Švédi podľa informácií denníka The New York Times opúšťajú zažité zvyky a namiesto hotovosti čím ďalej, tým častejšie platia kartou alebo cez internet, píše portál iDNES.cz.
Mince a bankovky prestalo používať aj známe múzeum skupiny ABBA. Dokonca aj bezdomovec Stefan Wikberg, ktorý sa na ulici živil predajom novín a časopisov, si musel zaobstarať čítačku kreditných kariet, aby si niečo zarobil.
Bezhotovostný boom sa podľa menovaného portálu nevyhol ani švédskym bankám. Viac ako polovica pobočiek bánk, ako napríklad SEB, Swedbank či Nordea Bank, nedisponuje hotovosťou alebo neprijímaja hotovostné vklady. Dôvodom je snaha vyhnúť sa bankovým lúpežiam.
Podobný trend panuje aj v Dánsku. Vláda navrhla, aby vybrané typy obchodov už nemali povinnosť prijímať platby v hotovosti, čím by sa krajina priblížila “bezhotovostnej” ekonomike (viac TU).
Tieto kroky však majú svojich kritikov, ktorí upozorňujú na rastúce riziká spojené s internetovou kriminalitou. Ďalším sporným bodom bezhotovostných platieb je úplná kontrola na výdavkami občanov. Aj dnes ak hradíte nákupy v obchodoch kartou, tak vlastne zostavujete zoznam svojich výdavkov, ktorý je svojim spôsobom verejný.
Kritici tiež ďalej tvrdia, že pri bezhotovostných platbách môžu mladí ľudia ľahšie upadnúť do dlhovej pasce.
Banka požičia len toľko, koľko má
K novým trendom týkajúcich sa financií dochádza aj vo Švajčiarsku. Tie však nesúvisia s pôžičkami.
Občianska iniciativa MoMo (Monetäre Modernisierung – menová modernizácia) vyzbierala 111 819 podpisov, ktoré stačia na vypísanie referenda, ktoré by súkromným bankám znemožnilo tvorbu peňazí. Tie by totiž mohli požičiavať len toľko prostriedkov, koľkými reálne disponujú.
Podľa ďalších informácií iDNES.cz má tento krok zabrániť tvorbe finančných bublín, ktorých spľasnutie potom musia dorovnať daňoví poplatníci. „V prípade, že banky dosahujú zisky, tie patria im. V prípade strát musia platiť daňoví poplatníci, štát ich musí zachraňovať,“ argumentuje iniciatíva MoMo.
Takže švajčiarsky bankový systém by sa po zavedení pripravovaného opatrenia stal peňažným systémom so stopercentnou rezervou.