Šéf NATO Stoltenberg v Belehrade: “Bombardovali (zabíjali) sme vás, aby sme zachránili životy”

Šéf NATO Stoltenberg v Belehrade: “Bombardovali (zabíjali) sme vás, aby sme zachránili životy”

Belehrad 8. októbra 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Francois Mori)

 

Napriek tomu, že mnohí ľudia v Srbsku majú “strašné” spomienky na bombové útoky NATO v roku 1999, v skutočnosti išlo o ich ochranu pred ich vlastnou vládou, povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas oficiálnej návštevy Belehradu.

Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

Stoltenberg v Srbsku odpovedal na otázky novinárov týkajúce sa bombového útoku a kampane NATO proti vláde bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiča počas víkendového stretnutia so študentmi univerzity v Belehrade.

Reklama

“Zdôraznil som, že sme to urobili s cieľom chrániť civilistov a zastaviť režim Miloševiča,” uviedol Stoltenberg, ktorého citovali miestne médiá. Šéf NATO takto reagoval na komentáre, že mnohí miestni obyvatelia majú “strašné” spomienky na udalosti z roku 1999.

Severoatlantická aliancia sa podľa jeho slov v súvislosti so Srbskom “pozerá do budúcnosti.” Stoltenberg označil vzťahy NATO so Srbskom ako “vynikajúce” a dodal, že vojenský blok “rešpektuje” rozhodnutie Belehradu nepripojiť sa k Aliancii. Napriek tomu tvrdil, že NATO chce byť “partnerom” Srbska.

Reklama

Koncom marca boli zverejnené prieskumy, podľa ktorých celkovo 84% Srbov nesúhlasí so vstupom do NATO. Pri tej príležitosti tiež 62% respondentov oznámilo, že neprijme ospravedlnenie od NATO za bombardovanie krajiny. V máji premiér Alexander Vučić vyhlásil, že Srbsko chce zostať neutrálne, a preto nie je vstup do aliancie možný.

Povedal tiež, že NATO podporuje “dialóg” medzi Srbskom a jeho odtrhnutým regiónom, z ktorého sa stal samozvaný štát Kosovo, a to nielen diplomaticky, ale aj zapojením jednotiek KFOR – medzinárodných mierových síl pod vedením NATO nasadených do Kosova.

Jeho slová prišli približne týždeň po eskalácii napätia medzi Belehradom a Prištinou vyvolanou návštevou kosovského vodcu v severnej časti odtrhnutého regiónu, ktorý je obývaný Srbmi. Posádka KFOR zostala počas incidentu viditeľne neaktívna. Niektoré správy dokonca naznačovali, že jednotky pod vedením NATO dokonca sprevádzali kosovského zástupcu na tejto ceste.

V marci 1999 NATO začalo s bombardovaním v Juhoslávii bez rezolúcie Rady bezpečnosti OSN, keď obvinilo Belehrad z “nadmerného a neprimeraného používania sily” v konflikte s povstaleckými moslimskými etnickými Albáncami v regióne Kosova, ktoré jednostranne vyhlásilo nezávislosť o deväť rokov neskôr v roku 2008.

Počas bombových útokov NATO zhodilo “10 až 15 ton uránu, ktorý spôsobil veľkú ekologickú katastrofu” a podnietil Srbov, aby obvinili NATO a spájali tento incident s nárastom chorôb súvisiacich s rakovinou.

Reklama

“V Srbsku každoročne pribudne 33 000 chorých ľudí, každý deň je to jedno dieťa,” uviedol v roku 2017 člen medzinárodného právneho tímu, ktorý pripravoval žalobu. V roku 2015 samotný Stoltenberg vyjadril “ľútosť” nad civilnými obeťami bombardovania NATO v roku 1999.

 

 

 

 

Reklama

Humanitárne bombardovanie

Operácia s názvom Allied Force – Spojenecká sila, ktorú NATO vykonalo bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN, trvala 78 dní. Objekty na území Srbska a Čiernej hory sa stali terčom riadených striel a bômb lietadiel NATO. Zámienkou pre akt agresie 19 členských krajín na čele s USA boli neúspešné rokovania o Kosove a odmietnutie Srbrska podpísať “mierový plán“. Jedných z bodov tohto plánu bola podmienka rozmiestnenia cudzích vojsk v Kosove, čo prakticky znamenalo vojenskú okupáciu regiónu.

Pôvod mierových rokovaní bol v politike Slobodana Miloševiča, ktorý okliešťoval právomoci Albáncov. To sa najprv prejavovalo pasívnym odporom. Postupne však naberalo prevahu zo strany radikálov z Kosovskej oslobodzovacej armády. Následne dochádzalo k útokom zo strany armády ako aj vlády Belehradu. NATO údajne chcelo rozbiť tento začarovaný kruh.

Formálnou zámienkou pre útok bolo objavenie hromadného hrobu albánskych civilistov v kosovskej obci Racak. Tí mali byť údajne zastrelení srbskými vojakmi. Neskôr sa ukázalo, že išlo o podvrh zinscenovaný s pomocou západných spravodajských služieb. Väčšina obetí totiž boli bojovníci Kosovskej oslobodzovacej armády, ktorí boli zabití v rôznych oblastiach regiónu počas stretov s juhoslovanskými strážcami zákona.

V priebehu 11 týždňov počas leteckej operácie došlo celkovo k 2300 leteckým útokom na 995 objektov. Zhodených bolo 14.000 bômb, vrátene tých s ochudobneným uránom. Použitá bola aj kazetová munícia, ktorá aj 15 rokov po útoku, predstavuje hrozbu pre obyvateľstvo, pretože v niektorých prípadoch nedošlo k výbuchu. Zabitých bolo viac ako 2000 civilistov, vrátane 88 detí. Viac ako 5000 ľudí bolo zranených a viac ako 1000 bolo nezvestných. Cez 200.000 etnických Srbov bolo nútených opustiť svoju vlasť Kosovo.

V priebehu útokov NATO došlo podľa aliancie aj k “vedľajším škodám“, ktoré predstavujú hromadné zničenie infraštruktúry vrátane mostov, dopravných uzlov, továrni či elektrární (viac v článku).

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:13

Poľský juniorský reprezentant v športovej streľbe Michal Chojnowski zvíťazil na ME vo vzduchových zbraniach v chorvátskom Osijeku. Triumfoval v kategórii puška 3 pozície 50 m so ziskom 457,1 bodu. Druhý skončil jeho krajan Wiktor Sajdak, ktorý zaznamenal 453,5 b. Najlepšiu trojicu uzavrel Rakúšan Patrick Entner (443,4).

Včera 19:58

Európska komisia preveruje údaje o počte používateľov služby Telegram v EÚ.

Ak sa ukáže, že ich je viac ako 42 miliónov, bude sa musieť situácia preskúmať v súvislosti so zákazom šírenia dezinformácií a zakázaných materiálov.

Pre agentúru Bloomberg to uviedla európska komisárka Věra Jourová. Telegram označila za „problém“ kvôli umiestňovaniu proruských informácií.

Podľa nej je takýto messenger populárny najmä vo východných krajinách EÚ, kde je veľa rusky hovoriacich ľudí.

Včera 19:47

Česká reprezentantka v kolkoch Natálie Bínová získala zlatú medailu na IX. majstrovstvách sveta jednotlivcov mužov a žien na 120 HZ. V sobotnom finálovom zápase v Brezne zdolala Chorvátku Natašu Ravničovú 3:1.

Včera 19:32

Nórska juniorská reprezentantka v športovej streľbe Caroline Finnestad Lundová získala zlato na ME vo vzduchových zbraniach v chorvátskom Osijeku. V sobotu zvíťazila v kategórii puška 3 pozície 50 m so ziskom 457,0 bodu. Druhá sa umiestnila Slovinka Hana Strakušeková, ktorá zaznamenala 456,5 b. Pódium doplnila Maja Magdalena Gawendová z Poľska (444,8). Slovensko v tejto kategórii nemalo zastúpenie.

Včera 19:17

Smútiaci a vojaci v sobotu položili kvety k novej soche ruského prokremeľského žoldniera a oligarchu Jevgenija Prigožina na jeho hrobe v Petrohrade. V tento deň by sa Prigožin dožil 63 rokov. Informovala o tom agentúra AFP.

Prigožin vlani zorganizoval vzburu proti vojenskému vedeniu krajiny a neskôr zahynul pri havárii lietadla.

Odhalili sochu Jevgenija Prigožina na jeho hrobe v Petrohrade.
Na snímke sa ľudia pozerajú na bronzovú sochu ruského prokremeľského žoldniera a oligarchu Jevgenija Prigožina, ktorú odhalili na jeho hrobe v Petrohrade
Včera 19:13

Sobotňajšia provládna demonštrácia, ktorú pod názvom Pochod mieru zorganizovalo občianske združenie Fórum občianskeho zomknutia (CÖF), bol “pochodom s najmenším záujmom všetkých čias”. Podľa servera hang.hu to povedal najsilnejší kritik vlády premiéra Viktora Orbána, podpredseda mimoparlamentnej strany TISZA a líder jej kandidátky Péter Magyar.

Niekoľko desiatok tisíc priaznivcov Orbána sa v sobotu zhromaždilo na 10. Pochod mieru. Prvýkrát ho usporiadali v roku 2012, terajší sa konal týždeň pred voľbami do Európskeho parlamentu.

Včera 17:55

Hasiči v Košickom kraji počas sobotňajšieho popoludnia zaznamenali doposiaľ päť výjazdov v súvislosti s nepriaznivým počasím, respektíve prietržou mračien.

“Výjazdy hasičov sa v štyroch prípadoch týkali popadaných stromov. Zvyšnú časť strechy rodinného domu v Iňačovciach, ktorú strhlo vplyvom búrky, hasiči pomohli dať dole a výjazd ukončili,” spresnil hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach Jozef Bálint.

Včera 17:26

Taliansky futbalový klub Juventus Turín sa opäť stane členom Európskej klubovej asociácie (ECA). Tá to potvrdila po sobotnom zasadnutí výkonného výboru v Londýne.

Včera 16:50

Meteorológovia zvýšili výstrahu pred búrkami v niektorých okresoch na východe Slovenska na druhý stupeň z troch. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe. Pre zvyšok Slovenska aj naďalej platí výstraha prvého stupňa.

Včera 16:40

Island si v sobotu volí svoju novú hlavu štátu v prezidentských voľbách, ktoré budú zrejme tesným súbojom troch žien vrátane bývalej premiérky Katrín Jakobsdóttir. Informovala agentúra AFP.

Podľa prieskumu zverejneného v piatok v denníku Morgunbladid vedie Katrín s 26 percentami, tesne za ňou je Halla s 24 percentami a Halla Hrund s 19 percentami.

Včera 16:39

Na predsedu slovenskej vlády Roberta Fica zaútočili, lebo presadzuje mier. Vyhlásil to v sobotu na provládnej demonštrácii v Budapešti maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý Ficovi odkázal: “Vráť sa, Robert, skoré uzdravenie!” S odvolaním sa na server nepszava.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Včera 16:33

Taliansky minister zahraničných vecí v sobotu zopakoval svoj nesúhlas, aby Kyjev použil talianske zbrane proti cieľom v Rusku. Informovala o tom agentúra AFP.

“Je to veľmi chúlostivá chvíľa, nesmieme robiť falošné kroky” a musíme sa vyhýbať “unáhleným krokom a vyhláseniam”, povedal Antonio Tajani na stretnutí v Rapalle na severozápade Talianska podľa tlačových agentúr AGI a ANSA.

Tajani dodal, že Taliansko pošle Ukrajine ďalší balík pomoci v priebehu “týždňov”. Zopakoval však, že “nepošleme ani jedného talianskeho vojaka bojovať na Ukrajinu, pretože nie sme vo vojne s Ruskom”, uviedla AGI.

Antonio Tajani
Na snímke taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na stretnutie ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ v Bruseli
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke ľudia stoja okolo fontány v parku počas horúceho dňa v Láhaure v Pakistane

Autor: AP/K.M. Chaudary

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali