V tej dobe Al–Afari pracoval ako geológ na ministerstve priemyslu a nerastov v Iraku. Geológ bol síce málo oboznámený s chemickými zbraňami, ale súhlasil s touto prácou. Bol poverený výrobou yperitu – chemická zbraň, ktorá v 1. svetovej vojne viedla k desiatkam tisíc obetí, píše WP.
V súčasnej dobe je iracký geológ vo väzení v Irbile (hlavné mesto irackého Kurdistanu). V roku 2016 bol zadržaný americkými a kurdskými vojakmi. Al-Afari čaká na výkon trestu smrti.
Samotný geológ pripúšťa, že radikáli ho nenútili pracovať.
“Bál som sa, že stratím svoju prácu. Verejná funkcia sa ťažko získava, bolo dôležité ju udržať,” vysvetľuje Al–Afari.
Podľa neho bolo vytvorenie chemických zbraní potrebné na vydesenie a donútenie Iračanov, aby sa nepokúšali o spätné získanie strateného územia.
V roku 2016 bola práca Islamského štátu na programe výroby chemických zbraní zastavená kvôli útokom na priemyselné podniky silami bojovníkov zo strany Spojených štátov a Iraku. Je potrebné poznamenať, že to prinútilo IS k premiestneniu výrobných zariadení a ukrytia vedcov, ktorí prežili.
Vtedy bola teroristická skupina na ústupe na niekoľkých frontoch pod tlakom leteckého bombardovania a pozemných útokov na západe a severe Iraku.
Takto vyrobené chemické zbrane sa však mohli použiť pri rôznych provokáciách, z ktorých bol následne obvinený Asad a jeho vojenské sily, ktoré takýmito zbraňami nedisponovali, lebo všetky chemické zbrane boli zničené pod dohľadom Západu. Táto propaganda o zlom Asadovi, ktorý vraždí vlastný ľud chemickými zbraňami a následné príležitostné útoky zo strany USA, trvala počas celého konfliktu