Seymour Hersh: “Na Ukrajine sa niečo pečie”

Kyjev/Washington 23. mája 2023 (HSP/scheerpost/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

 

Tento článok je z časopisu Substack Seymoura Hersha: Minulú sobotu denník Washington Post zverejnil tajné dokumenty amerických tajných služieb, z ktorých vyplýva, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pracujúci za chrbtom Bidenovho Bieleho domu, začiatkom tohto roka tvrdo presadzoval rozšírenie série raketových útokov na územie Ruska

Joe Biden Volodymyr Zelenskyj
Na snímke zľava americký prezident Joe Biden a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Dokumenty boli súčasťou veľkej skrýše utajovaných materiálov, ktoré na internete zverejnil vojak letectva, ktorý je teraz vo väzbe. Vysokopostavený predstaviteľ Bidenovej administratívy, ktorého denník Post požiadal o komentár k novo odhaleným spravodajským informáciám, uviedol, že Zelenskyj nikdy neporušil svoj sľub, že nikdy nepoužije americké zbrane na údery vo vnútri Ruska. Podľa názoru Bieleho domu Zelenskyj nemôže urobiť nič zlé.

Reklama

Zelenského túžba viesť vojnu v Rusku možno nie je jasná prezidentovi a vysokopostaveným zahraničnopolitickým poradcom v Bielom dome, ale je jasná tým, ktorí v americkej spravodajskej komunite mali problém dostať svoje spravodajské informácie a ich hodnotenia na vypočutie v Oválnej pracovni. Medzitým pokračuje vraždenie v meste Bachmut. Je to podobná idiotizácia, ak nie počtom, ako masakrovanie vo Verdene a na Somme počas prvej svetovej vojny. Muži, ktorí vedú dnešnú vojnu – v Moskve, Kyjeve a Washingtone – neprejavili záujem ani o dočasné rokovania o prímerí, ktoré by mohli slúžiť ako predohra k niečomu trvalému. V súčasnosti sa hovorí len o možnostiach neskorej jarnej alebo letnej ofenzívy jednej zo strán.

Ale varí sa aj niečo iné, o čom niektorí členovia americkej spravodajskej komunity vedia a tajne o tom informovali na podnet vládnych predstaviteľov na rôznych úrovniach v Poľsku, Maďarsku, Litve, Estónsku, Česku, Slovensku a Lotyšsku. Všetky tieto krajiny sú spojencami Ukrajiny a vyhlásenými nepriateľmi Vladimira Putina.

Reklama

 

Poľsko na čele

Na čele tejto skupiny stojí Poľsko, ktorého vedenie sa už ruskej armády neobáva, pretože jej pôsobenie na Ukrajine zanechalo lesk jej úspechu pri Stalingrade počas druhej svetovej vojny v troskách. Potichu nalieha na Zelenského, aby našiel spôsob, ako ukončiť vojnu – v prípade potreby aj tým, že sám odstúpi – a aby umožnil začať proces obnovy svojho národa. Podľa odpočúvaní a ďalších údajov známych z prostredia Ústrednej spravodajskej služby Zelenskyj neustupuje, ale začína strácať súkromnú podporu svojich susedov.

Jednou z hnacích síl pokojných európskych rokovaní so Zelenským bolo viac ako päť miliónov Ukrajincov utekajúcich pred vojnou, ktorí prekročili hranice krajiny a zaregistrovali sa u jej susedov na základe dohody EÚ o dočasnej ochrane, ktorá zahŕňa právo na pobyt, prístup na trh práce, bývanie, sociálnu pomoc a lekársku starostlivosť. V hodnotení, ktoré zverejnil Vysoký komisár OSN pre utečencov, sa uvádza, že tento odhad nezahŕňa približne 3 milióny ukrajinských utečencov, ktorí z vojnovej zóny utiekli bez víz do niektorej z 27 európskych krajín, ktoré na základe Schengenskej dohody zrušili vzájomné hraničné kontroly. Ukrajina, hoci nie je členom EÚ, teraz využíva všetky výhody schengenského paktu. Niekoľko krajín vyčerpaných 15-mesačnou vojnou obnovilo niektoré formy hraničnej kontroly, ale regionálna utečenecká kríza sa nevyrieši, kým nebude uzavretá formálna mierová dohoda.

UNHRC uvádza, že voľné cestovanie z Ukrajiny do pobaltských štátov a štátov EÚ v západnej Európe “mimoriadne sťažuje presné určenie toho, koľko Ukrajincov sa v posledných mesiacoch dostalo do EÚ a kde sa teraz nachádzajú”. V správe sa uvádza, že “drvivú väčšinu” ukrajinských utečencov tvoria ženy a deti a jedna tretina z nich má menej ako osemnásť rokov. Sedemdesiattri percent utečencov v produktívnom veku sú ženy, mnohé z nich s deťmi.

Vo februárovej analýze Rady pre zahraničné vzťahy o európskej utečeneckej problematike sa uvádza, že počas prvého roka vojny sa do susedných krajín Ukrajiny vyliali “desiatky miliárd dolárov” humanitárnej pomoci.

Reklama

“Vzhľadom na to, že konflikt trvá už druhý rok a jeho koniec je v nedohľadne,” uvádza sa v správe, “odborníci sa obávajú, že hostiteľské krajiny sú čoraz unavenejšie.”

 

Americká spravodajská komunita 

Pred niekoľkými týždňami som sa dozvedel, že americká spravodajská komunita si uvedomuje, že niektorí predstavitelia v západnej Európe a pobaltských štátoch si želajú ukončenie vojny medzi Ukrajinou a Ruskom. Títo predstavitelia dospeli k záveru, že je čas, aby sa Zelenskyj “spamätal” a snažil sa o urovnanie sporu. Informovaný americký predstaviteľ mi povedal, že niektorí predstavitelia vedenia v Maďarsku a Poľsku boli medzi tými, ktorí spolupracovali na tom, aby sa Ukrajina zapojila do serióznych rokovaní s Moskvou. “Maďarsko je v tejto veci veľkým hráčom, rovnako ako Poľsko a Nemecko, a pracujú na tom, aby Zelenského presvedčili,” povedal americký úradník. Európski lídri dali jasne najavo, že “Zelenskyj si môže nechať to, čo má” – vilu v Taliansku a podiely na zahraničných bankových účtoch – “ak vypracuje mierovú dohodu, aj keby mal byť podplatený, ak je to jediný spôsob, ako dosiahnuť dohodu.”

Úradník povedal, že Zelenskyj doteraz odmietal takéto rady a ignoroval ponuky veľkých súm peňazí na uľahčenie svojho ústupu na panstvo, ktoré vlastní v Taliansku. V Bidenovej administratíve neexistuje podpora pre akúkoľvek dohodu, ktorá by zahŕňala Zelenského odchod, a vedenie vo Francúzsku a Anglicku “je príliš zaviazané” Bidenovi, aby uvažovalo o takomto scenári. Existuje realita, ktorú niektoré prvky v americkej spravodajskej komunite nemôžu ignorovať, povedal úradník, aj keď ju Biely dom ignoruje: “Ukrajine dochádzajú peniaze a je známe, že najbližšie štyri alebo viac mesiacov sú kritické. A východoeurópania hovoria o dohode.” Otázkou pre nich je, povedal mi úradník, “ako prinútiť Spojené štáty, aby prestali podporovať Zelenského.” Podpora Bieleho domu presahuje potreby vojny: “Platíme všetky dôchodkové fondy – 401-ky – pre Ukrajinu.”

 

Reklama

A Zelenskyj chce viac, povedal úradník

“Zelenskyj nám hovorí, že ak chcete vyhrať vojnu, musíte mi dať viac peňazí a viac vecí. Hovorí nám: ‘Musím vyplatiť generálov.’ Hovorí nám” – ak bude nútený odísť z funkcie – “že ide k tomu, kto ponúkne najviac. Radšej pôjde do Talianska, ako by mal zostať a možno sa nechať zabiť vlastnými ľuďmi.”

“Všetky tieto reči sa hlásia a teraz sa šíria vo vnútri americkej spravodajskej komunity, ale ako zvyčajne,” povedal úradník, “spravodajskej komunite nie je jasné, čo prezident a jeho zahraničnopolitickí asistenti v Bielom dome vedia o realite” európskej diskusie o hľadaní spôsobu ukončenia vojny.

“Stále školíme Ukrajincov, ako lietať na našich F-16, ktoré Rusko zostrelí hneď, ako sa dostanú do vojnovej zóny. Hlavná tlač sa venuje Bidenovi a vojne a Biden stále hovorí o Veľkom satanovi v Moskve, zatiaľ čo ruskej ekonomike sa darí. Putin môže zostať tam, kde je” – pri moci – “napriek tomu, že sa mu nepodarilo vymazať Ukrajinu z mapy ako nezávislý štát. A myslel si, že vyhrá vojnu len s jednou leteckou divíziou” – sardonická narážka na neúspešnú snahu Ruska v prvých dňoch vojny zmocniť sa dôležitého letiska pomocou výsadku útočných síl.

“Problémom Európy,” povedal úradník, “pokiaľ ide o rýchle urovnanie vojny, je to, že Biely dom chce, aby Zelenskyj prežil, zatiaľ čo sú tu iní” – v Rusku a v niektorých európskych hlavných mestách – “ktorí hovoria, že Zelenskyj musí odísť, nech sa deje čokoľvek.”

Nie je jasné, či sa toto porozumenie dostalo až do Oválnej pracovne. Bolo mi povedané, že niektoré lepšie spravodajské informácie o vojne sa k prezidentovi nedostanú, a to nie vinou tých, ktorí pripravujú často protichodné hodnotenia. Biden sa vraj spolieha na brífingy a iné materiály, ktoré od nástupu Bidenovej administratívy do funkcie pripravuje Avril Hainesová, riaditeľka Národnej spravodajskej služby. Tá strávila väčšinu svojej kariéry prácou pre ministra zahraničných vecí Anthonyho Blinkena, ktorého väzby na Bidena a dohoda s ním v otázkach týkajúcich sa Ruska a Číny trvajú už desaťročia.

Jedinou záchranou pre niektorých členov komunity, ako mi bolo povedané, bol riaditeľ CIA William Burns.

Burns bol veľvyslancom v Rusku a námestníkom ministra zahraničných vecí a je považovaný za niekoho, “kto sa postavil” proti niektorým zahraničnopolitickým bláznovstvám Bieleho domu. “Nechce byť krysou na potápajúcej sa lodi,” povedal mi úradník.

Na druhej strane, ako mi bolo povedané, tým v CIA, ktorí pripravujú denný prehľad prezidenta, nie je jasné, že Joe Biden je pravidelným čitateľom ich spravodajského súhrnu. Dokument má zvyčajne tri strany. Pred desiatkami rokov mi povedali – niekto, kto ma vtedy prosil, aby som o tom nepísal -, že Ronald Reagan čítal PDB len zriedka, až kým ho Colin Powell, vtedy v Bielom dome, nezačal čítať na videorekordér. Záznam sa potom prehrával prezidentovi. Nie je jasné, kto, ak vôbec niekto, by mohol prevziať iniciatívu ako Bidenov Colin Powell.

 

PREČÍTAJTE SI AJ

Reklama

Seymour Hersh opísal pozadie vzťahov medzi Ukrajinou a USA. Čo s tým má Poľsko a Česko?

Seymour Hersh prišiel s novými šokujúcimi informáciami

 

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:00

Futbalisti Bochumu prehrali v sobotňajšom zápase 23. kola nemeckej Bundesligy na pôde Borussie Mönchengladbach 2:5. Za hostí odohral celý zápas Slovák Matúš Bero, ktorý asistoval v 88. minúte pri góle Kevena Schlotterbecka na 2:4. 

19:16

Pápež František prijal rezignáciu poľského arcibiskupa Andrzeja Dziegu obvineného z krytia sexuálneho zneužívania neplnoletých osôb kňazmi, oznámil v sobotu Vatikán.

19:00

Holandská polícia ukončila v sobotu blokádu diaľnice v Amsterdame, na ktorej protestovali klimatickí aktivisti. Policajti predbežne zadržali okolo 300 osôb.

18:00

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková pricestovala v sobotu do juhoukrajinského prístavného mesta Odesa, práve v deň, keď invázia Ruska na Ukrajinu vstupuje do tretieho roka. Informovala agentúra DPA.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková
Na snímke nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková
17:32

Parížsku Eiffelovu vežu, ktorá bola pre štrajk zamestnancov zatvorená päť dní, v nedeľu znova otvoria. Vedenie tejto významnej francúzskej pamätihodnosti oznámilo, že dosiahlo dohodu s odbormi.

17:24

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová počas svojej návštevy Kyjeva oznámila, že Ukrajina dostane v marci prvých 4,5 miliardy eur z už skôr oznámeného balíka makrofinančnej pomoci vo výške 50 miliárd eur.

Predsedníčka EK v ten istý deň v Kyjeve povedala: “Sme tu dnes, aby sme vám povedali, že Európa vás bude podporovať tak dlho, ako to bude potrebné, a to ďalšou finančnou podporou, väčším množstvom munície, väčším výcvikom vašich jednotiek, väčšou vzdušnou obranou a väčšími investíciami do obranného sektora v Európe a na Ukrajine.”

17:18

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval v sobotu Nemecko a ďalšie európske krajiny, aby vynakladali väčšie úsilie o zaistenie svojej účinnej obrany. Uviedol to vo vyhlásení pri príležitosti druhého výročia invázie Ruska na Ukrajinu.

17:05

Telo Alexeja Navaľného bolo odovzdané jeho matke.

Informovala o tom Navaľného spolupracovníčka Kira Jarmyšová v denníku X.

Podľa nej sa matka opozičníka, ktorý zomrel v ruskom väzení, stále nachádza v meste Salechard, kde bolo uložené telo jej syna.

Otázka pohrebu sa rieši.

16:50

Stovky ľudí sa v sobotu zúčastnili na zhromaždeniach v nemeckom hlavnom meste Berlín i v lotyšskej Rige, aby si pripomenuli druhé výročie ruskej invázie na Ukrajinu.

16:41

Holandský premiér Mark Rutte v sobotu ubezpečil Kyjev, že Holandsko stále podporuje Ukrajinu. Pripojil sa tak k ďalším európskym lídrom, ktorí na druhé výročie ruskej invázie prejavili solidaritu s Ukrajinou. Podobne urobila aj slovinská prezidentka.

Mark Rutte
Na snímke holandský premiér Mark Rutte

 

16:29

Pokračuje podpisovanie vojenských dohôd s partnerskými krajinami.

Zelenskyj podpísal “dohodu o bezpečnostnej spolupráci” s kanadským premiérom Trudeauom.

Dokument predpokladá vyčlenenie viac ako troch miliárd kanadských dolárov pre Ukrajinu v roku 2024.

16:20

Ukrajina a Taliansko podpísali dohodu o bezpečnostných zárukách.

Oznámil to Volodymyr Zelenskyj po stretnutí s premiérkou Giorgiou Meloniovou v Kyjeve.

Taliansky minister zahraničných vecí predtým uviedol, že táto dohoda “nebude mať žiadnu právnu silu” a je “politická a symbolická”.

16:00

Kanada zaznamenala za deväť mesiacov súčasného fiškálneho roka zvýšenie rozpočtového schodku na viac než štvornásobok. Za vysokým rastom rozpočtového deficitu je výrazne vyšší rast výdavkov než príjmov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Rozkvitnuté krókusy (Crocus sativus) v kráľovskom St James\'s Parku po dažďovej prehánke v Londýne

Autor: TASR/AP-Alastair Grant

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Milan Šupa

Dušan Hirjak

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali