Pro-life zástancovia v Kanade zjavne nemajú právo na slobodu prejavu. Na billboarde, na ktorom bola zobrazená fotka tehotnej ženy a ženy držiacej novorodenca, stálo: „Naše právo na život nezávisí od našej lokality.“
Spoločnosť Kelowna Right to Life Society zaplatila za tento billboard popri ceste cenu za trvanie viac ako rok. Podobné pútače s pro-life odkazom od tejto organizácie sa už viackrát stali cieľom vandalizmu.
Potratoví aktivisti podali oficiálnu sťažnosť rade pre reklamné štandardy tvrdiac, že tento billboard klamlivo informuje o neskorých potratoch v Kanade.
„Tento pútač naznačuje, že žena takmer pred pôrodom sa tiež môže rozhodnúť ukončiť tehotenstvo,“ uvádza miestna potratová aktivistka Ruth Mellorová.
Avšak, posolstvo pro-life organizácie je správne. Kanada neobmedzuje potraty, dokonca ani tie v neskorých štádiách tehotenstva, keď je dieťa životaschopné a úplne vyformované. Napríklad v roku 2016 žena z Montrealu upútala medzinárodnú pozornosť médií po tom, čo podstúpila potrat svojho nenarodeného chlapca v 35. týždni tehotenstva. Dve nemocnice zamietli vykonať tento potrat citujúc smernice (nie zákon), ktoré uvádzajú, že potraty po 23. týždni by mali byť vykonané iba „pre vážne anomálie“ alebo „výnimočné klinické situácie.“ ˇ
Žena však našla tretiu nemocnicu, ktorá potrat toho úplne vyformovaného nenarodeného dieťaťa vykonala.
„Legálne, každá žena – a je to rozhodnutie Najvyššieho Súdu – má právo na potrat kedykoľvek do dňa pôrodu“ uvádza minister zdravotníctva Quebecu Gaetan Barrette ako reakciu pre portál Lifenews.
Avšak, v prípade pro-life billboardu, Rada pre reklamné štandardy súhlasila so zavádzajúcimi potratovými sťažnosťami.
„…je extrémne zriedkavé, že sa potraty v Kanade vykonávajú v tomto štádiu tehotenstva a určite nie iba na požiadanie tehotnej matky,“ uviedla Rada. Pútač vraj môže byť urážlivý pre ženy, ktoré podstúpili alebo plánujú podstúpiť potrat.
Pro-life organizácia uvádza:
„Nemyslíme si, že odkaz je zavádzajúci, v skutočnosti neexistuje žiaden zákon proti potratom v Kanade počas celých deviatich mesiacov tehotenstva, takže dokonca aj žena v neskorom štádiu tehotenstva môže požiadať o potrat v Kanade, ak nájde lekára, ktorý ho urobí,“ uvádza Bartram.
„Nesúhlasíme s tým, že diskriminuje alebo vrhá zlé svetlo na akúkoľvek skupinu ľudských bytostí.“
Nakoniec bola organizácia nútená pútač odstrániť. Bartram uviedol, že pracujú na novom dizajne, ktorí bude ukazovať, že muži kvôli potratom trpia tiež.
Preklad Viktória Dandárová