Bratislava 15. augusta 2023 (HSP/CNN/Foto:TASR/AP-Paul Ellis)
Jednou z najväčších tragédií Ukrajiny, ktorá pokračuje v kritickej ofenzíve, ktorá zatiaľ nesplnila jej vlastné očakávania ani očakávania Západu, je, že sama nemôže rozhodnúť o svojom osude, konštatuje CNN
Zastavenie ofenzívy a zimný pat by mali napríklad osobitné dôsledky v Spojených štátoch, pretože by mohli vyostriť otázky týkajúce sa podpory vojny zo strany USA, ktorá sa posunie do vyhroteného volebného roka. Američania sa pripravujú na potenciálny stret medzi prezidentom Joeom Bidenom, ktorý oživil západnú alianciu a je najkritickejším vonkajším podporovateľom Ukrajiny, a exprezidentom Donaldom Trumpom, skeptikom NATO, ktorý obdivuje Putina a zaviazal sa ukončiť vojnu do 24 hodín, pravdepodobne za Putinových podmienok. A aj keď Trump nebude v roku 2024 nominantom GOP, klesajúca podpora verejnosti pre vojnu by mohla Bidenovi uškodiť.
Preto je z politických, ako aj strategických dôvodov vyvíjaný obrovský tlak na to, aby dlho očakávaná letná protiofenzíva Ukrajiny priniesla výrazné úspechy na bojisku. Zatiaľ je však tento nápor skôr ťažký ako bleskový.
Je príliš skoro na to, aby sa dalo povedať, že ukrajinská ofenzíva nestíha, a to aj napriek hroziacemu príchodu jesenného počasia, ktoré by mohlo sťažovať veľké manévre. Ich výsledky sú ale skoro nulové. A situácia je pre nich ešte horšia.
Má však Západ dostatok zhovievavosti, aby dal Ukrajine čas, ktorý potrebuje? Nedostatok veľkých prielomov v boji proti Rusku v najbližších týždňoch nedá západným politikom na výber, aby zvážili širšie politické súvislosti vojny, aj keď jej koniec nie je na dohľad.
Biden už pracuje na novom návrhu zákona o dodatočnom financovaní, ktorý bude pravdepodobne pripravený na posúdenie Kongresom do konca roka. Toto opatrenie bude zatiaľ najdôležitejšou skúškou ochoty väčšiny GOP v Snemovni reprezentantov pokračovať vo vyhadzovaní miliárd dolárov na vojnu napriek hlbokej skepse mnohých republikánov.
Akýkoľvek náznak, že ukrajinská ofenzíva sa zastavila, prehĺbi skepsu voči dlhodobému záväzku USA. Hoci zahraničná politika je v prezidentských voľbách zriedkavo rozhodujúcim faktorom a vojna na Ukrajine nie je dominantnou témou v primárkach GOP, niektorí stúpenci strany v štátoch s predčasným hlasovaním, ako sú Iowa a New Hampshire, ju predsa len vyzdvihujú a spochybňujú štedrosť USA po mesiacoch vysokej inflácie, ktorá, aj keď sa ochladzuje, prispela k pretrvávajúcim pochmúrnym názorom na americkú ekonomiku.
Nový prieskum CNN/SSRS z minulého týždňa odzrkadlil politickú zložitosť situácie v USA v súvislosti s vojnou, keď 55 % voličov teraz tvrdí, že Kongres by nemal schváliť ďalšie finančné prostriedky na podporu Ukrajiny. Približne 51 % respondentov uviedlo, že USA už urobili dosť na pomoc, zatiaľ čo 48 % tvrdí, že by mali urobiť viac.
Vzhľadom na klesajúcu podporu vojny zo strany americkej verejnosti by však Biden mohol čeliť zložitej úlohe vysvetliť predĺženú podporu USA Ukrajine počas ďalšieho krvavého leta, keď sa bude uchádzať o znovuzvolenie v budúcom roku.
Takže keď budú americkí voliči v novembri 2024 rozhodovať o svojej budúcnosti, je veľká pravdepodobnosť, že zohrajú veľkú úlohu aj pri rozhodovaní o osude Ukrajiny, zdôrazňuje CNN.
Prečítajte si tiež:
- Generál Mark Milley: “Pomerné tempo ukrajinskej protiofenzívy nie je prekvapením”
- Vojenskí stratégovia a politici na Západe už začínajú uvažovať o budúcoročnej jarnej ofenzíve