no samé o sebe predstavujú ideologický konflikt s Netanjahuovou myšlienkou “mierového plánu”, ktorý je spojený s arabskými krajinami Perzského zálivu, ktoré sa v prvom rade približujú k Izraelu. Na rozdiel od Trumpových myšlienok, že mierový proces by mal byť výhradnou vecou Izraela a nie regionálnou záležitosťou týkajúcou sa iných arabských krajín, má Netanjahu v úmysle využiť Saudskú Arábiu a iné krajiny ako nástroj na dosiahnutie dohody s Palestínou. Palestínčania budú nútení spolupracovať s týmito mocnými arabskými krajinami, verí Netanjahu.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali