Postihla ju rovnaká tragédia ako Titanic

Postihla ju rovnaká tragédia ako Titanic

Írsko/USA 24. júna 2014 (HSP/Foto:NG)

 

Lusitania sa potopila v priebehu 18 minút

Bola predchodkyňou legendárneho Titanicu. Najluxusnejšia, najväčšia a najrýchlejšia loď, ktorá na začiatku 20. storočia plávala vo vodách morí a oceánov. Svoju prvú plavbu zaoceánsky parník absolvoval už v roku 1907. Postaviť ho dala spoločnosť Cunard škótskym lodeniciam John Brown & Company.

Reklama
Na snímke zaoceánsky parník Lusitania

Lusitania bola dlhá takmer 240 metrov a mala sedem palúb. Konford neposkytovala iba cestujúcim prvej triedy, ale druhej a tretej. V tretej triede mali kajuty pre štyroch až šiestich cestujúcich, pričom sa nedali ani len porovnať s podmienkami na iných lodiach, v akých často museli nemajetní ľudia cestovať. Súčasťou lode bola kaviareň s verandou, čitáreň, spoločenská miestnosť a dvojpodlažná jedáleň.

Cestu z írska do New Yorku  dokázal parník absolvovať za 4 dni, 19 hodín a 52 minút. Vďaka tomu získala pre Britániu ocenenie Modrá stuha. Tá sa udeľovala najrýchlejším transatlantickým lodiam. Osud lode spečatila pravdepodobne aj skutočnosť, že britská admiralita žiadala od spoločnosti Conard, aby bola k dispozícii na plavbu aj počas vojny ako ozbrojený krížnik. Na tejto požiadavke trvala aj preto lebo britská vláda poskytla spoločnosti pôžičku vo výške 2 600 000 libier na jej stavbu.

Reklama

Napriek tomu po vypuknutí vojny bolo rozhodnuté, že loď bude aj naďalej civilnou, pretože náklady na jej prevádzku boli finančne náročné, čo v čase vojenského konfliktu neprichádzalo do úvahy. A tak Lusitania aj naďalej brázdila Atlantik z Liverpoolu do New Yorku. Aj napriek tomu, že neslúžila admirálom, museli sa podmienky jej prevádzky prispôsobiť. V praxi to znamenalo, že fungovali iba tri so štyroch kotolní, čo znížilo jej rýchlosť.

Vo februári 1915 vyhlásilo Nemecko, že vody obklopujúce Britské ostrovy sú považované za vojnovú zónu. Pre lode plávajúce pod britskou vlajkou to znamenalo, že na ne kedykoľvek môžu zaútočiť nemecké ponorky hliadkujúce v blízkosti ostrovov.

Parník sa na svoju poslednú, osudovú cestu vydal 1. mája 1915 z prístavu v New Yorku. Okrem pasažierov viezol zdravotnícky materiál, potraviny, mosadzné a medené prúty. Údajne  naňho dokonca tajne naložili aj niekoľko debien munície. O sedem dní neskôr, 7. mája ráno vstúpil parník do nebezpečných vôd, v ktorých operovala nemecká ponorka U-20.

Tá krátko popoludní o 14:10 vystrelila na Lusitániu torpédo. To spôsobilo prvý výbuch, za ktorým v tesnom slede nasledoval druhý. Loď sa potopila v priebehu osemnástich minút. O život prišlo počas tejto tragédie 1198 ľudí, takmer 100 detí. Zachrániť sa podarilo 761 pasažierov.

Aj po 99 rokov od námornej katastrofy sú mnohí presvedčení, že následný druhý výbuch spôsobila práve munícia na palube lode. Pravdepodobnejšie však je, že ho spôsobil požiar zásobníkov uhlia. Vrak lode sa nachádza v hĺbke 100 m asi 18 km južne od Kinsale. Potápači z neho údajne vylovili náboje používané britskou armádou. A dokonca uviedli, že vo vraku lode sa nachádza niekoľko dier.

Reklama

Na Nemecko sa za tento čin spustila vlna kritiky. Pod vplyvom verejnej mienky neskôr vyjadrila nemecká vláda ľútosť nad týmto činom. Britské médiá označili veliteľa ponorky, ktorý vydal rozkaz na streľbu, za vojnového zločinca.

Video si môžete pozrieť tu

 mž

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:21

Členské štáty Severoatlantickej aliancie sa v piatok dohodli, že Ukrajine dodajú viac prostriedkov protivzdušnej obrany. Po online konferencii ministrov obrany krajín NATO s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v rámci zasadnutia Rady NATO – Ukrajina to oznámil generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg.

16:33

Fínska hokejová reprezentácia do 20 rokov uspela aj vo svojom treťom zápase na Turnaji piatich krajín v Poprade. V piatok zdolala rovesníkov z Česka 5:3 a je na čele tabuľky. Slováci mali v piatok voľno, mužstvo Ivana Feneša má zatiaľ na konte dve prehry – s Českom 2:7 a s Fínskom 1:6.

16:32

Chorvátsky ústavný súd v piatok rozhodol, že prezident Zoran Milanovič sa nemôže stať predsedom novej vlády ani sa o tento post uchádzať. Dôvodom je skutočnosť, že neodstúpil zo svojej prezidentskej funkcie, hoci kandidoval v parlamentných voľbách.

16:31

Ukrajina tvrdí, že ruský bombardér Tu-22M3 s dlhým doletom, ktorý sa v piatok zrútil na juhozápade Ruska, v noci na piatok útočil na ukrajinské mestá Dnipro a Kryvyj Rih.

16:15

Navrhované výrazné zmeny v pravidlách výdavkových limitov odporujú ústavnej úprave rozpočtovej zodpovednosti na Slovensku. Myslí si to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorá v rámci pripomienkovacieho konania k návrhu novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy z dielne Ministerstva financií (MF) SR predložila viaceré svoje výhrady.

16:05

Slovenskej pošte (SP) sa vlani podarilo znížiť stratu na 5,48 milióna eur. Ide o najnižšiu stratu za posledné štyri roky. V minulom roku stúpli tržby pošty, a to približne o dve percentá. Vyplýva to z účtovnej uzávierky SP a údajov FinStat.

16:02

Rakúska ľudová strana (ÖVP) odmietla legislatívny návrh svojho koaličného partnera o povinnej diverzifikácii dodávok plynu. Zmeny v súčasnom zákone, ktoré navrhla ministerka životného prostredia Leonore Gewesslerová zo strany Zelených, predpokladajú, že podiel dovozu plynu z Ruska na domácom trhu do roku 2027 klesne z približne 90 % na nulu.

16:00

Tínedžerka, ktorú v súvislosti s útokom nožom v blízkosti jej školy postihla srdcová nevoľnosť, vo štvrtok zomrela. Dievča vo veku 14 rokov dostalo infarkt krátko po tom, ako vedenie jej školy nariadilo uzavrieť celý objekt. Stalo sa tak v snahe chrániť študentov pred útočníkom vyzbrojeným nožom, ktorý pred tým v blízkosti inej neďalekej školy ľahko zranil dve dievčatá vo veku sedem a 11 rokov. 

15:58

Európska únia (EÚ) po prvý raz uvalí sankcie na radikálnych izraelských osadníkov na západnom brehu Jordánu.

15:36

Francúzska polícia v piatok popoludní zadržala pred iránskym konzulátom v Paríži podozrivého muža, ktorý tam predtým podľa jedného svedka vstúpil s výbušninami. Podľa zdroja denníka Le Figaro k zadržaniu došlo po tom, čo muž z budovy vyšiel. Polícia teraz prehľadáva okolie konzulátu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali