Saudská Arábia sa blíži k dokončeniu výstavby svojho prvého jadrového reaktora v Meste pre vedu a techniku kráľa Abdulaziza v Rijáde (King Abdulaziz City for Science and Technology). Robert Kelley, bývalý riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), to povedal agentúre Bloomberg po analýze satelitných snímok z aplikácie Google Earth. Kelley povedal, že podľa fotografií ide o 30 kilowattový výskumný reaktor, ktorý bude pripravený fungovať do jedného roka.
Here’s a satellite image time series showing the King Abdulaziz City for Science and Technology where Saudi Arabia is building its first nuclear reactor pic.twitter.com/6NgoOUzpuv
.— Schnuck Networks (@schnucknetwork) 3. apríla 2019
Reaktor bol navrhnutý argentínskou spoločnosťou Invap SE, ale inžinierske práce boli dokončené saudskými špecialistami. Argentínsky veľvyslanec v MAAE Rafael Mariano Grossi potvrdil pre britský The Guardian, že Invap mal na starosti projektovanie reaktora a že bude funkčný “zhruba do konca roka“.
Saudská Arábia sa snaží vybudovať jadrové elektrárne po celej krajine v snahe diverzifikovať zdroj energie ako súčasť svojho programu “Vision 2030“. Rijád naznačil, že významná časť energetických zdrojov vyvŕtaných v krajine sa spotrebováva kvôli jej rastúcej energetickej potrebe.
Správy o skorom dokončení reaktora tiež prichádzajú v čase prebiehajúceho amerického kongresového vyšetrovania amerického ministerstva energetiky (Department of Energy) siedmych amerických spoločností, ktoré dostali povolenia na odovzdanie citlivých jadrových technológií Rijádu, údajne pod tlakom Bieleho domu, ktorý sa snaží spolupracovať so Saudskou Arábiou v oblasti jadrovej energie.
Predpokladá sa, že odovzdávanie týchto technológií bude predchádzať prijatiu § 123 zákona o atómovej energii USA z roku 1954, ktorý prijímajúce krajiny tiež nazývajú “zlatá norma“.
“Norma“ má zabezpečiť nešírenie jadrových technológií tretím stranám a mierový charakter jadrového programu s inšpekciou MAAE v krajine. Rijád ale odmietol prijať “zlatú normu“, ktorá bola minulosti prekážkou pri rokovaniach s administratívou Baracka Obamu.