Svätý Otec odpovedal na otázky novinárov počas spiatočného letu z Ázie

Vatikán 5. decembra 2017 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR/AP-Aijaz Rahi)

 

O silných momentoch i delikátnych témach práve skončenej 21. apoštolskej cesty v Mjanmarsku a Bangladéši hovoril Svätý Otec František s novinármi počas spiatočného letu z Dháky do Ríma v sobotu 2. decembra.

Na snímke pápež František

Predmetom tlačovej konferencie boli témy ako odvaha kňazov slúžiť v náročných podmienkach, vzťah medzi snahou o dialóg s náboženstvami a evanjelizáciou, obhajoba moslimského etnika Rohingov, existencia fundamentalistických skupín, vôľa pápeža navštíviť v roku 2018 Indiu, jeho dlhodobý záujem o Čínu, etická prípustnosť vlastnenia jadrových zbraní, vplyv globalizácie na chudobu v Mjanmarsku a Bangladéši či perspektíva týchto krajín dostať sa zo súčasných problémov.

Svätý Otec pri záverečnom poďakovaní 66 novinárom, ktorí ho počas šiestich dní sprevádzali zhrnul svoje prežívanie apoštolskej cesty do niekoľkých viet:

„A čo si pápež myslí o svojej ceste? Mám z cesty radosť vtedy, keď sa dokážem stretnúť s ľudom krajiny, s Božím ľudom. Keď sa môžem s ľuďmi rozprávať, stretnúť sa s nimi alebo ich pozdraviť. Stretnutia s ľuďmi: hovorili sme o stretnutiach s politikmi – áno, pravda je, treba to robiť -, s kňazmi, s biskupmi… Ale s bežnými ľuďmi, o to tu ide, o ľud. O ľud, ktorý predstavuje hĺbku danej krajiny. Ľud. A keď toto nachádzam, keď to dokážem nájsť, potom som šťastný.“

Viacero otázok žurnalistov smerovalo k citlivej a ostro sledovanej téme mjanmarských Rohingov a tiež prípadných pokusov režimu manipulovať cestu pápeža. Pápež vysvetlil svoju obozretnosť v Mjanmarsku pri otázke ľudských práv a núteného vysídlenia etnickej menšiny Rohingov:

„Pre mňa je najdôležitejšie, aby to, čo chcem povedať sa k adresátovi naozaj dostalo, a preto sa snažím hovoriť veci krok po kroku a načúvať odpovediam, aby sa posolstvo dostalo k svojmu cieľu.

Príliš príkre vyjadrovanie, napr. priame pomenovanie problematického etnika Rohingov, by pri stretnutí s predstaviteľmi Mjanmarska naopak komunikáciu zbytočne zablokovalo, vysvetlil pápež. Vyjadril presvedčenie, že pri osobných stretnutiach s politikmi a verejnými činiteľmi počas apoštolskej cesty sa jeho zamýšľané posolstvo k adresátom úspešne dostalo.

„Vnímal som, že ak by som v oficiálnom príhovore vyslovil toto slovo, pribuchol by som im dvere pred nosom. Ale ja som opísal situáciu, občianske práva, «nikoho nevynímajúc», aby som si pri osobných rozhovoroch mohol dovoliť ísť ďalej. Bol som veľmi, veľmi spokojný s rozhovormi, ktoré som mal, pretože hoci je pravda, že som nemal ten takpovediac pôžitok pribuchnúť niekomu dvere pred nosom verejným odsúdením, mal som však zadosťučinenie vo vedení dialógu, v nechaní hovoriť druhého, v možnosti povedať svoje, a tak posolstvo bolo prijaté. (…) Mnohokrát obžaloby, aj v médiách – nechcem vás uraziť – s niekoľkými kvapkami agresivity zabránia dialógu, zatvoria dvere a posolstvo sa nedostane k cieľu.“

Hoci by bol Svätý Otec rád navštívil aj priamo utečenecký tábor Rohingov, stretnutie s ich zástupcami na záver programu medzináboženského stretnutia v Bangladéši považuje za dostatočne silný moment a jasný signál pre svet i pre obe navštívené krajiny v prospech tých, ktorí sú vytláčaní na okraj alebo priamo prenasledovaní:

„To čo pre nich robí Bangladéš je dôležité, je to príklad prijatia. Malá krajina, chudobná, ktorá prijala 700 tisíc utečencov. Myslím na krajiny, ktoré zatvorili dvere. Musíme byť vďační za príklad, ktorý nám dali.“

Novinári sa zaujímali, do akej miery bolo stretnutie s Rohingami v Bangladéši v predposledný deň cesty vopred zorganizované a čo pápež František pri ňom cítil. „Jedna časť bola naplánovaná, ale veľa vzniklo spontánne“, odpovedal Svätý Otec a vysvetlil, ako chvíle stretnutia prežíval:

„V istej chvíli, po medzináboženskom dialógu, medzináboženskej modlitbe, toto pripravilo srdcia všetkých nás – boli sme nábožensky veľmi otvorení, aspoň ja som to tak vnímal – prišiel moment, keď ma prišli [Rohingovia] pozdraviť. V rade jeden za druhým – toto sa mi nepáčilo, aby išli jeden po druhom – a hneď ich chceli poslať preč z pódia. A vtedy som sa nazlostil a zvýšil som trochu hlas – som hriešnik – a viac krát som zopakoval slovo „úcta“ , úcta. Zastavil som to, a tak tam zostali. Potom, keď som ich každého osobitne vypočul za pomoci tlmočníka, ktorý hovoril ich jazykom, pocítil som niečo v mojom vnútri: ,ale veď ich nemôžem nechať odísť bez toho, aby som im aspoň slovo nepovedal‘, a vypýtal som si mikrofón. A začal som hovoriť… Nepamätám si, čo som povedal. Viem, že v istom momente som poprosil o odpustenie. Myslím že dvakrát, nepamätám si. Ale pýtate sa, ,čo som cítil‘: V tej chvíli som plakal. Snažil som sa, aby to nebolo vidno. Oni tiež plakali.“

Svätý Otec prisvedčil, že túžil prísť dokonca aj priamo medzi Rohingov do utečeneckého tábora. Vysvetlil, že od tohto úmyslu musel upustiť, keďže to z viacerých dôvodov nebolo možné.

Taliansky novinár pripomenul, že v otázke Rohingov vstupujú pravdepodobne do hry aj džihádistické skupiny ako Al Káida či ISIS, ktoré sa, ako sa zdá, snažili postaviť do roly ochrancov tohto ľudu a jeho slobody. „Je zaujímavé, že čelný predstaviteľ kresťanstva sa ukázal byť v určitom zmysle väčším priateľom než tieto extrémistické skupiny: je správny tento dojem?“ znela otázka na pápeža. Jeho odpoveď znela:

„Boli tam teroristické skupiny, ktoré sa usilovali ťažiť zo situácie Rohingov, ktorí sú ľuďmi pokoja. Ako vo všetkých etnikách a to všetkých náboženstvách, je tu vždy aj nejaká fundamentalistická skupina. Aj my katolíci ich máme. Vojsko ospravedlňuje svoj zásah vzhľadom na tieto skupiny. Ja som si nezvolil, že budem hovoriť s týmito ľuďmi, zvolil som si hovoriť s obeťami týchto ľudí. Pretože obeťami bol rohingský ľud, ktorý na jednej strane trpel onou diskrimináciou a na druhej strane bol bránený teroristami. Nuž, chudáci! Vláda v Bangladéši má veľmi silnú kampaň – tak mi to povedali ministri – nulovej tolerancie k terorizmu, a to nielen pri tejto záležitosti, ale aby sa vyhli aj iným. Tí, čo sa dali naverbovať do ISISu, hoci sú Rohingami, sú maličkou extrémistickou fundamentalistickou skupinkou. Nuž, toto spôsobujú extrémisti: ospravedlňujú zásah, ktorý skynožil dobrých i zlých.“

Novinár z indického denníka sa pápeža opýtal: „Môžeme vás očakávať na budúci rok v Indii?“ – „Dúfam, že prídem v roku 2018 ak dožijem!“ odvetil Svätý Otec. Vysvetlil, že aj terajšia cesta bola pôvodne zamýšľaná v kombinácii India-Bangladéš, avšak po prílišných prieťahoch v prípravnej fáze sa vykryštalizoval nový program so zahrnutím Mjanmarska.

Novinár z francúzskej katolíckej televízie sa zaujímal, či pápež vníma napätie medzi zmierlivým úsilím o medzináboženský dialóg a evanjelizáciou, a čo z toho považuje za prvoradé. Svätý Otec v odpovedi okrem iného uviedol:

„Evanjelizovať neznamená robiť prozelytizmus. Cirkev rastie nie vďaka prozelytizmu, ale vďaka príťažlivosti, to znamená cez svedectvo. Toto povedal pápež Benedikt XVI. Ako sa deje evanjelizácia? Znamená to žiť Evanjelium, dosvedčovať ako sa žije Evanjelium: svedčiť o blahoslavenstvách, dosvedčovať Matúšovu 25. kapitolu, svedčiť o Dobrom Samaritánovi, svedčiť o odpustení 77 krát. A v týchto svedectvách Duch Svätý pracuje, a dochádza k obráteniam. (…) «Svedok» je slovo, ktoré sa v gréčtine povie «martyros»: každodenné mučeníctvo, aj mučeníctvo krvi, keď na to príde… Vaša otázka: čo je prvoradé: pokoj alebo obrátenie? Nuž, keď sa žije so svedectvom a rešpektom, tvorí sa pokoj. Pokoj sa v tejto oblasti začína rúcať, keď sa začína s prozelytizmom; a sú mnohé druhy prozelytizmu, to však nie je evanjeliové.“

Americký novinár sa zaujímal o postoj pápeža Františka v otázke prípustnosti jadrového zastrašovania, čiže legitimity vlastniť jadrové zbrane. Poukázal na skutočnosť, že kedysi v čase studenej vojny, keď bol pápežom Ján Pavol II., sa to považovalo za morálne prípustné. Svätý Otec František sa však pred mesiacom označil vlastnenie jadrových zbraní za odsúdeniahodné. „Čo sa vo svete zmenilo, že vás to prinútilo k tejto zmene?“ opýtal sa novinár.

„Zmenila sa iracionálnosť. Prichádza mi na myseľ encyklika Laudato si´, starostlivosť o stvorenstvo. Od čias, keď pápež Ján Pavol II. toto povedal až po dnešok ubehlo mnoho rokov. (…) V nukleárnej oblasti sa za tých 34 rokov išlo stále ďalej a ďalej. Dnes sme na hranici. O tomto možno diskutovať, jej to moja mienka, ale moja presvedčená mienka: som o tom presvedčený. Sme na hranici prípustnosti vlastnenia a používania jadrových zbraní.“

(Preklad: Slovenská redakcia VR)

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Kritizujú kňazov, ktorí sa odhodlali šíriť pravdu o Istanbulskom dohovore

Bratislava 17. decembra 2017 (HSP/Foto:screenshot video )   "Dezinformácie a šírenie strachu. To je spôsob, akým niektorí katolícki kňazi informujú ľudí o Istanbulskom dohovore, dokumente, ktorý má zabezpečiť väčšiu ochranu žien pred násilím", začína svoj článok denník Pravda, ktorý vykresľuje informovaných kňazov ako tmárskych "farárov", ktorí strašia. Po denníku Pravda…

Prezident: Dúfam, že si naši najvyšší politici uvedomia, že zo Slovenska chceme mať krajinu pohody a lásky a nie nenávisti

Poprad 17. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Pavol Zachar)   Prezident SR Andrej Kiska si v nedeľu popoludní prevzal z rúk slovenských skautov Betlehemské svetlo. Prijal ho už tradične na Námestí svätého Egídia v Poprade. Symbol pokoja, nádeje a porozumenia sa na Slovensku šíri od roku 1990 Betlehemské svetlo priniesli na popradské námestie členky 78. skautského…

Turecké médiá oznámili, že šéf IS sa nachádza na jednej z vojenských základní USA v Sýrii

Ankara 17. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/AP Photo/Militant video)   Turecké noviny Yeni Safak s odvolaním sa na svoj zdroj napísal, že sa predák teroristickej organizácie Islamský štát Abú Bakr al-Bagdádí v súčasnosti nachádza na americkej vojenskej základni v Sýrii Podľa zdroja bol al-Bagdádí chytený v Iraku, odkiaľ bol prevezený na americkú základňu…

Erdogan: Turecko otvorí svoje veľvyslanectvo vo východnom Jeruzaleme

Istanbul 17. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Presidential Press Service)   Turecko hodlá otvoriť svoje veľvyslanectvo vo východnom Jeruzaleme. Vyhlásil to v nedeľu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Stalo sa tak iba niekoľko dní po tom, ako na samite moslimských lídrov vyzval, aby svet uznal východný Jeruzalem za hlavné mesto Palestíny Bezprostredne nebolo…

Fico: V Smere-SD musíme urobiť aj nejaké generačné zmeny, ale nenecháme sa prefackávať uznaným daňovým podvodníkom

Bratislava 17. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Jakub Kotian)   V Smere-SD treba urobiť aj nejaké generačné zmeny, pripúšťa jeho predseda Robert Fico. "My sme normálna demokratická strana, ktorá hovorí, ako ďalej, aby sa nám nestalo to, čo iným stranám. Chceme byť ďalej úspešná politická strana," povedal v diskusnej relácii televízie TA3 V…

Putin telefonoval s Trumpom a poďakoval mu za informáciu o teroristoch

Moskva/Washington 17. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/AP/Evan Vucci)   Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu telefonicky hovoril so svojím americkým náprotivkom Donaldom Trumpom a poďakoval mu za informáciu, ktorú poskytla CIA. Pomocou nej sa podarilo vystopovať a zadržať teroristov, ktorí pripravovali bombové útoky v Petrohrade, oznámila tlačová služba ruského prezidenta Telefónny rozhovor prebehol z iniciatívy…

Kollár je pre svoje opatrenia ochotný sadnúť si s ĽSNS aj so Smerom

Bratislava 17. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Jakub Kotian)   Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár je ochotný pre presadenie sociálnych opatrení svojho hnutia sadnúť si aj s kotlebovcami či Smerom-SD. "Pôjdem s kýmkoľvek. Budem sedieť aj s Kotlebom, aj s niekým zo Smeru, s Matovičom, s každým," povedal v diskusnej relácii TA3…

VideoPresstitúti v Čechách to začínajú mať ťažké. Politici s nimi odmietajú hovoriť a nepúšťajú ich na svoje tlačové konferencie

Praha 17. novembra 2017 (HSP/Foto:Screenshot/ČT24)   Česká televízia sa posťažovala, že na celoštátnu konferenciu strany SPD Tomia Okamuru, ktorej sa zúčastnil aj český prezident Miloš Zeman, nedostala akreditáciu. Podobne dopadli aj ďalšie médiá ako Lidové noviny, Hospodárske noviny, Blesk, ktoré čoraz väčšia časť spoločnosti vníma ako zavádzajúce a prekrúcajúce realitu…

FotoUžívateľov sociálnych sietí zarazil ruský “medveďopes”

Moskva 17. decembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/AP Photo/Militant video)   Používatelia sociálnej siete VKontakte si všimli fotografie psa, ktorý sa podobá medveďovi. Fotografie boli uverejnené v skupine "Útulok pre zvieratá Náš domov" Komentátori sa čudujú neobyčajnému zovňajšku tohto zvieraťa. "To je ale Medvedík! Suprový medveďopes," napísal používateľ s nickom Artur Pirožkov." Vari je to…

Sýria sa pripravuje na vojnu s USA

Damask 17. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/SANA)   Súbežne s tým, ako sa v Sýrii normalizuje situácia, bandy protiasadovskej opozície a iní teroristi utrpeli ťažkú porážku a výrazné straty, menia sa aj politické priority v krajine. Informácie o obnovovaní sýrskej vládnej moci a štruktúr v krajine priniesol portál k-politika Momentálne sýrske vládne…

Svätý Narcissus, biskup sťatý mečom počas svätej omše

Bratislava 17. decembra 2017 (HSP/Foto:Internet)   Za času prenasledovania kresťanov pod cisárom Diokleciánom ocitol sa svätý biskup Narcissus, súc na úteku pred pohanskými tyranmi, v meste Augsburgu. Mesto sa volalo vtedy Augusta Windelicorum, a žilo tam mnoho významných rímskych rodín, ktoré však napospol klaňali sa modlám. Keď teda biskup Narciss…

Sulík: Poliačik je ľavičiar, v Progresívnom Slovensku mu bude lepšie

Bratislava 17. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Andrej Galica)   Líder opozičnej SaS Richard Sulík nevníma odchod Jozefa Mihála či Martina Poliačika zo strany ako jej koniec. Ako tvrdí, niektorí členovia SaS opustili, ďalší noví však do nej vstúpili. V nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V politike zároveň priznal, že ho mrzí odchod Mihála. Nedávneho odídenca…

Vybrali sme z blogu

Presstitúti v Čechách aj na Slovensku to začínajú mať ťažké, takto liberálna demokracia fungovať nemôže

Politici s nimi odmietajú hovoriť a nepúšťajú ich na svoje tlačové konferencie. Novinári a médiá, ktoré sa správajú ako politici a politické strany, nemajú ako politická opozícia na tlačových „besedách“ s politikmi a politickými stranami čo hľadať... Politici a politické strany nie sú povinné riadiť sa ideológiami a politikami "liberálnych" médií (SME, DenníkN, Pravda...). A…

Vládna moc úmyselne nehovorí občanom, čo chystá EÚ. Časť IX. - záverečná.

Profesor R. Dahl pripomenul, že ak chceme mať vplyv na záležitosti veľkého moderného štátu, musíme sa angažovať aj v iných spoločenstvách ako je štát – teda v politických stranách, hnutiach, nátlakových a agitačných skupinách a podobne. Pripomenul, že vo významných vládnych funkciách pôsobí len nepatrné množstvo ( percento ) občanov. Štát sám osebe je…

Zdochýnajúci Sorošov kôň zintenzívňuje svoje kopance – Slovensko, maj sa na pozore!

Zločinec George Soroš venoval svojej nadácii Open Society Foundation 18 miliárd dolárov, ktorými budú dotované jeho mimovládky v rôznych krajinách bojujúce o presadenie tej najzhubnejšej agendy zničenia európskej civilizácie hlavne cez riadenú inváziu moslimov a taktiež deštrukčnú ideológiu sociálneho inžinierstva (LGBTI, multikulturalizmus, gender, rodová rovnosť, feminizmus, ...). George Soroš reprezentuje najzločinnejšie krídlo sionistických svetovládnych…

Poznáte skutečný rozdíl?

Tak prý se chystají změny v evropském azylovém systému. Protože se ten dosavadní nijak zvlášť neosvědčil a tudíž má přijít něco lepšího. Byl jsem tedy na https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/azylovy-system-v-eu-nefunguje-evropsky-parlament-navrhuje-zm/r~ace59884de5b11e7adc2ac1f6b220ee8/ informován o tom, co se navrhuje.

Vízie novej spoločnosti - formy riadenia

Prevzatie moci občanmi nie je problém.  Skôr ako objasním tento mechanizmus, povedzme si o úlohe štátu. Prvé zmienky o štátoch sa nachádzajú už v biblickej dobe. Egypt, Perzia... Spoločným znakom štátu je, že spoločnosť žijúca na určitom území bola spravovaná centrálne. Pred biblickou epochou môžeme pripustiť existenciu Atlantídy, Lemurie a ďalších legendárnych spoločenstiev. Na…

Vyrieši korupciu na súdoch „elektrnický sudca“? O súdnictve 4/5. Skutočný príbeh

Milí priatelia, úpadok morálky v spoločnosti sa najviac dotýka sudcovského stavu, dovolím si tvrdtiť, že bez viny není žiaden sudca, česť výnimkam. Zastaralý a nedokonalý občiansko súdny poriadok nahradil nový Civilný sporový poriadok, ktorý sice urýchlil konanie, ale vo veľa prípadoch na úkor spravodlivosti. Východiskovým riešením by mal byť „elektronický sudca“.

TopSpeed

Cena palív pôjde systémovo hore. Vysoká spotrebná daň ešte stúpne!

4

Pred pár dňami som priniesol článok o nafte v Nemecku a o jej navrhovanom vyššom zdanení ako dôsledok aféry Dieselgate. V závere článku som uviedol, že sa pozrieme aj na Slovensko. Ako to vyzerá u nás v blízkom časovom horizonte? Nie veľmi prívetivo. Cena palív pôjde pravdepodobne hore, keďže sa čoskoro…

Aký je kľúč na riešenie krízovej situácie za volantom?

1

Existuje univerzálny kľúč na riešenie krízovej situácie za volantom? Úplne univerzálny nie, ale čiastkový aj áno. Pod pojmom krízová situácia budeme v článku vnímať všetko, pri čom bezprostredne hrozí zrážka, a len v posledných sekundách (alebo stotinách) dôjde k zvratu a udalosť sa zaobíde bez škody, alebo len v hraniciach škody minimálnej...

943 k Toyota Supra V12 hľadá nový domov

1

Ak ste vyrastali na tom ako, Smokey Nagata blbne na cestách, tak vám auto netreba predstavovať. Pre tých ostatných, toto je Smokeyho Toyota Supra V12 twin-turbo a zároveň demo auto jeho japonskej tuningovej firmy Top Secret. Nagata chcel ultimátnu Supru a tak 6-valec 2JZ vymenil za 5,0 l V12 1GZ-FE z Toyoty Century,…

Chystá VW najvýkonnejší Arteon V6?

5

Arteon stojí v súčasnosti v hierarchii značky VW na najvyššom stupni, level nad Passatom. Bohužiaľ, zatiaľ najvýkonnejšou motorizáciou je „len“ radový štvorvalec. Kde je tá doba, kedy aj Passat mohol mať motor W8? Možno však svitá na lepšie časy. Šepká sa, že VW chystá najvýkonnejší Arteon V6, ktorý by mohol prísť s výkonom blízkym…

Ako vyzerajú smrteľné nehody z pohľadu simulátora? Hrozivo!

1

Stačí si pozrieť prvú scénku zrážky osobného auta s nákladným a hneď je všetko jasné. Pohľad z interiéru „slabšieho“ spôsobuje zimomriavky. Toto sa stáva aj v bežnej premávke, nie iba v pixeloch simulátora BeamNG. Nejde o hocijakú zábavku, tvorcovia hovoria o reálnej fyzike a prirodzenom správaní sa objektov. Tí, ktorí občas videli často…

BMW v Česku začne s výstavbou skúšobného centra

1

Nedávno sme vás informovali o plánoch v Českej Republike, ktoré hovorili o výstavbe skúšobného areálu pre autonómne autá. BMW v Česku tento plán „pretavilo“ do reality a nedávno oznámilo začiatok výstavby nového skúšobného centra. Bude to tiež prvý vývojový areál značky vo východnej Európe. Aké sú prvotné informácie o novom…

KAMzaKRÁSOU

Čo je sérum? Toto si o ňom určite nevedela!

0

Použitie anti-aging séra vo vašej starostlivosti o pokožku je ako jesť avokádo a mikroblading. Všetci to robia, každý o tom hovorí, no nikto vlastne presne netuší, na čo to je dobré a či to má vôbec nejaké účinky. Čo je sérum? Viete, ktoré z toho množstva sér je prospešné a vhodné pre vašu…

Ako vyčistiť hrnce, panvice, či plechy? Skús tento neuveriteľný trik!

0

Všetky to veľmi dobre poznáme. Teda hlavne gazdinky, ktoré takmer každý deň vyvárajú trojchodové pokrmy pre svojich stále hladných členov rodiny. Občas sa niečo pripáli, čo nejde ani odmočiť a poriadne umyť. A dokonca, aj častým používaním hrncov alebo panvíc dochádza k ich opotrebeniu, vďaka čomu už ani z ďaleka nevyzerajú ako nové.  Ako…

Súťaž o exkluzívnu darčekovú tašku pre krásne telo

0

Rozmaznávať svoju pokožku nebolo ešte nikdy jednoduchšie. Užívať si príjemný relax s pocitom, akoby ste sa nachádzali v kúpeľoch alebo v SPA? Vôbec nemusíte opúšťať váš domov! Stačí, ak sa zavriete do kúpeľne s unikátnymi produktmi od VHcosmetics.sk, ktoré vás rázom premiestnia na iné miesto - miesto plné oddychu. Súťaž o exkluzívnu darčekovú…

Dokonalé jedlo pre návštevu: Vyskúšaj chutné zapekané nachos!

0

Rýchlovka, ktorá nikdy nikoho neomrzí, a to hovoríme o vašej návšteve či rodine. Skvelé zapekané nachos si naozaj obľúbite! Sú hotové doslova za niekoľko minút a chutia božsky. Za zapekané nachos dáme ruku do ohňa.

Krátky návod na pokojné Vianoce: Ako si nepokaziť sviatky?

0

Už o šesť dní všetci zasadneme k štedrovečernému stolu a budeme si užívať spoločné chvíle s našimi najbližšími. Pokojné Vianoce však neprežíva každá rodina a v mnohých sa menia na sviatky plné stresu a náhlenia sa za pečením, upratovaním a nakupovaním darčekov. Pýtate sa, ako si nepokaziť sviatky? Prinášame vám krátky a jednoduchý návod na pokojné Vianoce!

Video Ako sa vyrábajú rúže? Nie je to tak jednoduché, ako si myslíš!

12

Dámy, priznajme si to. Sme závislé od kozmetiky. Či sú to rúže, očné tiene, či telová kozmetika, nevieme si bez našich miláčikov predstaviť život. Len obyčajný rúž z nás dokáže razom urobiť inú ženu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo majú niektoré z nás na dne kabelky pripravených minimálne…

TopDesat

10 najpredávanejších kníh v histórii, ktoré ti odporúčame prečítať

0

Knihy nie sú ako kroniky, odrážajú danú dobu a vypovedajú o nej v oveľa väčšom rozsahu, ako spomínané kroniky. Z románov, noviel, detektívok, ale i mnohých iných sa môžeme učiť spoznávať históriu, predpovedať budúcnosť, či zažiť život niekoho iného. Knihy sú ako premiestňovače v čase, môžete byť čímkoľvek, ktokoľvek a kdekoľvek.…

Neuveriteľné fotografie, ktoré neboli upravované pomocou Photoshopu

0

Nás svet je krásny - stačí pochopiť jeho krásu. Našťastie vďaka fotografom z celého sveta, máme pravidelné príležitosti, aby sme si pozreli neobvykle, fascinujúce a inšpirujúce fotografie nášho sveta. Ich skutočná hodnota totiž spočíva v ich neupravenej verzii. Tieto neuveriteľné fotografie ti vyrazia dych a len ťažko uveríš tomu, že…

Tieto čarovné 3D tetovania ti vyrazia dych!

0

Niektorí ľudia veria, že tetovanie vedie k zmene života, prípadne, že človeku pridá nejaké dobré vlastnosti alebo v živote dokáže zohrať aj ochrannú úlohu. Ostatní však tetovanie odcudzujú a spájajú si ho s niečim zlým. Áno, aj v dnešnom modernom a vyspelom svete nájdeme ľudí, ktorí dokážu človeka odcudziť na…

Autobus ho pripravil o exkluzívne zábery z demolácie štadióna

0

The Georgia Dome - štadión v Atlante, ktorý bol dlhé roky domovom pre klub Atlanta Falcons. Rovnako hostil v rokoch 1994 a 2000 veľkolepé finále amerického futbalu - Super Bowl. Štadión sa majitelia rozhodli vyhodiť do vzduchu, keďže v jeho blízkosti stojí nový domovský stánok Atlanty Falcons. Autor videa, James…

6 jedinečných vínnych oblastí, ktoré na Slovensku máme

0

Vianoce sú za rohom a za každým druhým rohom sú vianočné trhy. Voňavé, nezdravé a pre každý kraj svojské a typické. V Bratislave rozvoniavajú bratislavské rožky, v Nitre podpecníky. Košický med lepí zuby a v Poprade si ľudia pochutnávajú na domácich lokšiach. Vo všetkých našich mestách je plno a ľudia stoja…

Filmové zručnosti, ktoré sa ti môžu zísť

0

Žijeme v čase, keď je všetko možné, kde sa jedného dňa ocitneme v scenári z nejakého akčného filmu. Najlepšia a zároveň aj najhoršia vec je tá, že nikdy nevieme, kedy nás takéto nečakané situácie zastihnú. V takom prípade sa ti určite zídu filmové zručnosti, ktoré ťa dnes naučíme. Obľúbená webová…