„V otázke bezpečnosti sa spoliehame na kontrolu a rozhodnutia nezávislého Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD), ktorého zamestnanci stavbu dôsledne sledujú od začiatku. Minulotýždňové argumenty ÚJD by mali v dostatočnej miere rozptýliť obavy rakúskej strany, aby sa tento vznikajúci cezhraničný spor nestal témou predvolebnej agendy niektorej z politických strán kandidujúcich do Európskeho parlamentu – ako na jednej, tak ani druhej strane,“ uviedol poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre energetiku Karol Galek.
Primárnym problémom je podľa liberálov to, že 3. a 4. blok Mochoviec ešte nie je v prevádzke a z z toho dôvodu Slovensko zo zisku Slovenských elektrární, ako ich tretinový vlastník, dodnes nevidelo ani cent.
„Nekonečnú ságu dostavby Mochoviec dávame na zodpovednosť vládam Smeru-SD, ktoré sa vehementne hlásia k jadru, no akurát tak vo verbálnej rovine. V skutočnosti sa správajú tak, akoby mali väčší úžitok z toho, že sa na stavbe dlhé roky len pracuje, náklady rastú a termín dostavby sa odkladá,“ tvrdí podpredsedníčka SaS a predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová.
Aktuálna vláda Smeru-SD pod vedením Petra Pellegriniho vytvorila podľa SaS príležitosť pre Rakúsko, aby začalo proti dostavbe 3. a 4. bloku burcovať európsku verejnosť.
„Pokladáme to za veľmi vážny problém. Je to zároveň dôvod, aby vláda obhájila na medzinárodnej pôde bezpečnosť elektrárne, ale aj ako jeden z významných akcionárov Slovenských elektrární konečne ustanovila záväzný termín jej dokončenia. V opačnom prípade hrozí, že tým vznikne na Slovensku pomník neschopnosti celej plejády vlád za vyše 5 miliárd eur,“ uzavrel predseda SaS Richard Sulík.